Készült: 2024.09.22.23:15:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2000.05.02.),  340-354. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 17:03


Felszólalások:   340   340-354   354      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszter úr. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelzés.) Nem kíván. A miniszter úr sem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! Lezárom az általános vitát. Mivel módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor. Az előterjesztés elfogadásáról kell döntenünk. Kérdezem, van-e ezzel kapcsolatosan bárkinek észrevétele. (Nincs jelzés.) Nincs.

Tisztelt Országgyűlés! Következik a határozathozatal. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a Magyar Köztársaság és a Németországi Szövetségi Köztársaság között a szociális biztonságról szóló, 1998. évi május 2-án Budapesten aláírt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 297 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

 

 

(22.30)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a személyi javaslat megtárgyalása. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő H/2648. számon. Ebben Simicskó István helyett Mátrai Mártát jelöli a honvédelmi bizottság alelnökévé; a gazdasági bizottságba pedig Sáling József helyett Molnár Albertet; a honvédelmi bizottságba Mátrai Márta helyett Kosztolányi Dénest; az ifjúsági és sportbizottságba Páva Zoltán helyett Lévai Ferencet; a kulturális és sajtóbizottságba Lévai Ferenc helyett Kiss Gábort; a külügyi bizottságba Simicskó István helyett Gyürk Andrást jelöli a bizottság tagjává.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 287 igen, 0 nem, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatokat elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a megválasztott bizottsági tagoknak eredményes munkát kívánjak. (Taps.)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a társadalmi szervezetek 2000. évi költségvetési támogatásának elosztásáról szóló országgyűlési határozati javaslat kivételes eljárásban történő megtárgyalása és a határozathozatal. Az előterjesztést H/2539. számon, a kijelölt költségvetési bizottság ajánlását pedig H/2539/19. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Bognár László úrnak, a társadalmi szervezetek bizottsága elnökének, a napirendi pont előadójának.

 

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a társadalmi szervezetek bizottságának elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Röviden fogok szólni. Elsősorban megköszönném, hogy a kivételes és sürgős eljárást biztosította a tisztelt Ház.

Másodsorban három névelírást kénytelen vagyok helyesbíteni - főleg a jegyzőkönyv számára. Ezeket most fel kell olvasnom. A társadalmi szervezetek negyedik csoportjába az ismeretterjesztői, kulturális és művelődési feladatokat ellátó, tudományos tevékenységet végző szervezetek közül a 290. sorszám alatt Pedagógusok Országos Társasága helyett Pedagógus Kórusok Országos Társasága szerepel. Ez az egyik.

A második lenne a 324. sorszámú: Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Öregdiák Szövetsége helyett Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem Öregdiák Szövetsége.

A harmadik az egyéb közérdekű feladatokat ellátó szervezetek közül: "Fékút a gyermekekért a közlekedők" helyett "Fékút a gyermekekért, a közlekedők biztonságáért".

Ezzel be is fejezném, és a bizottság nevében kérem önöket, hogy támogassák konszenzusos javaslatunkat.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, elnök úr. Megkérdezem a kormány jelen lévő képviselőit, hogy kíván-e valaki szólni. (Senki sem jelentkezik.) Nem kíván.

Megadom a szót Mádi Lászlónak, a költségvetési bizottság alelnökének. Tessék!

 

MÁDI LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság alelnöke: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság megtárgyalta a benyújtott indítványt. Egyetértve az előterjesztő bizottsággal, a módosító indítványokat nem támogatja, és a konszenzusos álláspontot a maga részéről is a parlament elé szavazásra bocsátja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, alelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselőcsoportok álláspontját frakciónként egy-egy képviselő fejtheti ki maximum 5-5 perces időkeretben.

Először megadom a szót Kelemen András képviselő úrnak, MDF.

 

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt hadd fejezzem ki elismerésemet a társadalmi szervezetek bizottságának. Kevés pénz elosztása sokfelé mindig nehéz munka. Én ugyan nem vagyok tagja a bizottságnak, de a frakció nevében szót kaptam, mert egy, a sok tétel között talán jelentéktelennek tűnő, de mégis igazságtalan döntésre adtam be módosító indítványt. A martonvásári Harmonikus Fejlődés Alapítvány pályázatának elutasítását olyan indokkal kaptam, hogy helyi jelentőségű csupán a kérés, holott az anyagból kiderül, hogy megyei hatósugara van. Fogyatékkal élő gyermekek felzárkóztató oktatásáról van szó, és azt hiszem, az eljárás során a kérdés gazdátlanná vált, ugyanis először a második albizottsághoz került, majd az első foglalkozott vele, és az elutasítás nem látszik megalapozottnak.

Ezért kértem a korrekció lehetőségét, és kérem érveim figyelembevételét a jövőben.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, SZDSZ.

 

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom, hogy illetlenség fél 11-kor még szót kérni, de azt gondolom, hogy a társadalmi szervezetek támogatása olyan kérdés, amiről egyszer valamikor tényleg érdemben plenáris ülésen szót kellene váltanunk.

Én most ilyen későn csak címszavakban szeretném jelezni az álláspontunkat. Egyrészt azt, hogy öröm számomra, hogy a legnagyobb vitakérdés, tudniillik a politikai szervezetekhez, pártokhoz kötődő ifjúsági szervezetek támogatásának a kérdése, legalábbis ebben az évben megnyugtatóan lekerült a napirendről. A pártokhoz kötődő ifjúsági szervezetek, úgy is mondhatnám, hogy odébb álltak egy házzal; az Ifjúsági és Sportminisztérium kasszáját, a GYIA kasszáját vették igénybe ahhoz, hogy pénzt szerezzenek maguknak, és tehermentesítették ezt a kicsi forrást, ezt az alig 350 milliót, amire több, mint kétezer civil szervezet nyújtott be pályázatot.

Meglehetősen súlyos viták közepette érleltük ki azt a kompromisszumos megállapodást, amely benyújtásra került. Azt kell mondanom, hogy teljes mértékben ezzel a listával sem lehetünk elégedettek. Tényleg csak jelzés értékűen szeretnék néhány problémára utalni, ami megoldatlan a bizottsági munkánk során.

Az egyik ilyen megoldatlan probléma, hogy hiába gondoljuk végig előre a pályázati kiírást, nem tudunk igazán érvényt szerezni neki, például egy olyan kérdésben, hogy helyi szervezetek nem pályázhatnak, utána pedig mégis a sikeres lobbitevékenység eredményeképpen számos helyi szervezet kap ebből a kevés forrásból.

Én a magam részéről elégedetlen vagyok azzal is, hogy az albizottságok munkájában meglehetősen nagy a különbség, hogy nem sikerül igazán azokat a szempontokat egyeztetni, amelyek az értékelés alapelvei kellenének hogy legyenek.

De a legnagyobb gond szerintem ezzel a listával változatlanul az, hogy az igazán független civil szervezetek húzzák, úgymond, a rövidet. Azok a szervezetek, amelyek valamilyen irányban - jobboldalon vagy baloldalon - pártokkal szimpatizálnak, pártok által támogatottak, előnyt élveznek, és igazán hátrányos helyzetben a pártokhoz nem kötődő, pártoknál nem lobbizó, de nagyon értékes civil munkát végző szervezetek maradnak.

Azt gondolom, hogy ezen érdemes lenne változtatni a jövőben. De tekintettel a kialakult kompromisszumra és arra, hogy az ifjúsági szervezetek problémái ebben az évben, úgy tűnik, megoldódtak, én magam is az elfogadást javasoltam a saját képviselőcsoportomnak. Teszem ezt azért, mert tudom, hogy ezekre a pénzekre ezek a civil szervezetek nagyon-nagyon számítanak, szóval hogy a működésükhöz életmentő összegekről van szó.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Ügyrendi kérdésben jelentkezett Braun Márton képviselő úr, Fidesz. Megadom a szót, tessék! (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Téves!) Téves nyomás? (Derültség a Fidesz padsoraiban.) Igen.

Megadom a szót István József képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

ISTVÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Megígérem, hogy nagyon röviden fogok szólni. Azt szeretném elmondani a frakcióm nevében, hogy azok a társadalmi szervezetek, amelyek pályáztak, a több mint 2250 pályázó közül csak a felét, 1111 pályázatot, pályázót tudtunk támogatni, és kapnak az előterjesztés alapján kevés támogatást - 100 ezer forinttól maximum 1 millió forintig.

Hangsúlyozni kell, hogy a társadalmi szervezetek támogatása nem teljes körű támogatás, sosem volt az. Ezt a célt nem is tűzhetjük ki magunknak.

 

 

(22.40)

 

A szervezeti és működési támogatást viszont biztosítani kell, hiszen a társadalmi szervezetek Magyarországon - a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja szerint - a parlamenti demokrácia és az alkotmányos demokrácia fundamentumai és élő építőkövei, ezért fontos, hogy támogatásban részesüljenek.

Egy-két problémáról is szólnék nagyon röviden. 1990 óta a mostani 2000-es támogatásoknál fordult elő először, hogy a pártokhoz közel álló ifjúsági szervezetek lemondtak a támogatásokról, ezzel azonban nincsenek megoldva ezeknek az egyesületeknek, szervezeteknek a gondjai. Tisztelettel szeretném felhívni a magyar parlament figyelmét arra, hogy erre van megoldás, precedens is van erre. Éveken át nem tudtuk megoldani a népfőiskolák támogatását, amelyek a társadalmi szervek keretéből nyertek támogatást. Most már azonban a költségvetési bizottság részéről külön kiemelt támogatásban részesülnek, így volt ez tavaly is, így van az idén is. Ezt az egyetlen utat lehet járni, és akkor nem kerülnek hátrányos helyzetbe.

El kell gondolkodnia a magyar parlamentnek azon is, hogy az 1999-ben pályázatot benyújtott és támogatást kapott pályázó társadalmi szervezetek több mint 50 százaléka a 2000. évi pályázaton nem vett részt. Meg kell vizsgálni, hogy mi ennek az oka, mert meggyőződésem szerint ennek súlyos oka van. Ehhez természetesen hozzátartozik az is, hogy akik 2000-ben nem pályáztak, azok az 1999. évi támogatásról a törvényi előírások ellenére nem számoltak el. Márpedig az államháztartásról szóló törvény előírja, hogy a közpénzekről el kell számolni. A bizottságnak nincs semmiféle szankcionálási lehetősége, hiába írja ki a pályázatban, hogy a következő év február 28-áig el kell számolni, nem számolnak el. Az Állami Számvevőszék, amely jogosult lenne az ellenőrzésre, nem tud ilyen nagy számú ellenőrzést elvégezni.

Még egy dolgot elmondok és befejezem: az alapítványok közül csak a közhasznú és a kiemelten közhasznú alapítványokat tudtuk támogatni a pályázat kiírása szerint. Nagyon sok olyan alapítvány nyújtott be pályázatot, amely a közhasznú és a kiemelten közhasznú bejegyzést nem tudta igazolni, ezeket el kellett utasítani. Tehát nem azért nem kaptak támogatást az alapítványok, mert nem voltak szimpatikusak számunkra, hanem azért, mert a pályázati kiírásnak nem feleltek meg.

A Független Kisgazdapárt a benyújtott törvényjavaslatot, illetve a bizottság önálló javaslatát változatlanul egyhangúlag támogatja, és kéri az Országgyűlést, hogy azt fogadja el és szavazza meg.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem Bognár László bizottsági elnök urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Bognár László: Nem.) Nem kíván válaszolni.

Hegyi Gyula képviselő úr, MSZP, ugyan lassú reakcióidővel kért szót, de azért megadom.

Tessék!

 

HEGYI GYULA (MSZP): Elnök úr, nagyon rövid leszek, bár írásban leadtuk a jelentkezést. Négy rövid mondatot mondok. Jó, hogy a bizottság ismét konszenzussal határozott. Jó, hogy ez immár harmadszor történt meg a bizottságunk történetében. Baj, hogy ilyen kevés pénzt kapunk ilyen fontos célokra. Miközben több milliárd forintot oszt ki a kormány, addig bizottságunk pusztán 350 millió forint felett oszthat.

Utolsó mondatom: remélem, hogy a következő évben, ugyancsak konszenzussal, lényegesen több pénzt oszthatunk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Halász János képviselő úrnak, Fidesz.

 

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ebben a határozati javaslatban van mit dicsérnünk - és van mivel elégedetlennek lennünk. Erről a bizottságunkban sok építő vitát folytattunk. Végig a konszenzust kerestük, és úgy tűnik, ezt meg is találtuk. Ezt is köszönöm képviselőtársaimnak.

A Fidesz-frakció a javaslatot támogatja. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Most se kíván Bognár elnök úr válaszolni? (Dr. Bognár László: Nem.)

Tisztelt Országgyűlés! Felhívom a képviselők figyelmét, hogy a nem támogatott módosító javaslatokról a képviselőcsoportok nem kérhetnek szavazást.

Tisztelt Országgyűlés! Figyelemmel arra, hogy az előterjesztéshez zárószavazás előtti módosító javaslat érkezett, amely az alkotmányügyi bizottság állásfoglalása szerint nem felel meg a házszabályi rendelkezéseknek, most az előterjesztés elfogadásáról kell döntenünk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a társadalmi szervezetek 2000. évi költségvetési támogatásának elosztásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 255 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! A Házszabály 143. § (4) bekezdése értelmében az MSZP képviselőcsoportja indítványozta az ügyrendi bizottság 40/1998-2000. ÜB számú 2000. április 6-ai eseti jellegű állásfoglalásának elutasítását. A javaslatot Ü/2569. számon kapták kézhez.

Felkérem Molnár Róbert jegyző urat, ismertesse az állásfoglalást.

 




Felszólalások:   340   340-354   354      Ülésnap adatai