Készült: 2024.09.19.03:18:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2006.06.27.), 247. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Tisztelt Országgyűlés! Lassan közeledünk az általános vita lezárásához. Az önkormányzati törvény beterjesztett módosítása, úgy látszik, az ellenzék részéről nem kapja meg a szükséges támogatást, így - mint ahogy az alkotmánymódosítás esetében is látható volt - az önkormányzati reformhoz szükséges törvényi háttér nem lesz meg. Az alkotmánymódosítás vitájában és tulajdonképpen az Ötv. általános vitájának egy korábbi szakaszában már érzékelhető volt, hogy nem kapjuk meg ezt a támogatást, ugyanakkor, ahogy a mai vitából is kiderült, a reformok szükségességével, tehát azzal, hogy szükség van reformra, alapvetően nem vitatkozott az ellenzék, ennek tartalmi kérdéseiről azonban volt vita, és ez így helyes.

A problémám az, hogy miközben mindazok, akikkel érdemi szakmai vitát folytattunk az elmúlt években - akik közül sokan itt vannak most a parlamentben, többen nincsenek itt -, vagy konkrétan, közvetlenül szereplői az önkormányzati rendszernek akár érdekszövetségekben, akár településeken, megyei közgyűlésekben vagy a fővárosban, mind-mind elmondták és tudják, vallják, hogy az önkormányzati rendszer átfogó reformjára van szükség, beleértve a finanszírozást, a feladatokat, a hatásköröket. Nem egyszerűen az önkormányzati rendszerhez kell hozzányúlni, hanem általában a magyar önkormányzat és közigazgatás reformjáról, és annak szükségességéről beszél mindenki.

A kormánykoalíció mit csinált? Egy érdemi, komoly szakmai vitát folytatott le az előző ciklusban. Ott világossá vált, hogy a reform tartalmi kérdéseiben csak nagyon korlátozottan képes együttműködni az ellenzék, leginkább a kistérségek ügyében. Erre az volt a válasza a koalíciónak, hogy jó, akkor a kistérségek ügyében lépjük meg, amit meg lehet. Behoztunk egy törvényjavaslatot, és tulajdonképpen ez a törvényjavaslat az ellenzék ellenállásán - abban a formában, ahogy a kormánykoalíció szerette volna, és ahogy indokoltnak tartotta a reformot, és ahogy elindította az egyeztetéseket, végül is politikai ellenálláson - megbukott. Helyette lett valami más, és most azt a valami mást kritizálja az ellenzék.

(17.00)

Most, amikor végül is a kormányprogramban megfogalmaztuk azokat az alapelveket, amelyeket egyébként alapjaiban támogattak az önkormányzati rendszer szereplői, az önkormányzati érdekszövetségek, akkor kiderült, hogy ezekhez a javaslatokhoz nem hajlandó támogatólag viszonyulni az ellenzék, de nem egyszerűen egy-egy eleméhez, hanem az egészhez nem. Feltettük a kérdést ebben a vitában, hogy vajon az ellenzék meg tudja-e fogalmazni, hogy mi az az irány, amelyet a szükséges változások mentén ő maga támogatni képes, indokoltnak tart. Erre nem kaptunk választ, kritikát kapott az előterjesztés, minősítéseket kapott az előterjesztés, hallottunk érdekes felvetéseket, de nem rajzolódott ki egy olyan irány, amely a konzervatív pártoknak vagy a konzervatív keresztény pártoknak a támogatását élvezné, egy olyan koherens javaslat, amely az önkormányzati reformmal összhangban vagy az önkormányzati rendszer átalakításának szükségességével összhangban egy valódi alternatív javaslat lehetne.

Nemsokára lezárjuk az általános vitát, és ha nem nyújtanak be az ellenzéki pártok ilyen javaslatot, akkor meg sem fogjuk ismerni, és tulajdonképpen arra ítélik a kormánykoalíciót már a ciklus elején, hogy érdemi átalakulásokat, olyanokat, amelyek valóban szükségesek a rendszerben, ne tudjon meglépni, ne tudjon megtenni. Természetesen vannak olyan jogszabályok, feles jogszabályok, amelyekkel és különböző területeken ágazati törvényekkel a területfejlesztésben bizonyos átalakításokat el tud indítani a koalíció. De mi ezt úgy szerettük volna, ha önöktől, azoktól, akik között nagyon sokan vannak olyanok, akik benne vannak a rendszerben, elszenvedik a mindennapokban azokat a problémákat, amelyek a mostani szabályozásban rejlenek... - és nemcsak a finanszírozás problémáira gondolok, mert nem szabad leegyszerűsíteni az önkormányzati reformot arra a kérdésre, hogy mekkora a megtakarítás, nem szabad arra leegyszerűsíteni, hogy mennyi pénzt hoz ez az átalakítás.

Szerintem, ha a rendszer lényegéről beszélünk, akkor igenis a kistérségek, a települési önkormányzatok feladata és hatásköre, a regionális kérdés, a középszint kérdése azok a kérdések, amelyekhez hozzá kell nyúlni, és ezt tette maga a koalíció is. Arra szeretném önöket biztatni, hogy egyáltalán a továbbiakban tudjunk dolgozni, használják ki a lehetőséget, és igenis tegyék le a javaslataikat. Rajzolódjon ki számunkra, hogy mi az az irány, amelyet önök fontosnak tartanak, mi az a minimum, vagy mi az az alap, ami mentén egy egyeztetést, egy tárgyalást le lehet folytatni, akár itt a parlamentben, a bizottságokban, vagy azon kívül, egy ötpárti keretében. Mert úgy nem lehet dolgozni, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem mondanak érdemben semmit, nem mondják meg, hogy merre tovább, magyar önkormányzati rendszer. (Babák Mihály: Ez nem igaz, ezt te is tudod. Nem mondasz igazat.)

A Szabad Demokraták Szövetsége nyújt be módosító javaslatokat, mert mi azt gondoljuk, hogy egy ilyen javaslathoz igenis valamennyi felelős parlamenti szereplőnek viszonyulnia kell, alapvetően támogatjuk a benyújtott Ötv.-t, alapvetően olyannak tartjuk, amely a kormányprogramban megfogalmazott reformiránnyal összhangban van, azonban vannak olyan finomszabályozások, amihez hozzá lehet tenni, és valójában ezt vártuk volna önöktől is, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim.

Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai