Készült: 2024.09.19.21:58:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2000.11.08.), 168. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja egyhangúlag helyesli és üdvözli ennek a törvénytervezetnek a legfontosabb feladatát és célját, azt, hogy a jövőben egy felelőse lesz az eddig széttagolt bűnüldöző szervezeteknek. Sok országban hagyományosan széttagolt a bűnüldöző szervezet, mert rossz történelmi tapasztalatok alapján nem szívesen összpontosítják egy kézbe a rendőrségi, nemzetbiztonsági és katonai felderítés információit. Fejletlen demokráciákban valóban veszélyekkel járhat egy ilyen mértékű információ- és hatalomkoncentrálás, mert ne feledjük: az információ hatalom. De a magyarországi demokratikus átalakulás talán már túlhaladta azt a veszélyzónát, amely fejlődési sávban még veszélyes lenne egy ilyen koordinációs központ. A szervezett bűnözés nemzetközi és gazdasági kapcsolatai, technikai felszereltsége és mozgékonysága ma már szükségessé teszi egy ilyen intézmény felállítását.

Talán éppen a túlhatalom kialakulása és megelőzése érdekében különleges és időben korlátozott a koordinációs központ főigazgatójának és helyettesének a kinevezési ideje. Az ötéves kinevezési idő csak egy alkalommal hosszabbítható meg, azaz például a központ főigazgató-helyettesének kinevezése lényegesen szigorúbb feltételekhez van kötve, mint a minisztereké vagy az államtitkároké. Nem szokatlan az ilyen feltételekhez kötött kinevezés a fejlett demokráciákban; azt hiszem, nem szükséges indokolnom ennek az okait.

Tisztelt Ház! Az elmúlt hónapokban többször hallottunk híreket a túlságosan széttagolt, titkosszolgálati eszközöket is igénybe vevő szervezetek küszöbön álló összevonásáról. Maguk az illetékes miniszterek is osztották azt a szakmai véleményt, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal, az Információs Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, a Katonai Biztonsági Hivatal és a Katonai Felderítő Hivatal elkülönült munkája nem hatékony, kevesebb felderítéssel foglalkozó szervezet érdemét tekintve több lenne. A törvényjavaslat nevesíti ezeket a szervezeteket, azaz távlatban csak törvénymódosítás révén lenne elképzelhető ezeknek a szervezeteknek az átalakítása. Lehet, hogy nem szerencsés a 10. § felsorolása, hiszen elfogadása esetén szükségszerűen lelassulhat ezeknek a szervezeteknek a reformja. De az is lehet, hogy valamilyen ok miatt már nem áll küszöbön, nem áll elérhető közelségben a néhány hónapja még szándékolt átalakítás, amit egyébként nem tartok szerencsésnek a sajtóban tálalni és ezen a sajtóban polemizálni.

A törvényjavaslat részletesen szabályozza a koordinációs központ birtokába került adatok kezelését. Ugyanakkor nem intézkedik egy fontos kérdésről, arról, hogy milyen feltételek betartásával, hogyan adjanak át külföldi és nemzetközi bűnüldöző szervezeteknek adatokat a magyarországi bűnözésről. A szervezett bűnözés nemzetközivé válása miatt az információátadás elkerülhetetlenné válik, szabályairól viszont nem intézkedünk. Természetesen azt is el lehet képzelni, hogy a koordinációs központot nem kívánja az Országgyűlés felruházni nemzetközi kapcsolattartási jogosítvánnyal, tekintettel a rendőrség, az Információs Hivatal vagy a honvédség már meglévő nemzetközi kapcsolataira. De ilyen esetben egy ilyen döntésnek számításba kell venni az ebből eredő hátrányos következményeket is.

 

(17.50)

 

Végezetül, tisztelt államtitkár úr, ehhez a művelethez a szakmai ismereteken túl emberi érzékenységet, empátiakészséget kívánok, mert talán nem kell részletezni, hogy az évtizedek óta működő, az elmúlt évtizedben gyötrelmes átmenetekkel megújuló szervezetek összevonása vagy átszervezése, összpontosítása milyen veszélyforrásokat rejt magában. Maradandó sérülés nem történhet, a nemzet belső és külső biztonsága nem kerülhet veszélybe. Ebben rendkívüli felelősség kell vezesse mindazokat, akik e törvényjavaslat végrehajtását irányítani fogják.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai