Készült: 2024.09.22.23:18:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2008.05.27.), 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat benyújtásával a kormány célja az volt, hogy egy alkotmányellenes helyzetet megszüntessen, hiszen az Alkotmánybíróság két ez évi határozatával, a 9/2008. és a 14/2008. határozatával egyértelműen kifejezésre juttatta, hogy alkotmányellenes az a helyzet, amely szerint az Országgyűlés Házszabálya olyan esküszöveget tartalmaz, amely alapján az Országgyűlés által megválasztott közjogi tisztségviselők esküt tesznek. Úgy gondolom, a törvényjavaslat megfelelően korrigálja ezt a helyzetet, az Alkotmánybíróság döntésének megfelelő szabályozást nyújtott be a kormány.

Boross Péter képviselő úr két módosító javaslatot nyújtott be, amely módosító javaslatok lényege arra irányul, hogy aki esküt tesz, ahogyan ezt eddig is mindenki tehette, aki esküt tett, az eskü szövegének elmondása legvégén meggyőződésétől függően az "Isten engem úgy segéljen!" mondattal fejezi be az esküt, vagy a mondatot nem mondja el. A törvényszöveg tartalmaz egy zárójeles, dőlt betűs kitételt, amely szerint a megválasztott önkormányzati tisztségviselő meggyőződése szerint választhatja, hogy mondja vagy nem mondja ezt a mondatot.

A képviselő úr elhagyást javasoló indítványa arról szól, hogy ez a döntési lehetőség szűnjön meg, s az eskü szövege egységesen, egyértelműen, kötelezően tartalmazza az "Isten engem úgy segéljen!" kitételt. Mi ezzel a módosító javaslattal nem tudunk egyetérteni, őszintén szólva nem is nagyon értem, ezt miért nyújtotta be a képviselő úr, hiszen ma is - és ha majd elfogadjuk a törvényt, azt követően is - bárkinek mindenféle korlátozás nélkül természetesen lehetősége lesz, hogy meggyőződése szerint ezt az utolsó mondatot kívánja-e a nyilvánosság előtt elmondani vagy nem kívánja elmondani. Kötelezővé tenni azonban véleményünk szerint nem lenne helyes, sőt úgy gondoljuk, egyértelműen ellentétes lenne a vallás- és lelkiismereti szabadság követelményeivel vagy az állam és az egyház elválasztására vonatkozó alkotmányos kötelezettségekkel.

Nagyon sokan vannak olyanok, akik nem mondanák el az eskü szövegét, hogyha ezt kötelezően el kellene mondaniuk, de természetesen sokan vannak olyanok is - és teljesen mindegy, hogy hányan vannak -, akik ragaszkodnak hozzá, hogy ezt a mondatot elmondhassák. Úgy gondolom, mindkét fél érdekét figyelembe kell és lehet is venni. Minden további nélkül tudunk olyan törvényi rendelkezést alkotni, amely szerint akár ez, akár az a választás szabadon gyakorolható az által, aki éppen esküt tesz. Nem is értem, miért fontos az, hogy a képviselő úr egyértelműen kötelezővé tegye, hogy csak ezt és ezt lehet.

Azzal semmilyen problémám nincs, hogy hivatkozik a történelmi hagyományokra, egyébként arra is, hogy a vegyes fogadalom az ésszerűséggel is ellentétes. Éppen az elmúlt hosszú-hosszú évek gyakorlata igazolja azt, hogy ebből semmilyen probléma nem adódott, még olyankor sem, amikor többen egymás mellett egyszerre tettek esküt, és néhányan alkalmazták ezt a kitételt, elmondták ezt a mondatot, néhányan pedig nem. Ilyen esetekben sem jelentett ez semmilyen problémát. (Dr. Boross Péter megérkezik.) Örülök, hogy közben Boross Péter képviselő úr is megjelent az ülésteremben.

Ezért úgy gondolom, erre a módosító javaslatra nincs szükség. Az a kívánalom, amit ő szeretne elérni, az teljesülhet, minden további nélkül bárki elmondhatja ezt a mondatot, és ebben senkit nem is kíván senki megakadályozni. Ugyanolyan hibát követnénk el, ha megtennénk, hogy megakadályozzuk, mintha kötelezővé tennénk.

Azt szeretném tehát kérni, hogy az Országgyűlés ezt a módosító javaslatot ne támogassa, mert akkor egyoldalúvá válik a törvény. Így egyébként - úgy gondolom - a fennálló helyzetet rögzítve, megfelelő törvényi szintű szabályozással az eskü szövegét problémamentesen tudjuk alkotmányosan, törvényi szinten szabályozni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Keller László tapsol.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai