Készült: 2024.09.26.11:40:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2008.02.19.), 76. felszólalás
Felszólaló Bagi Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAGI BÉLA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A témához egy kicsit más aspektusból szeretnék hozzászólni, mint ahogy a fogyasztóvédelemmel foglalkozók tudják, hogy itt egy horizontálisan nagyon széles jogterületeket átfogó, ugyanakkor vertikális jogokkal is szembesülő területről van szó. Talán pár év múlva akár tudományágról is beszélhetünk - némi túlzással - a fogyasztóvédelem területét illetően, de már ma is biztos, hogy inkább azt mondanám, hogy a jól működő fogyasztóvédelem, a fogyasztóvédelmi tevékenység már egy szakma. Ezek előrebocsátásával szeretném a Fidesz álláspontját az önök tudomására bocsátani.

Egyetértünk azzal a kormányzati megállapítással, miszerint a vevők piacaként jellemzett fogyasztói társadalmak piacát a fogyasztók kiszolgáltatottsága jellemzi. Azzal is egyetértünk, hogy a gyengébb pozícióban lévő egyéni fogyasztók helyzetét különféle jogi eszközökkel meg kell erősíteni a kereskedőével, illetve a szolgáltatóval szemben. Ezért a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség fontosnak tartja, hogy az Országgyűlés elfogadja ezt a határozati javaslatot. Az igen szavazatunkat szeretném megindokolni.

Az Unióhoz való csatlakozással nemcsak a gazdaságunk vált nyitottá, hanem fogyasztói piacaink is. Vannak vélemények, amelyek szerint túlságosan is nyitottak lettünk. Szeretnék idézni az Európai Bizottság 2007-2013 fogyasztóvédelmi stratégiájából. A hét évre szóló stratégia a fogyasztók felé irányuló, határon átnyúló kiskereskedelem bővítését, ezáltal a belső piac kiterjedését tartja legfontosabbnak. A határon átnyúló kiskereskedelem szintje a belföldi kereskedelemhez viszonyítva jelenleg igen alacsony, amelynek a fogyasztói bizalom hiánya és a tagállami szabályozórendszer különbözősége a legfőbb oka. Gondolom, hogy a magyar fogyasztók meglepve hallgatják ezt a brüsszeli megállapítást, mert mintha mi nem ezt tapasztalnánk; illetve a következtetés, hogy ezek szerint a tagállamok saját szabályrendszerekkel védik saját kiskereskedőiket és ezáltal valószínűleg a saját termelőiket és szállítóikat is.

Eddig, amikor fölvetődött akár a saját piacaink, saját termelőink és ezzel összefüggésben a saját fogyasztóink védelme, mindig azt a választ kaptuk kormányoldalról, hogy a brüsszeli szabályozás ezt nem teszi lehetővé. Ez a brüsszeli kritika az uniós tagállamok felé mintha ennek pont az ellenkezőjét igazolná. Tehát lehet, hogy az elvárás ez lenne, de a mindennapi gyakorlat az európai uniós tagállamok között az, hogy önállóan szabályozzák. Ezt módunkban is van megtapasztalni. Fölvetődik az emberben az a kérdés vagy az a megállapítás, hogy már megint túlteljesítettük az uniós elvárásokat. Már egy kis szállóigévé váló miniszterelnöki plagizációval: már megint elszúrtuk, talán nem is kicsit, hanem nagyon.

Ezeket a vélekedéseket támasztják alá azok a statisztikai jelentések, amelyek a hazai kiskereskedelmi egységek rohamos versenyképtelenné válásáról, bezárásáról számolnak be azokon a területeken, ahol megjelennek a hiper- vagy szupermarketek. Az egyenlőtlen versenyből győztesen kikerülő tőkeerős kereskedelmi cég monopolhelyzetbe kerül, a fogyasztó pedig kiszolgáltatottba, nincs többé választási lehetősége; eszi, nem eszi, nem kap mást helyzet alakul ki.

A nem megfelelő szabályrendszer miatt például a sertéshús-előállítás területén azon túl, hogy elveszítettük hagyományos külpiacainkat, olyan országok szállítottak belső piacainkra tőkehúst, akik azelőtt soha, és nem minden esetben kifogástalan minőségben, ezzel veszélyeztették a fogyasztók egészségét. Most nem akarom fölidézni azokat a húsbotrányokat, amelyeket az ország közvéleménye és önök is nagyon jól ismernek.

A szabadjára engedett verseny különösen sokat rombol a kistelepüléseken. A gazdaság leépülése következtében ezek lakóinak fogyasztói szokásai egyre jobban hasonlítanak a városiakéhoz, legalábbis a tekintetben, hogy ők is egyre nagyobb arányban fogyasztanak mások által, távoli vidékeken előállított javakat. Ezt betudhatnánk a fejlődésnek is, ha nem lennének ezek között a termékek között olyanok, amelyeket a fejlett országokban is helyben állítanak elő; de még emlékszünk arra az időre, amikor így történt ez nálunk is. A nem megfelelő szabályrendszernek volt betudható az aflatoxinos paprika és a szermaradványos gyümölcstételek országba kerülése is, amelyek súlyosan veszélyeztették a fogyasztók egészségét.

Nincs ez másképpen a szolgáltatások területén sem. Mindeközben talán a fogyasztók, az emberek észre sem veszik, hogy milyen kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. A fogyasztóvédelem a XXI. század nagy kihívásainak egyike, ha lehet, a legnagyobb. Amióta tagjai vagyunk az Európai Uniónak, egyre többen, de a szükségesnél még lényegesen kevesebben ismerik fel a fogyasztóvédelem jelentőségét. Még nem jöttek rá, hogy a fogyasztói magatartásukkal milyen jelentős hatást képesek gyakorolni a gazdaságra, még nem tudatosult bennük, hogy fogyasztóként kulcsszereplői a gazdaságnak. A vásárlóereje nagyságát ismerő, tudatos vásárlóvá fejlődő és összefogó fogyasztó ágazatok sorsát, illetve fejlődési irányát lesz képes befolyásolni.

(13.30)

Ehhez a felelősségteljes felismeréshez az államnak segítséget kell nyújtania. A sokféle segítségnyújtás lehetősége közül csak hármat szeretnék kiemelni a határozati javaslatból, önkényesen csoportosítva, amit a magam részéről kiemelkedően fontosnak tartok, természetesen a többi jelentőségét sem alábecsülve: az oktatás és a képzés, a fogyasztóvédelemmel foglalkozó civil szervezetek színvonalas tevékenységének előmozdítása és a területhez kapcsolódó jogalkotási feladatok.

Frakciónk igen fontos és időszerű, megoldandó feladatként kezeli a fogyasztóvédelmet. Ennek megfelelően, ha kormányra kerülünk, a fogyasztóvédelmet az azzal foglalkozó minisztérium nevében is meg kívánjuk jeleníteni, fontosságának hangsúlyozása céljából. És természetesen állandó bizottságnak kell működnie e területen. Annak reményében szeretnénk az Országgyűlés jóindulatába ajánlani ennek a határozatnak az elfogadását, hogy meg is fog valósulni, és nem úgy, ahogy eddig történt ez ezekkel a fogyasztóvédelmi javaslatokkal, a kormány reagálásai alapján.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai