Készült: 2024.09.19.16:01:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2008.02.19.), 72. felszólalás
Felszólaló Molnár Béla (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR BÉLA, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Országgyűlés bizottságainak struktúráját még 1990-ben alakította ki, és az akkori gazdasági és társadalmi viszonyok messzemenően különböztek a maitól. Ezért mondható az, hogy a mai napok felmerült problémáira ad választ az, hogy létrehoztuk a fogyasztóvédelmi bizottságot.

Akkor, 1990-ben még mintegy 5 ezer fajta termék volt a boltok polcain, zömében hazai termék, egészen más fogyasztásvédelmi viszonyok között. Ma már 60 ezernél is több van, ezért nem csodálkozhatunk azon, hogy civil szervezetek sorra alakulnak, és sorban próbálják a fogyasztói érdekeket védeni. Ezért gondoljuk azt, hogy egy jó válasz az Országgyűlés részéről erre a kihívásra, hogy létrehozta a fogyasztóvédelmi bizottságot.

Azt lehet elmondani, hogy rövid élete alatt ez a bizottság egy sikertörténetet járt be. A sikertörténetre egy példát szeretnék mondani, amit mindig, mindenhol elmondok. Ellenzéki, fideszes törvényjavaslatra került sor, amely szerint a fiatalkorúakat azzal is védenünk kell, hogy azok a kereskedelmi egységek, amelyek fiatalkorúaknak dohányterméket adnak el, azokat meg kell büntetni, illetve többszöri előfordulás esetén időlegesen meg kell vonni a forgalmazási jogot. Erre nem a parlamentben szokásos módon reagált a kormánypárt, hogy a törvényt elutasítja, nem engedi a Ház elé, hanem a szokástól eltérően egy kiegészítő javaslatot tett, hogy ugyanezt vezessük be az alkoholra is.

Azt hiszem, ez, hogy a két nagy párt ez ügyben meg tudott egyezni, és ehhez a kisebb pártok tudtak csatlakozni, messzemenően mutatja azt, hogy noha az esetek megítélésében lehet közöttünk politikai okokból nézeteltérés, de a célok kifejezetten egybeesnek, és tudunk is ezekért a célokért együttműködni.

Ennek a kiteljesedése az, amiért most itt vagyunk, hogy a jelentés egy ötpárti konszenzussal került az Országgyűlés elé, reményeink szerint el fogja fogadni az Országgyűlés, tehát a sikertörténet folytatódik és folytatódhat, hiszen a bizottság a munkáját tovább fogja folytatni. Amit nem végeztünk el, arra sort lehet keríteni a további működésben. Természetes, hogy pár hónap alatt, kilenc ülés alatt nem lehet a fogyasztásvédelem teljes körét felölelni, de hiszen van idő, hiszen folytathatjuk a munkánkat.

Sokszor kimondtuk azt, hogy a fogyasztásvédelmi bizottság egyik legfontosabb feladata a tudatos fogyasztó megteremtése, hogy ne gondoskodást várjon az, aki bemegy egy boltba, és problémája támad, de ki kell mondanunk azt is, hogy a tudatos fogyasztónak tudatos környezeti fogyasztónak is kell lennie, tehát környezettudatos fogyasztónak is kell lennie, ezzel megvédve azokat az értékeket, amelyek ebben az országban vannak.

Gondolom, lesznek még vitáink sok apró kérdésen, például a civil szervezetek önállóságának a megőrzésén, például azon, hogy mit tekintünk prioritásnak a működés során. De nagyon bízom benne, hogy az elkövetkezendő hónapokban, vagy akár ha a ciklus végéig fennmarad ez a bizottság, továbbra is meg tudjuk őrizni azt a tárgyalási stílusunkat, amelyben ha nem is értünk mindenben egyet, de tudjuk tolerálni a másik véleményét, tudunk közös megegyezésre jutni, és ezáltal valóban eredményeket fog elérni ez a bizottság.

Ennek a vágyunknak az első lépése az, hogy tisztelettel ajánlom bizottságunk és a magam nevében is az anyag elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai