Készült: 2024.09.19.09:11:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2008.02.19.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság 2008. február 18-i ülésén tárgyalta a napirenden szereplő fogyasztóvédelmi eseti bizottság tevékenységéről szóló jelentést és az ehhez kapcsolódó határozati javaslat tárgyalását. Meglepő módon jó fogadtatásra talált az előterjesztés. Meg kell hogy erősítsem Alexa György elnök úrnak a bevezetőben elhangzott szavait, hogy nemcsak nagy érdeklődés, hanem olyan szakmai megközelítés jellemezte a gazdasági és informatikai bizottságban mint főbizottságban, amelyhez ez a téma tartozik - ehhez is - a tárgyalást, ami üdítő színfoltként hatott az egyébként a gazdasági bizottságra jellemző szakmai megközelítés mellett is.

Azt hiszem, ki kell emelnünk, hogy az eseti bizottság alig több mint féléves tevékenysége alatt lefolytatott munkája - ha jól emlékszem, 19 bizottsági ülés, konferenciák, egyeztetések - olyan tempót diktált, aminek a szakmai eredménye megvan, és azt hiszem, méltán tükröződik ebben az előterjesztésben. Hogy időközben helyre került hierarchiájában a fogyasztóvédelmi szervezetek működésének a kérdése, hogy most már a területi fogyasztóvédelmi hatóságok nem elkülönülten működnek az Országos Fogyasztóvédelmi Főfelügyelettől, hanem azzal egy testületben, egy hatóságként, azon túlmenően, hogy a bizottság sorra vette a szakma kérdéseit, megerősítve Alexa elnök úr szavait, hogy az Európai Unión belül, noha országonként más-más gyakorlat tapasztalható, azért az Unió központi apparátusát tekintve igen nagy figyelmet kap a fogyasztóvédelem és az egészségvédelem. Azt hiszem, az uniós megközelítés inkább a szervezett piac, a piac működésének a kontrollálása, és ahogy az elnök úr mondta, az esélyegyenlőség, hogy a fogyasztóknak legalább hasonló esélyei legyenek, mint a nagy szállítóknak, ez érvényesül az Unió fogyasztóvédelmi politikájában, és ez a bizottság munkája során is érvényre jutott.

Azt hiszem, nagyon nagy jelentőségű a hivatalos fogyasztóvédelmi szervezetek tevékenységén túlmenően a civil szervezetek munkája, ezek között a szinte már intézményként működő békéltető testületek tevékenysége. A bizottsági ülésen is megfogalmazódott, hogy ennek a stabil működését kormányzati eszközökkel is támogatni célszerű. Ugyanakkor a határozati javaslatban szereplő további javaslatok is támogatásra találtak. Nagyon fontos, hogy a magyar állampolgárok is lehetőséget kapjanak arra, akár már az iskolai képzés révén is, hogy tudatos fogyasztókká váljanak, hogy ne az egyik akciótól a másikig rohangáljanak, hanem legyen egy kialakult véleményük, képük a piacon szereplő cégekről, és e tekintetben biztonságban érezhessék magukat, ha egy-egy terméket megvásárolnak.

Hasonlóan fontosnak tartjuk az intézkedési tervet, amelyben a kormány számára jelöl ki feladatokat a határozati javaslat. Úgy gondolom, ezek alapvetően összhangban vannak a kormányzat gazdaságpolitikájával, úgymint a feketegazdaság kifehérítésével, ezen keresztül is a fogyasztók biztonságának, egészségvédelmének kérdésével, illetve olyan civil szervezetek részvételét is stabilabbá téve, amelyek elérhetők valamennyi fogyasztó számára, és egy fogyasztóbarát megközelítést tesznek lehetővé.

(13.10)

Befejezve a bizottsági vélemény ismertetését, elmondanám, hogy 14 igen szavazattal és 4 tartózkodás mellett javasolta a bizottság az Országgyűlésnek elfogadásra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai