Készült: 2024.04.26.07:56:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2008.02.19.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Külügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF, a külügyi és határon túli magyarok bizottsága előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az világos és teljesen normális dolog, hogy az energiapolitika áthatja a mindennapi életünket, a mindennapi politizálást általában is és nagyon konkrétan, hiszen a napi politikában, a gazdaságpolitikában, az inflációs ügyeinkben, a szociálpolitikában az energiaügyeknek konkrét, kézzelfogható hatása van. Erről tehát azt kell mondjuk, hogy ez egy normális állapot.

Az viszont már nem jó, ha a napi pártpolitikai megfontolások hatnak úgy az energiapolitikára, alakítják át úgy az energiáról való gondolkodásunkat, hogy nem tudunk józan ésszel és valóban koncepcionálisan foglalkozni az energiapolitikai kérdésekkel, vagy akár csak józanul foglalkozni reális napi döntések meghozatalának igényével.

Azt gondolom, hogy ez a megfontolás arra kell intsen bennünket - és ezt az álláspontot foglalta el a külügyi és határon túli magyarok bizottságának többsége is -, hogy szükségünk van arra, hogy egy energiapolitikai koncepció vitáját mihamarabb megkezdjük, és a vita során valóban józanul, de előremutatóan is tudjunk ezekről a kérdésekről megállapodásra jutni.

Bizottságunk 2008. február 12-én tárgyalta meg ezt a koncepciót, és többséggel úgy döntött, hogy általános vitára való alkalmasságát támogatja. Világos volt a vitából, hogy mindannyian egyetértünk a három fő alapelvvel: az ellátásbiztonsággal, a versenyképességgel, a fenntarthatósággal, és hogy a koncepciónak ezekkel kell foglalkoznia. Hogy ezekre kell alapulnia, az lényegében kevés. Egyetértve Orosz Sándor képviselőtársammal, ebből a pozícióból is azt kell mondjam, hogy foglalkoznia is kell tudni vele, és perspektivikus válaszokat adni az itt felmerülő kérdésekre.

(11.10)

A külügyekért felelős bizottság alelnökeként a többség nevében hangsúlyoznunk kell néhány vitaponton elfoglalandó pozíciót. Először is azt, hogy Magyarország külső kapcsolatrendszerében, amely érinti természetesen az energiabiztonság kérdését is, nagyon szerteágazó viszonyokat kell figyelembe venni. Magyarország természetesen ápol kapcsolatokat, éppen a tegnapi napon kezdődött magas szintű látogatás kapcsán is közép-ázsiai országokkal, azokkal az országokkal, ahol az energiahordozó-források egész Európa számára elérhetőek. Természetes módon ápolunk kapcsolatokat olyan középhatalmakkal vagy kisebb országokkal, amelyek energiakészletével kapcsolatban stratégiai gondolkodás folyik jelenleg is a világban, de nagy biztonsággal most még számításokat nem tudunk végezni. Természetesen nagyon fontos jó viszonyt és stratégiai viszonyt ápolni azokkal az országokkal, mondjuk, Ukrajnával, amely az energiaszállítási ügyek miatt fontos hazánk számára. S nem utolsósorban kell említenünk azt az országot, Oroszországot, amely mindkét említett vonatkozásban, mind a források elérhetősége, mind pedig a szállítás kérdésében kiemelt partner számunkra.

De azért teljesen világos, hogy mindezen kapcsolatokon belül, mindezen kapcsolatokat átfogóan is mi, mint az Európai Közösség tagja, kell hogy tudjuk minden viszonyunkat úgy alakítani, beleértve ebbe azt - és ez az államtitkár úr által most elmondott expozéban is szerepelt -, hogy a kapcsolatainkat alakítjuk, az Európai Unió közös energiapolitikáját is saját nemzeti érdekeink szerint kell megpróbáljuk alakítani. S ha ebben a közös politikában kialakulnak azok a Nabucco ügyében megfogalmazható közös álláspontok, közös politikák, akkor Magyarországnak érdeke, hogy ebben a politikaalakításban prioritásként részt vegyen, és pozíciót foglaljon el.

Persze a viszonyainkban van egy további meghatározó elem - és a határon túli magyar ügyekkel foglalkozó bizottság ezzel is kell hogy törődjön -, hogy bizony nem válnak szét egymástól szorosan a közép-kelet-európai országok sem. Nemcsak a folyók kötnek bennünket össze, nemcsak környezeti kérdések, hanem az energiaellátó rendszerek kapcsolásáról, viszonyáról is gondolkodnunk kell, ami azt jelenti, hogy az energiapolitikai koncepciónak nemcsak az energiaellátás, hanem egyáltalán a gazdasági stabilitás és gazdaságfejlesztés biztonságának szavatolása érdekében mind Magyarország, mind szomszédai számára kell tudni perspektívát mutatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai