Készült: 2024.09.20.06:22:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2003.04.07.), 6. felszólalás
Felszólaló Nyakó István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Köszönöm a szót, alelnök asszony. Tisztelt Ház! A Sportarénáról szeretnék néhány szót szólni, kicsit másképp, mint ahogy eddig terítékre került ebben a Házban. Pontosabban napirend előttimben a nemrég átadott intézmény egy programjáról szeretnék megemlékezni; egy olyan rendezvényről, amely üzenetében hitem szerint hozzájárulhat egy igazságosabb és testvériesebb világ eljöveteléhez.

Április 6-án, vasárnap került sor a Sportarénában “Kit kerestek?ö címmel a II. Keresztény Ifjúsági Találkozó egésznapos rendezvénysorozatára. A közös istentiszteletet, tanúságtételeket, keresztény könnyűzenei előadásokat, valamint kulturális programokat több mint tízezer fiatal kereste fel személyesen.

Már a 2000. évi első találkozón érzékelhető volt a szervezők szándéka: a keresztény hitüket különböző felekezetekben megélő fiatalok összefogása. Jól kitapintható, hogy a három nagy keresztény egyház egyre nagyobb hangsúlyt fektet az ökumenikus együttműködésre. Közös rendezvényeiket - mint például a keresztény egység napja vagy a januári ökumenikus imahét - a különbségek helyett az azonosság keresésére helyezik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, mindannyian jól tudjuk, akik ebben a teremben ülünk, hogy ezen egyházak szavai, gondolatai és üzenetei nem szoktak megállni a templomajtók előtt. Ebben az esetben viszont ez a tény engem bizakodással, sőt örömmel tölt el. A keresztény egyházak új üzenete, miszerint a különbség helyett keressük azt, ami közös bennünk, haladó gondolat lehet az egész magyar társadalom, nemcsak hívők, de minden jóakaratú ember számára, hiszen ez a társadalmi béke megteremtésének üzenetét hordozza. S ki másnak, mint a keresztény egyházaknak egyik legfontosabb feladata a társadalmi béke megteremtésének missziója? Hiszen ennek megvalósulása elő- és alapfeltétele annak a közjónak, amely a köztársaság kormányainak és a parlamenti pártok minden politikusának elsőrendű célja kell hogy legyen.

Ezért mondom azt, hogy a társadalmi béke óhajtása, ennek az eszmeiségnek a megélése, képviselete már nem lehet közömbös a kívülálló, nem hívő vagy másban hívő emberek számára. Meggyőződésem ugyanis, hogy ez a szellemiség, amely például a mostani találkozó vendége, a Focoláre-mozgalmat alapító Kyara Lubich közösségi lelkiségében megfogalmazódik, örömmel, bizakodással töltheti el az ökumenikus ifjúsági rendezvényt kívülről szemlélőket. Biztosak lehetnek ugyanis abban, hogy a ma felnövekvő magyar generációknak már alapélménye lesz az ilyen rendezvények által a másként hívők és másként gondolkodók tisztelete, az eltérő, de békeszerető gondolatok közötti együttműködés akarása.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A keresztény ifjúsági rendezvény címében foglalt kérdésre - öKit kerestek?ö - a szervezők válasznak nyilván a keresztény hit középpontjában álló Krisztust szánták. Ha azonban a kérdést a társadalmi béke gondolatával szimpatizálókra vonatkoztatjuk, nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy akik keresik, azok partnerre találnak a mai magyar kormányban, a szocialista, de reményeim szerint minden parlamenti frakció szándékában is. Hiszen a köztársaság jövője szempontjából is fontos, hogy az egymásért, az emberi közösségekért érzett felelősségvállalás eszméje, a béke gondolata, ha úgy tetszik, a kereszténységben rejlő erkölcsi és szellemi értékek a társadalom széles körében elterjedjenek. S ebben a momentumban lehetnének a béke, a társadalmi béke nagykövetei a keresztény egyházak. Hiszen ők nem tartoznak egyik politikai oldalhoz sem, lévén - és most pontosan idézek egy egyházi dokumentumból -, hogy “feladatuknál és illetékességüknél fogva semmiképpen sem elegyednek politikai közösségekkel, s nincsenek kötve semmilyen politikai rendszerhez semö.

Ezen önként vállalt szolgálat, misszió hangsúlyosabb megjelenéséig a Szocialista Párt frakciója támogatni fogja a fiataloknak nemre, fajra, vallási hovatartozásra tekintet nélkül azon kezdeményezéseit, amelyek az emberi és nemzeti közösség egészének jobbítására irányulnak. Mert valljuk, csak új férfiak és új nők tudják megújítani a történelmet. És ha ma önökkel nem is, de holnap általuk már eljöhet az a megálmodott, igazságosabb és testvériesebb világ.

Köszönöm a tegnapi arénabeli rendezvény szervezőinek és résztvevőinek a remény üzenetét, és önöknek azt, hogy meghallgattak. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai