Készült: 2024.09.23.07:39:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2003.04.07.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az európai uniós csatlakozással kapcsolatos népszavazás valamennyiünk számára különös jelentőségű. Nem csupán egy egyszerű szavazásról van szó, hanem olyan kérdésben döntünk, amely hosszú távon meghatározza a Magyar Köztársaság és valamennyi, országunkban élő állampolgár jövőjét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket és a közvéleményt arról, hogy az öt nap múlva sorra kerülő szavazás lebonyolítására készen állunk. Az elmúlt év decemberében az alkotmány módosításával a népszavazás időpontját, a feltett kérdés szövegét alaptörvénybe iktatta a tisztelt Országgyűlés. A népszavazási eljárás szabályairól szóló törvényt annak érdekében módosítottuk a közelmúltban, hogy a vallásukat aktívan gyakorlók is szavazhassanak. A módosítás értelmében így a szavazóhelyiségek nem 19 óráig, hanem 21 óráig lesznek nyitva szombaton, a népszavazás napján.

A népszavazási felkészülés során az Országos Választási Iroda fontosnak tekinti a választópolgárok tájékoztatását. Röviden szeretném önöknek bemutatni, hogy eddig mit tett a választási iroda.

A lakosság, a sajtó és a nemzetközi megfigyelők munkáját és módszertani felkészítését a “Választási füzetekö sorozatában megjelenő tizenhárom kiadvánnyal segíti elő. A tájékoztató szórólapokat, amelyek a szavazással kapcsolatosan nyújtanak tájékoztatást a választópolgárok számára, a választási értesítővel együtt kikézbesítették, illetve a forgalmasabb helyeken terjesztésre is kerülnek ezek a szórólapok. Ugyanezt a célt szolgálják a televízióban bemutatásra kerülő rövidfilmek, illetve a rajzos plakátok, amelyek minden szavazóhelyiségben érdemi tájékoztatást nyújtanak majd a választópolgárok számára. A lakosság további felkészítését az a közel kétezer választási információs szolgálat is biztosítja, amelyek a polgármesteri hivatalokban működnek.

Kiemelt szerepet szán az Országos Választási Iroda internetes honlapjának, amelynek az elérhetősége www.valasztas.hu - értelemszerűen ékezetek nélkül -, és ezen a honlapon lehetőség nyílik arra, hogy a népszavazás eredményeit és a különböző, ezzel kapcsolatos információkat bárki nyomon követhesse. A honlapon a magyar mellett az Európai Unió valamennyi jelenlegi tagországának a nyelvén megtalálhatók a szavazással kapcsolatos információk. A népszavazást megelőzően az összes csatlakozásra váró ország és tagország nyelvén is elérhetők lesznek az információk.

Előre és ezúton is szeretném kifejezni köszönetemet a szavazás lebonyolításában részt vevő köztisztviselőknek és a bizottságokban dolgozó állampolgároknak az áldozatos munkáért. A területi választási bizottságokba és a szavazatszámláló bizottságokba delegált tagokat az országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok március 27-éig jelenthették be. A pártok összesen 12 022 főt küldenek a szavazatszámláló bizottságokba, ebből 5432 főt a Magyar Szocialista Párt, 5084 főt a Fidesz, 1027 főt az MDF és 938 főt az SZDSZ delegált. A tagok egy része több párt képviseletét is vállalta, tehát ha összeadják ezeket a számokat, akkor a végösszegben lévő eltérés azért van, mert van, aki kettő vagy több párt képviseletét is vállalta.

A népszavazás pénzügyi háttere az Országgyűlés döntésének megfelelően biztosított. A népszavazás költségvetése 3,8 milliárd forint, amelyből több mint 2 milliárd forintot a helyi választási szervek használnak fel. Az emberi erőforrás biztosítására, a számítógépes alkalmazásokra, az informatikára, a nyomdai szolgáltatásokra, valamint a pénzügyi lebonyolításra kiírt közbeszerzési eljárások befejeződtek, összértékük 1,2 milliárd forint.

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az elmúlt héten sikeresen vizsgázott az informatikai rendszer, a főpróba a sajtó nyilvánossága előtt zajlott, a rendszer készen áll a szavazás lebonyolítására. A választási folyamat utolsó szakaszához érkezve elmondhatom, hogy a felkészülés időarányos, a lebonyolítás személyi, tárgyi és szakmai feltételei adottak, a szavazás sikeres lebonyolítása a választási szerveken nem múlhat, most már “mindösszeö arra van szükség, hogy a választópolgárok minél nagyobb számban járuljanak az urnákhoz április 12-én.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai