Készült: 2024.09.24.06:18:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2012.06.28.), 323. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A tegnapi vitában meg ma is szóba került az, hogy a költségvetés alatt álló gazdaságpolitika egycentrumúnak mondható, azért, mert a hiánycél elérését tartja mindenekelőtt feladatának, illetve az államháztartás hiányának csökkentését. A mai nap eseményei azt sugallják, hogy ez a gazdaságpolitika változóban van. Nevezetesen megjelenik egy másik elem, a foglalkoztatáspolitika benne, ami örvendetes egyébként, hiszen arra is figyelni kell a gazdaságpolitikának.

Ma délelőtt, elnök úr, a költségvetési bizottság benyújtott egy bizottsági módosító indítványt a tranzakciós illetéknek nevezett tranzakciós adóról szóló törvényjavaslathoz. Ezt én magam bizottsági elnökként nem írtam alá, mert nem értek tartalmilag egyet azzal, hogy ez ilyen formában kerül ide a Ház elé, és ez összefügg természetesen a költségvetési törvényjavaslattal, hiszen emlékszünk arra, hogy mindkét véleményező intézmény, az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács is a bevételi előirányzatok megalapozatlanságánál a tranzakciós illeték nagyságát túlzottnak vagy legalábbis nem megalapozottnak tartotta.

Nos, ez a tranzakciós illeték, úgy tűnik a legújabb kormányzati szándék szerint, hogy még nagyobb mértékű lehet, legalábbis a jogszabály szerint, ha ezt elfogadják. Azért mondom ezt itt el, mert tegnap a pénzügyminiszter, pontosabban a nemzetgazdasági miniszter, Matolcsy úr itt elmondhatta volna nekünk azt, ha tisztelné annyira az Országgyűlést, amit elmondott más fórumon, és lehozták az illetékes hírforrások, hogy tudniillik a foglalkoztatás javítása érdekében a 15 év (sic!) alatti és az 55 év feletti, valamint a képzetlen fizikai dolgozók számára a kormány egy hároméves tervet dolgozott ki. Ez nagyon örvendetes. És hát természetesen ennek van a jövő évre jutó hányada vagy része, ami pénzbe kerül - ugye, hogy kilyukadjak a költségvetéshez -, ami pénzbe kerül, nem is kevés pénzbe. Ez az összeg 300 milliárd forintra van taksálva, amit valahonnan elő kell teremteni.

És ezen a ponton szeretném azt hangsúlyozni, egyre inkább úgy tűnik, hogy ennek a költségvetési törvényjavaslatnak, amiről vitázunk, a megalapozottsága azért többszörösen is kérdőjeles, mert egy nap alatt ekkora lyuk vagy ekkora változás történhet. Jóllehet, ez az indítvány még nincs benyújtva, de nyilvánvalóan be lesz nyújtva, hiszen egy nem akármilyen tandem nyilatkozott erről, ugye, a Matolcsy-Rogán tandem nyilatkozta ezt a mai napon. Ez a 300 milliárd forint meglehetősen megalapozatlan, mert ebből 100 milliárdot remélnek a Nemzeti Bank egyes tevékenységére való kivetítésből vagy kiterjesztésből. És itt meg kell jegyeznem, ha a Nemzeti Bankra ráterhelődik ez a tranzakciós illeték, akkor a jegybanki üzemi eredmény veszteségbe fordulhat, és ha veszteségbe fordul, akkor azt meg kell az államnak térítenie. A jegybankra a társaságiadó-törvény nem vonatkozik, tehát ha a jegybank veszteséges, akkor azt a veszteséget az államnak ki kell pótolnia.

(18.50)

Tulajdonképpen nem értem, hogyan lehet ebből a nemzeti banki csatornán bevétel, ha meg egyébként az üzemi eredménye a jegybanknak nyereség, akkor azt úgyis elvenné az állam. Egyszerűen nem értem, ebből hogyan lehet ezt kimixelni, hogy a nemzeti banki csatornán befolyjék 100 milliárd forint, amennyiben ezt a tranzakciós illetékről szóló törvényt az Országgyűlés elfogadná.

Ugyanilyen probléma a másik lába ennek, hogy az Államkincstárra is kivetítenék, kiterjesztenék ezt a tranzakciós illetéket. Az Államkincstár ügyfelei a közintézmények, költségvetési szervek, és ha az Államkincstárnak adót kell fizetnie, akkor az Államkincstár előirányzatát meg kell emelni. Az Államkincstár központi költségvetési szerv, az Államkincstárnak a mostani törvényjavaslatban nincs ilyen előirányzata. Nincs ez végiggondolva.

Nem is beszélve a harmadik lábról, a harmadik 100 milliárd forintról, ez pedig vagy az Országvédelmi Alap visszavonása, vagy a rendkívüli kormányzati intézkedésekre előirányzott 100 milliárd forintnak az ilyen célú felhasználása. Tehát tovább nő a bizonytalanság. Ebből az az üzenet számomra, hogy a pénzügyi kormányzat improvizálni kénytelen.

Ami pedig ennek a morális része, vagy legalábbis a parlament iránti tiszteletnek a részbeni vagy teljes hiánya, hogy nem itt, a parlamentben mondta el Matolcsy miniszter úr, akár olyan formában, hogy ma bejön és szót kér, és nyilván szót is kap, és azt mondja, hogy tisztelt képviselő hölgyek és urak, ilyen helyzet van, és ezen a ponton így kívánja megváltoztatni a kormány az elképzeléseit. Szóval, egy nap alatt ekkora változtatást csinálni, ez számomra meghökkentő. Itt már elhangzottak bibliai példák. Ugye, Isten hat nap alatt teremtette a világot, a hetedik nap pedig megpihent.

Ez a Matolcsy-Rogán tandem egy nap alatt talált 300 millió forintot, pontosabban nem talált 300 milliárdot, csak ezt a bizonytalanságot fokozta. A jövő évi költségvetés bizonytalansági faktora most 300 milliárd forinttal még nagyobb.

Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  323  Következő    Ülésnap adatai