Készült: 2024.09.26.21:43:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2015.11.19.), 60. felszólalás
Felszólaló Kulcsár Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KULCSÁR GERGELY, a Jobbik képviselő­cso­portja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ahogy már elhangzott, az Országgyűlés még nyá­ron módosította a hadigondozási törvényt, hogy azok­nak is nyújthasson az állam ilyen ellátást, aki­nek az korábban, a régi rendszerben politikai okok­ból szünetelt vagy került megszüntetésre, továb­bá akinek ilyen okból utasították el kérelmét vagy elő sem terjesztette ettől való félelme miatt.

A területi hatály is kiterjesztésre került a háború előtti Magyarország területére, valamennyi területre, amely valamely pillanatban az ország része volt. A Jobbik természetesen támogatta a javaslatot nyáron a szavazataival is. Akkor is elmondtuk, hogy hiány­pótló a törvényjavaslat. Most nem akarom azzal húz­ni az időt, hogy megismételjem a témában akkor elmondott gondolataimat, inkább rátérnék az azóta történtekre, illetve egy-két hiányosságra hívnám fel a figyelmet.

Négy hónap után módosítani kellett ezt a tör­vényt, ugyanis ahogy az indoklás is mondja, és idézem: „A jogalkotónak nem volt célja az olyan ket­tős magyar állampolgár hadigondozásba vétele, mely egy nem magyarországi vagy magyar érdekű ese­mény vagy veszteség miatt következett be.” Ezért van szükség erre a módosításra, amit szintén támoga­tunk. Annak idején, körülbelül egy hónappal ezelőtt vagy még annyi sem, volt egy hír, hogy 42 ezer kérelem érkezett be az új törvény szerint, a nyáron el­fogadott törvénymódosítás szerint. Az a kérdés merül fel, hogy mennyi olyan kérelem volt a 42 ezer­ből ‑ nem tudom, hogy képviselő úr vagy pedig állam­titkár úr erre tud-e válaszolni ‑, ami érinti ezt, szóval, nem magyarországi vagy nem magyar érdekű ese­mény vagy veszteség miatt nyújtottak be kérel­met, tehát ez mekkora része volt ennek a 42 ezer kére­lem­nek. Azt is el kell mondani, szintén pozitívuma a javaslatnak, hogy az a könnyítés, hogy a javaslat szerint minden 1949. január 1-je előtti veszteség és nem a nyilvántartásba vétel alapozza meg a volt hadiárvák, volt hadi­gondozottak, családtagok és volt hadigyámoltak hadigondozását. Ezzel kapcsolatban egy olyan dologra szeretném felhívni a figyelmet, amit már a nyári vitában is elmondtunk. Ez pedig az, hogy szintén vesztesége volt az akkori időknek, ha háborúban eltűnt a hozzátartozójuk, és az eltűnt személyek kérdése nincs rendezve ezzel a törvény­javaslattal. Ezt a problémát már Szilágyi György kép­viselőtársam a Törvényalkotási bizottságban is fel­vetette. Ez a dolog máig nem került kezelésre és ez a javaslat sem oldja meg. Korábban Répássy Róbert erre úgy reagált, hogy halottá kellett volna nyilvá­nítani ezeket, de véle­ményünk szerint egy akkori háborús trauma esetén nem volt elvárható, hogy ez megtörténjen, és ezt a kérdést is valahogy kezelni kellene, és várnám a minisztérium álláspontját ez ügyben is.

Annyit még elmondanék, amit elmondtunk sze­rin­tem a nyári vitában is, hogy a hadigondozottak járandóságának összege az öregségi nyugdíj minden­kori legkisebb összegének 30 százaléka, ami nem egy túl nagy összeg. A nyáron is benyújtottunk egy mó­do­sító javaslatot ezzel kapcsolatban, hogy ezt 50 százalékra szeretnénk emelni. Úgy gondoljuk, hogy a költségvetés kibírja ezt, ez nem olyan összeg, amit ne lehetne megfizetni és egy kicsit emelni ezeknek az embereknek a juttatását, járandóságát.

(11.50)

Összességében természetesen támogatni fogjuk a javaslatot, a Jobbik-frakció igennel fog szavazni a javaslatra, a felmerült kérdésekre pedig várjuk a választ. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai