Készült: 2024.09.21.23:10:30 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 119 2003.12.01. 0:50  114-119

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdés nem úgy hangzott, hogy ön adott-e tanácsot a honvédelmi miniszternek. A kérdés úgy szólt: van-e önnek tudomása arról, hogy a honvédelmi miniszter és az oktatási miniszter között lakásvásárlási praktikákról megbeszélés folyt? Vajon miért hivatkozik az ön miniszterére a honvédelmi miniszter? A kérdést így szólt. Államtitkár úr, nem gondolja, hogy kicsit cinikus ezek után az a mondat, amit ön elmondott?

Vajon, államtitkár úr - lehet, hogy csak költői kérdésként fogom feltenni, mert nyilvánvalóan válasz ezek után már nem nagyon jöhet -, hallott-e már ön olyanról, hogy 30 millió forintos magánhitelt csak úgy adnak emberek egy másik embernek egy lakásvásárláshoz? Ön szerint gyakorlat ez? Vajon egy miniszter miért kap 30 millió forintos magánhitelt? (Juhász Ferenc: Mert van lakása, apukám!) Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

(15.50)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 32 2003.12.02. 10:19  27-425

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Néhány hónappal vagyunk az Európai Unióhoz való csatlakozásunk előtt, ebben az időszakban különös gondossággal kell gazdaságpolitikát alkotni a kormánynak, különös gondossággal kell a parlamentnek megvitatni ezt a gazdaságpolitikát vagy tükröző, vagy nem tükröző költségvetést, és különös gondossággal kell eljárni a kormánytöbbséget adó képviselőknek az ellenzéki módosító indítványok elbírálása kapcsán.

Sajnos, nem ezt tapasztaltuk, több kormánypárti képviselő, tisztségviselő is brahinak minősítette azokat a fideszes módosító indítványokat, amely módosító indítványok alapvetően a társadalom azon rétegeinek érdekeit szolgálták volna, akik különösképpen vesztesei lehetnek a jövő évi költségvetésnek. Jövőre tehát Európai Unióhoz való csatlakozás, ez az az időszak, amikor úgy meg kell erősíteni a magyar gazdaságot és a magyar társadalmat, hogy az valóban felkészülten várhassa az Európai Unióhoz való csatlakozást, és sikerrel feleljen meg az új kihívásoknak, sikerrel tegyen eleget az új kihívásoknak az új környezetben. A módosító indítványaink is ebbe az irányba mutatnak.

Javasoljuk azt, hogy 9 milliárd forinttal több pénzt juttasson a költségvetés a gazdaság lelkét adó kis- és közepes vállalkozások támogatására, mivel az előre erre a célra meghatározott források elégtelennek látszanak. Javasoljuk továbbá azt is, hogy 10 milliárd forinttal többet juttasson a büdzsé a beruházások ösztönzésére, mivel a kormány által benyújtott törvényjavaslat méltánytalanul elhanyagolja ezt a kulcsfontosságú célkitűzést is. Beruházásokat ösztönző gazdaságpolitika az ország jelenlegi helyzetében nélkülözhetetlen.

Abban is egyet kell értenünk, hogy az idegenforgalom, a turizmus egy olyan húzóágazat, amely a jövőbeli gazdasági növekedés forrása lehet. Ezt az ágazatot is a költségvetés teljesen méltánytalanul, teljesen méltatlanul kezeli, ezért azt javasoljuk, hogy erre a területre 16 milliárd forinttal több jusson majd jövőre a kormány elképzeléseihez képest.

Abban is egyet kell értenünk, hogy az ország infrastruktúrája, az ország közlekedési rendszere és közlekedési lehetőségei alapvetően befolyásolják az ország tőkevonzó képességét, alapvetően befolyásolják azt, hogy mennyi tőke érkezik Magyarországra, mennyi külföldi vállalkozó, mennyi nagyvállalat tartja Magyarországot vonzó célpontnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sajnálatos módon látnunk kell azt is, hogy ebben a helyzetben jelenleg nem állunk jól, hiszen az idei évben több tőke hagyja el Magyarországot, mint ami ideérkezik. Ehhez képest azt látjuk, hogy az infrastruktúra-fejlesztést is mintha csak másodlagos fontosságú kérdésként kezelné a kormány. Ezért, hogy ezt a helyzetet javítsuk, javasoljuk, hogy 18 milliárd forinttal több jusson majd az útfenntartásokra, hiszen ha ebben a tekintetben is elmarad az infrastruktúra, akkor, azt gondolom, továbbra sem bízhatunk abban, hogy a beérkező tőke nagysága meghaladja az országot elhagyó tőke nagyságát. Vasútfejlesztésre is sokkal többet kellene költeni, mint amennyit a kormány tervez, itt egy 16 milliárd forintos növekményt javasolunk.

(9.20)

Abban is, azt gondolom, mindannyian egyetértünk itt a parlamentben, hogy a vasútfejlesztés az európai infrastruktúra-fejlesztés egyik alapvető pillére, és nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy a kelet-nyugati irányú nagy vasúti európai közlekedési folyosó ne Magyarországon, hanem, mondjuk, északi szomszédunkon menjen keresztül.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány a gyermekbarátságot hirdeti magáról; ezt a költségvetést egy gyermekköltségvetésnek nevezi. Ez alatt valószínűleg nem azt értik, hogy a költségvetés gyermekbarát, hanem azt, hogy gyermeki módon van megtervezve, és bizony számos olyan tétel hiányzik belőle, vagy nincs benne olyan szinten, mint ahogy azt a retorika hirdeti. Azt javasolom, nézzünk meg egy-két olyan ígéretet, amelyet maga Medgyessy Péter vagy az ő kampánycsapata fogalmazott meg a 2002. évi parlamenti választások kampányában. (Göndör István: Miről beszél, képviselő úr?)

Először is: Medgyessy Péter és csapata tízezer új kollégiumi férőhelyet ígért, ehhez képest egyetlenegy új kollégiumi férőhely sem épült. Éppen ezért a módosító javaslatunkban azt javasoljuk a parlamentnek, hogy az időarányos teljesítésnek megfelelően négyezer új kollégiumi férőhely épüljön a jövő évben. Azt gondoljuk, hogy ennek fedezetét az Oktatási Minisztérium fejezetébe kell beállítani. Ez volna az időarányos teljesítés, tisztelt képviselőtársaim.

Medgyessy Péter megígérte azt is, hogy a fiatalok ingyenesen szerezhetik meg a jogosítványaikat. Természetesen nem akartunk már abba az utcába befordulni, amikor önök azt mondják nekünk, hogy mindent 2006-ig terveznek, ezért megkérdeztük a gyermek-, ifjúsági és sportminisztert, hogy mi várható a teljesülés éveként. Ő ekkor azt mondta, hogy 2004. Tisztelt Képviselőtársaim! 2004 jövőre van, ennek az ígéretnek a fedezete mégsem látható a költségvetésben. Éppen ezért a módosító javaslatunkkal azt kívánjuk elérni, hogy a gyermek- és ifjúsági tárca költségvetési keretén belül kerüljön elkülönítésre egy összeg erre a célra is.

Az ígéretek között szerepelt a diákok ingyenes utazása a lakóhely és az iskola között, ehhez képest néhány hónappal ezelőtt néhány forrás azt írta, hogy a Pénzügyminisztériumban tervezik az eddig hatályos 67,5 százalékos kedvezmény csökkentését néhány százalékkal. Természetesen hatalmas felbolydulás keletkezett, mindenki számon kérte az ígéretet, majd a kormány és a pénzügyi tárca visszakozott, és azt mondta, hogy marad a 67,5 százalékos támogatás, és ennek örülni kell. Nem, tisztelt képviselőtársaim, ennek nem kell örülni, mert az ígéret úgy szólt, hogy ingyen lesz az utazás. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy a Belügyminisztérium fejezetében hozzunk létre egy új önkormányzati normatívát, amely fejenként négyezer forinttal támogatná a diákok utazását, és így hozzájárulhatnánk ahhoz, hogy ha nem is teljesülne teljes egészében a kormányzati ígéret, de legalább az első lépéseket megtehetnénk ezen az úton is.

Medgyessy Péter azt mondta tavaly a választások kampányában, hogy „ semmit sem veszek el a fiataloktól, ami jóö. Nos, tisztelt képviselőtársaim, úgy gondolom, hogy a fiataloknak jó volt az otthonteremtési program, azonban azt a jelenlegi kormánytöbbség nagyon komolyan megcsorbította. Hogyan lehet kedvezményként értékelni azt, hogy a maximálisan felvehető összeget a felére csökkentették? Hogyan lehet kedvezményként beállítani azt, hogy az adójóváírás lehetséges mértékét a felére csökkentették?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek nehezen megmagyarázható intézkedések. Éppen ezért, mivel élhetünk a gyanúperrel, hogy annak a több mint kétszázezer családnak, amely élt a kedvezményes otthonteremtési lehetőséggel, nagy része fiatal, ezért azt javasoljuk módosító indítványunkban, hogy kerüljön elkülönítésre a Pénzügyminisztérium keretén belül 5 milliárd forint a fiatalok első lakáshoz való hozzájutására. Ezzel talán egy picit kiköszörülhetünk azon a csorbán, amit a kormány az otthonteremtési rendszeren ejtett.

Medgyessy Péter azt mondta, „ semmit sem veszek el a fiataloktól, ami jóö. Nos, mi úgy gondoljuk, hogy jó az, ha a kormány, a parlament megfelelő szinten támogatja ifjúsági szervezetek programjait. Ehhez képest mit látunk a jövő évi büdzsé tervezetében? A gyermek- és ifjúsági alapprogram keretét 530 millió forintról 210 millió forintra fogják csökkenteni.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ez nem az, ami jó a fiataloknak; ez a fiataloknak rossz. Éppen ezért módosító indítványunkban azt javasoljuk, hogy 560 millió forintra, vagyis a 2002. évi mértékre térjen vissza az ifjúsági programok támogatása a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium fejezetén belül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nyilvánvalóan nem árulok el újat, amikor azt mondom önöknek, hogy a jövő év az európai uniós csatlakozás mellett a nyári olimpiai játékok éve is lesz. Ehhez képest mit látunk a gyermek-, ifjúsági és sporttárca fejezetében? Amíg 2000-ben összesen 1,5 milliárd forint állt rendelkezésre az olimpiai mozgalomnak az olimpiai felkészülésre, és ez adott lehetőséget egy sikeres olimpiai szereplésre, addig a jövő évre 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra - jóval kevesebb, mint 2000-ben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az olimpia évében ezt nem engedhetjük meg magunknak, ezért javasoljuk, hogy az ifjúsági és sporttárca fejezetében legalább a 2000-es mértéknek megfelelő nagyságrendű támogatás álljon rendelkezésre az olimpiai felkészüléshez.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ez volna a Fidesz azon csomagjának néhány eleme, amelynek összeállításakor pusztán azt vettük figyelembe, hogy önök mit ígértek, ehhez semmi pluszt nem tettünk hozzá. Ha önök komolyan gondolják az ígéreteiket, ha komolyan veszik a miniszterelnökük személyes garanciáját, akkor önöknek támogatniuk kell ezeket az ellenzéki módosító indítványokat, és nem szabad lebecsülni a társadalom nagyon sok rétegét azáltal, hogy önök brahinak nyilvánítanak minden egyes ilyen módosító indítványt.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
114 58 2003.12.02. 1:35  27-425

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Javítsanak ki, ha rosszul tudom, de én úgy tudom, a mai napon 3 óráig lehetőség van módosító indítványok beadására. Másrészt pedig nem biztos, hogy nincs olyan indítvány, amely Göndör képviselõ úr papírján nem szerepel.

De mindezek mellett Göndör képviselõ úrnak még talán eggyel vagy kettővel ezelőtti hozzászólására szeretnék reagálni, amikor azt mondta, jól hangzó célok érdekében szeretnénk pluszforrásokat átcsoportosítani a költségvetésben. Egyetértünk, tisztelt képviselő úr, egyetértünk, ezek jól hangzó célok.

Jól hangzó cél 10 ezer új kollégiumi férőhely építése. Ki ígérte meg? Medgyessy Péter ígérte meg. Teljesült? Nem teljesült. Valóban jól hangzó cél a jogosítványok ingyenessé tétele a fiatalok számára. Ki ígérte meg? Medgyessy Péter ígérte meg. Teljesül az ígéret? Nem teljesül az ígéret. Valóban egyetértünk abban is, hogy a diákok ingyenes utazására vonatkozó cél jól hangzó cél, jól hangzó cél, melyet Medgyessy Péter ígért meg. Teljesült? Nem teljesült. Jól hangzó cél az is, hogy nem veszünk el semmit a fiataloktól, ami jó, azonban nem ezt mutatja a költségvetési törvény tervezete. Mert bizony, 530 millió forintról 210 millió forintra csökkentik a gyermek- és ifjúsági alapprogram támogatását.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezek jó célok, de ezeket a jó célokat Medgyessy Péter ígérte meg. Önök jól hangzó ígéretekkel átverték a fiatalokat, átverték az egész társadalmat, így nyertek választást, de a tavalyi volt az utolsó ezek sorában. (Derültség a kormánypártok padsoraiban.)

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 68 2003.12.08. 3:11  67-73

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! 2003. november 13-án Gyurcsány Ferenc sportminiszter, néhány tucatnyi híve társaságában, előzetesen nem engedélyezett megmozduláson vett részt az Oktogonnál. A rendőrség készenléti egysége nem vonult ki gumibotokkal és védőpajzsokkal felszerelve, és egyetlen lovasrendőr sem bukkant fel, hogy gátat vessen ennek a zsenge demokráciánkban várhatóan páratlan méretű rendzavarásnak. (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiban: Miért nem?) A rendőrség vezetői nem szólították fel megafonon Gyurcsány Ferencet és tüntető társait, hogy azonnali hatállyal oszoljanak szét, és ne próbáljanak ellenállni a rendőri erőknek, különben egytől öt évig terjedő szabadságvesztés fenyegetheti őket. A rendőrség nem oszlatta fel a néhány tucatnyi embert a főváros egyik legforgalmasabb pontján, noha a megmozdulás a közlekedés rendjének aránytalan sérelmét okozta, és számos polgárt akadályozott meg abban, hogy úti céljához zavartalanul eljuthasson.

2003. december 1-jén a Lelkiismeret '88 csoport vezetője, Kocsis Imre, néhány tucatnyi híve társaságában, előzetesen bejelentett, azonban a rendőrség által nem engedélyezett tüntetésen vett részt a Stromfeld Aurél utcában. A rendőrség készenléti egysége ekkor kivonult, gumibotokkal és védőpajzsokkal felszerelve, és a lovasrendőrök egész hadserege bukkant fel a helyszínen. A rendőrség vezetői megafonon szólították fel Kocsis Imrét és néhány tüntető társát, hogy ne próbáljanak ellenállni a rendőri erőknek, különben egytől öt évig tartó szabadságvesztés fenyegeti őket. A rendőrség feloszlatta a néhány tucatnyi embert a főváros egyik legkevésbé forgalmas pontján, a késő esti órákban, arra való hivatkozással, hogy a tüntetés a közlekedés rendjének aránytalan sérelmét okozza.

Tisztelt Miniszter Asszony! Az ön megítélése szerint alkotmányosan járt-e el a rendőrség akkor, amikor politikai alapon diszkriminálta Kocsis Imréék tüntetését, míg Gyurcsány Ferencet kivételezett bánásmódban részesítette, és szemet hunyt az előzetesen nem engedélyezett megmozdulás megtartása felett? Hogyan fordulhat elő az, hogy a Belügyminisztérium által irányított rendőrség visszaél a közlekedés rendjének aránytalan sérelmére vonatkozó jogszabályi passzussal, és politikai alapon kedvez bizonyos erőknek, míg a másik oldalon erőszakot alkalmaz a kormánnyal szemben kritikát megfogalmazó személyekkel szemben? (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból: Diktatúra!)

Tisztelt Miniszter Asszony! Mit jelent a közlekedés aránytalan sérelme? Ön valóban komolyan gondolja azt, hogy ötven vagy hatvan ember aránytalanul akadályozza a közlekedést a késő esti órákban egy kihalt mellékutcában akkor, ha kritikát fogalmaz meg a kormánnyal szemben? De egyáltalán nem akadályozza a közlekedést a főváros legforgalmasabb közlekedési csomópontján akkor, ha az MSZP-t éltető röplapokat oszt szét a járókelőknek?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 72 2003.12.08. 1:10  67-73

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Sajnos, nem kaptunk választ arra a belügyminiszter asszonytól, hogy miért zavarja aránytalanul a forgalom rendjét egy 50-60 fős csoportosulás az esti órákban, Budapest egyik mellékutcájában. (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Dr. Lamperth Mónika: A bíróság így ítélte meg!) Azonban, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, ez a fajta kritika nemcsak az ellenzék és nemcsak a Fidesz részéről fogalmazódott meg.

Engedjék meg, hogy idézzek Gusztos Péter képviselő úrtól. December 3-án, a TV2 “Jó estét, Magyarország!ö című műsorában a képviselő úr a következőket mondta: “Én azokkal értek egyet, akik arra hívták fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban nem ez az első olyan eset, amikor a rendőrség a közlekedés aránytalan sérelmére hivatkozva megakadályozza állampolgárok egy csoportját abban, hogy a gyülekezési jogokat gyakorolhassák. A mostani, hatályban lévő jogszabályok alapján is úgy gondolom, meg lehetne tartani ezeket. A rendőrségnek nincsen joga ahhoz, hogy általában betiltson egy ilyen rendezvényt.ö (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt szabad demokrata Képviselőtársaim! Itt a lehetőség, hogy a szavakat tettekre váltsák (Felzúdulás az MSZP soraiban.), és velem együtt ne fogadják el a miniszter válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 363 2003.12.08. 5:20  362-368

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel a kései időpontra, valamint arra, hogy itt több képviselőtársunk még a sportról szóló törvény vitájára vár, én ígérem önnek, elnök úr, hogy csak az első vitaszakaszban fogok hozzászólni, és a továbbiakban nem hátráltatom a Ház mai munkájának menetét.

Az ajánlás 8. pontjával kezdeném, ahol is Papcsák Ferenc képviselőtársammal közösen a közbeszerzési tervre vonatkozóan, annak elkészítési kötelezettségére vonatkozóan javasolunk egy módosítást, aminek indoka abban áll, hogy a törvény értelmében közbeszerzési terv készítését megelőzően, vagyis a közbeszerzési terv léte nélkül is kérhet ajánlatot az ajánlatkérő, másrészt pedig később nem köteles megvalósítani minden egyes olyan közbeszerzési eljárást, amelyet korábban a közbeszerzési tervben rögzített, tehát eltérhet attól. Éppen azért azt javasoljuk, hogy a törvény vonatkozó szakaszában a “kötelesekö szó helyett a “jogosultakö szó szerepeljen majd.

Az ajánlás 9. pontjában szintén Papcsák Ferenc képviselőtársammal egy olyan módosítást javasolunk, amely az ajánlattevők védelmét szolgálja. Ugyanis a beterjesztett törvényjavaslat értelmében az ajánlatkérőknek nem kötelező rendelkezni azzal a fedezettel, amelyből nekik majd fedezniük kell a közbeszerzési eljárást. Mi azt gondoljuk, hogy ha ez a kötelezvény nem szerepel a törvényben, akkor könnyedén csorbulhat az ajánlattevők joga, hiszen előfordulhat, hogy nem kis ráfordítás után egész egyszerűen azért lesz lehetetlen a közbeszerzési eljárás lefolytatása, illetve a beruházás véghezvitele, mert az ajánlatkérő nem rendelkezik megfelelő fedezettel. Ezért tehát azt javasoljuk, hogy a szerződés teljesítését biztosító anyagi fedezettel rendelkeznie kelljen az ajánlatkérőnek, és csak ebben az esetben lehessen a közbeszerzési eljárást kiírni.

A 12. pontban szintén Papcsák Ferenc képviselőtársammal egy olyan módosítást fogalmaztunk meg, amely talán kicsit életszerűbbé teszi a kötelességek megfogalmazását az ajánlatkérők számára. Ugyanis vannak olyan önkormányzatok, amelyek költségvetési főösszegéből az következik, hogy az elkövetkezendő jó néhány évben is életszerűtlen, hogy bármifajta közbeszerzési eljárást kelljen lefolytatniuk, hiszen a forrásaik nem elegendőek arra, hogy bármifajta beszerzésük elérje a vonatkozó értékhatárokat. Ezért mi azt javasoljuk, hogy a közbeszerzés megkezdésének évét megelőző három év átlagában évi 100 millió forintot elérő vagy meghaladó mértékű költségvetési előirányzattal vagy más bevételi forrással rendelkező ajánlatkérő köteles meghatározni a közbeszerzési szabályzatát.

Végezetül, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, a 20. ajánlási ponthoz szeretnék néhány szót fűzni. Ebben az esetben azt indítványozzuk Papcsák képviselőtársammal, hogy a bírságolás egyik fajtájának megkönnyítése, illetve lehetővé tétele végett kötelezzük az ajánlatkérőket a Közbeszerzések Tanácsával való együttműködésre annak érdekében, hogy valóban legyen egy teljes körű képünk, egy teljes körű adatbázisunk arról, hogy kik kerülnek annak a kötelezettségnek a hatálya alá, amely szerint statisztikai adatszolgáltatás megtételére kötelezettek az ajánlatkérők, hiszen az egyik bírságolásnak ez az alapja. Ugyanis, ha elmulasztják a statisztikai adatközlést, akkor bírság kiszabását teszi lehetővé a törvény. Mi szeretnénk, ha az erre vonatkozó megfelelő kényszerítő erő és alap is rendelkezésre állna.

Egyébként, elnök úr, csak egy mondatban szeretném rabolni még képviselőtársaim idejét. Általánosságban azt tudom mondani, államtitkár úr, hogy a költségvetési bizottság ülésén az Igazságügyi Minisztérium képviselője jelezte számunkra, hogy bizonyos indítványokkal a kormány egyetértene abban az esetben, ha kapcsolódó módosító indítványokkal ezeket pontosítanánk, és a tartalmukat megfelelőképpen újrafogalmaznánk. Ezeknek a kapcsolódó módosító indítványoknak a benyújtása a mai napon, néhány órával a törvényjavaslat részletes vitájának megkezdése előtt megtörtént, és bízom abban, hogy ezen módosító javaslatok elfogadásával az Igazságügyi Minisztériummal együttműködésben valóban jobbá tehető lesz ez a törvény.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 376 2003.12.08. 3:07  369-411

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A részletes vita első szakaszához tartozó módosító indítványaink nagy többsége, amit Gyürk András képviselőtársammal együtt nyújtottunk be, azt a célt szolgálja, hogy a törvény valóban fogalmazzon egyértelműen, és zárja le minden lehetőségét a jogi kiskapuzás című össznépi sportjátéknak, hiszen számos olyan pont van a törvényjavaslat első részében, amikor pontosabb megfogalmazásra van szükség.

Fontosnak tartjuk azt, hogy a versenyrendszer mellett a verseny fogalmát is definiáljuk, illetve több helyen tegyük be a törvény szövegébe, hiszen számos olyan sportág van - döntően egyéni sportágak -, amelyeknek nemcsak versenyrendszerei, hanem önálló versenyei vannak, és vannak olyan sportágak, ahol csak külön, önálló versenyek léteznek, ezért fontosnak tartjuk, hogy a versenyrendszer mellett a verseny is bekerüljön a szövegbe. Másrészt pedig a törvény bizonyos helyen használja a játék fogalmát is, más jogszabályi helyeken pedig ez kimarad. Ha koherensek kívánunk lenni, ha az egyik helyen játék- és versenyszabályzat szerepel, akkor ezt érdemes a másik jogszabályi helyen is alkalmazni.

Konkrétan egy módosító indítványra térnék ki, elnök úr, ez pedig az ajánlás 35. pontjában szerepel, szintén Gyürk képviselőtársammal együtt nyújtottuk be. Ez a sportszervezetre kiróható sportfegyelmi büntetésekről szól. Természetesen egyetértünk abban, hogy minden egyes olyan esetet, amely akár az emberek sport tisztaságába vetett hitét, akár a sport iránti szeretetét alááshatja, ezeket az eseményeket bizony komolyan szankcionálni kell. Azonban azt gondoljuk, ez a törvényjavaslat ebben egy kicsit messze megy, ezért azt javasoljuk, hogy a sportrendezvény nézők nélkül, a zárt sportlétesítményben történő megtartásának előírása vagy a szektor lezárásának elrendelése a törvényjavaslat szerinti hat hónap időtartamról tíz alkalomra csökkenjen.

(23.50)

Továbbá javasoljuk, hogy a pályaválasztói jogot a törvényjavaslat által javasolt 6 hónappal szemben 3 hónap megvonásra csökkentsünk. Szeretnénk azt is, hogy ha már a nemzetközi versenyekkel kapcsolatos bojkott és tilalom is bekerül a törvényjavaslatba, akkor mintegy sportfegyelmi büntetésként lehessen alkalmazni a nemzetközi verseny megrendezésének tilalmát, s emellett, ha pontlevonásról van szó, akkor szükségesnek tartjuk itt az arányosság elvét, és szükségesnek tartjuk rögzíteni azt, hogy olyan mértékű pontlevonás ne sújthasson semmilyen sportszervezetet sem, amely adott esetben onnantól kezdve valamely versenyrendszer vagy bajnokság végkimenetelét döntően befolyásolná.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 392 2003.12.08. 4:55  369-411

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Anélkül, hogy tovább indukálnám és fűteném az Arató és Gémesi képviselőtársaim között már kialakult vitát, azért néhány szóban szólni kell a nemzeti sporttanácsról mint intézményről, hiszen a sporttanácsot érintő javaslatok ebben a vitaszakaszban kerülnek megvitatásra.

A kormány, vagyis a sportkormányzat retorikája úgy szól, hogy a decentralizálás és a döntéshozatal társadalmiasítása az alap és az a fő mondanivaló, aminek mentén most egy új sporttörvény elfogadását erőszakolják rá - sürgősséggel, természetesen - a parlamentre. A nemzeti sporttanács valahogy nem illik ebbe a koncepcióba, merthogy a nemzeti sporttanács inkább úgy tűnik, mintha egy vízfejként, egy fölösleges újabb szintként nehezedne rá az egész magyar sporttársadalomra és a döntéshozatali mechanizmusokra.

Nem világos persze az sem minden esetben, hogy hogyan fog zajlani a delegálás a nemzeti sporttanácsba. Például a nemzeti sporttanácsnak tagja a szponzorok egy képviselője. Az persze sehol nincs kifejtve, hogy ki minősül szponzornak. Szponzor a sportba több tíz millió forintot beinvesztáló nagy, állami tulajdonú vállalat, és szponzor az a kisiparos is, aki adott esetben 50 ezer forinttal támogatja a helyi, harmadosztályú kézilabdacsapatot. Van-e ezeknek egy közös érdekegyeztető fórumuk? Van-e ezeknek érdekképviseleti szervük? Vagy akkor most ki fogja delegálni a szponzorok képviselőjét a nemzeti sporttanácsba? És akkor majd ennek a szponzori körnek a képviselője, mondjuk, a Magyar Olimpiai Bizottság delegáltjával egy szinten fog döntéseket hozni, illetve döntésekben részt venni a nemzeti sporttanács munkájában - azt gondolom, hogy ez nem helyes döntés, és nem helyes út, amire rálépett a sportkormányzat.

Másrészt pedig ez a szisztéma kísértetiesen hasonlít, tisztelt képviselőtársaim, egy részvénytársaság működésére. Jelen esetben a részvénytársaságot a magyar sporttársadalom helyettesíti, amelynek élén igazgatótanácsi elnökként ott áll a miniszter, és igazgatótanácsként pedig ott van a nemzeti sporttanács. Mi azt gondoljuk, hogy a sport világát egy részvénytársasággal összehasonlítani és részvénytársaságként működtetni nem lehet. Éppen ezért ezt a fajta irányítási szisztémát sem tartjuk helyesnek.

Másrészt pedig minden esetben arról van szó, hogy itt majd a források valamifajta direkt, közvetlen és egyenes ágú folyósítására fog sor kerülni az egyesületek irányába. Csak ez meg magában hordja azt a veszélyt, tisztelt képviselőtársaim, ha a sporttárcától közvetlenül sportszervezetekhez kerül direkt módon a támogatás, bizony ez odavezethet, hogy kialakul egy klientúrarendszer, ami pedig semmiképpen nem volna kívánatos, hiszen nem jó az, ha mondjuk a támogatás alapját az képezi, hogy valamely sportszervezeti vezető éppen jó viszonyban van-e a miniszterrel vagy konfliktusos helyzetben áll vele.

Két ajánlási pontra konkrétan is szeretnék kitérni a hátralévő időben. Ezek az 50. és a 61. ajánlási pontok. Az 50 ajánlási pontban igazából ahhoz szeretnénk hozzásegíteni a törvényalkotót, hogy ha már új törvényt hoz, következetesen vigye végig benne a megfogalmazásokat és a kategorizálást, hiszen a törvény egy későbbi paragrafusa négy sportszövetségi típusról rendelkezik. Ehhez képest a 19. § (2) bekezdésében hármat definiál, éppen ezért az országos sportági szakszövetség feltüntetését mindenképpen indokoltnak tartanánk.

Másrészt pedig a 61. ajánlási pontban kívánnánk rávilágítani arra, hogy az komoly veszélyeket rejt magában, ha a kis egyesületek elnyomását vagy helyzetük megnehezülését a törvény megkönnyítené, hiszen itt arról beszél a javaslat, hogy az arányosság elvének betartásával egy tagszervezet több képviselőt, illetve küldöttet is küldhet egy közgyűlésre. Senki nem beszél azonban arról - főleg nem a törvényjavaslat -, hogy mit jelent az arányosság elve ebben az esetben. Mi alapján kerül ez megállapításra? Mi alapján delegálhat valaki adott esetben több küldöttet, illetve több képviselőt egy közgyűlésre, mint, mondjuk, egy kis egyesület. Ezt azért elég veszélyesnek tartjuk. Nem szeretnénk, ha a kis egyesületek helyzetének további nehezülését idézné elő ez a törvény.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 408 2003.12.08. 2:34  369-411

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 6. számú ajánlási ponthoz szeretnék néhány gondolatot hozzáfűzni, amit Tóth Ferenc és Sági József képviselőtársaink nyújtottak be. Ez a módosító indítvány arról beszél, az állam feladata, hogy hozzájáruljon a sporttal kapcsolatban a teljesítmény fokozásával összefüggő egészségkárosodás megelőzéséhez.

Ezt nagyon fontos tételnek tekintjük, hiszen a parlament az elmúlt másfél évben mind a mai napig egyetlen ellenzéki indítványként tárgyalta Selmeczi Gabriellával és Szakács Imrével közösen benyújtott törvényjavaslatomat, amely arról szólt volna, hogy az állam szankcionálja a doppingszerekkel való visszaélést, és használjon büntető törvénykönyvi eszközöket annak érdekében, hogy visszaszorítsa a doppingpiacot, ezzel megakadályozva sportolók - főleg fiatal sportolók - egészségének a károsodását. Az általános vita után részletes vitára sajnos már nem kerülhetett sor, hiszen a kormánytöbbség nemmel szavazott ebben a kérdésben. Azonban több érdeklődésünkre a sportkormányzat azt válaszolta, hogy készülőben van az Igazságügyi Minisztérium és a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium együttműködésében az a törvényjavaslat, amely komplex módon kezelné a doppingkérdést.

Nagyon remélem, hogy a kormány komolyan gondolta ezt az ígéretét, és valóban elkezdődött már egy ilyen törvényalkotó munka. Mindemellett nem értem, miért nem tudja az előterjesztő, tehát a kormány támogatni, hogy az államnak deklarált feladata legyen, hogy a teljesítmény fokozásával összefüggő egészségkárosodást megelőzzük. Gondolom, nem kell részletezni, hogy a sport teljesítmény-, illetve eredményorientált világ, ahol sajnos vannak olyan emberek, akik adott esetben nem riadnak vissza szélsőséges eszközök használatától sem, amely szélsőséges eszközök - túl azon, hogy a sportszerűség szellemét sértik - komoly tragédiákhoz, egészségkárosodásokhoz vagy adott esetben halálesetekhez is vezethetnek.

Arra kérem a kormányt, gondolja át ezt az elutasítását, és valóban deklaráljuk írásban is a törvény preambulumában, hogy az állam feladata és kötelessége a doppingszerek és az egyéb teljesítményfokozó szerek elleni küzdelem.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
119 220 2003.12.15. 5:08  219-227

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A hét fideszes képviselő által a közelmúltban benyújtott törvényjavaslatnak különös és szomorú aktualitást ad az elmúlt hét. Az elmúlt héten ugyanis a kormány egy drasztikus szigorító intézkedéscsomagot nyújtott be és egyúttal fogadott is el, amelyben drasztikusan csorbították a polgári kormány által bevezetett otthonteremtési program lehetőségeit.

Tavaly az országgyűlési választások kampányában Medgyessy Péter és kampánycsapata hazugságnak nevezte azokat a riogatásnak titulált híreket, amelyek szerint az MSZP kormányra kerülése esetén drasztikusan csorbítani fogja az otthonteremtési program által kínált lehetőségeket. Sőt, mintegy személyes garanciát vállalt arra, ahogy ezeket a lehetőségeket szélesíteni fogják. Másrészt Medgyessy Péter azt is mondta, hogy “semmit nem fogok elvenni a fiataloktól, ami jóö.

Nos, tisztelt miniszterelnök úr, tisztelt képviselőtársaim, a fiataloknak, az új nemzedéknek az otthonteremtési program jó volt. Persze, nemcsak a fiataloknak volt jó, hanem jó volt számos kormánytagnak is, hiszen ők éltek azzal a lehetőséggel, hogy 30 millió forintos hitelt, vagyis a hitelplafon összegét vegyék fel az otthonteremtési program keretében. Később a kormány ezt 15 millió forintban behatárolta, majd múlt heti döntésével 5 millió forintra csökkentette használt lakások megvétele esetén a kedvezményes hitel felvételének a lehetőségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Ifjúság 2000 felmérés szerint a 15 és 29 év közötti fiataloknak mindössze 19 százaléka rendelkezik saját lakással. A 25 és 29 év közötti fiataloknak pedig több mint a fele a szüleinél vagy más rokonainál lakik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha elfogadjuk a kormánynak azt az álságos és hazug érvelését, amely szerint ő a legszegényebb réteget kívánja támogatni, akkor itt a lehetőség: a szavakat tettekre lehet váltani. A hét fideszes képviselő által benyújtott törvényjavaslat ugyanis azt indítványozza, hogy a 29. életévüket be nem töltött fiatalok a lakásbérleti vagy albérleti díjuk 50 százalékát - évente legfeljebb 360 ezer forintot - leírhassanak az összevont adóalap adójából. Ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, azok számára, akiktől most a szocialista kormány elvette a lehetőséget, hogy saját lakáshoz jussanak, hogy fedelet tudhassanak a fejük fölött, nem marad más megoldás, mint az albérletbe való költözés. Ha elfogadjuk azt, hogy önök a legszegényebb réteget kívánják támogatni, akkor önöknek ezt a javaslatot meg kell szavazni. Ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, a kormány az elmúlt heti döntésével a jövőt vette el a fiataloktól. Önök elvették a jövőbe vetett reményt és a jövőbe vetett hitet. Most egy kis szeletet ebből lehet kompenzálni, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim.

Másrészt pedig, néhány hónapon belül az Európai Unióhoz fogunk csatlakozni; erről ma a parlament döntést is hozott. Az Európai Unióba azonban csak úgy szabad mennünk, hogy a fiatalok versenyképes tudással rendelkeznek, és valóban versenytársai lehetnek majd az Európai Unió többi fiatal polgárának. Ennek érdekében a törvényjavaslatban azt indítványozzuk, hogy a fiatalok internet-előfizetési díját kedvezmény illesse meg, magyarul, teremtsük meg a lehetőségét annak, hogy ezen a téren is felzárkózhassunk az európai elithez. Hiszen amíg Dániában a fiatalok és a teljes népesség 60, Hollandiában pedig 57 százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel, Magyarországon ez mindössze 7 százalék.

Másrészről, tisztelt hölgyeim és uraim, a kormány gazdaságpolitikájának egyik kézzelfogható és szomorú eredménye az, hogy mintegy 17-18 százalékosra szökött fel a diplomás munkanélküliség. Élhetünk azzal a gyanúperrel, hogy nagyon nehéz helyzetben vannak azok a fiatalok, akik diplomát szereznek, és utána megpróbálnak elhelyezkedni. Azért, hogy az ő helyzetükön könnyítsünk, azt javasoljuk a törvényjavaslatunkban, hogy azoknak a munkaadóknak, akik néhány hónapon belül a diploma, a szakmunkás-bizonyítvány vagy az érettségi megszerzése után fiatalokat alkalmaznak, az állam nyújtson támogatást, a munkaadói járuléknak és a munkaadót terhelő egészségügyi hozzájárulás mértékének megfelelően.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Önök elvették a jövőt, a jövőbe vetett reményt és hitet az elmúlt héten a fiataloktól. (Zaj a kormánypárti oldalon.) Egy kis szeletet most kompenzálni lehet, ezért várjuk az önök támogatását.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 154-156 2004.02.16. 2:17  153-162

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, elfogadom.

ELNÖK: A képviselő urat illeti a szó.

 

(Dr. Világosi Gábor elfoglalja jegyzői helyét.)

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség örömmel üdvözölte azt a hírt, amely szerint a szocialista-szabad demokrata kormány az M5-ös megvásárlásával igyekszik megoldani egy olyan problémát, amely régóta kérdés a dél-alföldi emberek számára, de az egész ország számára is. Akkor már kicsit elkezdtünk aggódni, amikor a Szocialista Párt ezt a közpénzen, tehát az emberek pénzén megoldandó kérdést mintegy pártigénnyé, pártígéretté silányította. Ugyanis a Szocialista Párt mintegy kongresszusi felajánlásként fogalmazta meg az M5-ös matricásítását, amely így egybe kellett hogy essen március 12-ével. Mi ekkor már figyelmeztettük arra kellő tisztelettel a kormányt és a Szocialista Pártot, hogy gondolják át ezt a mániákus ragaszkodást március 12-éhez, gondolják át azt, hogy megéri-e önmagukat fanfárok és melldöngetés közben ünnepelni egy pártkongresszuson, miközben a kormány kezét kötik meg, a kormány tárgyalási pozícióját rontják jelentősen azáltal, hogy egy meghatározott időpontra kérik és ígérik a matricásítást.

Sajnos, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt miniszter úr, úgy tűnik, hogy igazunk lett. Igazunk lett, mert a magyar állam az elkövetkezendő időszakban mintegy 650-670 milliárd forintot kell hogy kifizessen úgy, hogy kisebbségi részt vett az M5-ös autópályából, 40 százalékot, holott, tisztelt miniszter úr, tisztelt képviselőtársaim, ennek feléből, harmadából meg lehetett volna oldani a 100 százalékos tulajdonvásárlást a Szegedig történő továbbépítéssel együtt.

Hol van ilyenkor Keller László? Hol van ilyenkor az az államtitkár, aki a közpénzek feletti éber és pártatlan őrködést ígérte a választópolgároknak? Lesz-e ilyen vizsgálat, miniszter úr? Miért a legpazarlóbb, miért a legdrágább megoldást választotta a kormány ebben az esetben? Miért kellett egy silány pártígéret miatt adófizetők százmilliárdjaival szórakozni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
122 160 2004.02.16. 1:11  153-162

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Miniszter úr, én természetesen nagyra értékelem az ön erőfeszítéseit, ahogy informatikai miniszterként ebben a közlekedési témában megpróbálja állni a sarat és megpróbálja védeni a mundér és a kormány becsületét. Érdekes persze a közlekedési államtitkárt a súgó szerepében látni ön mellett, talán egy ésszerűbb leosztást a kormányon belül találhattak volna ezen kérdések megválaszolására.

Tisztelt Miniszter Úr! A TriGránit és a Deutsche Bank jóval olcsóbb, jóval kedvezőbb, a költségvetést meglehetősen kímélő megoldást ajánlott volna. Miniszter úr, önök három év alatt, most három év alatt 74 milliárd forintot tartoznak kifizetni úgy az adófizetők pénzéből, hogy 40 százalékos tulajdonrészt vásárolnak az autópályában; 72 milliárd forint kifizetésével a 100 százalékos tulajdonrészt most meg lehetett volna... Gál J. Zoltán és maga a miniszterelnök azt állította, hogy a 101 milliárd forintos bevételből, amely a Postabank privatizációjából származik, meg fogják oldani ezt a kérdést. Hol van az a 101 milliárd forint? Hol van a Postabank privatizációjából befolyt összeg? (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.) És még egyszer kérdezem, miniszterként nyilván tudja: hol van Keller László?

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
125 40 2004.02.23. 2:54  39-45

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Úgy tűnik, a politikában is megtalálhatók a félelem helytartói, akik, ha nincs félelemre okot adó tényező, akkor gyorsan kreálnak egyet. Ha kell, 23 millió románnal riogatnak, vagy ha kell, szélsőséges elemeket találnak meg annak érdekében, hogy sugallhassák: féljetek, emberek.

Felveti a hatóságok felelősségét, hogy Budapest neonáci rendezvénynek adhatott otthont - mondta Kovács László szocialista pártelnök 1999-ben, a Vér és Becsület elnevezésű szervezet tüntetése után, majd közölte, pártja törvénymódosítást terjeszt be, hogy ez az eset többé ne fordulhasson elő. Nos, tisztelt Országgyűlés, törvénymódosítás nem történt, azonban ez az eset többé valóban nem fordulhatott elő, legalábbis 2003-ig nem.

A polgári kormány ugyanis megtalálta a módját annak, hogy hasonló szervezetek ne zavarhassák meg az emberek nyugalmát, ne sérthessék meg honfitársaink és embertársaink méltóságát. Aztán 2003-ban, már a szocialista-szabad demokrata kormányzás idején újra lehetőséget kapott a Vér és Becsület, és demonstrálhatott a Kossuth téren, néhány napja pedig a Hősök terén vonulhatott fel a szervezet. Tehette mindezt a hatalmon lévő kormány asszisztálása mellett. Pedig mi figyelmeztettük, sőt kértük is a kormányt, tegyen meg mindent a szélsőséges demonstráció megakadályozása érdekében. A szélsőségektől való elhatárolódás, azaz a demonstráció betiltása helyett azonban lehetővé tették, hogy nemzetellenes, kirekesztő jelszavak hangozzanak el a Hősök terén. Mindez, mondhatni, ördögi módon összecseng a pártelnök, Kovács László azon iránymutatásával, amely szerint az MSZP nagy hangsúlyt kíván fektetni a jobboldali radikalizmus bemutatására az európai parlamenti kampány során.

A demonstráció betiltása a nyugalom megőrzésére, míg engedélyezése a félelem keltésére volt alkalmas. Nos, a szocialisták ez utóbbit választották, mindezt az árokbetemetés, az összefogás és a közös lista jegyében.

Tisztelt Miniszter Asszony! Miért nem tett meg mindent a kormány a szélsőséges demonstráció betiltása érdekében? Továbbá nagy tisztelettel kérdezem öntől, egyetért-e ön a párt elnökével. Egyetért-e ön Kovács Lászlóval, miszerint fennáll a hatóságok felelőssége, ha Budapest egy neonáci rendezvénynek adhat otthont?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
125 44 2004.02.23. 1:01  39-45

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Mindig érdekes hallgatni a szocialista képviselőket, amikor szemforgatásról beszélnek. Miniszter Asszony! Az önök kommunikációjában nagyon erőteljes és nagyon hangsúlyos helyet kap a szélsőségek elleni küzdelem, legalábbis a kommunikációban ez egészen biztos. Itt lett volna a lehetőség, tisztelt miniszter asszony, hogy önök ezen a téren bizonyítsanak. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Önök ezt nem tették meg. El lehetett volna határolódni ettől a szélsőséges demonstrációtól, mint ahogy azt a Fidesz meg is tette. (Derültség a kormánypárti padsorokban.)

Valóban, mi még petícióban is fordultunk miniszter asszonyhoz, azonban miniszter asszony ennek ellenére nem cselekedett.

 

(14.10)

Nos, tisztelt miniszter asszony, azt gondolom, hogy ön meglehetősen nehéz helyzetbe hozta a frakcióját. Hogy is van az a nehéz szó? Azt gondolom, úgy, hogy “útelágazásö. Útelágazáshoz érkeztek (Derültség a Fidesz soraiban.): vagy önnel mennek és megszavazzák a válaszát, vagy nemmel szavaznak, és akkor elhatárolódnak egy ilyen demonstrációtól.

Mi elhatárolódunk, és nemmel szavazunk. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 98 2004.02.24. 8:26  15-229

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy nincsen olyan parlamenti képviselő, de nincs is olyan ember, aki ne értene egyet több olyan céllal is, ami leírásra került a magyar közlekedéspolitikáról szóló koncepcióban. Ki ne értene egyet abban, hogy ennek a koncepciónak a feladata az Európai Unióba való integrálódásunk elősegítése? Ki ne értene egyet azzal, hogy a közlekedésbiztonság javítása elsőrendű kérdés? Ki ne értene egyet a 2006-ig terjedő szakaszban kiemeltként kezelt feladatok fontosságával vagy akár a 2015-ig prioritásként megfogalmazott feladatok fontosságával?

(13.10)

Én azonban azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, ha mögé nézünk azoknak az intézkedéseknek, illetve azoknak a konkrét tevékenységeknek, amelyeket a kormány jelenleg közlekedéspolitika címén folytat, akkor megkérdőjeleződik, hogy az itt leírt célokat valóban komolyan gondolják-e, vagy ha komolyan gondolják, akkor meg tudják-e tenni, illetve ha komolyan gondolják, akkor miért úgy cselekszenek, ahogy cselekszenek manapság.

Hadd idézzek a nem túl hosszú koncepció 2. oldaláról, ami magának a koncepciónak egyébként az utolsó oldala is: “az európai normáknak megfelelő vasúti törzshálózat fejlesztése az egységes európai vasúti hálózat részekéntö. Ezt egy fontos, kiemelten kezelt feladatként, fejlesztésként említi a koncepció: európai normáknak megfelelő vasúthálózat.

Azt gondolom, ha valaki már látott európai vonatokat, európai vasúthálózatot, az tudja, hogy milyen magas szakmai követelményeknek kell megfelelni ahhoz, hogy azt mondhassuk, hazánk vasúti rendszere minimum európai szintű, vagy alkalmas, méltó arra, hogy az európai közlekedési rendszerbe bekapcsolják.

No, ehhez képest az elmúlt hetek nem szóltak másról, mint hogy már maguk a vasutasok és a vasutasok szakszervezete is aláírásgyűjtést indítványozott, kezdett annak érdekében, hogy ne csökkenjen tovább a hazai vasúti szolgáltatás színvonala. Azt kérik a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól a vasutasok szakszervezetének tagjai, hogy a nemzeti vasúttársaság jövőjét hosszú távon meghatározó, átfogó közlekedéspolitikai koncepció megszületéséig függesszenek fel minden olyan intézkedést, amelyek a vasúti szolgáltatás színvonalának további csökkenéséhez vagy a közlekedésbiztonság romlásához vezetnek. Ez tehát azt mutatja, hogy maguk a vasutasok is látják és így gondolják, hogy azok az intézkedések, illetve az a közlekedéspolitika, amely jelenleg érvényben van, bizony abszolút ellenirányban hatnak azokkal a célokkal, amelyeket itt megfogalmaznak, hiszen itt közlekedésbiztonságról, európai színvonalú vasútról van szó, mint kiemelt feladat. Ehhez képest látszik, hogy a jelenlegi intézkedések nem ebbe az irányba mutatnak.

A 2004. évre nagyarányú létszámcsökkentést terveztek a nemzeti vasúttársaságnál. Kérik a vasutasok, hogy a fenntartási tevékenység kihelyezését függesszék fel; kérik, hogy a gazdasági társaságok privatizációját és a vasúti ingatlanok értékesítésének folyamatát függesszék fel; és kérik - és azt gondolom, ezzel is egyet lehet érteni -, mivel az adófizetők pénzéről és az adófizetők pénzén létrehozandó vagy feljavítandó társaságról van szó, hogy az adófizetők érdekében egy társadalmi konszenzuson alapuló, nemcsak a gazdasági, hanem a környezeti és biztonsági, településfejlesztési szempontokat is előtérbe helyező rendszer jöjjön létre.

Ezek után mit olvashatott az ember az elmúlt hetekben? Kiderül, hogy a vasút már nem is a saját hálózatán szállítja a saját postáját, közútra megy a vasúti postaszállítás, a vasút a saját postáját közúton szállítja. Azt gondolom, ez sem igazából előremutató jelenség, ez sem igazából abba az irányba mutat, hogy európai szintű vasúti törzshálózat jöhetne létre.

Másrészt pedig az elmúlt években a legalacsonyabb az a 9,77 milliárd forint, amit a MÁV a központi költségvetési pénzből fejlesztésre fordíthat. Ha arról beszélünk, hogy a MÁV-ot európai szintű vasúti szolgáltatóvá akarjuk tenni, akkor nagyon komoly fejlesztésekre van szükség, hiszen azt gondolom, mindannyian utazunk vonaton, nagyjából tudjuk, hogy milyen színvonalon teljesít ma a nemzeti vasúttársaság. De még egyszer mondom, a cél természetesen közös, a céllal egyet kell érteni.

Azt gondolom továbbá, tisztelt államtitkár úr, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha koncepcióról beszélünk, akkor túl azon, hogy jó lenne, ha a koncepció költségvetési, gazdasági háttere biztosítva lenne, túl azon, hogy jó lenne realitásokat kitűzni, és jó lenne, ha a jelenlegi kormányzati magatartás ezen célokkal egy irányba, párhuzamba mutatna, érdemes a már hatályban lévő törvényekkel is szinkronba hozni a koncepciót és szinkronba hozni a kormányzati intézkedéseket. Merthogy a területfejlesztésről, területrendezésről szóló törvény többek között öt nemzetközi és országos jelentőségű közforgalmi kikötőt nevez meg Magyarországon - és ezeknek a fejlesztése nem csupán helyi érdek. Ezek közül az egyik Győr-Moson-Sopron megyében, a Duna folyón található Győr-Gönyű kikötő, amely jelenleg is a 2000-es fejlettségi színvonalon áll, holott a forgalma azóta folyamatosan nő, és tavaly 300 ezer tonna fölötti áru ki-, illetve berakodását regisztrálták ebben a kikötőben, ami egyébként háromszorosa a 2000-ben regisztrált teljesítménynek. Amikor átadták ezt a kikötőt, amely, még egyszer mondom, azon öt nemzetközi és országos jelentőségű közforgalmi kikötő között szerepel a területfejlesztési törvényben, amelynek fejlesztése nem csupán helyi érdek, már akkor is mindenki látta, hogy a megvalósuló kombinált áruszállítást csak a vasúti csatlakozás kiépítése tudja teljessé tenni, így lesz biztosítható majd a konténerrakodás, a ROLA szállítási módszer bevezetése és így tovább. Azonban ennek a kikötőnek a fejlesztésére most sincsen előirányozva támogatás, azóta sem jutott rá pénz.

Azt gondolom, hogy ennek a kikötőnek a fejlesztése nemcsak megyei érdek, mert összegyűltek a megyei önkormányzat tisztségviselői, a gönyűi önkormányzat tisztségviselői, a térség országgyűlési képviselői, kértük a közlekedési tárcát, kértük a pénzügyi tárcát, hogy legyen segítségére a Győr-Gönyű Kikötő Rt.-nek az európai uniós források megpályázásakor. Hiszen ezen az állami tulajdonban lévő területen eddig mintegy 4,5 millió eurós fejlesztés valósult meg, ebben három hajóállomás, kamionparkoló és kiszolgálóhelyiségek építése jelent meg. Azonban nem lehet a kikötőt tovább fejleszteni anélkül, hogy a Győr-Budapest amúgy is kiemelten kezelt vasúti fővonalról iparvasúti leágazás ne épülne meg. Mintegy 42 millió euróra van szükség ahhoz, hogy ezt a regionális és nemzeti jelentőségű kikötőt is megfelelő szintre tudjuk fejleszteni. Nyilvánvalóan ehhez az európai uniós források igénybevétele elengedhetetlen lesz.

Éppen ezért kérem az államtitkár urat, kérem a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot, hogy amennyiben komolyan gondolják a 2015-ig prioritást élvező fejlesztések között a logisztikai szolgáltató központok hálózatának és a korszerű kombinált fuvarozási terminálok fejlesztésének gondolatát, valamint a magyar Duna-szakaszon megfelelő vízi út infrastruktúrájának fejlesztését, akkor azt kérem, államtitkár úr, hogy ez ügyben legyenek a Győr-Moson-Sopron megyei képviselők segítségére, segítsék azt a nagyon komoly érdeket, hogy ez a kikötő ott a fennálló törvények értelmében is megvalósuljon.

Köszönöm szépen a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 140 2004.02.24. 4:50  135-191

SZIJJÁRTÓ PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Elnök úr, természetesen tisztában vagyok azzal, hogy a kisebbségi vélemény ismertetésekor a Házszabály szerint csak a bizottsági ülésen elhangzottakról lehet szólni, azonban egy mondatnyi kitekintést engedjen meg nekem. Rendkívül sajnálom, hogy a tavalyi évhez hasonlóan az idén is elhagyja a termet az ifjúsági miniszter, miután megtartja expozéját. Ha ennyire fontos az ifjúság ügye a tárca és a miniszter számára, akkor azt gondolom, hogy komoly bajban van az ifjúság.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági és sportbizottság ülésén az ellenzéki képviselők nemmel szavaztak a jelentés általános vitára való alkalmasságáról. Ugyanis amikor elolvastuk az egész jelentést, akkor nagyjából az fogalmazódott meg bennünk, az az érzés uralkodott el rajtunk, hogy a jelentés készítője nagyjából úgy járt, mint az a vonaton utazó utas, aki elmegy a büfékocsiba, és kicsit többet iszik a kelleténél, majd nem talál vissza fülkéjébe. Amikor megkéri a kalauzt, hogy segítsen neki, a kalauz megkérdezi, hogy valami orientációt mondjon már a tisztelt utas, nem emlékszik-e a kupé számára. Mire mondja, hogy arra sajnos nem, viszont azt tudom, hogy az ablak előtt egy nagy rét volt, és sok tehén legelt rajta.

Azt gondolom, hogy a kormány ezzel a dokumentummal is nagyjából így van, mert adtak elénk egy jelentést a gyermekek és az ifjúság 2002-es helyzetéről, de a saját helyükre már nem találtak vissza, és a problémákkal, gondokkal összefüggésben megtett kormányzati intézkedések helyett csak használhatatlan információk tömkelege található ebben a jelentésben. A jelentést szerkezete szempontjából kritika nyilvánvalóan nem érheti, hiszen a szerkezet rendben van, bemutat egy-egy korosztályt érintő területet, majd az ehhez kapcsolódó kormányzati munkát is megpróbálja felvázolni, és található néhány vélemény is a civilek részéről.

A tartalom azonban, tisztelt képviselőtársaim, meglehetősen hiányos. A feltárt helyzet és a vázolni próbált kormányzati intézkedések még köszönő viszonyban sincsenek egymással. Elhangzott a bizottság ülésén kormánypárti oldalról, hogy a jelentés 2002-ről szól. Ehhez képest az expozéban is arról hallunk, hogy majd milyen programok fognak elindulni, mik a kormányzat elképzelései. Érdekes, hogy a 2002. május előtti időszakról meglehetősen röviden szól a jelentés, így ebből következhet már a tartalmi üresség is. Arról nem is beszélve, hogy 2002, ha már erről az évről beszélünk, a választási ígéretek éve volt. A fiataloknak Kánaánt ígértek, a fiatalok számára számos választási ígéret hangzott el, akár személyesen Medgyessy Pétertől, akár az ő csapatától.

(15.50)

Ehhez képest nem utazhatnak ingyen a fiatalok, ehhez képest nincs ingyen tankönyv minden általános iskolásnak, és a sort lehetne hosszan folytatni.

2002 nyaráig sikeresen működött az ifjúsági párbeszéd rendszere is, amely lehetőséget adott az ifjúsági korosztályt képviselő szervezeteknek, hogy javaslatokat adjanak a kormányzati munkához, hogy érvényesíthessék a korosztály érdekeit. Nos, a 2002 májusában hatalomba lépett kormánynak ez természetesen nem tetszett, és egy szempillantás alatt megszüntette az ifjúsági érdekérvényesítésnek ezt a rendszerét. Ehelyett mind a mai napig jól működő, hatékony rendszer nincs, mi ugyanis nem tekintünk annak egy felülről való presszióval, kormányzati támogatással és ambicionálással létrehozott szervezetet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! 2002-ben számos ifjúsági program épült le, számos választási ígéret nem teljesült. Önök ígértek nemzedéki életpályamodellt, de a mai napig nem tudjuk, hogy ez hol van. A jelentés szól nemzeti gyermek- és ifjúsági stratégiáról. Mondja már el nekünk valamelyik kormányzati tisztségviselő vagy valamelyik kormánypárti képviselő, hogy miben áll a nemzeti gyermek- és ifjúsági stratégia. Ugyanis erről sem hallottunk még, ezért azzal a gyanúperrel kell élnünk, hogy ilyen nincs is. Ígértek gyermekmosoly-programot, ígértek erőszakmentes médiát, száz gyermekmosoly-klubot. Úgy tudjuk, hogy az országban mindössze egy létesült. Hol van a maradék kilencvenkilenc, hol vannak a választási ígéretek?

Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez a néhány kiragadott momentum - amit majd, ha elnök úr lehetőséged ad rá, a vita további szakaszában hosszabban is kifejtenénk - is indokolja azt, hogy az ellenzéki képviselők miért vélekedtek úgy, hogy ez a jelentés itt és most általános vitára alkalmatlan.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 176 2004.02.24. 9:26  135-191

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor az Orbán Viktor által vezetett kormány az első jelentést elkészítette, akkor európai uniós mintákat, elsősorban a svéd mintát vette alapul. Természetesen előtte is kellett volna, hogy készüljenek jelentések, de Kiss Péter 1996-ban hat, Magyar Bálint 1997-ben pedig harminchat oldalon mondott el mindent a korosztályról és az értük végzett kormányzati munkáról. Azt gondolom, ezeket nehezen lehet jelentésként minősíteni.

A jelentés szerkezetének az a lényege, hogy bemutatásra kerül egy korosztályt érintő terület, a hozzá kapcsolódó kormányzati munka, valamint a civil szervezeteknek a gyermekek és a fiatalok helyzetéről alkotott véleménye. Mivel a jelentés követi ezt a szerkezetet, ezért ebből a szempontból kritika nem érheti, annál inkább a tartalommal kapcsolatban.

Mi úgy látjuk, hogy a feltárt helyzet és a megtett kormányzati intézkedések sokszor még köszönő viszonyban sincsenek egymással, de hangsúlyoznom kell, hogy ezek már 2003-as kormányzati intézkedések, amelyekről többek között a miniszter úr is beszélt, és amelyekről az előttem felszólaló képviselők is megannyiszor szóltak, a 2004-es intézkedésekről, a tervbe vett intézkedésekről már nem is beszélve.

A jelentés számtalan megállapítást tesz, amiből egyértelmű kormányzati cselekvéseknek kellene következniük, ezzel szemben azonban a kormány számtalanszor hajtott végre olyan intézkedést, amely éppen negatív irányba mutat a fiatalok szemszögéből nézve. Nem tudjuk persze, hogy az ifjúsági kormányzat vezetője, a mindenkori gyermek-, ifjúsági és sportminiszter vajon milyen tevékenységet fejtett ki ezen intézkedések meghozatalával szemben, tény azonban, hogy a kormány mégis meghozta, megtette ezeket az intézkedéseket.

 

(17.30)

Nos, a jelentés vezetői összefoglalója arra kér minden olvasót, hogy ne csak egy évre koncentráljon, hanem a folyamatokra. Nos, azt gondolom, illő megfogadni ezt a tanácsot és így nézni végig a jelentést.

Nos, a jelentés megállapítja, hogy a fiataloknak tanulmányaik folytatásához támogatásra van szükségük. Így van, egyetértünk. Ezzel szemben azt látjuk, a kormány úgy gondolja ezt a támogatást, hogy közben a jegyáremelkedések következtében a tanulóbérletek ára gyakorlatilag duplájára emelkedik. Adókötelessé váltak a nyelvtanfolyamok, emelkedett a diákhitel kamata, újra napirenden van a tandíjkérdés, hiszen maga az oktatási miniszter vetette fel ezt egy konferencián.

Nos, van egy rózsaszín vízió a jelentésben a fiatalok lakhatási helyzetéről. Ez furcsa akkor, amikor a bérlakásprogramra fordítható 21 milliárd forintos összeg 10 milliárd forintra csökken, az otthonteremtési programmal kapcsolatban meghozott intézkedések pedig kevésbé mondhatók pozitívnak, kevésbé találkoznak - azt gondolom - a fiatalok, de az egész társadalom tetszésével is.

Egy másik helyen a dokumentum a következőképpen fogalmaz: radikálisan csökkent a kollégiumi elhelyezésben részesülők száma, pedig az igénylők évről évre többen lettek. Nos, mindezek után a kormány megszünteti a Nemzeti Kollégiumi Alapot, és a Medgyessy Péter által valamelyik sportcsarnokban valószínűleg piros dzsekiben beígért 10 ezer új kollégiumi férőhelyből még egyetlenegyet sem építettek meg. Nos, ha önök ilyenkor azt mondják nekünk, amikor számon kérünk, hogy kérjük számon időarányosan a történteket, akkor én szeretném megkérdezni, időarányosan az a 4300 kollégiumi férőhely - körülbelül ennyi az időarányos teljesítés - hol van. Egyébként erről a miniszter úr is beszélt itt az expozéjában, és ott is 10 ezret említett.

Nos, a jelentés beszél arról, hogy az Esély a Tanulásra Közalapítvány támogatása nélkül hallgatók nem képesek folytatni a tanulmányaikat. Ugyanakkor a kormányváltáskor még 500 millió forintos támogatással bíró közalapítvány által elosztható ösztöndíjak forrását immár 200 millió forint alá csökkentették.

A jelentés elismerően szól - egyébként a polgári kormány időszaka alatt létrehozott - regionális ifjúsági intézményrendszerről. Természetesen egyetértünk. Azzal már kevésbé, hogy a miniszter rendeletére vagy minisztériumi rendeletre tavaly év végén újra kiírták a regionális ifjúsági irodák vezetői pályázatait. Hiába a szakmai testületek véleménye, hiába az általuk megfogalmazott ajánlás, új pályázat került kiírásra, és természetesen nagyon reménykedünk, hogy a kinevezett irodavezetők személyükben egybe fognak esni a szakmai testületek által javasolt vezetőkkel. Ezzel kapcsolatban egyébként vannak különböző aggályaink, de ne legyen igazunk.

Nos, 2002-ben számos olyan program is leépült, amely addig sikeresen működő ifjúsági programnak számított, helyükbe pedig számtalan ígéret lépett. Ígértek 2002 őszére nemzedéki életpályamodellt. Ha most ilyen lenne vagy létrejött volna, valószínűleg szerepelne a jelentésben. Én nem találtam.

Azután ígértek gyermekmosoly-programot. A mai napig nem létezik. Ígértek száz gyermekmosoly-klubot, Jánosi György maga ígérte meg. Hol van a száz gyermekmosoly-klub? Ígértek erőszakmentes médiát. Ha valaki bekapcsolja a tévét, azt gondolom, megbizonyosodik róla, hogy ez sem igazán sikerült, sőt a programért felelős minisztériumi osztályt is felszámolták, amelyet egyébként 2002 nyarán hoztak létre. Tehát hamar bebizonyosodott, hogy nem igazán sikeres.

Nos, a jelentés beszél a roma gyermekek integrációjáról. Mondhatni, a roma gyermekek kerültek az ifjúságpolitika fókuszába. Ez egyébként akkor érdekes, amikor tudjuk, hogy a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium 6,5 millió forintos soron kívüli, pályázat nélküli támogatást biztosított Rácz Péter szervezetének, aki ellen egyébként a gyermekvagyon furcsa kezelése miatt eljárás folyik. Tehát Rácz Péter szervezetének, az Úttörő Szövetségnek 6,5 millió forintot adtak pályáztatás nélkül, soron kívül, mondván, hogy nincsen lehetőség roma és nem roma gyerekek közös táboroztatására. Akkor hogyan van fókuszban a roma gyerekek integrációja, ha nincsen ilyen pályázati lehetőség?

Nos, megszűnt az ifjúsági párbeszédprogram, a turisztikai munkabizottság, a miniszteri delegáltak száma a duplájára emelkedett a regionális ifjúsági tanácsokban, és úgy tűnik, ha az ember megnézi a költségvetés Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumra vonatkozó fejezetét, bizony, a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány máig tartó kivéreztetése sem túlzó kifejezés.

Nos, a jelentésben komoly eredményként számolnak be a jelentés írói a GYISM által szervezett nyári, valamint téli táborokról. Némi árnyékot persze vet az ügyre, hogy a GYISM körülbelül kétszer annyiból oldotta meg ezeknek a gyermekeknek a táboroztatását, mint amennyit a szervezetektől és az iskoláktól elvár. Azt is tudjuk, hogy a GYISM beszállítói hamar a pénzükhöz tudnak jutni. Mindannyian tudjuk, a tavalyi évben a nyári táborok kifizetése gyakorlatilag az év végére történt meg. Azért furcsa egy balatoni tábort sítáborrá átminősíteni.

Nos, azt gondolom, ez a néhány példa szemléletesen mutatja, hogy bár lehet, hogy a helyzetelemzés remek, az innen vezető kormányzati intézkedések azért nagyon sok kérdőjelet hagynak maguk után. Éppen ezért örülök annak, hogy Arató képviselőtársam valamifajta gyermek- és ifjúsági stratégia körvonalazódásáról beszélt. Nemcsak azért örülök ennek, mert ezt már jóval korábban megígérték, végre teljesül, örülök azért, mert, még egyszer mondom, a helyzetelemzés, a megállapítások és az intézkedések között még a minimális összhangot sem tudjuk felfedezni. Éppen ezért azt gondolom, ez a törekvés dicséretes, hogy végre legyen gyermek- és ifjúsági stratégia. Azt gondolom, mi mindig nyitottak voltunk olyan kezdeményezések előtt - ezt egyébként a polgári kormány tevékenysége is mutatta -, amelyek valóban a gyermekek és az ifjúság érdekét szolgálják.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
126 184 2004.02.24. 1:46  135-191

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Zuschlag képviselő úrnak szeretném mondani, úgy kezdtem a felszólalásomat, hogy Kiss Péter 1996-ban valóban hat teljes oldalon keresztül bemutatta, hogyan áll az ifjúság helyzete, és a kormányzat mit tett e társadalmi réteg élethelyzetének javítása érdekében. Ha ezt jelentésnek nevezhetjük, akkor legyen igaza.

Arató képviselő úrnak szeretném mondani, hogy nem mi vagyunk, akik tandíjjal riogatunk, nem mi hoztuk fel a tandíjkérdést. Magyar Bálint oktatási miniszter egy konferencián mondta, hogy bizony a tandíj ügyének kérdését nem lehet megkerülni, amikor a magyar felsőoktatás finanszírozásának megújításáról gondolkozunk. Azt, hogy én most ebben az ügyben Magyar Bálintnak vagy Arató Gergelynek higgyek, viszonylag nehezen tudom eldönteni, de kérem, hogy ezt a gyengeséget bocsássák meg nekem.

Nagyon szépen megköszönném azt a listát, amit képviselőtársam ígért a kormányzati pozitív intézkedésekkel kapcsolatban az ifjúság szféráját illetően, ehhez jó munkát kívánnék. Csak annyit szeretnék kérni, hogy a pozitív intézkedések között például az otthonteremtési program átalakulása, ha lehet, akkor ne szerepeljen, mert szerintem az adójóváírás felére csökkentése, a hitelplafon csökkentése, a kamattámogatás csökkentése nem biztos, hogy pozitív intézkedés; mint ahogy nem biztos, hogy pozitív a kormányfő által beígért és az ifjúsági és sportminiszter szerint 2004-ben teljesülő ingyenes jogosítvány elmaradása, ezt se említsék a pozitív intézkedések között; de ha lehet, akkor ne kerüljön ide a közlekedési viteldíjak emelkedése sem, mert emlékezhetünk arra, hogy ezt is ingyenesnek ígérték. Ami ezen kívül volt pozitív intézkedés, arról pedig nagy tisztelettel várom a listát.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
127 78 2004.03.01. 0:10  77-78

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. A kérdés személyes jellege miatt megvárom azt a megtisztelő alkalmat, hogy miniszterelnök úr személyesen részt vesz az azonnali kérdések óráján.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
129 37 2004.03.08. 3:09  36-42

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Medgyessy Péter 2002 tavaszán ország-világ színe előtt a szavát adta arra vonatkozóan, hogy megválasztása esetén nem lesz gázáremelés (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Jaj!), és igen kemény szavakkal illette a polgári kormány politikusait, akik az önök hatalomra kerülését garanciának tekintették a 40 százalékos gázáremelés végrehajtására.

Nézzük, mi történt ez elmúlt röpke másfél év alatt! A Magyar Energia Hivatal szerint idén januártól a 3000 köbméter felett fogyasztó polgárok gázszámlája 28 százalékkal emelkedik, és ők semmifajta kompenzációra nem tarthatnak igényt. A 28 százalék tehát 28 százalékot jelent. Mennyi is volt tavaly a májusi gázáremelés mértéke? Nos, 12 százalék. Nem nehéz összeadni: 28 százalék plusz 12 százalék éppen 40 százalékot ad ki. Nos, tisztelt országgyűlés, vajon alaptalan riogatásról volt-e szó, vagy csupán a Fidesz adott egy teljesen pontos és hiteles gazdasági előrejelzést? (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Jaj!)

Tisztelt Miniszter Úr! Medgyessy Péter 2002. április 5-én a Közgazdaság-tudományi Egyetemen, Orbán Viktorral folytatott vitája során azon morfondírozott, hogy az emberek a szónoki képességet, vagy az akadozó, ámde szívből jövő, őszinte beszédet tartják-e többre. Nos, a miniszterelnök a február 16-ai beszédében itt, a parlamentben szívből jövően és őszintén azt mondta, idézem: “Kezdjük magunkon a változtatást és a takarékosságot!ö Majd számos fórumon nyilatkozott arról, hogy a Draskovics-csomag intézkedései a lakosságot nem, csupán az államigazgatást érintik. A gazdasági miniszter úr azonban cáfolta ezt egy televízió-műsorban, amikor is arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a tárcáját sújtó elvonások egy részét kénytelen továbbterhelni a lakosságra, mégpedig a gépkocsi-vizsgáztatási díjak emelése által.

Az őszinteség jegyében most kivételesen nyílt és egyenes választ várnék a kormány válaszoló tagjától. A lehető legmélyebb tisztelettel kérdezem: mennyit ér Medgyessy Péter szava? Mit üzen Medgyessy Péter azoknak a polgároknak, akik ez év januárjától pontosan 40 százalékkal fizetnek többet a lakossági gázszolgáltatásért, mint 2002 tavaszán? Mit üzen Medgyessy Péter azoknak a gépkocsi-tulajdonosoknak, akik egy hónappal ezelőtt, minden csalódás dacára, újra csak elhitték a legfrissebb ígéretét, miszerint a Draskovics-csomag 185 milliárd forintját nem a polgárok zsebéből kívánja kivenni? Végül kérdezem a miniszter úrtól, megemeli-e a kormány a gépkocsi-ellenőrzési díjakat, a polgárokra hárítva ezzel a Draskovics-csomag terheit - igen vagy nem?

Őszinte, nyílt és egyenes válaszát előre is tisztelettel köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
129 41 2004.03.08. 1:07  36-42

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Én nagy tisztelettel hallgattam az ön válaszát, de azért remélem, ön sem gondolja azt, hogy az egy ellenzéki képviselő hibája, ha megkérdezi a miniszterelnököt, hogy mennyit ér az ő szava, akkor elmenekül, és önt kéri meg a válaszadásra. (Dr. Lamperth Mónika: De bizony!) Azt gondolom, nem én vagyok a hibás ebben az esetben.

Nos, miniszter úr, ön hazugságokat említett. Én szeretném megkérdezni, hogy akkor ebben az esetben ki hazudik: Medgyessy Péter, aki azt mondta, hogy nem lesz gázáremelés, vagy a Magyar Energia Hivatal, amelynek a honlapján feketén fehéren az áll, hogy a 3000 köbméter feletti fogyasztók 28 százalékkal fizetnek többet? Vagy az hazudik, aki belátja, hogy önök tavaly májusban 12 százalékkal emelték a gáz árát? Vagy az hazudik, aki azt mondja, hogy 28 százalék plusz 12 százalék az 40 százalék?

Miniszter úr, bevallom őszintén, én most Medgyessy Péter korábbi kijelentését illetően útelágazáshoz érkeztem. Nem tudom, hogy a miniszterelnök úr hazudott-e akkor, amikor megígérte, hogy nem lesz gázáremelés, vagy egyszerűen nem ért a piacgazdasághoz. Nézze, amennyi időt a KGST-piac vezetésében eltöltött, ezt is el tudom képzelni.

A választ nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
129 61 2004.03.08. 0:14  60-61

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Nem azért, mert ma már egyszer szóváltásba kerültünk miniszter úrral, hanem a feltett kérdés személyes jellege miatt megvárom inkább, amíg miniszterelnök úr megtiszteli személyes jelenlétével az azonnali kérdések óráját.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 80 2004.03.16. 2:16  79-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azt gondolom, abban hosszú ideje egyetértés van a politikai paletta két oldala között, hogy fel kell, fel kellett oldani azt a méltánytalan helyzetet, amit az eredményezett, hogy egy 1994-ben megkötött, majd '95-ben tovább súlyosbított koncessziós, illetve finanszírozási szerződés miatt hazánkban volt a kontinens, de talán a világ legdrágább autópályája is, amin több ezer forintot kellett fizetnie egy autósnak, ha néhány kilométert meg kívánt tenni.

Az emberek azonban elbizonytalanodtak, amikor is január óta egyre furcsább hírek jelentek meg a kormány és a kezelő társaság között folytatott tárgyalásokról. Elbizonytalanodtak, mert korábban ön, miniszterelnök úr, azt mondta ‑ és egy miniszterelnöki nyilatkozatnak komoly súlya van ‑, hogy a Postabank privatizációjából származó összeg fog a vétel forrásául szolgálni, később pedig több kormány-tisztségviselő szájából megtudhattuk, hogy ez nem igaz.

Aztán elbizonytalanodtak akkor is, amikor az egyik kormánytag elkezdett arról beszélni, hogy a kormány csak kisebbségi tulajdonrészt kíván vásárolni az üzemeltető társaságban, a társaság az autópálya teljes egészében vagy többségében való megvásárlása helyett. Aztán az emberek elbizonytalanodtak akkor is, amikor látták azt, hogy az állampolgárok pénzén megoldandó kérdést a kormány, illetve a nagyobbik kormányzó párt, a Szocialista Párt egy pártígéretté, kongresszusi felajánlássá silányította, és a március 12-i kongresszusi ígérettel a kormányt hozta lehetetlen helyzetbe, a kormány kezét kötötte meg, és a kormány tárgyalási pozícióját rontotta le véglegesen.

Ekkor már az emberek végképp elbizonytalanodtak abban, hogy a kormány a számukra legelőnyösebb, a pénztárcájuk és a költségvetés számára is a legkímélőbb megoldást fogja-e választani.

Miniszterelnök Úr! Miért olyan megoldást választottak, ami rosszabb a nyilvánosságra került más ajánlatoknál? Miniszterelnök Úr! A közpénzügyi államtitkár az ön kormányában miért nem vizsgálja azt, hogy valóban az adófizetők számára kedvező megoldást választottak-e önök?

Köszönöm, és várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
131 86 2004.03.16. 1:08  79-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azért én sajnálom, hogy ön a beszéde elején nem említette azt, hogy 1995-ben a szocialista kormány alatt megkötött finanszírozási szerződés miatt nem lehetett hozzányúlni ehhez a szerződéshez. (Kuncze Gábor: Ami javított a korábbi feltételeken.)

Miniszterelnök Úr! Önök valamiért tartanak attól, hogy nyilvánosságra kerüljenek az M5-ös autópályát üzemeltető társaság kisebbségi tulajdonrészével kapcsolatos, állami kivásárlással kapcsolatos iratok. Önök tartanak attól, hogy nyilvánosságra hozzák azokat az ajánlatokat vagy azt az ajánlatot, amelyet a kormány elutasított. A Gazdasági Minisztérium közleményében leszögezi, hogy nem kötelesek nyilvánosságra hozni ezeket az ajánlatokat. Azonban, miniszterelnök úr, itt az adófizető emberek százmilliárd forintjairól van szó. Azt gondolom, hogy egy őszinte miniszterelnöknek, egy felelősséggel gazdálkodó kormánynak nem szabad olyan megoldást választani, aminek az adófizetők százmilliárd forintokkal vesztesei lesznek.

Miniszterelnök Úr! Kérdezem öntől, miért félnek nyilvánosságra hozni az adatokat, miért félnek nyilvánosságra hozni a dokumentumokat, és miért fél a közpénzügyi államtitkár egy esetleges vizsgálattól. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 199 2004.03.17. 4:38  192-206

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A költségvetési és pénzügyi bizottság a ma délelőtti ülésén megtárgyalta a vonatkozó beszámolót és a róla szóló határozati javaslatot, és azt a parlamentnek elfogadásra javasolja.

A bizottsági ülésen megállapítást nyert, hogy a Duna Televízió egy nagy erőfeszítéseket igénylő, ámde sikeres évet tudhatott maga mögött 2002-ben, hiszen 200 millió forintos nyereséggel zárta az említett esztendőt. Főleg nagy erény ez akkor, ha tudjuk, hogy műsorok szűntek meg, műsorok költségvetését kellett drasztikusan csökkenteni.

Szintén megállapítottuk a bizottság ülésén, hogy a Duna Televízió szinte a megalapítása óta alulfinanszírozott. Amióta az Állami Számvevőszék 1995-ben megfogalmazta a másfél milliárd forintos forrást mint szükséget, azóta a megszorító intézkedések mellett további anyagi és finanszírozási problémákkal küzdött a Duna Televízió. Főleg szomorú ez akkor, ha tekintetbe vesszük azt is, hogy a televízió saját gyártású alkotásaival filmszemléken és egyéb televíziós fesztiválokon hatalmas sikerekkel szerepelt, és számos díjat nyert ilyen eseményeken.

(15.30)

Összehasonlításként elhangzott, hogy mindezen szép eredmények ellenére vagy ezek mellett is körülbelül egyötöd része a költségvetési főösszege a Duna Televíziónak, összevetve a másik közszolgálati televízióval.

Magában az alapító okiratban is a Duna Televízió esetében az szerepel, hogy a televíziót az összmagyarság egészét szolgáló, értékorientált, tájékoztató, szolgáltató és kulturális televízióként hozták létre. Mi azt gondoljuk, hogy a Duna Televízió ennek az alapító okiratban megfogalmazott célnak, illetve célegyüttesnek a legmesszebbmenőkig megfelelt. Főleg akkor, ha azt is tekintetbe vesszük, hogy 2002-ben számos új program indult el a Duna Televízióban, olyan új programok, amelyek az európai integráció értékeinek népszerűsítésére szolgálnak. Itt került megemlítésre az a furcsa tény, hogy az idei évben a Duna Televízió mindössze 3 millió forintot kap ilyen célok támogatására, míg az egyik kereskedelmi csatorna valóságshow-ja 9 millió forintos támogatásban részesül. Azt gondolom, kérdés, hogy vajon melyik tudja értékorientáltabban és hatásosabban, hatékonyabban népszerűsíteni az európai integráció gondolatát. De megállapítottuk azt is, hogy a Duna Televízió színvonalasan szólt 2002-ben a magyar gazdaságról, a magyar tudományról, a magyar művészeti ágakról, és általában arról, hogy milyen értéket képvisel a magyarság a világban.

Fontos megjegyezni azt is, hogy az ORTT jelzései kedvezőek a Duna Televízióval kapcsolatban, hiszen mindössze kilenc benyújtott panaszt regisztrálhatunk a vizsgált időszakban, és a Duna Televízió műsoraira, adásaira naponta mintegy másfél millió ember kíváncsi. Örömteli az is, hogy hat országban 21 állomáshelyre került kihelyezésre olyan technika, amely élő adás lebonyolítására alkalmas.

És bár a megszorító intézkedések ellenére a Duna Televízió fenn tudta tartani műsorainak mindenképpen magas színvonalát, szomorúan kell megállapítanunk, hogy a technikai eszközök, berendezések 70 százaléka, tehát döntően nagy része mára már technikailag olyan alacsony szintre jutott, hogy bizony sokszor az adásbiztonságot is veszélyeztetik. Éppen ezért elhangzott a bizottsági ülésen, hogy amellett, hogy általános vitára és elfogadásra is alkalmasnak találjuk a vonatkozó jelentést, illetve a határozati javaslatot, mi azt szeretnénk, hogy a Duna Televízió munkatársai által összeállított beruházási, támogatási kérelem, amely mintegy 1,3 milliárd forintos összegre rúg, minél előbb kerüljön megtárgyalásra a költségvetési bizottság, illetve a parlament előtt is.

Tehát a költségvetési és pénzügyi bizottság a parlament számára elfogadásra ajánlja a vonatkozó napirendi pontot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 215 2004.03.17. 1:00  206-224

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési bizottságban ennél a napirendi pontnál jóval rövidebb és tömörebb vita alakult ki, mint a Duna Televízió, illetve a Hungária Televízió Közalapítvány kapcsán. Ezért azt tudom mondani önöknek, hogy a bizottság ellenzéki tagjai sem javasolják elfogadásra a jelentést, az országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatos szavazáskor pedig a szavazatainkkal kívántuk felhívni a figyelmet a jelentéssel kapcsolatos körülményekre, lévén, hogy a kuratórium négy tagja ahhoz különvéleményt nyújtott be; felhívtuk a figyelmet a Televízió óriási veszteségére, felhívtuk a figyelmet arra, hogy az adófizetők pénzével való gazdálkodás mindenképpen körültekintően kell hogy megtörténjen, másrészt pedig az ORTT vonatkozó véleményeire, ezért a bizottság ellenzéki tagjai sem támogatják a jelentés elfogadását.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 259 2004.03.17. 2:09  248-300

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném felhívni frakcióvezető-helyettes úr figyelmét a tárgyalt módosító indítványával kapcsolatban néhány vonatkozásra. Jómagam most már hosszú ideje két vizsgálóbizottságnak is a tagja lehetek. Ez a két vizsgálóbizottság azért viszonylag komoly problémákkal és komoly ügyekkel foglalkozik: az egyik az úgynevezett adatmentési, a másik pedig a brókerbotrányt vagy a bankbotrányt vizsgáló bizottság. Mindkét esetben jól láthatjuk azt, hogy egy ilyen vizsgálóbizottság működése nemcsak abból áll, hogy ki milyen gyorsan tud olvasni, hiszen ahhoz, hogy valaki a gyorsolvasási képességét akár két hónap alatt is kamatoztassa, bizony meg kell kapnia azt a dokumentumot, amit később majd el tud vagy el kell olvasnia.

Mindannyian tudjuk nagyon jól, hogy milyen praktikái vannak egy vizsgálóbizottsági munka ellehetetlenítésének, ezt nap mint nap vagy hétről hétre tapasztaljuk a bankbotrányt vizsgáló bizottságban. Ma egyeztetett időpont és előzetes tárgyalások után nem tudtunk meghallgatást tartani az adatmentési vizsgálóbizottságban, mert a volt pénzügyminiszter nem jelent meg, tehát számos olyan metódus van, aminek nyomán adott esetben hetekkel el tud csúszni a vizsgálóbizottság munkája. Ha ezt beszorítjuk egy hatvannapos időkeretbe, akkor egy ilyen egyhetes csúszás, időpont-egyeztetési nehézség vagy előzetes egyezség be nem tartása miatt bizony kútba eshet az egész vizsgálóbizottság munkája, és nem a várt eredményt tudja hozni.

Azt gondolom, hogy a várt eredmény tekintetében, legalábbis remélem, egy dologra gondolunk: mindkét oldalnak abban kell érdekeltnek lennie, hogy teljeskörűen vizsgálja meg az M5-ös autópálya kivásárlásával kapcsolatban megkötött szerződést, valamint azokat a beérkezett ajánlatokat, amelyek a kormány, illetve a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak rendelkezésére álltak. Ha ezeket a dokumentációkat teljeskörűen meg tudjuk ismerni és vizsgálni, akkor mondhatjuk a végén, hogy a vizsgálóbizottság betöltötte a feladatát, ehhez azonban meglátásom szerint a két hónap nagyon kevés idő.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
132 301 2004.03.17. 2:10  300-302

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint előterjesztő, kérem, engedjék meg, hogy néhány szóban megindokoljam a beérkezett négy módosító indítvánnyal kapcsolatos álláspontunkat.

Az 1. és a 2. pontban Göndör István frakcióvezető-helyettes úr javaslatai szerepelnek, amelyeket előterjesztőként nem támogattunk, mégpedig azért, mert támogatjuk a 3. pontban szereplő, Szalay Gábor képviselő úr által beterjesztett módosító indítványt. Azt gondolom, a frakcióvezető-helyettes úrral is egyetérthetünk abban, hogy természetesen értesültünk arról, hogy a szerződés aláírásra került, ezért nyilvánvalóan az aláírásra előkészített szerződéstervezet már ilyeténképpen okafogyottá vált, azonban mi szeretnénk, ha mind a címben, mind pedig az 1. pontban ott szerepelne, hogy a szerződés létrejöttének körülményeit is vizsgálhassa az Állami Számvevőszék. Ezért támogatjuk a Szalay Gábor képviselő úr által benyújtott módosító indítványt, ami ebben az esetben egy kapcsolódó módosító indítvány szükségességét vetette fel, hiszen a címmel korrelálnia kell a módosító javaslatnak; ezt Fónagy képviselő úr a mai napon benyújtotta, kapcsolódva Szalay képviselő úrhoz.

A 4. pontban Göndör képviselő úr a 2. pont elhagyását indítványozza. Ebben az esetben is azt tudom mondani, hogy természetesen tudjuk, hogy a szerződés megköttetett, hiszen március 12-e közben elérkezett, tehát az autópályát be kellett vonni a matricás rendszerbe. Itt ugyan az szerepel, hogy az előterjesztő képviselője nem ért egyet, azonban természetesen tudjuk, hogy ez a 2. pont okafogyottá vált, így annak befogadásának sincsen semmi akadálya.

Tehát az 1. és 2. pont kapcsán azt kérem a képviselő úrtól, hogy értse meg, hogy a 3. számú, Szalay képviselő úr által benyújtott módosító indítvány fedi szerintem az ön által is célzott kérdést, amivel természetesen egyetértünk, így a 3. és a 4. pontot támogatni tudjuk.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 30 2004.03.22. 3:13  29-39

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Miután megismertük a kormány 2004. évre vonatkozó költségvetési előterjesztését, akkor nagyjából úgy éreztük magunkat, mint az az öreg bácsi, aki megnézte a Csillagok háborúját, majd kijött a moziból, és azt mondta: én ezt nem hiszem el. (Derültség a Fidesz soraiban.)

Hihetetlennek tűnt ugyanis, hogy önök a költségvetéssel hadat üzentek egy teljes nemzedéknek, de néhány hete már meggyőződhettünk arról is, hogy a hibás gazdaságpolitika miatt kényszerűségből életbe léptetett Draskovics-csomag fő vesztesei is bizony a fiatalok lettek. Feltehetjük tehát a kérdést, vajon miért haragszik a fiatalokra a bankárkormány. Feltehetőleg azért - ha keressük a választ -, mert a fiatalok talán túlságosan is örültek, amikor a polgári kormány eltörölte a tandíjat, kiszélesítette az utazási kedvezmények rendszerét, létrehozta a sok ezer fiatalnak lakást adó otthonteremtési támogatást, valamint a tanulás lehetőségét mindenki számára elérhetővé tevő diákhitelt.

Medgyessy Péter bankárkormánya ezek után kemény bosszút állt a magyar fiatalokon, már tavaly év végén elkezdték a fiatalok megregulázását; egyik napról a másikra drasztikusan szétverték az otthonteremtési programot, majd megemelkedtek a diákhitel kamatai, és végül a miniszterelnök által személyesen vállalt ígéretekkel szemben sem épülnek a kollégiumi férőhelyek, és nincsen ingyen még a jogosítvány sem. Szembetűnő persze az is, hogy az áremelések apropóján is döntően a fiatalokat büntetik a leginkább, hiszen míg a vonatjegyek ára 11 százalékkal emelkedett januártól, addig a 26 év alatti fiataloknak 65 százalékkal kell többet fizetniük egy-egy jegyért; ha pedig valaki BKV-bérletet vásárol, a tavalyi árnál 11 százalékkal fizet érte többet, kivéve a diákokat, akiknek 22 százalékkal kerül többe a tömegközlekedés.

Nos, tisztelt Országgyűlés, a fiatalok elleni kormányzati intézkedések sora még sajnos ekkor sem ért véget, mára ugyanis világossá vált, hogy a megszorító csomag további 3,5 milliárd forinttal rövidíti meg a gyermek- és ifjúsági programok támogatására, valamint a kábítószer-fogyasztás megelőzésére szánt összegeket.

Tisztelt Miniszter Úr! Mindezek alapján, azt gondolom, jogosan kérdezik a magyar fiatalok öntől, hogy miért nincsen önnek érdekérvényesítő képessége a kormányon belül, vagy ha van, akkor azt miért nem a fiatalok érdekében használja fel. Kérem, mondja el, hogy mit tett ön annak érdekében, hogy a fiatalokat különösen hátrányosan érintő kormányzati intézkedések ne születhessenek meg.

Kérdés továbbá természetesen az is, hogy mikor húz újra úszósapkát a fejére, és jelenti be nagy fanfárok között (Derültség a Fidesz soraiban.), hogy az úszó Európa-bajnokságra szánt 1,8 milliárd forintból mindössze 400 millió forint áll rendelkezésre. És végül, talán költőinek hat, miniszter úr, de meg kell kérdeznem öntől: hogyan tudja az ön tárcája teljesíteni az eredetileg kirótt feladatokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) 3,3 milliárd forinttal kevesebből?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból. - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Bravó!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 34-38 2004.03.22. 1:46  29-39

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. (Nagy zaj.) Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Én úgy tudtam, hogy a Házszabály értelmében ön előre megkapja írásban az interpellációt. Legközelebb ezt legyen szíves odaadni a beszédíróinak, akik önöknek választ írnak, merthogy választ egyetlenegy kérdésre sem kaptunk. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van!)

Persze azt nem mondta el miniszter úr, hogy ez az a kormány, amelyik az egekbe emeli az államadósságot, hogy feléli a fiatalok jövőjét; hogy ez az a kormány, amelyik megemeli a diákhitel kamatait (Taps a Fidesz soraiban. - Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.), hogy ez az a kormány, amelyik gázárat emel.

Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos az ön válaszából arra kell következtetni... (Pillanatnyi áramszünet. - Derültség. - Taps a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: A hülyeség kiveri a biztosítékot.), hogy önnek... (Általános, nagy zaj.)

ELNÖK: Csendet kérünk, képviselőtársaim!

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): …és növekedett a villanyáram áfatartalma is, ezt mindannyian láthattuk. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Itt is kikapcsolják az áramot.)

Nos, tisztelt miniszter úr, azt gondolom (Folyamatos nagy zaj.), az ön válaszából kitűnt, hogy valóban nincs érdekérvényesítési képessége a kormányon belül. Ezt persze megértjük, hiszen aki a saját politikai karrierjének építésével van elfoglalva, aki megyei pártelnöki pozícióra tör, aki a szocialista felemelkedésről filozofálgat hétvégi rendezvényeken, a magánmilliárdjain ücsörögve, annak bizony nem lehet ideje az ifjúság érdekérvényesítésére. (Felzúdulás.) Eszköznek tekinti ezt…

ELNÖK: Képviselő úr, kérném szépen befejezni, egy perc áll rendelkezésre. Kérdezem, elfogadja-e a választ. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Közbekiáltás az MSZP soraiból: Lejárt az idő.)

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! (Újabb pillanatnyi áramszünet.) Amennyiben a szabotázsok után lesz időm és lehetőségem végigmondani, szóval úgy tűnik, miniszter úr, hogy ön ugródeszkának… (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
133 72 2004.03.22. 0:07  71-72

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Nem mintha tartanék az újabb, nyilván véletlen áramszünettől, de inkább megvárom a miniszterelnököt.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 115 2004.03.23. 5:02  98-202

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság 2004. március 17-én tartott ülésén megtárgyalta és többségi szavazással általános vitára alkalmatlannak tartotta az előttünk fekvő törvényjavaslatot. A bizottság ülésén számos súlyos kérdést vetettünk fel, melyekre sajnos megnyugtató válaszokat az előterjesztő részéről nem kaptunk.

Legfőbb kérdésként először is elhangzott, amikor az Európai Unió tagállamai a szociális rendszereiket egyre inkább szűkítik, és az újonnan csatlakozó államok előtt a szociális rendszereiket egyre keményebben és komolyabban próbálják védeni, akkor vajon indokolt-e az, hogy Magyarország a szociális ellátások és szolgáltatások tekintetében ilyen mértékben nyisson. Vajon indokolt-e és elviselhető-e ez a magyar államháztartás számára? Vannak-e olyan összehasonlító elemzések, amelyek megnyugtatnák a kétkedőket, hogy ez a javasolt bővítés, ami ebben a törvénymódosító javaslatban szerepel, bizony nem jelent komoly és adott esetben elviselhetetlen anyagi terhet? Ezekre a kérdésekre megnyugtató válasz nem érkezett. Sajnos, ráadásul a tárca nem bocsátott rendelkezésünkre komoly összehasonlító elemzéseket a csatlakozó országok ellátórendszereiről, így azt kell feltételeznünk, hogy nem is készülhettek ilyenek.

Komoly aggodalomra adott okot számunkra az, tisztelt képviselőtársaim, hogy a javaslat 2. §-ában, egészen pontosan annak m) pontjában a kiegészítés lehetővé teszi azt, hogy Magyarországon be sem jegyzett szervezetek szociális intézmények fenntartására kapjanak jogot Magyarországon. Ez véleményünk szerint elég komolyan elbizonytalanítja a jogrendszer vonatkozó részét. Nem gondoljuk azt, hogy erre szükség volna, másrészt pedig ebben az esetben akkor meg kellene határozni azt is, hogy kiket kell itt, Magyarországon ellátnia egy ilyen szervezetnek ahhoz, hogy a központi költségvetésből állami támogatást kaphasson.

A törvényjavaslat 25. §-a tárgyalja a Fogyatékosügyi Tanács kérdését. Ezzel kapcsolatban a bizottság ülésén elhangzott, hogy a módosítás szerint a tanács elnökeként egy kormány által kijelölt személy szerepel az eddigi szociális és családügyi miniszter helyett. Ez pedig azt jelenti, illetve jelentheti, hogy a tanács vezetése ezáltal miniszteri szint alá kerülhet. Ez pedig ezzel egy időben együtt jár a fogyatékosok megbecsültségének és ha úgy tetszik, esélyének csökkenésével, hiszen ezentúl még a tanácsban sem kell miniszteri szintű állami vezetőnek meghallgatnia őket.

A bizottság ülésén felvázoltunk egy olyan esetet is, amely a jelen előttünk fekvő módosítás szerint akár be is következhet, és ha bekövetkezik, akkor adófizetők sok-sok forintjába is kerülhet. Ez pedig a következő: ha a parlament ezt a javaslatot elfogadja, akkor előállhat egy olyan helyzet, ha az Európai Unió valamelyik tagállamában, mondjuk, száz személy szociális ellátásáról gondoskodni kell, akkor megtörténhet az, hogy ennek az európai uniós tagállamnak valamely meghatalmazott szervezete vesz ennek a száz személynek Magyarországon valahol egy ingatlant, ráadásul, mondjuk, az ő nevükre, s miután az ingatlanszerzés, a tulajdonszerzés megtörténik, a letelepedési engedély is elérhető közelségbe kerül, utána ezekről a személyekről itt, Magyarországon is megállapítják az illetékes hatóságok, hogy valóban jogosultak szociális ellátásra. Ezután jelentkezhet ez a Magyarországon be nem jegyzett, ám valamelyik európai uniós tagállamban bejegyzéssel rendelkező szervezet, és mondhatja azt, hogy majd akkor ellátja ezeket a személyeket. Ezután pedig a magyar állam kifizeti ennek a Magyarországon be sem jegyzett, valamelyik európai uniós tagállamban bejegyzett intézménynek a szociális ellátásra jogosult személyek ellátása utáni támogatást, olyan személyek után, akik a magyar államháztartás, a magyar központi költségvetés számára soha életükben egyetlenegy fillért be nem fizettek.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, elnök úr, államtitkár asszony, ilyen és ehhez hasonló kérdések fogalmazódtak meg a költségvetési és pénzügyi bizottság ellenzéki tagjaiban. Mivel a kérdéseinkre megnyugtató válaszokat nem kaptunk, és a magyar szociális ellátórendszer ilyen szintű megnyitását főleg ilyenképpen nem tartjuk helyesnek, ezért az előttünk fekvő törvényjavaslatot többségi szavazással a költségvetési és pénzügyi bizottság általános vitára alkalmatlannak tartotta.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
135 70 2004.03.24. 4:39  63-113

SZIJJÁRTÓ PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági és sportbizottság múlt heti, keddi ülésén tárgyalta az előttünk fekvő törvényjavaslatot, és ott többségi szavazással általános vitára alkalmasnak találtatott a javaslat. Az ellenzéki képviselők az általános vitára való alkalmasságról szóló szavazáskor tartózkodtak. Tették ezt amiatt, hogy a rendészeti bizottsághoz hasonlóan az ifjúsági és sportbizottságban is két szegmens mentén alakult ki a vita a törvényjavaslat kapcsán. Az ellenzéki képviselők természetesen nem vitatták azt, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásunk miatt bekövetkező jogharmonizációs kötelezettségből adódóan a törvény módosítására szükség van, éppen ezért nyilvánvalóan a jogharmonizációból fakadó kötelezettséget mi is támogattuk, és természetesen fontosnak és helyénvalónak találtuk.

Azonban a bizottság ülésén részt vettek a testület szakértői is, a Magyar Sportlövők Szövetségének főtitkára és a Magyar Technikai és Tömegsportok Országos Szövetségének képviselője is. Ezek a szakértők arról győztek meg minket, hogy a kormány, illetve az előterjesztő nem járt el teljes körültekintéssel a törvényjavaslat előkészítésekor és benyújtásakor, hiszen számos olyan kérdést nem orvosol a javaslat, vagy helytelenül teszi, amely társadalmilag fontos. Van számos ilyen kérdés, és erről a szakértők minket az ifjúsági és sportbizottság ülésén tájékoztattak is.

Sajnálattal kellett hallgatnunk a Magyar Sportlövők Szövetségének főtitkárát, aki arról számolt be, hogy most már több mint egy esztendeje folyik egy előkészítő munka, olyan munka, amelyben nemcsak a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, hanem maga a Magyar Sportlövők Szövetsége is részt vesz. Az ezen közös munkában megfogalmazott javaslatok, észrevételek azonban nem kerültek figyelembevételre a törvényjavaslat benyújtásakor, vagyis kimaradt minden egyes olyan javaslat és észrevétel, amelyeket az előkészítés során a Sportlövők Szövetsége és a sportminisztérium közösen megfogalmazott.

Sajnálattal kellett hallgatnunk azt is, hogy ha május 1-jével életbe lép ez a törvény, előfordulhat az, hogy a magyar sportlövők nem tudnak részt venni az olimpián, és nem tudnak részt venni az olimpiai kvalifikációs versenyeken. A Magyar Sportlövők Szövetsége arról tájékoztatott minket, hogy 8 olyan versenyzője van jelenleg a szövetségnek, aki olimpiai kvótával rendelkezik, tehát potenciális athéni ötkarikás résztvevő. Ha az ő részvételük az olimpián ezen törvény miatt sérül, illetve lehetetlenné válik, azért természetesen az előterjesztőnek és az azt megszavazó többségnek kell vállalnia a következményeket. Erre a kérdésre megnyugtató válasz a bizottság ülésén nem született.

A Magyar Technikai és Tömegsportok Országos Szövetségének képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a hobbilövészek esetében majd néhány olyan végrehajtási rendelkezésre is szükség lesz, amely ezt a javaslatot ezen, meglehetősen sok embert felvonultatni tudó társadalmi réteg számára is elfogadhatóvá teszi. Kérdés maradt tehát számunkra, hogy mi a kormány, mi a Belügyminisztérium célja. Vajon majd néhány hét, néhány hónap leforgása után esetleg újra visszahozzák-e ezt a törvényjavaslatot már olyaténképpen, hogy az előbb említett szakértők és társadalmi csoportok számára is elfogadható legyen? Ennek persze sok értelmét mi magunk nem látjuk főleg úgy, hogy az előterjesztett vélemények szerint és a tájékoztatás szerint az előkészítés már több mint egy esztendeje folyik.

Éppen ezért, merthogy megnyugtató válaszok ezekre a kérdésekre nem születtek, mi azt javasoltuk a bizottság ülésén, hogy az előterjesztő dolgozza át ezt a törvényjavaslatot úgy, hogy az találkozzon a Sportlövők Szövetségének és a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium közös elképzeléseivel. Mivel azonban természetesen tudjuk azt, hogy az európai uniós jogharmonizáció miatt a törvény megváltoztatásának egyes elemeire szükség van, ezért tartózkodással szavaztunk az általános vitára való alkalmasságról történő szavazáskor.

Köszönöm szépen.

(13.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 65 2004.03.29. 0:09  64-65

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Mivel a kérdésem személyesen Medgyessy Péterhez irányul, ezért megvárom, míg a miniszterelnök személyesen itt lesz. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 123 2004.03.29. 2:13  122-129

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Én tisztában vagyok azzal, hogy a soron következő kérdésnek nem sok köze van a földműveléshez, de kérem, engedje meg, mivel a miniszter úr önt jelölte ki a válaszadásra, önhöz tegyem fel a kérdésemet.

Talán emlékezetes az, hogy 2003 februárjában, amikor napvilágra került, hogy Kiss Elemér volt ügyvédi irodája több tíz millió forintos állami megbízást kapott, akkor a miniszterelnök úr itt a parlamentben súlyos mondatokat mondott. Hadd idézzem őt: “Nem felel meg az erkölcsi mércémnek, ha ma hivatalban lévő politikusok, köztisztviselő vagy más állami vezető az állami vagyonnal erkölcsileg megkérdőjelezhetően bánik, még ha a törvény betűjének meg is felel.ö Azután mondta azt is, hogy “jog és erkölcs közül mindig a szigorúbbat kell választaniö. Mi azt gondoltuk, ezek a miniszterelnöki mondatok komoly fogadtatásra találnak a kormánypárti oldalon, azonban az elmúlt egy év arról győzött meg minket, hogy ez nincs így.

Kérem, engedje meg, hogy a teljesség igénye nélkül hadd válogassak az elmúlt év eseményeiből! Napvilágra került információ szerint Magyar Bálint oktatási miniszter 30 millió forintos otthonteremtési hitelt vett fel az előtt, hogy a kormány az előzetes ígéretekkel szemben szétverte az otthonteremtési támogatást. Azután most már azt gondolom, jogosan nevezhetjük Gyurcsány Ferencet lízingkirálynak, hiszen cégei, illetve cége balatonőszödi villát, MEH-irodaépületben található, azóta már luxusétteremmé fejlesztett romos pincehelyiségeket lízingelt ki magának, néhány privatizációs ügylet pedig az idő szűkössége miatt itt nem is fér bele ebbe az azonnali kérdésbe.

Azután érdekesen szemléltük a honvédelmi miniszter nekifutásait, hogy végre összeszámolja, miből is vette azt a villát, amelyre állítólag 95 millió forintot költöttek. A legjobb próbálkozás esetén is körülbelül 84 millió forintig sikerült eljutni.

És végül ezt az egyéves folyamatot koronázta meg az ön államtitkárának az ügye, tisztelt miniszter úr, hiszen tudjuk, Szanyi Tibor volt cége, amelynek az ügyvezetője ma is az államtitkár testvére, több millió forintos megbízást kapott közpénzből.

Miniszter Úr! Ön szerint megfelelnek-e ezek az ügyletek, különösen az ön államtitkárának az ügylete annak az erkölcsi mércének, melyet maga a miniszterelnök állított fel egy évvel ezelőtt?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 127 2004.03.29. 0:58  122-129

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Engedje meg, hogy emlékeztessem: Kiss Elemér ügyében Kiss Elemér volt ügyvédi irodája közpénzből kapott megbízást. Ehhez képest most az ön politikai államtitkárának a volt cége közpénzből kapott megbízást. Mondhatni, a forgatókönyv azonos, csak érdemes folytatni, és látjuk, ez az eset sokkal súlyosabb, hiszen ennek a cégnek az ügyvezetője a mai napig Szanyi Tibor testvére. Ez a cég oktatási CD-ROM-ok gyártására kapott megbízást. Ennek a cégnek a fő tevékenységi köre korábban közétkeztetés, most pedig könyv- és papíráruval újságáru-kiskereskedelem.

Nos, tisztelt miniszter úr, úgy tűnik, Medgyessy Péter tavaly februárban elhelyezett valahol egy erkölcsi mércét, ezt az erkölcsi mércét Kiss Elemér leverte. Ez a mérce azóta is a földön van, és a kormánytagok az elmúlt egy évben simán átgyalogoltak rajta. Kérdés, hogy hol van ilyenkor a közpénzügyi államtitkár.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 145 2004.03.29. 2:01  144-147

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Két évvel ezelőtt a polgári kormány létrehozta a Magyar Koraszülöttmentő Közalapítványt azzal a feladattal, hogy ha az ország bármely pontján egy életveszélyes helyzetben lévő koraszülött a világra jön, akkor a lehető legrövidebb időn belül egy speciális felszerelésekkel ellátott mentőkocsiban olyan helyre szállítsák, ahol hosszabb időn keresztül is el tudják látni.

A közalapítvány a 2003. évi költségvetésből 420 millió forint támogatásban részesült, amelyből 2004-ben aztán 70 millió forintot elvontak. A közalapítvány Győr-Moson-Sopron megyében működő leányszervezete, az Egészséges Újszülöttekért Alapítvány 2003-ban 20 millió forintból biztosította a napi 24 órás rendelkezésre állást, és a koraszülöttek mentését, most azonban a költségvetési elvonások miatt az a veszély fenyegeti, hogy fel kell függesztenie a működését.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Azt gondolom, abban mindenképpen egyetérthetünk, hogy az emberi életekkel nem szabad játszani, a megszorítások körébe kizárólag olyan előirányzatokat szabad bevonni, amelyek megkurtítása a magyar állampolgárok életét nem veszélyezteti. Ugyanakkor a koraszülöttek életének megmentését szolgáló költségvetési források megrövidítése alkotmányos jogot is sért, mégpedig az emberi élethez való jogot.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mindezek alapján a következőket kérdezem öntől. Biztosítja-e az egészségügyi tárca az Egészséges Újszülöttekért Alapítvány további működéséhez szükséges forrásokat? Kezdeményezi-e az egészségügyi tárca vezetése azt, hogy a kormány saját hatáskörében adja vissza a Magyar Koraszülöttmentő Közalapítványtól elvett 70 millió forintot? Ha megengedi, államtitkár asszony, általánosan is hadd tegyem fel ezt a kérdést: visszakerül-e ez a 70 millió forint a koraszülöttmentéshez?

Várom megtisztelő válaszát. (Domokos László: Bravó! - Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
139 8 2004.04.05. 1:56  3-12

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszter úr, emlékeztetném önt arra, hogy a polgári kormány tizenhat szervezettel folytatott párbeszédet, tizenhat nagy ifjúsági szervezettel. Ehhez képest önök eggyel teszik mindezt. Elmondhatjuk tehát, hogy az ifjúságpolitika téeszesítése egy újabb fázisba érkezett. Ehhez nagy tisztelettel gratulálunk.

Azonban miniszter úr, hadd mondjam el önnek, hogy a fiatalokat elsősorban nem is ez érdekli. A fiatalokat elsősorban az érdekli, hogy a lakáshoz való hozzájutás, a munkába állás és a tanulási lehetőség mezején történt-e előrelépés. Azt gondolom, erre egyértelműen mondhatjuk, hogy a válasz nem. Merthogy a fiatalokat az érdekli, jobb lett-e a helyzet ezen a téren. A fiatalokat az érdekli, a kormányzati intézkedések miért sújtják folyamatosan az ifjúsági szférát, és természetesen érdekli a fiatalokat az is, hogy ilyenkor miért nincs a helyén az ifjúsági miniszter, miért nincs, aki az ifjúság érdekeit érvényesítse a kormányban.

Merthogy, tisztelt miniszter úr, az önök kormányra lépése óta drasztikusan szétverték a fiatalok százezrei számára hajlékot, otthont biztosító otthonteremtési programot. Medgyessy Péter tízezer új kollégiumi férőhelyet ígért, egyetlenegy sem épült meg mind a mai napig. A diákhitel kamatai 9-ről 12 százalékra növekedtek. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Járainak szólj!) Azt gondolom, ez sem a pozitív intézkedések egyike. Harmadrészt pedig az utazási kedvezmények esetében egyértelműen hátralépés történt: a fiataloknak a jegyek drágulása sokkal komolyabb negatív hatást jelent, mint a felnőttek számára. És néhány választási ígéretet már akkor sem vettünk komolyan, mint az ingyenes jogosítványt, az ingyenes étkeztetést vagy az ingyenes tankönyvet.

Szóval, miniszter úr, ha megengedi nekem, a fiatalok nevében azt kérném, kicsit kevesebb píár, kicsit több munka, és utána jöhet a sikerjelentés.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
139 84 2004.04.05. 0:12  83-84

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Én magam is megvárnám azt a kitüntető lehetőséget, hogy személyesen a miniszterelnök úrnak tegyem föl az amúgy is személyes jellegű kérdést, úgyhogy még türelemmel várok.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 67 2004.04.19. 2:52  66-72

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A miniszter úr a 2002. évi országgyűlési választások előtt azzal vádolta meg a pedagógusokat, hogy politikai kampányt folytatnak az iskolákban. (Zaj a kormánypárti padsorokban.) A vád súlyos volt, és általánosító volta miatt az egész pedagógustársadalmat megbélyegezte. A bocsánatkérés azonban, hasonlóan a 23 millió román esetéhez, ezúttal is elmaradt. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen!)

Néhány héttel ezelőtt a média is beszámolt arról, hogy az egyik kiskunhalasi iskolában a Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták és a Magyar Szocialista Párt belépési nyilatkozatát, valamint propagandaanyagait osztogatták a diákoknak. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen!) A miniszter úr ekkor érdekes módon nem emelte fel a szavát. Vajon hol van a régi mozgalmi hevület, hová tűnt a régi harci láz?

A húsvét előtti napokban aztán újabb érdekes hírt olvashattunk a lapokban. Hadd idézzem szó szerint: “A Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták nyuszinak öltözött aktivistái húsvét alkalmából a XV. kerületi Molnár Viktor utcai óvodában tojást osztottak a gyermekeknek.ö (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Nos, az előzményeket ismerve azt várnánk, hogy a miniszter úr tigrisként rohan a nyuszinak öltözött szocialista aktivisták, cukros bácsik és lányok közé, esetleg politikailag pedofiloknak bélyegzi őket, és azonnali hatállyal médiakampányt indít. Nos, nem ez történt. A miniszter úr akkor is és azóta is hallgat. Most eltér a korábbi gyakorlattól, nem próbál utasítani közigazgatási hivatalt, önkormányzatot, polgármestert, jegyzőt, és nem indít médiakampányt. Egyszerűen csak hallgat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Öntől kérdezem, mivelhogy a miniszter úr személyesen nem vállalta a válaszadást: elfogadható-e ön szerint, hogy politikai pártnak, illetve egy párt ifjúsági szervezetének a belépési nyilatkozatát és propagandaanyagát iskolákban osztogatják? Ön szerint elfogadható-e az, hogy egy párt ifjúsági szervezetének aktivistái cukros nyusziként járják az óvodákat? (Derültség az ellenzéki padsorokban.) Mi az oka az ön visszahúzódó, a miniszter úr visszahúzódó magatartásának ebben a kérdésben? Mit kíván tenni a miniszter úr ennek az ügynek a kapcsán? Tervezi-e az oktatási tárca, hogy tájékoztatja a fiatal szocialista nyuszikat és társaikat a közoktatási törvény rendelkezéseiről, amelyek tiltják az ilyen politikai akciókat?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 71 2004.04.19. 1:09  66-72

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Minden úgy van - mondta az államtitkár úr. Akkor viszont baj van, államtitkár úr. Érdekes persze, hogy pont abban a kiskunhalasi iskolában történik meg ez az eset, amely az utóbbi időben a demokratikus berendezkedés alappillérei iránt olyan komoly aggodalmat mutató Zuschlag János önkormányzati választási körzetében van egyébként. (Zaj a kormánypárti padsorokban. - Dr. Újhelyi István tapsol.) Ha az eset így van, tisztelt államtitkár úr, akkor baj van.

Az persze érdekes kérdés, hogy kért-e adott esetben valaki helyreigazítást valamilyen sajtóközlemény vagy sajtóban megjelent híradás után, mert ha nem, akkor kénytelenek vagyunk vélelmezni, hogy ezek az esetek így történtek meg.

 

(15.10)

 

De, államtitkár úr, engedjen meg nekem egy egyezséget: ha a 168 Órában megjelent képen (Felmutatja.), melyen szocialista nyuszik vannak, nem található meg egy, a szocialista frakció alkalmazásában itt a parlamentben álló hölgy, akkor önnek van igaza. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Itt ül a teremben!)

A válaszát nem fogadom el. (Derültség, taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 101 2004.04.19. 2:15  100-107

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszterelnök úr, azt tudjuk önről öntől, hogy az ön számára az erkölcsi kérdések fontosak. Tudjuk azt is, hogy ön elhelyezett korábban egy erkölcsi mércét, amelyet Kiss Elemér levert. Érdekes módon a tavaly februárihoz hasonlóan szigorú mondatok idén nem hangzottak el, amikor kiderült, hogy a földművelésügyi politikai államtitkár esetében is korrupciógyanús ügyről beszélhetünk. Nem tudjuk, hogy hol van most ez az erkölcsi mérce, miniszterelnök úr. Engedje meg, hogy feltegyek önnek egy kérdést; talán az erre adott válaszból számomra is fény derül erre.

Azt is tudom, miniszterelnök úr, hogy ön nem tagja a Szocialista Pártnak, de azért mégiscsak ez a párt segítette önt a miniszterelnöki székbe, ezért nyilvánvalóan nem nevezhetjük öntől teljesen függetlennek valónak ennek a pártnak a kampányát, legyen az választásokkor, legyen az európai parlamenti választásokkor is. Nos, ennek a bizonyos pártnak, a Szocialista Pártnak az egyik kampánymegbeszélésén hangzott el az egyik internetes portál tudósítása szerint a következő mondat: “Ma csak katonák vannak. Ma nem lehet a szobából választást nyerni. Ma csak katonák vannak.ö Aztán elhangzott az is, mégpedig a pártigazgató szájából - még egyszer mondom, az internetes portál szerint -: “Ne legyünk szemérmesek abban, hogyan juttassuk el az üzeneteket a polgárokhoz. Ezen a meccsen fair play-díjat nem osztanak. Nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek, de az ellenfél egyéni szabadságjogait tiszteljük. Mindegy, hogy egy körzetben milyen a szokásjog a pártok és az önkormányzat között, a végén majd megbeszéljük, mennyi a bírság.ö

Nos, tisztelt miniszterelnök úr, azt gondolom, ezek egyáltalán nem pacifista mondatok. Azt gondolom, hogy talán ennek az értelmezésében is egyetértünk. Szeretném én öntől kérdezni, hogy az ön erkölcsi mércéjét megüti-e egy olyan pártigazgató, aki azt mondja, hogy ne legyünk szemérmesek abban, hogyan juttassuk el az üzeneteket a polgárokhoz, nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek. Bízhatunk-e abban együtt, miniszterelnök úr, hogy ezek után egy korrekt választási kampány történik, amikor az önök pártigazgatója azt mondja, hogy nem érdeklik őt a választási kódexek?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 105 2004.04.19. 1:02  100-107

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kérem, hogy az ön számára is majd rendelkezésre álló időben adjon nekem egyértelmű választ, hogy igen vagy nem. Jól értettem-e, hogy az ön által elmondott, valamifajta labdarúgással kapcsolatos hasonlat azt jelenti az ön szemében, az ön lelkében, hogy rendben van az, hogy választási kampányra, európai parlamenti választási kampányra készülvén az önt támogató egyik párt, a Szocialista Párt kampányvezetője, pártigazgatója azt mondja, hogy nem érdekelnek az etikai és a választási kódexek? Jól van-e ez így, miniszterelnök úr? Komolyan gondolják-e önök, hogy ez a mondat - nem érdekelnek az etikai és választási kódexek - egy modern köztársaság építésének egyik kulcsmondata? Én azt gondolom, miniszterelnök úr, hogy nem.

Kérem szépen, végtelenül egyszerűen egy igen vagy egy nem választ várok. Helyesnek, törvényesnek, etikusnak, erkölcsösnek tartja-e ön ennek a mondatnak az elhangzását, és adott esetben az ezen mondathoz való igazodást?

Várom a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 80 2004.04.26. 0:10  79-80

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! A kérdés személyes jellege miatt megvárom azt a kitüntető alkalmat, amikor a miniszterelnök úr részt vesz az azonnali kérdések óráján.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
145 28 2004.04.27. 5:10  15-53

SZIJJÁRTÓ PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági és sportbizottság elmúlt heti ülésén a bizottság ellenzéki tagjai tartózkodtak, amikor a jelen törvényjavaslat általános vitára való bocsátásáról döntöttünk.

Mindenekelőtt el kell mondanom önöknek, hogy a bizottsági ülés folyamán megállapítást nyert, hogy a törvényjavaslat céljaival kapcsolatban, azaz a családon belüli erőszak elleni küzdelemmel önmagában nyilvánvalóan kormány- és ellenzéki oldal egyetért, ebben vita nem adódott. Azonban számos aggály merült fel a bizottsági ülés folyamán, amelyek mellett szó nélkül elmenni nem lehet, és annak bizonyítékául, hogy ez nem valamifajta ellenzéki kekeckedés, hadd mondjam el, hogy kormánypárti oldalról is érkezett számos kritikai észrevétel és aggály.

A törvénynek van egy mondata, amely teljesen érthetetlen, és talán mondhatom azt is, hogy mindannyiunk számára felháborító módon került a jogszabálytervezetbe, és kérem, engedjék meg, hogy a pontosság kedvéért ezt szó szerint felolvassam: “Az ideiglenesen távol tartó határozat hatálya alatt álló bántalmazó elhelyezéséről maga köteles gondoskodni. Ha a bántalmazó az elhelyezéséről nem tud gondoskodni, akkor az állandó lakóhelyéhez, illetve a tartózkodási helyéhez legközelebb eső, hajléktalan személyeket ellátó intézmények szolgáltatásait veheti igénybe.ö Magyarul szólva, ez a törvény arra kényszeríthet bárkit, hogy ha nincs éppen őt befogadni képes rokona vagy barátja, akkor egy hajléktalanszállón, vagy ha ez sincs, akkor, ne adj' isten, a híd alatt vészelje át az eljárást, amiről aztán persze később kiderülhet, hogy teljes egészében megalapozatlan volt, és valami egészen másfajta konfliktus vagy olyan ügy okozta a kirobbanását, amelyre az előterjesztő egyáltalán még csak nem is gondolt.

A bizottsági ülés folyamán nagy hiányosságnak tartottuk azt is, hogy ha valaki ellen elrendelik ezt a távoltartást, és ez a személy bírósághoz fordul, akkor ennek a bírósághoz való fordulásnak nincs halasztó hatálya. Ebből az is következik, tisztelt államtitkár úr, tisztelt képviselőtársaim, hogy nincs meg a jogi garancia arra vonatkozólag, hogy megvédjük a családtagokat az alaptalan eljárások okozta kellemetlenségektől.

A bizottsági ülés folyamán felvázoltunk egy olyan esetet, amely a törvény elfogadása után adott esetben meg is valósulhat. Ez az eset pedig úgy néz ki, hogy ha például valaki számára a házastársa unalmassá, kellemetlenné, kényelmetlenné válik, akkor egyszerűen bejelent egy olyan esetet, amely a törvény elfogadása után a távoltartást vonja maga után, bizonyítás céljából kerít egy tanút, ami adott esetben nem is lehet túl nehéz feladat, és ezzel gyakorlatilag meg is van az alap a házastárs eltávolítására, majd később, és ne adja isten, egy számára sikeres válóper indítására.

A felszólalásokban felhívtuk a figyelmet arra is, hogy a törvény indokolásában van egy mondat, amely a média szerepének fontosságáról beszél, a média szerepének fontosságáról beszél a családon belüli erőszak megelőzésével kapcsolatban. Furcsa ezt olvasni akkor, amikor tudjuk, hogy kormányzati forrásból több millió forinttal támogatnak egy olyan televíziós műsort, amely egy olyan fiatalembert népszerűsít hatalmas intenzitással, aki egy olyan cselekményt követett el, mint amely ellen ez a törvényjavaslat és mi magunk itt éppen küzdünk és küzdeni készülünk. Ez az eset is, azt gondolom, jól példázza, hogy miniszterek, tárcák közötti koordináció esetében azért van még hova fejlődni.

Aztán elhangzott az is, hogy talán a törvény címét érdemes és célszerűbb volna az otthonon belüli erőszak ellen való küzdelemről szóló törvénynek nevezni, és meg kell állapítanunk természetesen azt is, hogy erőszak sajnos nemcsak a családon belül létezik. Az erőszak ellen az állam már meghozta, meghozza és folyamatosan újítja, változtatja a törvényeit. Amikor a családon belüli erőszak szankcionálásáról szóló törvényekről beszélünk, akkor nyilvánvalóan azt sem felejthetjük el, hogy ezen erőszakos jelenségek és cselekmények ellen eddig is megvoltak a jogorvoslati lehetőségek, nem egészen új dologról beszélünk most, hanem ezeket a dolgokat nyilvánvalóan egy más és új kontextusba helyezzük.

Zárásként, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, az ifjúsági és sportbizottság ülésén megállapítást nyert tehát, hogy maga a cél nyilvánvalóan nem lehet vita tárgya, de a kivitelezés ebben a formában nem megnyugtató, ezért mi, a bizottság ellenzéki tagjai tartózkodással szavaztunk az általános vitára bocsátás tárgyában.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 90 2004.05.03. 3:04  89-95

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Amióta a szocialisták kormányon vannak, az állandóan harsogott árokbetemetés helyett, úgy tűnik, hogy az árokba temetés politikáját folytatják. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Jaj!) Azt az árokba temetési politikát, amelynek folyamán Medgyessy Péternek a független intézmények vezetőire irányított célkeresztjébe került a legfőbb ügyész, a bankfelügyeleti elnök, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a teljes bírói kar (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Jaj!), majd a Központi Statisztikai Hivatal elnöke, és legutóbb a hivatal két elnökhelyettese is. Nézzük, tisztelt képviselőtársaim, mi is történt legutóbb!

A tavalyi év végén a kormány, élén az azóta már megbukott László Csaba pénzügyminiszterrel, letette a nagyesküt, hogy az infláció 2004-ben nem fogja elérni a 6 százalékot, és ezen adat alapján tervezték meg az idei évi költségvetést is. A Központi Statisztikai Hivatal elnöke, Mellár Tamás ezzel szemben 7 százalék körülire jelezte előre a pénzromlás mértékét. Nem volt kérdés, hogy Mellár Tamás már ekkor kivívta a kormány haragját.

Nos tehát, 2003 novemberében a Központi Statisztikai Hivatal elnökének előrejelzése nagyobb éves inflációt valószínűsített, és lám-lám, neki lett igaza. Ha azonban a gazdasági folyamatok az ő szakmai hozzáértését igazolták vissza, akkor vajon miért kellett leváltani Mellár Tamást? Azt a Mellár Tamást, akit az ENSZ statisztikai bizottsága elnökének választottak, és akit az Eurostat az EU statisztikai rendszere továbbfejlesztésére kért fel. Vagyis Mellár Tamás a világon mindenütt egyöntetű elismerésnek örvend, csak a magyar kormánynak nem jó valamiért. Csak nem azért, mert ő mondta ki az igazságot?

A Statisztikai Hivatalban folyó politikai tisztogatás azonban még ekkor sem ért véget, hiszen az új elnök húsvétkor azt közölte Vukovich Gabriella és Soós Lőrinc elnökhelyettesekkel, hogy az ő megbízatásuk is lejárt. Mindezek után természetesen csak a hivatal dolgozói iránt érzett tiszteletünk tart vissza a gyanú megfogalmazásától, mely szerint ezentúl politikai megrendelésre készülnének a statisztikai adatok.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért váltották le a Központi Statisztikai Hivatal elnöke után a hivatal két elnökhelyettesét is? Azt gondolom, jogosan merül fel a kérdés: önök vajon mindenkit le fognak váltani, akik fontosabbnak tartják a szakmai kérdéseket a politikai elvárásoknál, vagy az igazság kimondását a kormányzati lózungoknál?

Tisztelt Államtitkár Úr! Önök szerint a modern köztársaság építése a jogállam független intézményeinek a lerombolásából áll? Hányszor kell még figyelmeztetnie az Európai Uniónak Medgyessy Péter kormányát, hogy térjen végre vissza a demokratikus keretek közé?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Derültség az MSZP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 94 2004.05.03. 1:07  89-95

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Ha jól értem az ön válaszát, akkor az a következőképpen szól: Mellár Tamást, bár az ENSZ statisztikai bizottsága elnökének választották (Dr. Magda Sándor: Le van írva? - Moraj az MSZP soraiban.), bár Mellár Tamást az EUROSTAT az EU statisztikai rendszerének továbbfejlesztésére kérte fel, de Mellár Tamás azt nyilatkozta magáról, hogy jobboldali, konzervatív közgazdász, ezért mennie kellett. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem ezért!) Azt gondolom, államtitkár úr, a modern köztársaság építésébe ez a kép nem fér bele. Leváltani valakit azért, mert adott esetben konzervatív gondolkodású, de szakmailag megfelel, külföldi elismerésnek egyöntetűen örvend, azt gondolom, nem demokráciába való.

Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar gazdaság rossz helyzetben van, a mutatók rosszak. (Felzúdulás az MSZP soraiban. - Dr. Avarkeszi Dezső: Miről beszélsz?) Azonban, hogy a gazdasági mutatók javuljanak, nem három embert kell leváltani a Statisztikai Hivatal éléről, hanem 18-at innen az első sorból.

Nem fogadom el a válaszát. (Derültség és taps az ellenzék soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
146 112 2004.05.03. 0:11  111-112

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár csábító lehetőség, de várnék még legalább egy hetet, hátha miniszterelnök úr itt lesz az azonnali kérdések óráján.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 50 2004.05.04. 4:48  41-77

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság április 27-ei ülésén a bizottság ellenzéki tagjai nem találták általános vitára alkalmasnak az Országos Rádió és Televízió Testület 2003. évi tevékenységéről szóló beszámolót.

Az ülés folyamán számos olyan kérdést fogalmaztunk meg, amelyek talán nemcsak az ellenzéki képviselőket, hanem a széles nyilvánosságot is érdeklik. Az előterjesztett jelentésben hosszas beszámoló olvasható az előbb már többek által idézett panaszbizottság tevékenységéről. Ezzel kapcsolatosan jogosan adódott a kérdés, hogy mi történt azon esetekben, amikor, ahogy a jelentés fogalmaz, a televíziók nemhogy éltek, hanem sokkal inkább visszaéltek a műsorváltoztatás joga adta lehetőségükkel. Ugyanis abban az időszakban, amikor az ORTT elnök hiányában működésképtelen volt, több, magas nézettségi mutatókkal rendelkező kereskedelmi televízió bizony elég komolyan kihasználta a kínálkozó lehetőséget, és többször nem az eredetileg meghirdetett műsorszám szerepelt az egyébként leginkább nézett esti műsorsávban.

A jelentés beszámol az adatvédelmi biztossal kapcsolatos folyományokról is, hiszen előfordult, hogy a panaszbizottsághoz forduló panasztevőt nyilvánosan kifigurázták a bepanaszolt médium adásában. Mi azt gondoljuk, hogy nem elfogadható az, ha bármely médium számára rendelkezésre állnak az ellene vagy vele szemben panaszt benyújtó személy személyes adatai.

Az előterjesztés kuratóriumi sorsolással foglalkozó fejezetével kapcsolatban szintén egyértelműen és magától értetődően adódott a kérdés, hogy miközben a testület 170 szervezetet vett nyilvántartásba, addig milyen módon, milyen indokkal tagadták meg 92 esetben a nyilvántartásba-vételi kérelmet. Ugyanis a számok ismeretében kevésbé mondható, hogy volt néhány olyan szervezet, amely talán figyelmen kívül hagyott valamit, amely talán formai hibát vétett, és nem sikerült bekerülniük a nyilvántartásba. A 170-hez képest a 92, tisztelt képviselőtársaim, nagyon nagy szám. Ez esetben pedig óhatatlanul is felmerül a gyanú, hogy valami másfajta, a demokráciában kevésbé kívánatosnak tartott kritérium is szerepet játszhatott a szervezetek nyilvántartásba-vételének megtagadása kapcsán.

Harmadrészt talán a legsúlyosabb kérdés - hogyha lehet egyáltalán így differenciálni - a működési feltételek kapcsán fogalmazódott meg. A jelentés szó szerint így fogalmaz: “az ORTT rövid és középtávú finanszírozási anomáliái.ö Ebből is látszik, hogy ebben a tekintetben is súlyos a helyzet. Tudjuk azt, hogy korábban a normatív finanszírozás bázisát az üzemben tartási díj jelentette, majd ennek a díjnak az állami átvállalásával egy más előirányzat jelenti most már a fedezetet. Azonban azt is látjuk, hogy a 2003-ban realizálódott 20,789 milliárd forint jóval kevesebb a 2002-es számnál, ahol a normatív szabályozás alapján 23,8 milliárd forintos értékről beszéltünk. Ez egy elég nagy mértékű kiesés, hiszen 3 milliárd forint ebben az esetben körülbelül egynyolcadát jelenti a teljes költségvetési főösszegnek.

Az ülésen az ellenzéki képviselők hangot adtak azon véleményüknek is, amely szerint az ORTT működési költségei, valamint a Műsorszolgáltatási Alap költségvetése közötti átcsoportosítás lehetősége nem jelent megoldást erre a kérdésre. Nem jelent megoldást, hiszen ha átcsoportosításról beszélünk, akkor az azt jelenti, hogy egyik vagy másik helyről forrást kell elvonnunk. Ez a fajta metódus tehát legfeljebb rövid távon, de talán még azon sem képes igazán megoldani ezeket a felmerülő gazdasági kérdéseket, problémákat. A középtávú finanszírozási megoldás érdekében egy sokkal átgondoltabb megoldásra volna szükség, mégpedig egy jól körülhatárolt, feladatfinanszírozott költségvetés megállapítására.

(11.30)

Mivel ezen kérdéseink merültek fel a bizottság ülésén, és úgy látjuk, hogy az ezekre adott válaszok nem voltak igazán megnyugtatóak a bizottság ellenzéki tagjai számára, ezért nemmel szavaztunk, tisztelt elnök úr, az általános vitára való alkalmasság kérdésében.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 45 2004.05.10. 3:16  44-50

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! IBM, Dunaferr, DAM Steel, Salamander, Ringa, Philips, Styl Ruhagyár, Vértesi Erőmű, Ajka Kristály, Ikarus, Tokodi Üveggyár, Rába Futómű Kft., és a sort még szinte egészen a végtelenségig lehetne folytatni. Feltehetjük a kérdést, hogy vajon mi a közös az előbb említett cégekben, gyárakban. A válasz egyszerű, ugyanakkor szomorú is: ezek a gyárak a közelmúltban vagy bezártak, vagy számos, adott esetben több száz munkavállalótól váltak meg.

Medgyessy Péter a szocialisták kormányra lépése előtt 400 ezer új munkahely létesítését ígérte meg. Mára világossá vált, hogy ez is csak egy volt a köddé vált, megszegett választási ígéretek közül, nagyjából olyan, mint az ingyen tankönyv, az ingyenes utazás, az otthonteremtési program folytatása vagy a lassan mondott, majd gyorsan megszegett “nem lesz gázáremelésö ígérete.

Nos, mi is a valóság, tisztelt képviselőtársaim? Az új munkahelyek létrehozásának üteme messze elmarad a várttól, így a munkanélküliség mára elérte a 6,1 százalékot, ami pedig azt jelenti, hogy negyedmillió magyar ember munka nélkül van, sőt a pályakezdők 13 százaléka, az alacsonyan képzetteknek pedig 25-30 százaléka nem talál munkahelyet magának, ráadásul a hírek most sem gyárátadásokról, új munkahelyek létrejöttéről szólnak. Persze, ezen nem is csodálkozhatunk, hiszen a rendszerváltoztatás óta először fordult elő, hogy a tavalyi év folyamán több tőke hagyta el az országot, mint amennyi ide beérkezett.

Nem kell pesszimistának lennünk, csupán fel kell idéznünk a közelmúlt egyik kormányszóvivői tájékoztatóját ahhoz, hogy belássuk, a helyzet talán még tovább fog romlani. A kormányszóvivő ugyanis bejelentette, hogy a Magyar Államvasutaknál 11 ezer dolgozó elbocsátására készülnek. Ez azt jelenti, hogy egy kisvárosnyi magyar ember kerül újfent az utcára, 11 ezer család sodródik bizonytalan helyzetbe, 11 ezer egzisztencia veszélybe kerülhet. Az az állami vállalat készül tehát radikális elbocsátásokra, amely több száz millió forintot fordít évente felső vezetőinek és reprezentatív szakszervezeti vezetőinek bérezésére.

Tisztelt Miniszter Úr! Mi az oka ön szerint annak, hogy a munkanélküliség mára elérte a 6,1 százalékot, azaz negyedmillió magyar ember van munka nélkül? Mi indokolja ön szerint, hogy az önök kormányra kerülése óta szinte havonta zár be gyár, hetente bocsátanak el több száz embert munkahelyeikről? Mi lesz a MÁV-tól elbocsátandó 11 ezer munkavállaló sorsa? Miniszter Úr! Hogyan fogalmazná ön újra a 400 ezer új munkahely létrehozásáról szóló, mára nyilvánvalóan irreálissá vált szocialista választási ígéretet?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 49 2004.05.10. 1:07  44-50

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Én a témánál maradnék, és kevésbé vetném fel a miniszter úr valósághoz fűződő viszonyát.

Miniszter úr, ha ön a KSH adatait említi: a KSH szerint a munkanélküliség a 2002. év elején mért 5,8 százalékról 2004 elejére 6,1 százalékra növekedett. Ez talán nem pozitív elmozdulás. Mint ahogy az sem pozitívum, hogy a foglalkoztatottsági ráta tekintetében jelenleg Magyarország az utolsó előtti helyen áll azon tíz ország közül, amelyek most lettek az Európai Unió tagországai. Azt gondolom, ha önmagában ezeket a számokat nézzük, már rossz a helyzet.

De sokkal rosszabb a helyzet, miniszter úr, ha elmegy és beszél a győri textilgyári munkásokkal, beszél azokkal, akiket Diósgyőrben, Szombathelyen vagy Székesfehérváron bocsátottak el. Azt gondolom, nem pozitív trendekről beszélnének önnek.

Másrészt pedig, miniszter úr, önöknél volt egy lehetőség, hogy legalább egy fővel növeljék a foglalkoztatottságot: még a kampánytanácsadójuk is turistaként jár Magyarországon. (Derültség az ellenzék soraiban.)

A választ nem fogadom el. (Taps az ellenzék soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
148 65 2004.05.10. 0:06  64-65

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Én magam is megvárnám, míg a miniszterelnök úr személyesen tiszteletét teszi itt a parlamentben. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
154 76 2004.05.24. 0:09  75-76

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Megtisztelő a lehetőség, de megvárom, amíg a miniszterelnök úr személyesen részt vesz az azonnali kérdések óráján.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
157 96 2004.06.07. 0:06  95-96

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Megvárom azt a kitüntető lehetőséget, míg a miniszterelnök úrnak személyesen tehetem föl a kérdést.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
157 170-172 2004.06.07. 2:12  169-178

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Igen, elfogadom, köszönöm szépen.

ELNÖK: Parancsoljon, öné a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Bizonyára önök is emlékeznek arra, hogy a Fidesz által vezetett polgári kormány egyik elsőrendű feladatának azt tekintette, hogy széles körben lehetővé tegye azon fiatalok számára is a felsőoktatásban való részvételt, akiknek az anyagi tehetsége vagy szüleik anyagi tehetsége nem tette volna mindezt lehetővé. Erre kiváló eszközként szolgált a diákhitel rendszerének széles körben igénybe vehetővé tétele. Persze, már akkor is voltak olyan politikusok, akik a diákhitel induló 9,5 százalékos kamatát túl magasnak tartották. Ezek a politikusok ma a kormánypárti oldalon foglalnak helyet. Aztán komolyan támadták a Fideszt akkor is, amikor 2002 tavaszán megemelte a diákhitelrendszer keretén belül maximálisan felvehető hitel összegét. Ezek a politikusok is ma a kormányzati oldalon ülnek.

Tisztelt Miniszter Úr! Bizonyára emlékezik ön is arra, hogy a pártelnökök vitájában még 2002-ben Kovács László, a Magyar Szocialista Párt elnöke azt mondta, hogy alacsonyabb lesz a diákhitel kamata, ha a szocialisták kerülnek hatalomra.

(13.10)

Nos, ezek után 9,5 százalékról a mai napra, tisztelt miniszter úr, 11,95 százalékra emelkedett a diákhitel kamata. Ez majdnem 20 százalékos növekedés; csökkenésnek persze semmiképpen sem mondható.

Miniszter Úr! Hadd emlékeztessem önt arra, hogy az ön minisztertársa, a kormány egyik tagja, Kovács László ígérte azt, hogy alacsonyabb lesz a diákhitel kamata. 9,5 százalékról 11,95 százalékra nőtt.

Miniszter Úr! Ki nem mondott igazat a diákhitelek kamatainak ügyében? Miért magasabbak a diákhitel kamatai, és vajon hogyan néz az ön minisztertársa most a fiatalok, az egyetemi hallgatók, főiskolai hallgatók szemébe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy előzetes ígéretével szemben drasztikusan emelkedtek a diákhitel kamatai? Várom megtisztelő válaszát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
157 176 2004.06.07. 1:10  169-178

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Örömmel tapasztalom, hogy talán először egyetértünk. Egyetértünk, hiszen a 9,5 százalékos kamatról 11,95 százalékra ment fel a diákhitel kamata, magyarul: Kovács László, amikor 2002-ben a pártelnökök vitájában azt mondta, hogy a szocialisták kormányra kerülése esetén a diákhitel kamata alacsonyabb lesz, akkor nem mondott igazat.

Persze, nem ez volt az egyetlen alkalom, de kérdés az, hogy ezek után a külügyminiszter hogyan néz a magyar diákok, a magyar fiatalok szemébe. Azzal is egyetértek, amit ön elmondott, miniszter úr, hogy ezentúl valóban többet kell visszafizetni a magyar egyetemi és főiskolai hallgatóknak. És higgye el, ha csak néhány hónappal is, vagy néhány évvel is tovább kell törleszteni a diákhitelt, az is nagyon komoly tehertételt fog jelenteni a magyar fiatalok, pláne a magyar fiatal családosok számára.

Azt gondolom, annak a beismerése, hogy a diákhitel kamatai növekedtek, hogy többet kell visszafizetni az egyetemi és főiskolai hallgatóknak, ezáltal a fiatalok terhei még nehezebbek lettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), beismerése annak, hogy ennek a kormánynak nincsen ifjúságpolitikája. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
158 74 2004.06.14. 2:51  73-79

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Ha találós kérdést játszanánk települések és politikusok neveivel, akkor, miniszter úr, ön lenne a legkönnyebb feladvány. Hiszen arra a kérdésre, hogy Balatonőszöd, mindenki azonnal rávágja: Gyurcsány Ferenc. Sokan mondják önről ugyanis, hogy ön több kiadásban űzte az “olcsón veszek az államtól, majd drágán adok bérbe az államnakö című játékot. S mivel önnek nem az őszödi volt az egyetlen ilyen jellegű üzleti tranzakciója, félelemmel és az adófizetők pénzét féltve halljuk, amikor az ön neve állami tulajdonú ingatlanokhoz kapcsolódó furcsa elképzelések mentén kerül elő újra.

Tisztelt Miniszter Úr! A kormány meghirdette a Sport XXI. ingatlanfejlesztési programját, és a kreativitásukat dicséri, hogy ezt a nevet egy korábbi programjuknál már ellőtték, de sebaj, bárcsak ez lenne a legnagyobb probléma.

(14.20)

Ez a program azt tartalmazza, hogy három év alatt 53 milliárd forintnyi sportingatlan-fejlesztést hajt végre a kormány. A gond pusztán annyi, hogy ennek az 53 milliárd forintnak a 89 százalékát az egyébként is gatyára vetkőztetett önkormányzatoknak és ki tudja még, milyen befektetőknek kell összedobniuk. De ön ezen sem akadt fenn, hiszen ön szerint még soha nem voltak ilyen jó gazdasági helyzetben az önkormányzatok.

Őszöd réme viszont egy másik részletben rejtőzik. Ugyanis a kormány 6, azaz hatmilliárd forintot akar erre a programra elkölteni, úgy, hogy nincs meg a fedezete. 2004-ben a sportlétesítmények fejlesztésének támogatása a Draskovics-csomag következményeként 3 milliárd forint forráshiánnyal indul, tehát mínusz háromról kellene eljutni a plusz hatig. Hogy fog ez menni, amikor az ön által vezetett tárcának 2004-ben és 2005-ben évenként nulla forint költségvetési támogatás áll rendelkezésre ezen programra?

Tisztelt Miniszter Úr! Azért aggódunk, mert az önhöz kötött gyakorlatot ismerve félő, hogy az Őszöd-sorozat egy újabb fejezetének lehetünk tanúi. A képlet most valahogy így nézne ki: állami tulajdonú, most éppen sportcélú ingatlanokat adnak el, majd ezeket az állam, illetve az üres zsebű önkormányzatokkal visszabéreltetik. Pedig szegény önkormányzatok megsarcolását már abba kéne hagyniuk, mert nagyon unják a szocialista kormány vacsorameghívásait, mert az elmúlt két évben a számlát rendre nekik kellett rendezni.

Tisztelt Miniszter Úr! Hogyan is áll össze akkor ez az 53 milliárd forint? Mely állami tulajdonú ingatlanokat kívánják eladni? És kíváncsi volnék arra is, tisztelt miniszter úr, hogy mire alapozza azon állítását, mely szerint az önkormányzatok még soha nem voltak ennyire gazdagok.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban. - Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Répássy Róbert: Saját tapasztalataira alapozza!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
158 78 2004.06.14. 1:05  73-79

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! A miniszter úrnak akkor tudok gratulálni, ha elmagyarázza nekem, hogy hathoz hogyan kell kettőket adni, hogy 37 legyen. (Taps és derültség az ellenzéki padsorokban.) A Perfektnek kiváló tanfolyamai vannak mérlegképes könyvelésre; javasolom, hogy egyiket vegye igénybe.

Miniszter Úr! Egyetlenegy kérdés marad: miből? Miből fognak önök sportlétesítmény-fejlesztési koncepciót végrehajtani, ha 2004-ben nulla forint, a 2005-ös tervekben nulla forint szerepel? Hogyan lesz meg majd 2006-ra a megfelelő összeg, és éppen vajon miért pont 2006-ra?

Miniszter Úr! Van egy ön által nyilván jól ismert szervezet, ezt úgy hívják, hogy KISZ. Van egy régi vicc. A KISZ egyik ülése után két jó elvtárs, két funkcionárius beszélget. Azt mondja az egyik, hogy elvtárs, akkor lesz itt jólét, ha a búzakazlak a jóisten lábáig érnek. Mondja a másik, hogy elvtárs, mi azt tanultuk, hogy nincs jóisten. Mire a másik: miért, vannak búzakazlak? Nem fogadom el a válaszát. (Taps és derültség az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
158 82 2004.06.14. 2:01  81-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Meglehetősen heves választási kampányt hagytunk a hátunk mögött; egy heves választási kampányt, amelynek folyamán talán mindkét oldalról túlzásokba estünk néha.

 

(14.30)

Nyilvánvalóan egyikünk sem tartja elfogadhatónak azt, ha egy párt rendezvényét egy másik politikai szervezet tagjai megzavarják, és nem engedik lebonyolítani. Nyilvánvalóan nem tartjuk helyesnek, ha a Magyar Köztársaság miniszterelnökét nem hagyják beszélni. Nyilvánvalóan nem tartjuk helyesnek, ha egy párt provokatív, gyűlöletkeltésre alkalmas feliratú hajót küld provokálni egy másik párt nagygyűlésére.

Azonban, miniszterelnök úr, én azt gondolom, hogy a megnyilvánulások nagy része rendre a politikai kultúra határain belül maradt; egyet talán kivéve: miniszterelnök úr, ön Sopronban járt néhány nappal ezelőtt, ahol az ön és a Szocialista Párt rendezvényét egy kis csoport - helytelenül - megzavarta, és megzavarta önt a beszéde elmondásában. Ön akkor a televíziók híradásai szerint egy olyan jelet mutatott a rendezvény végén, amely régi római, antik értelemben halált kért a gladiátorra; új, modern értelemben pedig egy nemzetközileg is félreérthetetlen, obszcén tartalommal bíró kifejezés.

Miniszterelnök úr, nem gondolja-e azt, hogy elnézést kellene kérnie mindazoktól, akiket ennek a jelnek a felmutatásával akarva-akaratlanul megbántott? Akarva-akaratlanul megbántotta azokat az embereket, akik nem értenek egyet az ön, vagy nem értenek egyet a szocialista-szabad demokrata kormány politikájával. Nem gondolja-e azt, tisztelt miniszterelnök úr, így utólag és őszintén, hogy hiba volt egy ilyen jelet mutatni a választópolgároknak, hiba volt egy ilyen jelet mutatni egy nyilvános eseményen? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
158 86 2004.06.14. 1:04  81-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Amikor valaki politikusnak megy, akkor nyilvánvalóan tudja, hogy utána reflektorfénybe kerül; nyilvánvalóan tudja, hogy nem mindenki fog egyetérteni az általa képviselt véleménnyel. Nyilvánvalóan tudja azt is, hogy egyesek nem fogják szimpátiával kísérni a tevékenységét.

Én azt gondolom, miniszterelnök úr, hogy mindez nem mentség azon jelenet kapcsán, amelyet itt, ezen a képen mindenki láthat (Felmutatja.), és amely képet a televíziótudósításoknak köszönhetően sokan láthattak.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ezek szerint én, önnel ellentétben, nem félek a nyilvánosságtól, és ha meg akarja nekem mutatni a különbséget, akkor azt szívesen (Derültség a Fidesz padsoraiból.) várom itt, a nyilvánosság előtt is. És én azt gondolom, tisztelt miniszterelnök úr, hogy vegye ezt a véleményemet a Magyar Köztársaság miniszterelnökének nagy tisztelettel mondott véleménynek, hogy méltatlan egy miniszterelnökhöz egy ilyen jel bemutatása akár négyszemközt, akár a nyilvánosság előtt is.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Úgy van!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 107 2004.06.21. 3:01  106-112

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A sajtó már hetek óta arról ír, hogy a pénzügyi kormányzat azt a Schiffer Pétert ültette a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének megbízott főigazgató-helyettesi székébe, akinek vezetői beosztási ideje alatt 1994-ben csődbe ment a Leumi Hitelbank Részvénytársaság. Nem tudhatjuk természetesen, hogy a pénzügyi körökben megütközést keltő kinevezésben szerepet játszott-e az az értesülés, mely szerint Schiffer Péter testvére, Schiffer János kormányzati szinten nagy befolyással rendelkező személy, hiszen a vezető kormánypárt őt bízta meg a főpolgármester-helyettesi feladatok ellátásával.

A szocialista pénzügyi kormányzat tehát egy bukott bank főtanácsosát helyezi olyan pozícióba, ahol a leglényegesebb feladat a pénzintézetek helyes szakmai irányításának felügyelete, és a betétesek érdekeinek megvédése minden olyan jelenséggel szemben, mint amilyenre éppen a Leumi Hitelbank szakszerűtlen vezetése a legjobb példa. Ez nagyjából olyan, mint ha a szocialista kormány éppen Tocsik Mártát nevezné ki a korrupciómentes közélet szavatolására hivatott Országos Etikai Tanács élére. (Derültség az ellenzéki oldalon.)

A közvéleményben egyre nagyobb visszatetszést vált ki az a kontraszelekciós gyakorlat, melynek segítségével önök a pénzügyi csődökért felelős személyeket folyamatosan jutalmazzák. Teljességgel érthetetlen, hogy az olyan bankvezéreket, akik milliárdos károkat okoztak és ország-világ szeme láttára navigálták zátonyra saját pénzintézetüket, miért kell még magasabb pozícióba emelni és kitüntetett kormányzati jutalomban részesíteni. Ezek után természetesen kíváncsian várjuk, hogy Princz Gábor mikor kap hasonlóan magas állami megbízást a szocialista kormánytól.

De mi a helyzet, tisztelt államtitkár úr, Schiffer Péterrel? Ő bizonyára nagyon ért a pénzügyekhez. Igaz ugyan, hogy - sajtóinformációk szerint - csak történelemtanári diplomája van, de ugyan mit jelent ez manapság. Vagy netán elkerülte a pénzügyminiszter úr és az ön figyelmét, államtitkár úr, hogy Schiffer Péter esetleg mégsem rendelkezik szakmai, szakirányú felsőfokú végzettséggel? A gyakorlat amúgy természetesen teljesen eurokonform, hiszen az Európai Unióban is számtalan történelemtanár áll pénzügyi felügyeletek élén.

Államtitkár úr néhány évvel idősebb nálam, így valószínűleg még jól emlékszik az olyan esetekre, mint például Czinege Lajos kinevezése volt a Magyar Népköztársaság hadügyminisztériumának élére. Úgy hírlett, hogy Czinege úr - vagy elvtárs - igen alacsony iskolázottsággal, ha jól emlékszem, mindössze nyolc általánossal rendelkezett. A rendszerváltás után sokan azt hittük, hogy az ehhez hasonló kontraszelekciós gyakorlatok egyszer s mindenkorra véget értek.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, adjon választ nekünk arra a kérdésre, hogy miért csak kontraszelekcióban képesek önök gondolkodni. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 111 2004.06.21. 1:10  106-112

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem tudom, hogy önnek mindenről Erős János jut-e eszébe, de én Czinege Lajosról beszéltem, nem Erős Jánosról.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön nem reagált arra az általam felvetett dologra, mely szerint az önök kormánya alatt a PSZÁF megbízott főigazgató-helyettesi székébe ültetett személy vezetői, főtanácsosi beosztásban volt egy olyan banknál, amely 1994-ben csődbe ment. Nem reagált arra sem, tisztelt államtitkár úr, hogy igaz-e a Magyar Nemzet azon értesülése, mely szerint a nevezett úriembernek történelemtanári diplomája van, és ezzel tölti be ezt a magas pozíciót.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ez egy hosszú folyamat, amellyel önök abszolút politikai indokok alapján lefejezték a Bankfelügyeletet, önök eltávolították Szász Károlyt mondvacsinált okokkal a PSZÁF éléről. (Felzúdulás, közbeszólások a kormánypártok padsoraiban.)

Engedjék meg, hogy egy mondatot idézzek Marsi Erika, a PSZÁF új főigazgatójának véleményéből. A következőt mondta. “A K&H vizsgálatát a PSZÁF már korábban lezárta, a lefolytatott vizsgálat szakszerűségét, a levont következtetések valóságtartalmát megkérdőjelezni nincs okom.ö (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgy tűnik, az új főigazgatónak nincs oka, önöknek volt, önök politikailag tisztogattak a PSZÁF-nál, ezért a válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 135 2004.06.21. 0:05  134-135

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Megvárom az őszt, és megvárom a miniszterelnök urat.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 113 2004.08.27. 2:11  112-119

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben a sajtónak bőven adott témát Budapest főpolgármestere; és itt most nem a téves tornádóriasztásra gondolok, hanem arra, hogy a vagyoni helyzetében meglehetősen komoly ellentmondásokat véltek felfedezni újságírók, véltek felfedezni budapestiek, de véltek felfedezni az országban mindenütt.

Demszky Gábor egy vagyonnyilatkozatnak nevezett dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyben meglehetősen furcsa ellentmondásokra bukkanhatunk.

Tisztelt Miniszter Úr! Valószínűleg ön is értesült arról, hogy a főpolgármester úr egy meglehetősen változatos és terjedelmes ingatlan-portfólióval rendelkezik, amelynek három budakeszi ingatlan teszi ki az egyik részét: egy 171 négyzetméteres társasházi ingatlan fele, egy 57 négyzetméteres társasházi lakás és egy 142 négyzetméteres ingatlan egynegyed része. Emellett a főpolgármester úr abban a szerencsés helyzetben volt, hogy két éve egy 130 négyzetméteres nyaralót vásárolhatott a horvát tengerparton, amit aztán a szemtanúk állítása szerint meglehetősen pazar módon fel is újított, és luxus körülmények uralkodnak ott. Ezek után az idei évben egy 90 négyzetméteres ingatlan - szintén Horvátországból - bővíti már a főpolgármester úr vagyonát. Ő maga mondta, hogy valamifajta dzsentriallűröket lehet rajta felfedezni. Ez az életvitel valóban hasonlóakat tükröz.

Ha megnézzük azonban a főpolgármester úr házi költségvetésének bevételi oldalát, akkor elhűlve látjuk, hogy bruttó 671 ezer forint jelenti a főpolgármesteri fizetését, és emellett egy 201 ezer forintos költségtérítésből él. Ha ebből levonjuk az adósságok - amelyből összességében 11 millió forint akad - törlesztését, levonjuk a fizetendő - elég tekintélyes - tartásdíjat és ezeknek az ingatlanvásárlásoknak a költségét, akkor azt látjuk, hogy elég nehezen kigazdálkodható ezen adatok alapján ez az ingatlan-portfólió és ez a vagyon.

Miniszter Úr! Ezek alapján kérdezem öntől, hogy kezdeményezi-e az APEH-nél ennek a vagyonnyilatkozatnak az alapján Demszky Gábor vagyonának és adóbevallásának vizsgálatát. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 117 2004.08.27. 1:01  112-119

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Én nem azt kérem öntől, hogy avatkozzon bele az APEH működésébe - ezt ez a kormány már egy törvénytelen adatmásolás keretében megtette. Én most pusztán arra kívánom felhívni az ön figyelmét, hogy az APEH valóban nagyon sok helyen lefolytat vizsgálatokat, vállalkozóknál, magánembereknél, ha valami pici ellentmondást vél felfedezni a vagyonbevallásukban vagy az adóbevallásukban.

Azonban, miniszter úr, ön sem gondolhatja komolyan, hogy egy 671 ezer forintos fizetésből, egy 201 ezer forintos költségtérítésből, amiből lejön az adósságállomány törlesztése, lejön a tartásdíj, lejönnek az ingatlanvásárlások, a mindemellett megmaradó összeg elegendő lenne arra - és az EP-képviselői fizetés nyilván csak mostantól él, és az ingatlanvásárlások eddig már megtörténtek -, hogy valaki ilyen vagyont halmozzon fel. Miniszter úr, én arra kérem önt, hogy ez esetben kezdeményezze az APEH-nél ennek a vizsgálatnak a lefolytatását.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
160 242 2004.08.27. 10:18  241-263

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz nem akarja megszüntetni a sorkatonai szolgálatot - sulykolják a közvélemény számára egyes MSZP-s politikusok. Nos, a Fidesz által benyújtott országgyűlési határozati javaslat teljes mértékben eloszlatja a kormánypárti politikusok ködösítését.

 

(16.30)

Mindenki világosan láthatja, hogy a Fidesz álláspontja szilárd és változatlan az Orbán-kormány által elfogadott alapelvhez képest. Arról az alapelvről van természetesen szó, amelynek alapján először jelent meg hivatalos dokumentumban helyet kapva a professzionális haderő létrehozásának igénye.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, azt gondolom, jogosan merülhet fel a kérdés, hogy vajon miért tartottuk szükségesnek ezen országgyűlési határozati javaslat benyújtását. Nos, ennek számos indoka van. Számos indok közül persze a legkevésbé fontos, hogy egyértelművé tegyük a Fidesz álláspontját a sorkatonai szolgálattal kapcsolatban, hiszen a közvéleményt tartósan és érdemben soha nem tudja megtéveszteni az az ármányos szándék, ami hetek, hónapok óta sugárzik a koalíciós pártok egyes politikusainak megnyilvánulásaiból.

Az okok között sokkal fontosabb, hogy őrködjünk a törvényesség fölött. Többször hallottuk a miniszter úrtól, hogy a sorkatonai szolgálatot saját hatáskörben is felfüggesztheti. Felhívtuk a figyelmét, hogy ezt törvényesen nem teheti meg, mert erre kizárólag az Országgyűlés jogosult. Ő ennek ellenére még az elmúlt héten is egy televíziós interjúban hangoztatta ezt az előbb már említett álláspontot.

A honvédelmi törvény ezzel szemben azonban rögzíti, hogy az Országgyűlés jogosult határozatot hozni a honvédség hosszú távú fejlesztésének irányairól, valamint a Magyar Honvédség részletes bontású létszámairól. A honvédelmi törvény leírja azokat az állománykategóriákat is, amelyek létszámát külön-külön is fel kell tüntetni az országgyűlési határozatban. A mindenkori honvédelmi miniszter az ebben foglaltaktól nem térhet el.

Az általunk benyújtott országgyűlési határozati javaslat ennek megfelelően a 2004. év novemberétől, a jelenleg szolgálatot teljesítő katonák leszerelésének dátumától nullában határozza meg a sorkatonai létszámot. Szakmai szempontok mentén természetesen figyelemmel voltunk arra is, hogy a haderő-átalakítás soron következő feladatai között hangsúlyosan szerepel az állományarányok kiigazítása, aminek érdekében a határozati javaslatban a megjelölt létszámadatok között 10 százalékos mozgásteret biztosítanánk a miniszter számára.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A határozati javaslat benyújtásának időszerűségét az adja, hogy immár törvényes keretek között szűnjön meg a sorkatonai szolgálat, noha ezt a határozatot illően a kormánynak kellett volna az Országgyűlés elé terjeszteni. Ezt azonban elmulasztotta, mert más keretek között kívánta elérni a sorkatonai szolgálat megszüntetését. Nevezetesen, a koalíciós pártok nem elégedtek meg a korábban együtt, közösen kitűzött céllal, mely szerint a sorkatonai szolgálat és vele együtt a polgári szolgálat megszűnne, és professzionális haderő jönne létre, hanem az alkotmányban rögzítetten akarták a hadkötelezettséget megszüntetni. Ilyenre azonban - és ezt mindenképpen nyomatékosítanám - nincs példa egyetlen NATO-tagországban sem, már ahol egyáltalán áttértek a professzionális haderőre, egyébként ez is kilenc országot tesz ki, de nem tudunk egyetlen olyan, hadsereggel rendelkező államról sem, ahol a hadkötelezettséget szőröstül-bőröstül - mondhatni - felszámolták volna.

A négypárti tárgyalásokon tehát a vita nem arról folyt, hogy megszüntessük-e a sorkatonai szolgálatot, hanem sokkal inkább a hadkötelezettség felszámolásáról és még inkább a visszaállíthatóságának körülményeiről. A közvélemény előtt mindeddig nem volt ismert, hogy a kormány kizárólag két, úgynevezett, minősített időszakban tudja elképzelni a hadkötelezettség visszaállítását, amely két minősített időszak közül az egyiket az általuk kezdeményezett alkotmánymódosítás során akarják nevesíteni az alaptörvényben.

A kormány által rendkívüli helyzetnek nevezett új minősített időszak célja rendkívül homályos, valójában szükségtelen, ugyanakkor a demokratikus intézményrendszerünkre nézve némiképpen veszélyesnek is minősíthető. Valamilyen, senki által nem látható veszélyeztetettségre hivatkozva lehetne kihirdetni, amikor is a kormány olyan jogosítványokat kapna, amelyek lehetővé tennék számára a rendeleti úton történő kormányzást, ráadásul a kormány saját hatáskörben függeszthetné fel az alkotmányos, az alkotmányban rögzített szabadságjogokat.

A kormánypártok elképzelése szerint mindezt a helyzetet akár korlátlan ideig is fenn lehetne tartani, hiszen csak ebben az esetben lehetne visszaállítani a hadkötelezettség intézményét, amely csak addig lenne fenntartható, amíg maga a rendkívüli helyzet is fennáll. Szerény számítások szerint is a hadkiegészítési intézményrendszer felépítése, a kiképzési feltételek megteremtése, a sorozás újraindítása minimálisan 6 hónapot venne igénybe. Az első kiképzett hadkötelesek további 3 hónap múlva helyezhetők csak beosztásba. A szak- és kötelékkiképzés újabb - legalább - 3 hónapot igényelne, tehát már egy év telt el az ország életében, amikor a hadkötelezettség újbóli szükségének paravánja mögé bújva a kormány a törvények mellőzésével, a szabadságjogok semmibevételével akár rendeleti úton is kormányozhat.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nézetünk szerint a nemzet biztonsága, a haza védelme össznemzeti ügy, és ahogyan az alkotmányunk fogalmaz, minden állampolgár kötelessége. Éppen azért, mert össznemzeti ügyről van szó, az nem használható fel a demokrácia alapértékeinek megsemmisítésére, kétségbe vonására.

A határozati javaslat benyújtásának további oka volt, hogy demonstráljuk, a sorkatonai szolgálat megszüntetése kérdésében konszenzus van a parlamenti pártok között, valamint hogy ezzel is jelezzük, megadjuk a bizalmat a kormánynak az önkéntes haderőre való áttéréshez, annak ellenére persze, hogy a kormány - ezen belül a honvédelmi kormányzat - eddig nem igazán tett látható érdemi lépést a professzionális haderő megteremtése érdekében, csupán kinyilvánította, hogy nem hívnak be több sorkatonát.

Ettől a lépéstől persze még nem válik professzionálissá a Magyar Honvédség, sőt, egyre több jel utal arra, hogy történetének egyik legmélyebb, legnagyobb válságát éli át. Megadjuk természetesen a bizalmat a kormánynak, mint ahogy azt az előbb említettem, de elvárjuk, hogy a felelősségét átérezve teremtse meg a professzionális haderő feltételeit, és ha gyorsított ütemben számolja fel a sorkatonai szolgálat intézményét, akkor gyorsított ütemben, ezzel párhuzamosan folytassa a laktanyák rekonstrukcióját, a hivatásos állomány lakáshoz juttatását, az élet- és munkafeltételek javítását, a haditechnikai eszközpark és a fegyverzet korszerűsítését.

Azt gondoljuk, hogy a kormányzat felelősséggel tartozik az iránt is, hogy a sorkatonai szolgálat megszüntetésével párhuzamosan olyan intézményi kereteket alakítson ki, amely intézményi keretek felkarolják az állampolgárok hazánk iránti kötelességérzetének ápolását, a honvédelem nemzeti ügyként való tudatának a fenntartását.

Elvárjuk a kormánytól, hogy dolgozzon ki olyan intézkedési csomagot, amely által biztosítható, hogy a majdani professzionális haderő - mert azért még, lássuk be, ettől sajnos némiképpen messze vagyunk - ne váljon a társadalomtól elkülönült kaszttá, hanem a jövőbeni formájában is szervesen kapcsolódjon a nemzethez, és első számú feladatának természetesen a haza védelmét tekintse.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagy felelősség hárul most a parlamentre, és nagy felelősség hárul mindannyiunkra, amikor mérlegeljük - kormánypárti képviselőtársaink mérlegelik -, hogy támogatják vagy esetleg elutasítják az általunk benyújtott országgyűlési határozati javaslatot.

 

(16.40)

 

Tudniuk kell, hogy ennek a határozatnak az elfogadása jelenti a sorkatonai szolgálat megszüntetésének törvényes alapját. A döntésükkel tehát, tisztelt képviselőtársaim, állást foglalnak abban, hogy a politikai szándékot a törvényesség útján valósítják meg, vagy annak megkerülésével, esetleg alkotmányossági aggályokat ébresztve, éppen az elutasító szavazatukkal hosszabbítják meg a sorkötelezettség fenntartását, ezzel lássuk be, mély csalódást okozva a választópolgároknak.

Arra kérem önöket, előterjesztő társam nevében is, tisztelt képviselőtársaim, hogy támogassák a benyújtott indítványt, és szavazatukkal erősítsék majd meg azt a közös szándékunkat, hogy Magyarországon ez év novemberétől ne kerüljön sor újabb katonai behívásokra.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
163 42 2004.09.13. 3:07  41-47

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Gyurcsány Ferenc közel másfél éves miniszteri tevékenysége során kiderült, hogy a gyermek-, ifjúsági és sportszféra meglehetősen messze állnak tőle, hiszen soha ennyi, a fiatalokra és a sportra nézve kedvezőtlen döntés még nem született másfél esztendő leforgása alatt, mint Gyurcsány Ferenc miniszteri megbízatásának idején. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Fogalmad sincs, miről beszélsz! - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ez a tény!)

Gyurcsány Ferenc elérte, hogy 2004-ben minden idők legkisebb költségvetési főösszegéből gazdálkodik a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen!) Gyurcsány Ferenc számos nagyívű ígéretet tett. Kell egy hely programra, 2 milliárd forint, ebből 50 millió lett. Fergeteges játszótér-építési program, aminek eredménye, hogy az idei évi költségvetésben egyetlen fillér sem áll rendelkezésre erre a célra. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem igaz!)

Gyurcsány Ferenc az év elején nem tudott úgy mondatot befejezni, hogy a gyermekköltségvetés szó ne szerepelt volna benne. Ezek után a gyermek- és ifjúsági célú előirányzatok 28 százalékát vitte el a Draskovics-csomag januárban, majd még néhányszor faragtak is ezen előirányzatokból. Aztán kivégezték az otthonteremtést, nem épült egyetlenegy új kollégiumi férőhely sem, nyoma sincs a megígért ingyenes utazásnak, jogosítványnak, és még hosszasan lehetne sorolni a köddé vált ígéreteket.

 

(14.20)

Tisztelt Államtitkár Úr! Engedje meg, hogy néhány kérdést tegyek fel önnek a tárca elmúlt másfél éves tevékenységével kapcsolatban - sajnálom persze, hogy a miniszter úrnak hirtelen dolga akadt. (Kiss Péter: Pedig még maradhatott volna, hogy ezt hallgassa!)

Hogyan lehet az, hogy Gyurcsány Ferenc minisztersége alatt minden idők legkisebb költségvetési főösszegéből gazdálkodik a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium? Hol az érdekérvényesítő képesség? (Babák Mihály: Szégyen!) Hogyan lehet az, hogy Gyurcsány Ferenc minisztersége alatt ebben az évben mindössze néhány millió forint maradt az utánpótlás-nevelésre, holott 2002-ben 5 milliárd forintot költöttek erre a célra? Hogyan lehet az, hogy Gyurcsány Ferenc minisztersége alatt a fiatalok jó részének 65 százalékkal emelkedtek az utazási költségei? Hol van mára az ingyenes utazás ígérete? Hogyan lehet az, hogy Gyurcsány Ferenc minisztersége alatt egyetlen új kollégiumi férőhely sem épült? Tízezret ígértek. (Babák Mihály: Szégyen!) Hogyan lehet az, hogy az idei évben egyetlenegy forintot sem szán a költségvetés játszóterek építésére?

Hogyan lehet az, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterségének ideje alatt felére csökkent a fogyatékosok sportjának támogatása? (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Itt vagy te, fogyatékos! - Babák Mihály: Szégyen!) Hogyan lehet az, hogy az idei évben, Gyurcsány Ferenc miniszterségének utolsó esztendejében egyetlenegy fillért sem költenek ifjúsági és sportlétesítmények akadálymentesítésére? (Babák Mihály: Skandalum!)

És végül: hogyan lehet az, tisztelt államtitkár úr, hogy az év elején a Draskovics-csomag a gyermek- és ifjúsági előirányzatok 28 százalékát elvitte?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
163 46 2004.09.13. 1:10  41-47

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Olvassa fel a válaszát!) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Egyetlenegy további kérdésem volna: melyik interpellációt olvasta, és melyikre válaszolt? Merthogy arra, ami itt elhangzott, biztosan nem.

Világosan feltettem nyolc kérdést önnek - ezek közül egyikre sem született válasz. Azt értjük, hogy Gyurcsány Ferenc nem kíván részt venni a válaszadásban, értjük, hogy megfutamodik ilyenkor, hiszen az elmúlt másfél esztendőről (Moraj az MSZP padsoraiból, közbeszólások ugyanonnan: Jaj!) kevésbé tudna fanfárokban beszélni, mint ahogy beszél egyébként a miniszterelnöki terveiről.

Csak hogy értsük, államtitkár úr, és akkor én nem minősíteném az ön emlékezőképességét, hadd ismételjem meg a kérdéseket! Medgyessy Péter azt mondta, tízezer új kollégiumi férőhely - hol van ebből ötezer? Merthogy elmúlt a ciklus fele, és önök mindig az időarányos teljesítést kérik rajtunk számon, hogy miért nem azt kérjük önökön számon. Ingyenes utazást ígértek. Találkozott-e ön fiatalokkal az elmúlt időszakban? Találkozott-e egyetemistákkal az elmúlt időszakban? Ingyen utazhatnak? Nem utazhatnak ingyen. Ígértek ingyenes jogosítványt a fiataloknak. Beszélt ön egy fiatallal is az elmúlt időszakban, államtitkár úr? Nem kapnak ingyenjogosítványt.

Úgyhogy, államtitkár úr (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), én azt javaslom, hogy legközelebb arra az interpellációra válaszoljon, ami elhangzik - és természetesen a válaszát nem fogadom el. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
164 28 2004.09.14. 4:58  23-53

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság 2004. szeptember 6-ai ülésén a bizottság ellenzéki tagjai a szavazásnál tartózkodtak akkor, amikor a Közbeszerzések Tanácsának 2003. évi jelentéséről beszéltünk, illetve annak általános vitára való alkalmasságát vitattuk meg. Tartózkodásunk oka pedig az volt, hogy felhívjuk a figyelmet néhány olyan, általunk negatívnak tartott folyamatra, amely a 2003-as évet jellemzi a közbeszerzések szempontjából.

Abban természetesen mindannyian egyetértettünk ott, a bizottság ülésén - és azt gondolom, általánosságban is -, hogy a közbeszerzések lényegét, velejét az kell hogy adja, hogy az állami szervek takarékosan, a lehető leghatékonyabban bánjanak az adófizetők pénzével. Az is megállapítást nyert, legalábbis részünkről, és ez is magyarázza a tartózkodó szavazatokat, hogy az 1998-2002. közötti kormányzati ciklusban tapasztaltakhoz képest eltérő folyamatok figyelhetők meg a 2003. évben. Mik is ezek?

Először is, 2003-ra csökkent a közbeszerzések összértéke, holott ez a szám az első törvény hatálybalépése óta mindig növekedett Magyarországon. A 2003-ban regisztrált 558,4 milliárd forint összérték a 2002-ben mért 804,6 milliárd forintnak csak mintegy 70 százalékát teszi ki. Legnagyobb mértékben pedig éppen a nyílt eljárás formájában lebonyolított közbeszerzések értéke csökkent, 637 milliárd forintról 404 milliárd forintra.

Ez az imént vázolt, említett csökkenés megfigyelhető természetesen az eljárások számának alakulása tekintetében is, hiszen míg 2003-ban 3767 közbeszerzési eljárást bonyolítottak le, addig 2002-ben 4243-ra került sor. Ez pedig mintegy 11-12 százalékos csökkenést jelent ebben a tekintetben. Csökkent a nyílt, valamint a meghívásos eljárások száma, viszont több tárgyalásos és ezen belül több hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásra került sor. A közbeszerzési eljárások száma így egy év alatt 476-tal csökkent, és ezzel szemben áll egy '96-os növekedés a tárgyalásos eljárások tekintetében, pedig a törvény vonatkozó szakaszai nem módosultak az elmúlt időszakban.

A központosított közbeszerzések keretszerződése alapján lebonyolított 2003. évi összforgalom 70 milliárd forintra rúgott, ez pedig 14 százalékkal kevesebb, mint az előző évben regisztrált mintegy 83 milliárd forintos érték. A külföldi székhelyű ajánlattevők 2003-ban 163 közbeszerzési eljárást nyertek meg, mintegy 36 milliárd forint értékben, ez pedig a közbeszerzések összértékének 6,5 százalékát jelenti. Ez pedig azt jelenti, hogy mind a megnyert eljárások számát, mind a megnyert eljárások értékét tekintve növekedés tapasztalható 2002-höz képest, hiszen az akkori adatok ezek voltak: 144 eljárás és 27 milliárd forint.

Negatív tendencia mutatható ki a közbeszerzésekkel kapcsolatos jogorvoslati kérelmek tekintetében is, holott mondhatnánk azt, örömteli, hogy csökkent a jogorvoslati eljárások száma, de ez nyilvánvalóan abból is adódik, hogy összességében az eljárások száma csökkent. Ami aggályosnak és negatívnak minősíthető, hogy a legtöbb jogvita ezúttal is egyrészt az önkormányzatok és intézményeik ellen irányult; a másik pedig az, hogy változatlanul magas a költségvetési intézmények ellen indult jogorvoslati eljárások száma. Ez az összes eljárás egyhatodát, összesen 116 eljárást tesz ki.

Kritikaként jelenik meg a jelentésben az is, hogy a legtöbb esetben még mindig nem épültek ki a belső ellenőrzési folyamatok, sok helyen még mindig nem épültek ki azok a rendszerek, amelyeken keresztül gyakorlatilag a közpénzek teljes útját nyomon lehetne követni.

A tárgyalásos eljárások miatt indított jogviták száma is jelentősen növekedett: 2002-ben 117 ilyen volt, 2003-ban pedig 189.

Nos, próbáltam kiragadni néhány olyan momentumot, néhány olyan mozzanatot a jelentésből, amelyet a költségvetési és pénzügyi bizottság ellenzéki tagjai felsoroltak a bizottság ülésén, és ezért tartózkodtunk akkor, tisztelt elnök asszony, amikor az általános vitára való alkalmasságról döntött a bizottság.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
164 36 2004.09.14. 8:16  23-53

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ígérem, hogy a rendelkezésemre álló időkeretet közel sem fogom kihasználni, hiszen egyrészt a költségvetési bizottságban a fideszes képviselők által elmondottak jól tükrözik a képviselőcsoport álláspontját, másrészt pedig Gazda képviselő úr a gazdasági bizottság tagjaként már szót ejtett arról, hogy ott a fideszes képviselők gyakorlatilag a kormánypárti képviselők véleményével megegyezően foglalták össze mondandójukat.

Ezt a kérdést elsősorban szakmai kérdésnek tartanám, tehát nem kívánnék belebocsátkozni politikai jellegű pengeváltásokba. Örömmel tapasztaltam, hogy szocialista párti képviselőtársam is az ebből a szempontból borúsan induló első néhány mondat után a szakmai kérdésekre helyezte a fő hangsúlyt.

Nyilvánvalóan nem lelkiismereti okból néz végig az ember egy számsort, nem lelkiismereti szempontok és elvek alapján elemzi azt, hanem próbál azokból a tényekre visszakövetkeztetni, márpedig szerintem, tisztelt képviselőtársaim, azok tények, hogy csökkenés állt be a közbeszerzések összértékét, a közbeszerzési eljárások számát illetően és más egyéb mutatókban is, míg a jogorvoslati eljárásokon belül a tárgyalásos eljárásokkal szemben indított vagy azok kapcsán felmerült viták száma növekedett.

 

(10.50)

 

Azt gondolom, ezt azért érdemes tényként és nem valamifajta hátsó szándéktól vezérelt véleményként kezelni. Nyilvánvalóan nem kívánnék abba a hibába esni, hogy a közbeszerzések összértéke és, mondjuk, a gazdaság dinamikája vagy fejlődése között párhuzamot vonjak, hiszen ez közgazdaságilag nonszensz volna, mindenesetre furcsa, hogy ha beszélünk egy növekvő, egy dinamikusan fejlődő gazdaságról, akkor talán nem teljesen egyértelmű, hogy azzal kell hogy párosuljon, hogy közben a közbeszerzések értéke és a lebonyolított közbeszerzési eljárások száma drasztikusan - ne minősítsük - csökkenjen.

Gyógyírt jelenthet, vagy hivatkozási alapot jelenthet az ezzel szemben érvelőknek az, hogy valóban tudomásunk van arról, hogy az idei évben a számok már megint kezdenek pozitívan alakulni. De mindez, azt gondolom, nem terelheti el arról, és nem is képezheti vita tárgyát, hiszen a jelentésben feketén-fehéren le van írva, hogy a '98-2002 közötti egyértelmű folyamatok 2003-ban megtörtek. Hiszen amíg emelkedett a közbeszerzések összértéke is 2002-ig, 2003-ban ez csökkent. Emelkedett a közbeszerzési eljárások száma, 2003-ra ez a mutató megint csak lecsökkent. De ezeket a számokat nem kívánnám elismételni, már csak azért sem, mert néhány perccel ezelőtt már ezekről beszélhettem, másrészt pedig a jelentésben megtalálhatók.

Természetesen azzal, hogy kisebbségi véleményt fogalmaztunk meg a költségvetési bizottságban, nem a jelentés nem elfogadását prejudikáltuk, hanem sokkal inkább ezekre a negatívumokra kívántuk volna - vagy ezekre a folyamatokra kívántuk volna - felhívni a figyelmet. Mi is köszönjük a Közbeszerzési Döntőbizottság tagjainak, munkatársainak azt a munkát, amit elvégeztek, és aminek eredményeként ez a jelentés itt lehet előttünk.

Kékesi képviselőtársam is beszélt már inkább a jövőt illető kérdésekről. Valóban, azt gondolom, egyet kell értetnünk abban, hogy a közbeszerzési törvénynek, a közbeszerzési szabályozásnak valóban meg kell felelni a rugalmasság, az átláthatóság, a hatékonyság és a tisztességesség elvárásainak. A tavalyi vitánkkor is mindenki felhívta arra a figyelmet, hogy egyfajta túlszabályozottság már kontraproduktív lehet. Ha túlságosan igyekszünk abba az irányba, hogy a tisztaságot, a becsületességet biztosítsuk, akkor lehet, hogy a rendszer vagy a szabályozás már nem a kívánt követelményeknek felel meg, hanem a nehezítéseivel és a túlbonyolultságával esetleg nemkívánatos folyamatokat tud elindítani. Nyilvánvalóan a további esetleges törvénymódosításoknál is ezt a szempontot figyelembe kell vennünk.

Amikor majd törvénymódosításról vagy szabályok módosításáról beszélünk, akkor egy-két olyan negatív folyamatot is figyelembe kell vennünk, ami a jelentésben is szerepel, és ezeket a negatív folyamatokat talán ha nem is lehet kiküszöbölni, de valamiféleképpen a rossz hatásukat csökkenteni kell. Ilyen negatív jelenség például, hogy változatlanul magas a központi költségvetési szervekkel szemben indult jogorvoslati eljárások száma egyrészt, másrészt pedig az önkormányzatokkal és intézményeikkel szemben is még mindig sokan indítanak jogorvoslati eljárást. Persze, az már megint egy másik kérdés, hogy ezeknek az eljárásoknak egy részéről kiderül, hogy alaptalanul vagy jogalap nélkül indították, de a szám magassága, márpedig a jogorvoslati eljárások egyhatoda a központi költségvetési szervek ellen indul, mindenképpen figyelmeztető jel lehet.

Nyilvánvalóan nem szabad elmennünk szó nélkül vagy a jövőbeli gondolkodás előtérbe helyezése nélkül azon megállapítások, azon kritikák mellett sem, amelyek arról szólnak, hogy a legtöbb esetben még mindig nem épültek ki belső ellenőrzési rendszerek a közpénzek elköltésének nyomon követésére, és még mindig nem vált általános gyakorlattá a közbeszerzés folyamatába épülő, annak minden mozzanatára kiterjedő belső ellenőrzési folyamat, illetve ezen folyamatok rendszere. Tehát amikor a szabályozás továbbfejlesztéséről, a tisztesség, az átláthatóság, a versenyképesség, a hatékonyság irányába való változtatásról gondolkodunk, akkor ezeket is mindenképpen figyelembe kell vennünk, és ezeket valamiféleképpen kezelni és orvosolni kell.

Beszéltünk már a tárgyalásos eljárások, nyílt eljárások egymáshoz való viszonyáról; mindenfajta felhang nélkül megemlíthető, azt gondolom, hogy amíg az eljárások számában összességében csökkenés van, addig a tárgyalásos eljárások száma nő. A számok azért nem érik el azt a mértéket, hogy ebből bármifajta nagy vitát indítsunk, hiszen 476-tal csökkent az eljárások száma összességében, és 96-tal nőtt a tárgyalásos eljárások száma. Nyilvánvalóan nem a volumenre, hanem a jelenségre hívtuk fel a figyelmet.

Képviselőtársam szólt a jogorvoslati eljárások számának csökkenéséről. Ehhez hadd tegyem hozzá, hogy amíg 2002-ben mintegy 310-311 millió forintnyi bírságot kellett kiszabni a döntőbizottságnak, addig 2003-ban ez a szám 260 millió volt. Majd kezelnünk kell azt a helyzetet, vagyis figyelembe kell vennünk azt, hogy amíg a Közbeszerzési Döntőbizottság a leggyakrabban alkalmazott jogkövetkezményként a jogsértés megállapítása mellett vagy bírságot szab ki, vagy megsemmisíti a döntést, addig továbbra sem jellemző magatartás az ajánlatkérők részéről, hogy egy folyamatban lévő jogorvoslati eljárásra tekintettel önként, saját hatáskörben elhalasztanának szerződésmegkötést, vagy szerződéskötési folyamatot felfüggesztenének.

Tehát összegzésként, tisztelt elnök asszony, tisztelt képviselőtársaim, köszönjük szépen a munkáját a Közbeszerzési Döntőbizottságnak. Azt gondolom, hogy a célokban a legmesszebbmenőkig egyetértünk, és azokat a negatív folyamatokat, jelenségeket, amelyeket itt kiemeltünk, majd érdemes lesz a következőkben is figyelembe venni. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 71 2004.09.20. 0:09  70-71

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Én magam is megvárnám, amíg az aktuális miniszterelnök személyesen válaszol a kérdésemre.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 73 2004.09.20. 2:24  72-79

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Igen, elnök úr, köszönöm.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Engedje meg, hogy néhány szót idézzek egy néhány hete elhangzott parlamenti felszólalásból: “Több munkahely legyen - munkahely, munkahely, munkahely -, hogy az emberek minél nagyobb számban, minél magasabb jövedelmet termelő munkában mutathassák meg magukat, adhassák át a becsület, a munkaszeretet, a szorgalom értékeit az utódoknak.ö Tisztelt Miniszter Úr! Ezt a néhány mondatot Gyurcsány Ferenc mondta néhány héttel ezelőtt itt a parlamentben. Azt gondolom, hogy ezek a szavak megszívlelendőek, ezek a szavak támogatandóak, és jó lenne ezekben a szavakban hinnünk. Csak, higgye el, miniszter úr, hogy nehéz hinni ezekben a szavakban akkor, ha egy olyan ember mondta el mindezeket, akinek a szavai és a tettei, finoman szólva is úgy tűnik, hogy köszönő viszonyban sem nagyon állnak ezen a téren egymással.

Engedje meg, miniszter úr, hogy egy konkrét kérdésre felhívjam a figyelmét, és várnám is a válaszát ezzel kapcsolatban. Egy internetes forrás szerint 1995-ben privatizáció útján jött létre Martfűn a Tiszai Műtalp- és Gumigyártó Kft. Ez a cég szép növekedési pályára állt, egy év elteltével több mint kétszáz munkavállalót foglalkoztattak. Aztán 1998-ban belépett a társaságba az Altus nevű részvénytársaság, akkor Gyurcsány Ferenccel a vezérigazgatói székben. Ezután ennek a társaságnak még részben tulajdonosa lett az Altus által tulajdonolt ARK Vagyonkezelő Rt., majd az ARK Vagyonkezelő Rt. által is tulajdonolt Beta-Roll Rt. Miniszter úr, ez a cég 1999 végére csődbe ment, és ezáltal 221 ember vesztette el munkahelyét, 221-en kerültek utcára, 221 család egzisztenciája került veszélybe. Ráadásul a felszámolási biztos szerint még kifizetetlen köztartozása is volt ennek a cégnek.

Tisztelt Miniszter Úr! Azt kérdezem, hogy tud-e ön az ügyről. Igaz-e, hogy a Gyurcsány Ferenc által vezetett Altus Rt. kilépése után csődbe került a Tiszai Műtalp- és Gumigyártó Kft.? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Igaz-e, hogy az Altus Rt. által közvetlenül és közvetve tulajdonolt cégek részesei voltak a társaságnak, amikor az 221 embert küldött az utcára?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 77 2004.09.20. 1:06  72-79

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Miniszter Úr! Megértem az ön nehéz helyzetét, hiszen nyilvánvalóan egy valószínűleg hivatalban lévő miniszterelnök ellen beszélni nehéz dolog, főleg akkor, amikor kormányzati székek, kormánypozíciók még inognak. De azért, miniszter úr, hadd tegyem fel önnek a kérdést, hogy hogyan higgyenek az emberek egy olyan ember szavának, aki azt mondja, hogy amikor hazamennek az emberek, azt mondhassák a gyermeknek, hogy “fiam és lányom, csinálunk egy olyan világot, amelyben apád és anyád sokat keresve, értéket teremtve részt vesz a közösség dolgainak alakításábanö. Hogy hihetnek ennek a martfűi emberek? Hogy hihet ennek az a 221 ember, az a 221 család, akik 1999-ben egyik napról a másikra utcára lettek téve? Egy jól menő cégben dolgoztak, ebben a jól menő cégben megjelent az Altus, majd megjelentek az Altus által közvetve és közvetlenül tulajdonolt cégek is. Majd ez a cég csődbe ment, és állítólag a felszámoló biztos szerint még kifizetetlen köztartozásai vannak.

Hogyan higgyenek az emberek ezek után, miniszter úr? (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 212-214 2004.09.20. 3:37  209-241

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: (Hangosítás nélkül, a kijelzőn továbbra is Szabó Lajos neve szerepel.) A költségvetési bizottságot kérdezte, ha jól értettem. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nincs hang. - Szijjártó Péter: Ráadásul Szabó Lajos neve van kiírva. - Domokos László: Menjél már le a képernyőről, Lajos! - Halász János: Egész jó vagy, Lajos! Kicsit rövidebben...)

ELNÖK: Szijjártó Péter képviselő úré a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési és pénzügyi bizottság szeptember 16-ai ülésén a bizottság ellenzéki tagjai 10 nem és 2 tartózkodó szavazatot adtak le az Országos Rádió és Televízió Testület 2003. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat általános vitára való bocsátásakor. Az ülésen ellenzéki képviselőtársunk megállapította, hogy a beszámolóból adódó hangulat nem igazán a bizalom légkörét teremtette meg a bizottsági ülésen, és az eddigihez hasonló tendenciák a jövőben sem fogják azt megteremteni.

Ennek megfelelően számos, általunk fontosnak, ugyanakkor tisztázatlannak vélt kérdést vetettünk fel a testület tavalyi évi költségvetésének végrehajtásával kapcsolatban. Nyugtalanítónak éreztük, és ennek is minősítettük a testület gazdálkodása és vagyoni helyzete körül kialakult folyamatokat, és ezzel kapcsolatban felvetettük azt is, hogy mennyivel tért el a költségvetés az előzetesen megszabott irányoktól és tervektől, elképzelésektől. Szintén rákérdeztünk az egyes gazdasági ciklusok végén keletkezett tartalékokkal való elszámolás mikéntjére, valamint a pénzügyi konszolidációk elvégzésére.

Felvetettük, hogy egyes vélekedések szerint eltérő álláspontok bontakoztak ki az ORTT és a Műsorszolgáltatási Alap felügyelőbizottsága között több kérdésben, így például a médiatörvényben előírt keretek terhére, a szabad keret javára történő átcsoportosítás ideiglenes vagy végleges jellege között. Más meglátások pedig, szintén nyugtalanító módon arról szólnak, hogy a szabad keret hiánya ellenére folyt az egyedi támogatások odaítélése. Kifogásként merült fel a bizottság ellenzéki tagjainak részéről az is, hogy meglehetősen röviden, szűkszavúan kívánták ismertetni az átcsoportosításokat, holott azok keretében sok száz millió forint sorsa dőlt el, dől el alkalomadtán. Kritika érte továbbá a hiány mértékét és a költségvetés egyensúlytalanságát.

A napirendi pont tárgyalásának végén javaslatként vetettük fel, hogy a költségvetési és pénzügyi bizottság ORTT-vel foglalkozó albizottsága tekintse át szigorúan gazdálkodási szempontból a legszükségesebb törvényi módosításokat, amelyekkel elősegíthető volna az érdemi költségvetés betartása és a betarthatóság biztosítása.

(17.50)

Reméljük, hogy ezen javaslatunk a későbbiek folyamán értő és megértő kormánypárti fülekre talál, azonban az egész rendszer jelenleg ingatag és instabil, és nem tudjuk, hogy ehhez az ORTT maga mint testület mennyivel is járult hozzá. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Mindezen kérdések és indokok alapján tehát a költségvetési és pénzügyi bizottság ellenzéki tagjai nem tartották általános vitára alkalmasnak a jelenleg általunk tárgyalt törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
165 252 2004.09.20. 7:07  241-259

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára mindannyian emlékezünk arra, hogy még egy esztendeje sincsen, hogy az Országgyűlés megszavazta az új közbeszerzési törvényt, és máris itt van előttünk, most tárgyalunk egy első módosító csomagról. Igaz, hogy csak egy négyoldalas módosító tervezetről van szó, azonban úgy gondoljuk, hogy ez is túl hosszú ahhoz képest, hogy az új közbeszerzési törvény elfogadását több mint egyéves előkészítő munka előzte meg.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti frakciója tavaly a törvénytervezet vitája során már kifejtette azt az álláspontját, hogy az új szabályozás nem szolgálja eredményesen az átláthatóság javulását, ugyanakkor számos kérdésben túlságosan is bonyolulttá teszi a szabályozást, ami a jogkövető magatartás nehezebbé válásához vezethet. Mindannyian emlékezhetnek arra is, hogy a kormányoldal nem támogatta módosító javaslatainkat, ezért a szavazás során elutasítottuk az akkor új közbeszerzési törvény elfogadását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bár a kormány a saját bevallása szerint alapvetően technikai módosítást terjesztett most elénk, azt kell mondjuk, hogy ez így azért csak részben igaz. A tervezet technikai - vagy más szóval: nem érdemi - jellegű módosításait elvileg támogatni is lehetne, azonban félő, hogy még ennél is több hiba csúszott a törvény szövegébe. Attól azonban mindenképpen tartunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány egy újabb egy év elteltével ismét revízió alá veszi a törvényt, ez pedig - lássuk be - komolytalanná teszi az egész jogalkotási folyamatot.

Azt kell mondanunk, hogy az előző, sok szempontból rossznak minősíthető törvényszöveghez képest előrelépésnek, tehát mindenképpen előrelépésnek tekinthető, hogy a javaslat egyrészt módosítani kívánja az Európai Unióból származó támogatásokhoz kapcsolódó közbeszerzési kötelezettségre vonatkozó szabályokat, másodsorban, hogy összhangot kíván teremteni az államháztartásról szóló törvény és a közbeszerzési törvény között - kérdés persze, hogy egy évvel ezelőtt ez a koherenciazavar miért is nem tűnt fel a jogszabály előkészítőinek -, harmadrészt pedig pontosítani kívánja a hulladékgazdálkodásról szóló törvény egyes rendelkezéseit, az új közbeszerzési szabályoknak megfelelően.

 

(19.00)

Összességében elmondható tehát, hogy csakis olyan módosításokról van szó, amelyek gondosabb előkészítés esetén már egy évvel ezelőtt beépíthetők lettek volna az egyes szakágazati törvényekbe.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem támogatható azonban az érdemi változtatások közül a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás szabályainak módosítását érintő rész. A kormány javaslata szerint ugyanis a jövőben a hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében nem kellene legalább három ajánlattevőt bevonni az eljárásba, amennyiben csak egy meghatározott ingatlan alkalmas a közbeszerzés céljának megvalósítására. Azt gondoljuk, ez egy megengedhetetlen enyhítő szabály lenne az egyébként is kényes tárgyalásos eljárások körében. Ez a jövőre nézve pedig azt jelentené, hogy amennyiben az ajánlatkérő úgy ítéli meg, hogy számára csak egyetlen ingatlan megfelelő, akkor a versenytársakat eleve a törvény megengedő rendelkezéseire hivatkozva kizárhatja a versenyből, és megteheti, hogy csak az általa favorizált ingatlantulajdonossal kezd tárgyalásokat.

Mi lenne ez, tisztelt képviselőtársaim, ha nem a korrupció melegágya? Ne felejtsük, hogy az ajánlatkérő nem a saját pénzének elköltéséről dönt, hanem minden esetben közpénzekről szólnak a döntések. Úgy gondoljuk, hogy ez a szabálymódosítás már önmagában is lehetetlenné teszi a törvénytervezet támogatását. Ezek után némiképpen bizalmatlankodva olvastuk tovább a kormány előterjesztését, és a tervezet zárórendelkezésein sem léphettünk át automatikusan. Bizony, tisztelt képviselőtársaim, itt is található némi érdekesség. A hatályukat vesztő törvényszakaszok között megtaláltuk, megtalálható a koncesszióról szóló törvény egyik rendelkezése. A kormány javaslata szerint az elektronikus közbeszerzési rendszer kialakítása és működtetése a jövőben kikerülne a koncesszióköteles körből. Ennek a magyarázatát sem az általános, sem a részletes indokolásban nem találjuk meg. Úgy tűnik, hogy ezt a kormány nem tartotta szükségesnek megosztani velünk. Csak hogy képünk legyen arról, tisztelt képviselőtársaim, hogy milyen nagyságrendű közpénzekről van szó ebben az esetben: 2,5 milliárd forintos beruházással 2002-re elkészült az elektronikus közbeszerzési rendszer, amelyet az új kormány nem helyezett üzembe, kidobva az ablakon közel 3 milliárd forintot.

Ráadásul, tisztelt államtitkár úr, tisztelt képviselőtársaim, mindannyian emlékezhetünk a Közbeszerzések Tanácsának 2003. évre vonatkozó jelentésére, hiszen azt az elmúlt héten tárgyalta a parlament. A jelentésből világosan kiderült, ezt már akkor is - igaz, hogy más-más szemszögből és más-más interpretációban - megállapí-tottuk, hogy a közbeszerzések területén az elmúlt évben adatokkal alátámasztható módon bizony negatív folyamatok indultak el. A 2003. évben a közbeszerzési eljárások száma csökkent a megelőző évhez képest. Ezzel párhuzamosan a legkevésbé átlátható tárgyalásos közbeszerzési eljárások aránya növekedett, s jelentősen emelkedett a tárgyalásos közbeszerzési eljárások miatt indított jogorvoslatok száma is.

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Csökkent azonban a közbeszerzések összértéke, ami pedig arra utal, hogy a tavalyi évben egyre kevesebb közpénzt költöttek el közbeszerzési eljárások keretén belül. Ez egyértelműen negatív folyamatnak tekinthető, és lássuk be, hogy nem válik a magát üvegzsebűnek tituláló szocialista kormány dicsőségére.

Összességében tehát, tisztelt képviselőtársaim, a közbeszerzési törvény módosítására vonatkozó kormányzati elképzeléseket a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti frakciója nem támogatja. Nem támogatja, mert azok nem foglaltak állást a közbeszerzési eljárások tisztasága mellett, nem szolgálják a korrupció elleni hatékonyabb fellépést és a közpénzek elköltésének átláthatóbbá tételét.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
167 85 2004.09.27. 0:07  84-85

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Arra kérem az egészségügyi miniszter urat, hogy ne vegye szemtelenségnek, de megvárnám a miniszterelnök urat.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
169 308 2004.09.29. 2:08  1-321

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nemcsak a drogkérdés maradt ki egyébként a kormányprogramból, hiszen nehéz helyzetben lenne a leendő miniszterelnök úr, ha adnánk a kezébe egy tollat, és megkérnénk arra, hogy az “ifjúságö szót húzza alá a kormányprogramban - nem fogyna ki a toll. (Szórványos derültség az MSZP soraiban.)

Ez azért szomorú, mert a gyermek-, ifjúsági és sporttárca eddigi tevékenysége az elmúlt másfél évben nem értékelhető jelesre sajnos. (Derültség az MSZP soraiban.) Sőt, inkább az elégtelen jelzőt és osztályzatot használnám. Minden idők legkisebb költségvetési főösszegére sikerült letornásznia magát miniszter úr a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium vonatkozásában. Ehhez nem tudunk gratulálni, ne haragudjon érte!

Azonban arra kíváncsiak lennénk, tisztelt miniszter úr, hogy lesz-e Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium a következő kormányban. Szeretnénk tudni azt is, tisztelt miniszter úr, hogy ön vajon magára és kormányára nézve kötelezőnek tekinti-e az előző kormányfő által megígért vállalásokat. Lesz-e ingyenes utazás, tisztelt miniszter úr? Merthogy Medgyessy Péter megígérte, és a mai napig nem teljesült. Lesz-e ingyenes jogosítvány a fiataloknak, tisztelt miniszter úr? Erről sem szól a kormányprogram. (Gyurcsány Ferenc a helyén állva dr. Hiller Istvánnal beszélget.) Lehet, hogy nem fog rá válaszolni, mert jól láthatóan issza a szavaimat a miniszter úr (Derültség a Fidesz soraiban.), de azért folytatom, hátha a jegyzőkönyvből egyszer majd elolvassa. (Bársony András: Nem ér annyit!)

Lesznek-e kollégiumi férőhelyek, miniszter úr? Amíg itt van, kihasználom a lehetőséget, hogy feltegyem ezt a kérdést (Derültség az MSZP soraiban. - Gyurcsány Ferenc a helyéről elindulva tapsol: Mondja csak!), merthogy tízezer új kollégiumi férőhelyet ígért Medgyessy Péter, mind a mai napig egyetlenegy újat nem adtak át. Ígértek ifjúsági törvényt is, miniszter úr. (Gyurcsány Ferenc az SZDSZ sorai felé tart.) Lehet, hogy már hangosabban kellene kiabálnom, hogy még a termen kívül a miniszter úr meghallja. (Dr. Fónagy János: Kormányt szervez!) Lesz-e ifjúsági törvény, miniszter úr? Merthogy 2003-ra ígérték, az elmúlt, de itt a lehetőség. Milyen jövőről beszélünk, miniszter úr? Milyen jövőorientáltságról beszélünk, miniszter úr, amikor az “ifjúságö szó egyetlenegyszer sem szerepel az ön kormányának a programjában?

Miniszter Úr! Ön nemcsak sportminiszternek volt alkalmatlan, miniszterelnöknek is az lesz. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van! - Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 38 2004.10.04. 3:06  37-43

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A közelmúltban egy ötesztendős történet végére tett pontot a bíróság, amikor is kimondta, hogy a csillebérci gyermektábor nem a Magyar Úttörőszövetség tulajdona, hanem visszakerülhet a jogos tulajdonosához, a magyar államhoz és a magyar gyermekekhez. Ez a precedens értékű ítélet azt is jelenti, tisztelt miniszter úr, hogy megnyílt az út, hogy az állam visszaszerezze a 10-15 évvel ezelőtt gyanús és kétes körülmények között privatizált, nagy értékű vagyontárgyait, ingatlanjait.

Önnek is nyilvánvalóan ismerős, ismerős lehet a balatonőszödi kormányüdülő egyik villájának esete. A rendkívül értékes, 3000 négyzetméteres vízparti telken fekvő, 300 négyzetméter területű, négy lakosztályos villát a Gyurcsány Ferenc által részben tulajdonolt Aldo Kft. szerezte meg egy tízéves lejáratú, összesen 30 millió forintos lízingszerződés keretében. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal eredeti jelentése azonban megállapította, hogy hiányzott az értékesítéshez szükséges megfelelő felhatalmazás, nem volt nyilvános pályáztatás, nem került sor versenytárgyalásra, ráadásul szükség lett volna a fejezetért felelős szerv vezetőjének engedélyére is.

Persze jogosan merül fel mindannyiunkban a kérdés, tisztelt miniszter úr, vajon miért is adta el az állam a tulajdonát képező üdülőt. Talán mert nem volt már rá szüksége? Nos, ennek némiképpen ellentmondani látszik az a tény, hogy egy állami tulajdonban lévő cég éveken keresztül bérelte vissza ezt a villát, és véletlenül éppen pont annyiért évente, mint amennyi lízingdíjat évente Gyurcsány Ferenc cége köteles volt fizetni az államnak. Ez 2,5 millió forint volt egyébiránt.

Tisztelt Miniszter Úr! A Csillebérc-perben hozott ítélet bebizonyította, hogy igenis van lehetőség a korábban elkótyavetyélt, gyanús körülmények között privatizált vagyontárgyak visszaszerzésére. Ez alapján tisztelettel kérdezem öntől, hogy tekintettel a tulajdonszerzésnek előbb már részletezett körülményeire, mikor kíván a Miniszterelnöki Hivatal pert indítani a balatonőszödi kormányüdülő 18. számú villájának visszaszerzése érdekében.

Egyetért-e ön azzal, tisztelt miniszter úr, hogy a jó erkölcsbe ütközik az, hogy egy állami cég éveken keresztül visszabérelte Gyurcsány Ferenc cégétől ezt a villát? És szeretném öntől megkérdezni azt is, tisztelt miniszter úr, hogy mikor hozzák nyilvánosságra a Gyurcsány Ferenc cége és az állam között létrejött lízingszerződést, valamint azt a bérleti szerződést, melynek keretében egy állami cég ezt a villát visszabérelte. Emlékeztetnem kell önt, miniszter úr, arra, hogy erről egy kormánypárti képviselő azt mondta: nyitott kapukat döngetünk.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 42 2004.10.04. 1:11  37-43

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Hadd idézzek én is a legfőbb ügyész úr leveléből! Ön ügyesen megállt a pontnál, de a pont után a következő mondat van: “A versenytárgyalási szabályoknak a konkrét ügyben kétségtelenül hiányos alkalmazása törvénysértő.ö Ez egy viszonylag egyszerű, egyértelmű mondat.

Én azt gondolom, miniszter úr, már ez alapján is érdemes volna belefogni abba a perbe, aminek az eredménye az lehet, hogy a közvagyon visszakap egy olyan vagyontárgyat, amelyet korábban többek által erkölcsileg megkérdőjelezett módon privatizáltak.

De, miniszter úr, engedje meg azt is, hogy azt mondjam, hogy minden szerződést az ő tartalma alapján kell elbírálni. Én azt szeretném kérni öntől, miniszter úr, járjon közbe annak érdekében, hogy ez a szerződés valóban nyilvánosságra kerüljön. Mert ha ez valóban nyilvánosságra kerül, akkor majd megállapíthatjuk azt, hogy igaza van-e a jogi szakértőknek akkor, amikor azt mondják, hogy ez nem is egy lízingszerződés, hanem csak egy részletfizetésről szóló szerződés. Kérem, járjon közbe ez ügyben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), főleg úgy, hogy azt mondta egy kormánypárti képviselő úr, hogy ez ügyben nyitott kapukat döngetünk.

A válaszát ezek alapján nem tudom elfogadni. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
170 96 2004.10.04. 0:11  95-96

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt, elnök úr. Immár egy hónapja várok miniszterelnöki válaszra, de én elfogadom, hogy a lendület ezt jelenti. Lendületesen várok még három hetet.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 58 2004.10.11. 2:53  57-63

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Gyurcsány Ferenc kétségkívül lendületbe jött. Előbb felesküdött a törvények betartására és betartatására, majd másnap a törvény megsértésével nem került sor a jövő évi költségvetés benyújtására. Így persze még mindig csak találgathatjuk, hogy Gyurcsány Ferenc kinek mit és mennyiért ígért miniszterelnök-jelöltté, majd miniszterelnökké választása érdekében.

Az is lehet persze, hogy azért nem sikerült tartani a törvényben előírt határidőt, mert közben Gyurcsány Ferenc egy végzetes kárt okozó döntés meghozásával volt elfoglalva.

(15.00)

Hadd idézzek önöknek a Nemzeti Sport című szaklap 2004. augusztus 14-ei számából: “A Sportminisztérium megszüntetése szakmailag és politikailag is hibás döntés lenne. A magyar sportnak erős képviseletre van szüksége a kormányban. Nemcsak hiba lenne a minisztérium megszüntetése, hanem végzetes kárt okozna.ö Ezek pedig Gyurcsány Ferenc szavai.

Erre aztán mi történik? Gyurcsány Ferenc az első döntéseinek egyikével elhatározta, hogy megszüntetik a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumot, melyet korábban ő maga vezetett.

A gyakorlat persze, tisztelt képviselőtársaim, nem új. Néhány éve például jól ment a martfűi cipőtalpgyárnak, 220 embert foglalkoztattak is. Aztán egyszer csak megjelent a képben egy Gyurcsány-cég, majd ment a Gyurcsány-cég, a gyár pedig felszámolás alá került, megszűnt, 220-an utcára kerültek.

Volt egy Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium is. Gyurcsány Ferenc jött, aztán ment, a minisztérium pedig, úgy tűnik, meg fog szűnni. Mi lesz veled, szegény Magyar Köztársaság 2006-ban? (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.)

Tisztelt Miniszter Asszony! Gyurcsány Ferenc annak ellenére meg kívánja szüntetni a Sportminisztériumot, hogy 57 napja még azt mondta: “A sportnak erős képviseletre van szüksége a kormányban.ö Akkor ebből most az következik, hogy Gyurcsány Ferenc kormányában egy címzetes államtitkár magasabb beosztást, erősebb érdekképviseletet jelent egy miniszternél? Persze, olyan érdekképviseletre, amit Gyurcsány Ferenc itt másfél éven keresztül bemutatott, nincsen igazán szükség, hiszen engedte, hogy ne utazhassanak ingyen a diákok, ne épüljenek kollégiumok, vagy drasztikusan csökkenjenek az utánpótlás-nevelésre fordított pénzek összegei, és hogy minden idők legkisebb pénzösszegét fordítsák gyermekekre, ifjúságra és sportra.

Tisztelt Miniszter Asszony! Öntől kell megkérdeznem, merthogy a bátor miniszterelnök nem vállalta a válaszadást (Derültség a Fidesz soraiban.), meddig tart Gyurcsány Ferenc szavahihetősége. (Puch László: Leszoktok ti még erről!) Miért akarják megszüntetni a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumot? És miért kívánnak végzetes kárt okozni a magyar sportnak?

Várom a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 62 2004.10.11. 1:06  57-63

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Köszönöm szépen, miniszter asszony, az ön válaszát, tényleg tisztelem és becsülöm az igyekezetét, reméljük, hogy miniszterelnök úr most nem egy halaszthatatlan közfagyizás miatt nem tett eleget a válaszadási lehetőségének és kötelezettségének itt a parlamentben.

Azt azonban, miniszter asszony, nyilván nehéz önnek megmagyaráznia, hogy most van egy Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, ön most gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, aztán néhány hónap múlva vagy néhány hét múlva nem lesz Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, mint ahogy ön sem lesz gyermek-, ifjúsági és sportminiszter. Ez pedig, miniszter asszony, megszüntetés. Ezt lehet csűrni-csavarni, lehet így magyarázni, úgy magyarázni, de ez a Sportminisztérium megszüntetése, amiről Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy végzetes kárt okozna.

Mi korábban is azt mondtuk, a miniszter úr - most már miniszterelnök úr - nem túl kiváló miniszteri tevékenysége miatt, hogy az biztos, hogy a gyermekeknek, az ifjúságnak és a sportnak jó lesz, ha nem Gyurcsány Ferenc lesz ezen területeket felügyelő miniszter, de hogy ilyen kicsinyes bosszút álljon, ezt nem vártuk.

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 78 2004.10.11. 0:07  77-78

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Nekem nincs nyalókám, úgyhogy úgy tűnik, még esélytelenebb vagyok, úgyhogy tovább várok.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 52 2004.10.12. 5:09  19-317

SZIJJÁRTÓ PÉTER, az ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Talán nem okozok nagy meglepetést itt a parlamentben azzal, ha azt mondom, hogy az ifjúsági és sportbizottság ellenzéki tagjai viszont nem tartották általános vitára alkalmasnak az előttünk fekvő törvényjavaslatot.

Kifogásainkat és kérdéseinket két kategóriába lehet sorolni. Egyrészt az általános észrevételek és az általános kérdések mellett megfogalmazódtak a bizottsági profilba tartozó és döntően a sport területét érintő javaslatok, kérdések és kifogások is. Bár a bizottsági ülésen a javaslat előterjesztője köztisztviselőként is gyakran hangoztatta az igazságosságot, versenyképességet és hasonló jelszavakat, azért azt gondolom, hogy bőven van olyan rendelkezés és javaslat a jövő évre vonatkozó előterjesztésben, amely ezen jelszavakkal meglehetősen ellentétes irányba mutat.

A bankadóról, a pénzintézeteket sújtó adóról már sokan sokszor sok mindent elmondtak. Az azonban mindenképpen említésre méltó, és szükséges is beszélni róla, hogy ez a javaslat leginkább azt az 1700 takarékszövetkezetet sújtja majd, amelyek egyáltalán nem részesültek vagy csak nagyon kis mértékben részesültek a lakáshitelezésből és a lakáshitelezésből adódó bevételekből, hiszen kormányzati oldalról rendszeresen hangzik el az az indokolás, hogy azért szednek be több milliárd forintot most majd a pénzintézetektől, mert extra jövedelmük származott az állami kamattámogatással segített lakáshitelezésből. Nos, a takarékszövetkezetek ebből viszonylag kicsi részt hasíthattak ki, így őket elég nagy veszteség fogja érni.

Már ott, a bizottsági ülésen is elmondtuk, hogy ha nem kívánnak ellenzéki képviselőknek hinni, nem kívánják az ő véleményüket elfogadni, akkor már legalább egy szakmai testület, például az IPOSZ véleményét igazán figyelembe vehetnék. Az igazságossággal mindenképpen szembe menőnek tartottuk az, hogy az illetékterhek általában vagy átlagosan 60 százalékkal növekednek, így azt lehet mondani, hogy az olcsó állam víziója mára csak elképzelés, mára csak álom marad. A versenyképességet elősegítő tényezők közé sem biztos, hogy be lehet sorolni a részvénytársaságok vagy a korlátolt felelősségű társaságok cégbejegyzési illetékének növekedését.

A külön adózó jövedelmek esetében megemlítésre került mind az osztalékból származó jövedelmeket sújtó adó, mind az árfolyamnyereségből származó jövedelmek adójának növekedése. Megfogalmazódott egy olyan álláspont is, amely szerint az árfolyamnyereség-adó külön hátrányos helyzetbe hozza a magyar befektetőket, mert a forgalom 75 százalékát lebonyolító külföldiek továbbra is 5-10 százalékos adót fognak fizetni.

A versenyképesség esetében azért a vállalkozók terheinek növekedése sem biztos, hogy pozitív irányba mutat, hiszen a 4 százalékos munkaadói járulék új járulékfizetési kötelezettségként jelenik meg.

 

(11.30)

Volt egy különösen érdekes része ennek a törvényjavaslatnak, és akkor ez már a speciális észrevételek műfaja, ifjúsági szempontból mintha egyfajta iskolaadó bevezetésére kerülne sor, hiszen tartalmazza a javaslat azt, hogy az ösztöndíj-, a tankönyv- és jegyzettámogatás, illetve a hallgató gyakorlati képzésére kifizetett juttatásának a minimálbér 50 százalékát meghaladó része nem lesz adómentes. Ez különösen akkor érdekes, ha tudjuk, hogy a törvényjavaslat tartalmazza azt, hogy viszont adómentes lesz az előzetes letartóztatás alatt munkát vállaló magánszemély bevétele. Ha ezt a kettőt összehasonlítjuk, akkor, azt gondolom, egy nem túl iskolabarát, nem túl tanulásbarát kormány képe rajzolódik ki előttünk. Persze, aztán a bizottsági ülés további részében tisztáztuk azt, hogy csak egy pontatlannak tűnő megfogalmazás miatt eshetett az ösztöndíj is ebbe a kategóriába, és ígéretet kaptunk az előterjesztő részéről ezen szakasz egyértelművé tételére.

Néhány sporttémában megfogalmazott javaslatot is elmondtunk a bizottság ülésén. Továbbra is kíváncsian és várakozással várjuk azt a szándékot, hogy a sportszerek vásárlását majd mikor segíti a kormány adókedvezményekkel, mint ahogy tette azt korábban a számítógép vagy a digitális kamera esetében. Tavaly az amúgy is nehéz helyzetben lévő sportegyesületeknek újabb terhet jelentett a sportszolgáltatások áfájának 12 százalékról 25 százalékra növelése. Idetartoznak például a nevezési díjak is, ami azért furcsa, mert az államnak ez gyakorlatilag semmilyen terhet nem jelent, ez egy szervezési költség, ehhez képest azért ezen is mintha élősködne az állam.

Ha már egy ötletet szabad adni, felvetettük a bizottság ülésén azt, hogy abban az esetben viszont nem állnánk ellen az illetékek növelésének, ha ezt olyan esetben vetnék ki, amikor például egy sportpályát minősítenek át olyan területté, ahol aztán benzinkút vagy plaza épül. Ez nem biztos, hogy az egészséges nemzedék irányába mutat. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 176 2004.11.04. 8:09  1-277

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Keller képviselő úr figyelmeztetett arra, hogy nem helyes, ha a költségvetési vitában a kormányzati ígéretekkel foglalkozik az ember, de nézze el nekem a képviselő úr, hogy muszáj lesz felszólalásomban néhány olyan választási ígéretet is megemlíteni, amelyek bizony az önök kormányának, tisztségviselőinek nevéhez fűződnek. Talán nem kellett volna nagyívű ígéreteket tenni, nem kellett volna ezeket az ígéreteket megszegni, és nem ebből állnának akkor a felszólalások. Merthogy, tisztelt képviselő úr, tisztelt Országgyűlés, azon költségvetés, amely előttünk fekszik, nyugodtan minősíthető a be nem tartott ígéretek költségvetésének.

Önök számtalan helyen, vidéki fórumokon, itt a parlamentben nagyívű felszólalásokban, választási kampányrendezvényeken számos nagy ígéretet tettek. Ezeknek az ígéreteknek azonban a halvány nyoma, pláne nem a financiális fedezete nincsen meg ebben a költségvetésben.

 

(14.50)

 

Persze, ezen nem biztos, hogy meg szabad lepődnünk, hiszen bármikor számon kértük ezeket az ígéreteket, csak semmitmondó és kikerülő válaszokat kaptunk. Mit tehet ilyenkor az ember, pláne hogyha ellenzéki képviselő? Tükröt állít a kormánynak, tükröt állít, tükörcsomagot alkot, és odatárja a kormány elé azokat az ígéreteket, amelyeket nem tartottak be. És segítségért nem kell messzire mennünk, tisztelt képviselőtársaim, mert rendelkezésünkre áll két kormányprogram is: Gyurcsány Ferenc kormányának a programja és Medgyessy Péter kormányának a programja.

Kezdjük is az elején! Önök azt ígérték, hogy könnyítünk a vállalkozók terhein. Ehhez képest az elmúlt évben huszonkét alkalommal szavaztak adóemelés mellett, ráadásul most negyven újabb adó- és járulékemeléssel sújtják az embereket.

Átlagosan 60 százalékkal növekednek az illetékterhek, új járulékot vezettek be a 4 százalékos vállalkozói járulék formájában, újra itt a telefonadó, itt a bérletadó és itt a jegyadó is. Ráadásul évi százezer forintban maximálták az igénybe vehető adókedvezmények együttes összegét, és a családok jelentős részének nem javul a nettó pozíciója, hiszen a korábbi vonatkozó adókedvezményt fordítják át gyakorlatilag adócsökkentésbe.

Természetesen a települések és a helyi önkormányzatok sem maradhatnak ki a rosszból, hiszen azt üzeni nekik a kormány, azt javasolja nekik, hogy a még mindig hiányzó pénzt vegyék el a helyi vállalkozóktól, társaságoktól, vállalkozásoktól, így nyilván megvan az esélye annak, hogy akár a duplájára is nőhet az iparűzési adó, az építményadó, a telekadó vagy a kommunális adó.

És persze furcsa ezt látni, mert mindez le van öntve a lendület, az igazságosság és a felelősség mázával, és a háttérben ott bújik a szabad demokraták adóchartája, amely, nézzük, hogyan is fogalmaz, itt mutatták be a parlament előtt zuhogó esőben: “Vállaljuk, hogy folyamatosan csökkentjük az emberek adóterheit. Lehetőség szerint olyan adóváltozásokat eszközölünk, amelyek az emberek többsége számára adócsökkentést eredményeznek. Aktuális politikai helyzetünktől függetlenül támogatjuk az adók csökkentését célzó javaslatokat.ö

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ez nagyon rendben van. Csak azt nem értem ezek után, hogy a szabad demokraták és a kormányzó pártok miért nem támogatják azokat a fideszes javaslatokat, amelyek például az egészségügyi hozzájárulás újra 3 százalékos szinten való megállapítását célozzák, vagy amelyek a nyugdíjjárulék adókedvezményének a visszaállítását célozzák, vagy amelyek azt célozzák, hogy a kedvezményes lakáshitel-igénylés utáni adókedvezmény, illetve adójóváírás mértéke visszaálljon az évi 240 ezer forintra.

De haladjunk tovább sorban a kormánypártok ígéreteivel és a kormányprogramok ígéreteivel! Folytatjuk a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatását - ehhez képest sorra zárnak be a postahivatalok, sorra szűnnek meg a nemzeti vasúttársaság szárnyvonalai, és sorra zárnak be az iskolák.

A panelfelújítási program továbbfolytatását ígérték - ezt a Draskovics-csomag már szét is verte. Azt mondták, hogy továbbra is számítanak a közszolgálatban dolgozó emberek munkájára - ehhez képest több mint 40 ezer fős leépítésről döntöttek.

Medgyessy Péter programja, ami a korábbi, négy év alatt 150-180 ezer lakás felépülését ígérte, közte legalább 25 ezret állami támogatással - ez a pont Gyurcsány Ferenc programjából szőrén-szálán eltűnt, mint ahogy aztán persze szétverték az egész otthonteremtési programot is.

Azt ígérték, hogy az adófizetők pénzének mind kisebb részét veszik el - ehhez képest az Európai Unió tagországai közül hazánkban a legmagasabb az általános forgalmi adó terhe átlagban. Azt mondták, hogy az átlagfizetéseknek nem lesz olyan része, ami a legmagasabb kulcs szerint adózik - van ilyen is.

Megígérték a Vásárhelyi-terv komplett megvalósítását, gátak megépítését - azt kell látnunk, hogy ehhez képest is nagyon komoly hátraarc történt. Kimaradt az aktuális kormányprogramból aztán az M0-ás káposztásmegyeri és dunaföldvári hídjának a megépítése is, holott a körgyűrű kiteljesítése, teljes megépítése szerepelt a vállalások között.

A nemzeti vagyon elherdálásával kapcsolatban azt mondták, hogy a bevételt majd az infrastruktúra fejlesztésére csoportosítják át. Emlékeznek rá: Postabank, 101 milliárd forint, M5-ös. Ezek után minden idők legdrágább autópályáját minden idők legdrágább módján vették meg, ha megvették volna, mert kisebbségi tulajdonrészt vásároltak egy autópályát üzemeltető társaságban, fizetheti majd az állam a több mint 500 milliárd forintot az elkövetkezendő 25 esztendőben. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Bravó!)

A MÁV reformja egyelőre a pályasebesség növelése és a járműpark fejlesztése helyett tízezres elbocsátásokban és járatmegszüntetésekben ölt testet.

A korábban stratégiai célként megfogalmazott 4-es, 6-os és 8-as számú főutak gyorsforgalmi utakká való fejlesztése teljesen kimaradt a lendületes kormány programjából, és a 800 kilométernyi autópálya is előbb 420 kilométerre szelídült, majd aztán az M7-es határig tartó szakaszának a megépítése is kikerült a törvényből.

Megígérték azt is, hogy az egyensúlyra törekedve tartják fenn a beruházás- és fejlesztésvezérelt növekedést, kiszámítható és stabil jogi környezetet hoznak létre, ám mindezek ellenére a gazdaságpolitika bizalomvesztése egyértelműen érezhető. A kis- és középvállalkozások támogatására beindított programok pedig elég gyenge hatékonyságúnak bizonyultak.

Hangosan és valószínűleg lassan is mondták azt, hogy a nemzeti össztermék ismét évi 4 százalékkal fog bővülni, nőnek a hazai és külföldi befektetők beruházásai. Ehhez képest mi a valóság? 8-9 százalék lesz a fizetési mérleg hiánya, a növekedésnek volt egy 2,5 százalékos mélypontja az önök kormányzása alatt, kevés a működő tőke beáramlása, volt olyan év, először a rendszerváltoztatás óta, hogy több tőke hagyta el az országot, mint amennyi ide érkezett, és a tőkebeáramlás idén a folyó fizetési mérleg hiányának mindössze az egyharmadát fogja fedezni.

És ahhoz képest, hogy önök célként határozták meg a szigorú és takarékos költségvetési politikát, a 2004. évi magyar költségvetés a rekordok könyvébe illő gyorsasággal bukott be néhány nap alatt.

És mivel, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt államtitkár úr, a jelenlegi miniszterelnök a sportminiszteri székből bukott felfele egy jó nagyot, engedjék meg, hogy néhány olyan momentumra is felhívjam a figyelmet, amely a gyermekeket, az ifjúságot és a sportot érinti. Önök a jövő évre vonatkozólag egymilliárd forinttal kevesebbet kívánnak fordítani gyermekek táboroztatására; elveszik szinte az összes forrást a határon túli magyar ifjúsági szervezetek támogatásától; nincsen egyetlenegy fillér játszótér-felújítási programokra; és felháborító módon megfeledkeztek a fogyatékos fiatalokról is, hiszen 1990 óta most lesz jövőre az első olyan alkalom az önök szándéka szerint, hogy egyetlenegy fillérnyi költségvetési támogatást sem kap az évente ötszáz fogyatékos fiatal szakképzésével foglalkozó Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, nem tudtam betartani az előttem szóló képviselő úr intelmét, kénytelen voltam önöknek néhány ígéretet felemlegetni. Hogyha önök ezeket az ígéreteket komolyan gondolják, önmagukat komolyan veszik, és maradt némi lelkiismeretük, akkor a Fidesz által benyújtott tükörcsomagot, azt gondolom, kötelességüknek tartják, hogy megszavazzák.

Köszönöm szépen. (Derültség az MSZP soraiban. - Taps az ellenzék soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 82 2004.11.08. 3:14  81-87

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Ha egy fiatal vette magának a fáradságot, és megnézte az elénk terjesztett költségvetés ifjúsági fejezetét, akkor valahogy úgy érezhette magát, mint a paraszt bácsi, akit elvittek a moziba megnézni a Csillagok háborúját, kijött, és azt mondta, hogy hát én ezt nem hiszem el. (Derültség a Fidesz soraiban.) Már tavaly, a gyermekköltségvetés évében is tudtuk, hogy a kormány hadat üzent a fiataloknak, de hogy még ennél is lehet lejjebb és rosszabb, azt azért még a rémálmainkban sem gondoltuk.

Mi is a helyzet, mi lesz a helyzet jövőre a jelenlegi előterjesztés alapján? Közel 1 milliárd forinttal jut kevesebb gyermekek táborozására, mint tavaly; ennyi pénzből 50 ezer gyermeket lehetne táboroztatni egy teljes héten keresztül. A határon túli magyar fiatalok támogatásától is szinte minden forrást elvonnak, mint ahogy egyetlen fillér sem fog jutni játszóterek felújítására, holott ma hazánkban 25 ezer olyan játszótér van, amely nem felel meg a biztonsági előírásoknak, és ezáltal veszélyezteti gyermekek egészségét és testi épségét. És a sornak még mindig nincsen vége, hiszen nem épülnek új ifjúsági klubok, nem újítják fel az ifjúsági szálláshelyeket, mert nincs pénz az ifjúsági létesítményfejlesztésre sem.

És ami a legfelháborítóbb, tisztelt államtitkár úr, és ebben kérnénk a segítségét, hogy úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc kormánya mintha megfeledkezett volna a fogyatékos fiatalokról. 1990 óta ugyanis nem fordult elő, hogy az évente ötszáz fogyatékos fiatal szakképzését végző Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány ne kapott volna egyetlen forintnyi költségvetési támogatást sem; ez most, ha az előterjesztést a kormánypárti többség elfogadja, bizony megtörténhet. És úgy tűnik, hogy nem kívánják támogatni a fogyatékosok sportját sem jövőre, ám érdekes módon 7 millió forintnyi bevételt azért csak remélnek tőle valahogyan. Azt gondolom, tisztelt államtitkár úr, hogy jogosan merül fel a kérdés: akkor vajon hol van a pénz?

Nos, önök az előterjesztés alapján 334 millió forintot kívánnak költeni az egyébként már 2002-re, majd 2003-ra is megígért ifjúsági törvény megalkotására. Több mint 300 millió forintot jogalkotásra? Az Európai Ifjúsági Központ felújítására pedig 550 millió forintot irányoztak elő. Több mint félmilliárd forintot akarnak kiadni olyan felújításra, amelynek keretében egy nem állami tulajdonban lévő ingatlant újítanának fel - csak azért, mert ott találkoznak majd az ifjúsági miniszterek két napig? 884 millió forint összesen; ez, ha le akarnánk fordítani, 42 ezer gyerek egyhetes táborozása.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hogyan lehet az, hogy az egyébként mélypontot jelentő tavalyi évhez képest az előterjesztés alapján jövőre még tovább csökken a gyermekek és fiatalok támogatására szánt összeg a költségvetésben? Hogyan lehet az, hogy a jövő évben az ideinél 50 ezerrel kevesebb gyerek táborozhat majd? Hogyan lehet az, hogy 1990 óta először nem kaphat majd támogatást a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány? Miért költenek 550 millió forintot egy nem állami tulajdonban lévő épület felújítására? És miért nincs, államtitkár úr, egyetlenegy fillér sem játszóterek felújítására jövőre?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 86 2004.11.08. 1:07  81-87

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Önnek abban igaza van, hogy jól lerendezték. Jól lerendezték a gyermekügyet, jól lerendezték az ifjúsági ügyet és jól lerendezték a sportügyet is, jól megszüntették a minisztériumot és jól kivonták a forrásokat. Ha ehhez gratulációra van szüksége, és ezt kellene megérteni, államtitkár úr, ránk ne számítson.

Arról nem beszélt, hogy 880 millió forintot költenek. Ugyan mire? Az Európai Ifjúsági Központban profitorientált rendezvények vannak, ha oda egy ifjúsági szervezet rendezvényt visz, keményen ki kell pengetni sok tíz- vagy százezer forintot, akár bérleti díjra. Honnan tudják, hogy mibe fog kerülni az ifjúsági törvényben megadott feladatok listája? Először ígérték 2002-re, ígérték 2003-ra, ígérték 2004-re - mind a mai napig be sem nyújtották a parlament elé.

(15.20)

Honnan tudják, hogy mi lesz benne? Honnan tudják, hogy 334 millió forintot erre el kell költeni? Talán valóban oda kellene adni az ifjúsági feladatokra, és oda kellene adni a fogyatékos fiataloknak, tisztelt államtitkár úr. 1990 óta először fog előfordulni, hogy a fogyatékos fiatalokat szakképző közalapítványt önök nem fogják támogatni.

Ez szégyen, ezért a válaszát nem fogom elfogadni. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 130 2004.11.08. 2:14  129-136

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az Index című internetes portál november 5-i tudósítása szerint rajtaütésszerű akciót tartott a GVH kartellcsoportja a múlt héten három informatikai cég székhelyén: az IBM Magyarország Kft., az SAP Hungary Kft. és az International System House Kft. Irodáiban tartott házkutatás során iratokat és számítógépes adathordozókat foglaltak le. Az Index információi szerint az eljárást öt hazai egyetem gazdasági információs rendszerekre kiírt pályázatai miatt indították, melyeken a cégek több konkurens piaci szereplő szerint is egymással egyeztetve léptek fel, és a négy eddig lezárt tender mindegyikét megnyerték.

A cégek képviselői a pályázatok kiírása előtt részt vettek egy, az oktatási tárca által szervezett háttéregyeztetésen is. Erről nyilván tud a miniszter úr, hiszen a háttéregyeztetés az Oktatási Minisztériumban volt, és a háttéregyeztetésen részt vett a minisztérium felsőoktatási helyettes államtitkára és a minisztérium informatikai főtanácsadója is, plusz az öt egyetem résztvevői. Az OM egyébként aztán később más piaci szereplők részvételével nem szervezett hasonló megbeszélést.

Az Indexen megjelent cikk szerint a megbeszélésen az egyetemek képviselői lényegében szándéknyilatkozatot tettek, hogy a megjelent cégek termékeit választják, és az ön által vezetett tárca főtanácsadója azt mondta az Index szerint, hogy ha ezek az intézmények hajlandóak az összefogásra, akkor az Oktatási Minisztérium támogatni fogja a kezdeményezésüket. Aztán később a négy lezárt tender mindegyikét ezek az ott megjelent cégek nyerték. Képzelheti, miniszter úr, mekkora árverseny lehetett, amikor az egyik győztes vállalta több helyen is a két másik vesztes alvállalkozóként történő bevonását a projektbe.

Tisztelt Miniszter Úr! Itt súlyos milliárdokról, súlyos közpénzekről van szó, ezért azt kérdezem öntől, hogy mi a véleménye a történtekről. Ön szerint normális-e az, hogy egy ilyen háttérmegbeszélést szerveznek az ön által vezetett minisztérium egyik helyiségében, részt vesznek azon az OM vezető tisztségviselői és az ön egyik főtanácsadója is, és később ez az ügy kartellgyanúba keveredik?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 134 2004.11.08. 1:11  129-136

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Akkor engedje meg, hogy konkrétan megkérdezzem, nem igaz-e, nem helytálló-e akkor az Indexnek az az értesülése, amely szerint az ön által vezetett tárca egyik helyiségében az ön által vezetett tárca egyik helyettes államtitkárának és főtanácsadójának a részvételével egy olyan megbeszélést tartottak, amelyen az a három cég vett részt, aki később mind a négy, már lezárt tendert megnyerte. Helytálló-e az az értesülés, hogy más piaci szereplőkkel ilyen háttérbeszélgetést nem folytattak?

És helytálló-e az az értesülés, ami szintén napvilágot látott nemrégen, tisztelt miniszter úr, hogy a kartellgyanúba keveredett egyik cégnél, az IBM-nél dolgozik az a Homola László, akit összefüggésbe hoztak önnel, mondván, hogy az ön unokatestvérének a férje lenne? Azt is tudni vélik, hogy az OM egyik háttérintézményében dolgozik, és nemrég “Vezetői információs rendszerek a felsőoktatásbanö címmel szervezett konferenciát ennek az úrnak, Homola Lászlónak valószínűleg rokona, Homola Gergely. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Igazak-e ezek az értesülések, tisztelt miniszter úr? Kérem, ezekre konkrétan válaszoljon. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
185 62 2004.11.15. 3:19  61-67

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kicsit furcsállom, hogy a miniszter úr nincsen itt, az elmúlt héten éppen ő kérte azt, hogy interpelláció formájában is erősítsem meg azt a kérdést, amit a múlt héten azonnali kérdés formájában tettem fel, és akkor azt valamifajta rejtjelezett üzenetként fogta fel. Persze a Házszabály hivatkozik az azonnali kérdés benyújtásának formájára.

Tisztelt Államtitkár Úr! Bizonyára ön is tudja, hogy az index.hu internetes forrás szerint egy évvel ezelőtt az Oktatási Minisztérium informatikai főtanácsadójának és egyik helyettes államtitkárának a részvételével háttéregyeztetés zajlott le az Oktatási Minisztériumban az IBM, az SAP és az ISH Kft. egy-egy vezetője, valamint az ELTE, a SOTE, a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetem képviselői között. A téma az egyetemeken bevezetendő informatikai rendszerek beszerzésének a kérdése volt. Az egyeztetésen a megjelent hír szerint a minisztérium informatikai főtanácsadója arról tájékoztatta a résztvevőket, hogy amennyiben lehetségesnek tartanák az együttműködést, akkor az OM támogatná a kezdeményezésüket.

A közbeszerzések azóta lezajlottak, láss csodát, világ: a négy lezárt eljárás mindegyikében olyan győztes került ki, aki jelen volt ezen a háttéregyeztetésen. A közbeszerzési eljárások körülményeiről nyilván sokat elmond az, hogy másfél hete a Gazdasági Versenyhivatal kartellcsoportja rajtaütésszerű házkutatást tartott az érintett cégeknél, ahol iratokat és informatikai adathordozókat foglaltak le.

A minisztériumi nyilatkozatok alapján a miniszter úr normálisnak és szokványosnak, vagy önök, a minisztérium tisztségviselői normálisnak és szokványosnak tartják mindezt. Normális és szokványos tehát ezek szerint, hogy az Oktatási Minisztérium épületében, a minisztérium főtanácsadójának jelenlétében olyan egyeztetés zajlik, amely a Gazdasági Versenyhivatal szerint megalapozza a kartell szervezésének gyanúját. Az elmúlt időszakban került már napvilágra egyébként kartellügy, az érintett cégeket ebben milliárdos bírsággal sújtották. A most kirobbant botrányban is több milliárd forintnyi készpénzről van szó, így amennyiben a cégeket, az egyetemeket és a minisztériumot elmarasztalják, tekintélyes bírság kiszabására kerülhet sor. Olyan nagyságú bírságra, amelyet a napi bérfizetési, fűtési és egyéb gondokkal küzdő egyetemek aligha tudnak majd kifizetni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Igazából a miniszter úrnak tettem volna fel ezeket a kérdéseket, de nyilvánvalóan a miniszter úr önt mindenféle bölcsességgel és tudással ebben a tekintetben felruházta. Volt-e tudomása a hírekben szereplő találkozóról? Ismeri-e ön a találkozóról készült emlékeztetőt? Továbbra is fenntartják-e, hogy normális és szokványos, hogy az OM hivatalos helyiségében az OM köztisztviselői, az OM főtanácsadója ilyen találkozón vesznek részt? Hány további normális és szokványos találkozóra került sor az OM szervezésében az elmúlt két esztendőben? Van-e ön szerint az oktatási tárcának bármilyen felelőssége a felsőoktatási intézmények törvényes működését tekintve? Végül, államtitkár úr, legyen kedves, árulja el nekem, hogy mekkora összeget tervez a tárca a jövő évi költségvetésben az esetleges bírságok kifizetésére.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
185 66 2004.11.15. 1:09  61-67

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár úr, nekem elfelejtettek szólni, hogy perem lett volna Magyar Bálinttal, de a tájékozatlanságát ezúttal hagyjuk. Viszont érdemes volna arról beszélni, államtitkár úr, hogy akkor ezek szerint önök azt mondják, hogy normális és szokványos az, ha öt egyetem be akar szerezni valamifajta informatikai rendszert, akkor ők öten részt vesznek egy háttéregyeztetésen három potenciális beszállítóval az Oktatási Minisztérium épületében. Más piaci szereplőkkel nem vesznek részt ilyen egyeztetésen. Ez volna a hatékony, a gazdaságos és az ésszerű működés? Én nem gondolom, államtitkár úr. Nem hiszem, hogy ez a közpénzekkel való bánásmódnak egy helyes módja.

Azt is mondta, hogy a közbeszerzésekkel kapcsolatban minden rendben volt. Ehhez képest azért, államtitkár úr, a Gazdasági Versenyhivatal kartellcsoportja csak kiszállt az érintett cégekhez, csak lefoglaltak adathordozókat és egyéb dolgokat. Államtitkár úr, azt gondolom, hogy az önök tárcájának a működésére ez az eset tipikusan jól jellemző.

És hogy ki fog pert veszíteni az elkövetkezendő időszakban, én erre azért nem vennék mérget, a válaszát pedig nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
185 80-82 2004.11.15. 2:15  79-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, elfogadom.

ELNÖK: Megadom a szót Szijjártó Péter képviselő úrnak.

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Azt gondolom, abban egyetérthetünk, hogy egy gazdaság szempontjából különösen fontosak az adóbevételek. Fontos az, hogy mindenki az igazságosságnak és mindenki a saját felelősségének megfelelően fizesse be az adókat, hiszen a gazdaság stabilitása szempontjából mindez elkerülhetetlen. Ennek fényében szeretném öntől kérni a véleményét egy következőkben felvázolandó esetről.

Mi az ön álláspontja azzal kapcsolatban, hogyha valaki egy tehetős ember, aki sok-sok vállalkozás vezetője, sok-sok vállalkozás igazgatósági tagja, köztudottan komoly vagyont felhalmozó üzletember, és ez az üzletember az adófizetési kötelezettség alól való kibújás látszatát megengedő üzleti manőverekbe, tranzakciókba kezd. Mit gondol arról, hogyha egy jól menő üzletember valamilyen adóparadicsomban, valamelyik kis hercegségben itt, Európában, létrehoz egy off-shore céget? Mit gondol arról, ha ez az off-shore cég az általa vagy az ő köre, vagy az ő körei által birtokolt cégek többségi tulajdonát megszerzi, majd ez az ember - mivel ebben az adóparadicsomban nincsen adófizetési kötelezettség az osztalék után, a nyereség után, nincsen adófizetési kötelezettség az egyéb javak után - felveszi az osztalékot, és itthon gyakorlatilag az adófizetési kötelezettségét megkerüli; majd ezt a cégét, miután jól végezte dolgát, felszámolja, és minden vagyonát egy itthoni, magyarországi cégre hagyja.

Miniszter úr, nyilván egyetértünk abban, hogy az ilyen tranzakciók alkalmasak arra, hogy annak a látszatát keltsék, hogy itt valaki nagyon komoly mennyiségű adót csalt el, vagy adót nem fizetett be - ezek ön szerint hogyan érintik a magyar gazdaságot? És ön szerint hogyan állnak párhuzamban egy olyan kijelentéssel, amely valahogy úgy szól, hogy több felelősséget a tehetősektől? (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
185 86 2004.11.15. 0:59  79-88

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Hogy mi talált, vagy mi nem, azt ön elég nehezen tudja megítélni szerintem, mert én meg felvázoltam egy elméleti verziót, amire ön konkrétan válaszolt. Erre szokták mondani azt, hogy akinek nem inge, ne vegye magára; még akkor se vegye magára, ha nincs itt, nem elég bátor, és megbíz valakit, hogy válaszoljon helyette valamilyen kérdésre. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból, többek között: Jaj! - Gyerek!)

Miniszter úr, még egyszer felteszem a kérdést: mi a véleménye önnek arról, hogy ha egy tehetős ember valahol külföldön, egy adóparadicsomban létrehoz egy off-shore céget, ez az off-shore cég megszerzi magyarországi cégei többségi tulajdonát, és ott nem kell adót fizetnie; majd ez a cég felszámolódik, minden egyes vagyonát egy itthoni magyarországi cégre hagyva. Ön szerint egy ilyen tranzakció helyes? Ön szerint egy ilyen tranzakció az igazságosság és a felelősség iránti elkötelezettségről tanúskodik-e, vagy sem? Erre kérem, hogy válaszoljon!

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
186 118 2004.11.16. 5:03  17-328

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Néhány olyan módosító indítvánnyal szeretnék röviden foglalkozni, amelyeket az ifjúsági célok, a sport és a kábítószer-ellenes küzdelem területén nyújtott be a Fidesz-frakció ifjúsági és sport munkacsoportja.

Ezekre a módosító indítványokra annál inkább szükség volt, mert úgy tűnik, hogy, nyilván vetekedve és vetélkedve más szakterületekkel, de ez a három terület is nyugodtan számíthat a költségvetés vesztese címre. Merthogy úgy látszik, hogy azoknak a programoknak, amelyek akár a polgári kormány idején elindultak, akár szerepeltek az önök választási ígéretei között, akár a tervek, preferenciák, célok között, amiket a volt gyermek-, ifjúsági és sportminiszter megígért, úgy tűnik, hogy a finanszírozási háttere nincsen meg a költségvetésben. Nagyon sokszor már magáról a célról is elfeledkeztek, mert nemhogy nulla vagy “...ö van az összeg helyén, hanem egész egyszerűen maga a téma, maga a fejezet is kikerült a költségvetésből. Éppen ezért módosító indítványaink döntő többsége régi fejezeteket, a tavalyi évben a költségvetésben még döntően megtalálható fejezeteket emel vissza a jövő évi költségvetés előterjesztésébe, illetve a törvényjavaslatba.

A kábítószer-ellenes küzdelem kapcsán már sokszor kiütközött a két oldal felfogásbeli különbsége, éppen ezért talán nem is érhetett volna meglepetésként minket az, hogy az ezzel kapcsolatos kiadások kikerültek a költségvetésből. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy kerüljön vissza a költségvetésbe a kábítószer-ellenes nemzeti stratégia megvalósítása, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor hozzájárulunk a kábítószerek terjedéséhez, hozzájárulunk ahhoz, hogy a fiatalok nem ismerik fel ezt a veszélyt. Erre 1 milliárd forintot irányozunk elő, mint ahogy 300 millió forintot javasolunk a drogkezelő intézmények szolgáltatásainak fejlesztésére is, hiszen ezek azok a helyek, ahol a lehetőség adott lehet a gyógyulásra.

A kábítószer-problémával kapcsolatos képzésekre 135 millió forintot javasolunk. Fontos azoknak a szakembereknek a képzése, akik az előbb említett intézményekben a fiatal drogosokat gyógyítani tudják. És fontos persze az is, hogy drogkutatásokat végezzünk. Tudjuk azt, hogy milyenek a fogyasztási veszélyek, a szokások, hol van igazán szükség a segítségre.

Az ifjúsággal kapcsolatban mi, fiatalok már gyakorlatilag 2002 vége óta érezhetjük, hogy valamiért ez a kormány mintha pikkelne ránk. Valamiért mintha hadüzenetet küldött volna az új nemzedéknek. És ez sajnos a költségvetésekben évről évre egyre inkább világossá válik. Sajnálom, hogy egyik fiatal szocialista képviselőtársam sincs itt, hiszen nyilvánvalóan akkor jól elvitáznánk a költségvetés ifjúsági céljairól. Persze, ezzel senkinek a korát nem kívántam minősíteni, úgy helyesbítenék, hogy egy fibiszes képviselő sincs itt.

Mik a javaslatok ezen a téren? Azt gondolom, hogy szégyenteljes, és lehet, hogy csak feledékenységből maradt ki a költségvetésből a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány támogatása. A rendszerváltoztatás óta, 1990 óta először fordulhat elő, hogy nem támogatják a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítványt. Ez miért fontos? Azért fontos, mert többek között 500 fiatal fogyatékos szakképzését végzi ez a közalapítvány évente. Azt gondolom, hogy nem szabad elfeledkeznie a fogyatékos fiatalokról egy kormánynak akkor, hogyha költségvetést tervez.

Mint ahogy nem szabad elfeledkeznie a határon túli magyar ifjúsági szervezetek támogatásáról sem. Beszélünk most kettős állampolgárságról, beszélünk arról, hogy milyen fontos lenne az, hogy ott helyben, a kisebbségi sorban megtalálják az érvényesülést a magyarok, akkor kezdjük a fiatalokkal, kezdjük a határon túli magyar szervezetek támogatásával. Sajnos, ez is kimaradt a költségvetésből, ezért a támogatásukra egyrészt 40 millió forintot, valamint a Magyar Ifjúsági Konferencia működésén keresztül újabb 30 millió forintot szorgalmazunk.

Szó volt arról, fontos az, hogy a fiataloknak közösségi helyeket, lehetőségeket biztosítsunk. Ehhez képest az ifjúsági létesítményfejlesztés, úgy ahogy van, nulla forinttal szerepel a költségvetésben. Azt javasoljuk, hogy az ifjúsági házak felújítására és az ifjúsági szálláshelyek felújítására - egyébként a polgári kormány alatt alkalmazott metódus szerint - jövőre is fordítson a költségvetés.

Nem tudom, tudják-e, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben az országban 25 ezer olyan játszótér van, amelyek nem felelnek meg a minőségi előírásoknak; 25 ezer olyan játszótér, ahova ha lemennek a gyerekek játszani, akkor a szüleik gyakorlatilag órákon keresztül retteghetnek, hogy milyen sérülést szednek össze. Éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy a költségvetés erre a célra 350 millió forintot elkülönítsen. És az erőszak-mentességi program is kimaradt a büdzsé előterjesztéséből. Mi apellálunk arra a közös gondolkodásmódra, hogy az erőszakmentesség egy közös, kívánatos cél, ezért az erőszak-mentességi program támogatását is kérjük beemelni a költségvetésbe.

És akkor így jutunk el a sporthoz, amely, úgy tűnik, az olimpia éve után jövőre is mintegy vesztesként kell hogy kikerüljön ebből a mérkőzésből, amit a kormánnyal vív. A Nemzeti Sportszövetség már nemzeti sportfejlesztési koncepciót kellett hogy benyújtson - ők, a szakemberek mondták azt, hogy ilyen mélyen, ilyen drasztikusan alacsonyan a magyar sport támogatása még soha nem volt. Ha ezzel a kijelentéssel fognak itt vitázni képviselőtársaim, akkor tudni kell, hogy nem velem, hanem a sportszakemberekkel vitáznak.

2002-ben 2,9 milliárd forintot fordított a költségvetés a versenysport támogatására - ehhez képest önök 850 millió forintot szeretnének. 2002-ben 1,5 milliárd forint volt a szabadidősport támogatására - ehhez képest önök 288 millió forintot kívánnak fordítani erre a célra. Mi azt javasoljuk, hogy legalább a 2002-es támogatási összegek feléig menjen el, legyen annyira bátor a kormány, hogy legalább a felét adja meg ezeknek. Ezért szabadidősportra plusz 500, versenysportra plusz 800 millió forintot javasolunk.

(12.30)

Ebben az évben megkeserítette a sportszeretők életét több doppingügy is. Tavaly a parlament előtt már ment egy kört a doppingtörvény, a büntető törvénykönyvben való szabályozása ennek a kérdésnek. Fontos ez a téma, mert a fiatalok nyilvánvalón nem érzik a veszélyt, és a fiatalok sokkal inkább hajlandók engedni a csábításnak, ezért javasoljuk, hogy a doppingellenes feladatokra még többet költsön a kormány.

Bár idén volt az olimpia, és majd négy esztendő múlva lesz a következő, de nyilvánvalóan nem az olimpia évében kell majd elkezdeni a felkészülést az olimpiára, hanem már az olimpiai ciklus első évében, jövőre is meg kell majd ezt tenni, ezért nem értjük, hogy miért feledkeztek el a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásáról, és miért feledkeztek el a sportági szakszövetségek támogatásáról. Javasoljuk, hogy mind a kettő kerüljön vissza a költségvetésbe.

S végül, de nem utolsósorban ismét a fogyatékosokhoz érkeztünk el. A fogyatékosok sportszövetségeinek támogatása úgy, ahogy van, kimaradt a költségvetésből, tisztelt képviselőtársaim, hasonlóképpen a fogyatékos fiatalok szakképzéséhez és hasonlóképpen az ifjúsági és sportlétesítmények akadálymentesítéséhez. Azt gondolom, hogy ez tűrhetetlen, és nyilvánvalóan, ha önök majd megnézik a büdzsé tervezetét, és önök is meglátják, hogy így van, akkor hadd apelláljak már a lelkiismeretükre és a jóindulatukra, és kérem, ezeket a módosító indítványokat mindenképpen támogassák.

A végére csak egy jó tanács: ha már a sporttörvényt áterőltették a parlamenten, és létrehozták a Nemzeti Sporttanácsot, legalább kérjék ki a véleményét, mielőtt sportköltségvetést készítenek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 42 2004.11.29. 3:07  41-47

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy tűnik, hogy a kormány lendülete valóban nem hagy alább, legalábbis ami a nemzeti vagyon további elherdálását illeti. Két hete ugyanis döntés született egy nyereségesen működő, évente félmilliárd forintnyi hasznot hozó, piacvezető, stratégiai fontosságú vállalat, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. eladásáról; indokolatlanul és kárt okozva, hiszen a Tankönyvkiadón keresztül volt az államnak lehetősége befolyásolni a tankönyvek árait, valamint így lehetett biztosítani a tankönyvellátás biztonságát és megfelelő minőségét is.

A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. eladásával kapcsolatban számos kérdés merült fel az elmúlt időszakban, és ezekre a miniszterelnök múlt heti, meglehetősen zaklatott idegállapotról tanúbizonyságot tevő napirend előtti felszólalása egyáltalán nem adott válaszokat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mind a mai napig nem kaptunk választ arra, hogy vajon igaz-e az a sajtóinformáció, mely szerint az első forduló legjobb árajánlata egymilliárd forinttal magasabb volt, mint a végső győztes által kínált végső vételár. Ha mindez így történt, akkor a magyar privatizációs történelemben minden bizonnyal ritkán előforduló esettel van dolgunk, hiszen a vételár a licit folyamán lefelé változott, és ez esetben, ha ez így van, bizony egymilliárd forintnyi kár érte a magyar adófizető polgárokat.

Furcsa körülmény az is, tisztelt államtitkár úr, hogy a 15 érdeklődő, majd a 13 pályázó közül végül öten vehettek részt a második körben, majd a folyamat végén már csak egy pályázó, a végső győztes kapta meg a versenyben maradás lehetőségét. Képzelhetjük mindnyájan, hogy mekkora verseny is volt ez.

Hírek szóltak arról is, államtitkár úr, hogy a végső győztes végül olyan áron vehette meg a tankönyvkiadó vállalatot, mellyel be sem kerülhetett volna a második pályázati fordulóba. Az pedig már korábban kiderült, és itt a parlamentben is elhangzott, hogy ez a végső győztes Láng Rt. vette meg egykor a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök érdekeltségi körébe tartozott Perfekt Részvénytársaságot.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, adjon választ a következő kérdésekre. Igaz-e az az információ, mely szerint az első forduló legjobb árajánlata egymilliárd forinttal magasabb volt, mint a végső vételár? Igaz-e, hogy a Láng Rt. által az első fordulóban ajánlott ár 690 millió forinttal magasabb volt, mint a végső vételár? Igaz-e, hogy a Láng Rt. a végső vételárral be sem került volna a második pályázati fordulóba?

Tisztelt Államtitkár Úr! Előfordult-e olyan eset a magyar privatizáció több mint egy évtizedes történetében, hogy két pályázati forduló között az ár (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) lefelé változott, és a céget mégis eladták?

Köszönöm a figyelmet, és várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 46 2004.11.29. 1:06  41-47

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt héten Draskovics pénzügyminiszter úr Pokorni Zoltánnak válaszolt itt a parlamentben, és mondott egy olyan mondatot, hogy ez bizonyára nevetséges. Nem tudom, hogy ezt az ön leendő válaszára értette-e, de szerintem nyugodtan használhatjuk ezt a kifejezést.

Államtitkár Úr! Az egyik oldalon egy 40 perces késést kizárással büntetnek, a másik oldalon pedig 690 millió forintos mínusszal odaadják a végső vételárért ezt az egyébként profitot hozó és piacvezető társaságot.

Államtitkár Úr! Ez nem furcsa önnek? Ez nem gyanús ön szerint? És ha szabad folytatni a furcsaságok sorát, a múlt héten azt mondta a pénzügyminiszter, hogy azt kéri az ÁPV felügyelőbizottságától, hogy vizsgálja meg a privatizáció folyamatát. Ezt mondta itt hétfőn. Ehhez képest szerdán aláírták az eladásról szóló szerződést. Azt láttuk, hogy a miniszterelnök odahívja magához a pénzügyminisztert az elmúlt hétfőn a parlamentben, nem tudjuk, hogy hétfőn ezen kijelentés után is odahívta-e, és azért volt ilyen fontos gyorsan az eladás.

Államtitkár úr, nem fogadom el a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 86 2004.11.29. 0:10  85-86

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! A miniszterelnök úrtól személyesen kérném a választ, ezért megvárom, míg egyszer személyesen tiszteletét teszi a parlamentben.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
193 84 2004.12.06. 0:11  83-84

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Megvárom, míg a miniszterelnök úr a Házszabályból eredő kötelességének eleget tesz, és itt lesz a Házban. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 120 2004.12.07. 5:36  17-311

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Győr városa mindig is előnyös helyzetben volt magyarországi tekintetben, hiszen a nyugati határ közelsége mindig pluszlehetőséget biztosított a fejlődésre akár az ottani vállalkozásoknak, akár az ott élő minden embernek. Azonban az elmúlt időszakban az látszik, hogy a város mintha megtorpant volna, a fejlődés mintha egyik percről a másikra leállt volna, és most már korántsem mondhatjuk el azt, hogy Győr városa kihasznál minden egyes olyan lehetőséget, amely a fekvéséből, amely az elhelyezkedéséből, amely a vállalkozásvonzó képességéből vagy az ott élő emberek tehetségéből adódik. Néhány nagyvállalkozás ugyan Győrött telepedett meg, úgy látszik, hogy a város kirakata továbbra is szép, a város a világ felé továbbra is a szép arcát mutatja, ennek ellenére azonban, ha valaki a kirakat mögé néz, bemegy a boltba, vagy adott esetben bemegy a raktárba, meglehetősen szomorú képet tapasztal.

Éppen ezért egy módosítóindítvány-csomaggal fordultam a parlamenthez, arra kérve tisztelt képviselőtársaimat, hogy mérlegeljék, majd lehetőség szerint támogassák ezeket a módosító javaslatokat, amelyeket valóban szomorú, hogy egy ellenzéki képviselőnek kell megtenni, amikor a város polgármestere itt ül a parlament padsoraiban. Sajnos, hogy nem érződik az Győrött, hogy a városnak kormánypárti polgármestere van, hiszen a központi források lehívása, egyéb más központi költségvetési támogatások nem igazolják a pozitív várakozásokat.

Három városrészt érintően kerültek benyújtásra módosító indítványok. Először is: nyilvánvalóan önök előtt is tiszta, hogy ma Magyarországon 25 ezer olyan játszótér van, amelyeknek a biztonsági színvonala nem éri el a megkívánt szintet, az ott játszó gyerekek testi épsége és egészsége folyamatosan veszélyben van. Számos ilyen van Győrben is egyébként, éppen ezért indítványoztam több városrész játszótereinek fejlesztését. Ennek oka annyi, hogy a költségvetés egyetlenegy fillért sem különít el játszóterek felújítására, tehát nincsen lehetőség sem jövő évben pályázással vagy akár más módon erre források elnyerésére.

Győrött - ahogy egyébként itt, Budapesten is önök nyilvánvalóan tapasztalják, és ki-ki a saját városában, településén - az utak állapota egészen egyszerűen katasztrofális, a várost elkerülő autópálya-gyűrű megépülése óta a város útjainak fejlesztésére, felújítására, fenntartására nem költöttek túl sok pénzt. Ez magyarázható egyrészt az önkormányzatok általános sanyarú helyzetével, másrészt a város gazdasági szempontjaival. Éppen ezért 400 millió forint plusztámogatás szükséges Győrszabadhegy, Marcalváros és Adyváros városrészek úthálózatának felújítására, azok karbantartására és járhatóvá tételére.

Győrött egy messze földön híres társulat játszik a Nemzeti Színházban. A Nemzeti Színház anyagi lehetőségei, a Nemzeti Színház művészeti lehetőségei az elmúlt időszakban azonban rendkívüli módon behatároltakká lettek, itt sem érződik az, hogy a városnak kormánypárti polgármestere van, hogy a város kormánypárti polgármestere országgyűlési képviselő. Ezért azt kérjük a tisztelt Háztól, hogy a Győri Nemzeti Színház megfelelő színvonalú művészeti tevékenységének ellátásához szükséges 100 millió forintos támogatást adja meg.

Szó volt már a turizmus témájának a tárgyalásán belül a kerékpárút-hálózat fontosságáról. Természetesen Győr a Szigetköz közelsége és a város földrajzi elhelyezkedése miatt sem maradhat ki ebből a hálózatból, éppen ezért a peremkerületekkel, valamint a különböző szigetközi turistalátványosságokkal való összekötés elengedhetetlen.

Önök is nyilván tudják, hogy az elmúlt időszakban tervbe került Magyarországon egy labdarúgó Európa-bajnokság megrendezése, amely nemcsak a sport szempontjából fontos, hanem az infrastruktúra-fejlesztési, valamint a más szektorokra gyakorolt inspiráló hatása miatt is jelentős lett volna. Győr ebből a szempontból fontos szerepet játszott volna. Győr ma a vidék sportjának egyik fellegvára, éppen ezért most már elkerülhetetlen az, hogy a győri ETO-stadiont, amelyet korábban Közép-Európa ékszerdobozának tartottak sport szempontból, felújítsák, valamint megkezdődjön a tömegsport-létesítmények helyreállítása. Ma Győrött Adyvárosban a Barátság Park nevű sportcentrumban több életveszélyes momentum is felfedezhető a sportlétesítmények állapotában. Éppen ezek felújítására nyilvánvalóan a költségvetést romba nem döntő 60 millió forintra van szükség.

Én ehhez kérném az önök támogatását. Én ahhoz kérem az önök támogatását, hogy Győr ismét egy virágzó, Győr ismét egy gyorsan fejlődő város lehessen.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
195 68 2004.12.13. 3:07  67-73

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök kormánya már több világrekorddal is büszkélkedhet; nem elsősorban a kormányfő hátbatámadási csúcsteljesítményéről beszélek persze, hanem arról, hogy Gyurcsány Ferenc olyan döntést is meg tud hozni arcpirulás nélkül, amelyről korábban azt állította, hogy végzetes károkozás volna. Ilyen volt például a Sportminisztérium megszüntetése.

Most azonban úgy tűnik, tisztelt miniszter úr, mintha egy újabb rekordkísérletre készülnének. Úgy tűnik ugyanis, hogy az önök kormánya az, amelyik egységnyi idő alatt a legtöbb kárt tudja okozni saját országa sportjának. Ne is beszéljünk még a szabadidősport támogatásának 80 százalékos csökkentéséről vagy a fogyatékos sportolók támogatásának megszüntetéséről, hanem beszéljünk arról, hogy önök mintegy rekordsebességgel kívánják megakadályozni azt, hogy Magyarországon színvonalas nemzetközi sportesemények kerüljenek megrendezésre.

A jövő évi költségvetés, tisztelt miniszter úr nyilvánvalóan jól tudja, a tervezetek szerint 2,9 milliárd forintot szán nemzetközi sportesemények magyarországi megrendezésére. 2,9 milliárd forint; ebből egészen pontosan 2,9 milliárd forint menne a Forma-1 magyarországi versenyének megrendezésére. Azaz egyetlenegy fillér sincsen a többi, Magyarország által már megnyert nemzetközi sportesemény megrendezésére. Annak ellenére nincs, hogy több mint egy tucat sportágban nyerte el Magyarország Európa- vagy világbajnokság megrendezésének jogát. Pedig, tisztelt miniszter úr, nyilván egyetértünk abban, hogy ha valami, akkor ez lenne képes arra, hogy építse az ország imázsát, hogy több tízezer gyermek kapjon kedvet a sportoláshoz. Mindhiába, erre nincs pénz.

Úgy tűnik azonban, hogy Gyurcsány-imázs építésére annál több. Pedig ezek az események vihetnék az ország jó hírnevét a világban. Ráadásul úgy tűnik, hogy már a 2006-os sportesemények is veszélyben vannak. Bizonyára ön is emlékszik, itt minden képviselőtársunkkal együtt arra, amikor Gyurcsány Ferenc úszósapkát húzott a fejére, és így jelentette be a 2006. évi úszó Eb megrendezésének támogatását. Azt a támogatást, amiből az idei évben már elvettek 1 milliárd forintot, azt a támogatást, amit jövőre a költségvetésben már csak részében terveznek be.

Már nemcsak mi, ellenzéki képviselők, hanem a sportvilág szereplői is úgy gondolják, hogy önök néminemű tévedésben vannak a sporttal kapcsolatban. Merthogy a sportesemények nem azért vannak, hogy azoknak a gáláján miniszterek, miniszterelnökök tetszelegjenek, majd kifütyültessék magukat, hanem miniszterek és miniszterelnökök vannak azért, hogy legyenek Magyarországon olyan sportesemények, ahol a magyar versenyzőket és azok teljesítményét meg lehet tapsolni.

Tisztelt Miniszter Úr! Legyen kedves megosztani velünk azt, hogy miért nem szánnak önök egyetlenegy fillért sem jövő évi nagy nemzetközi sportesemények megrendezésének támogatására itt, Magyarországon. És adjanak végre egyenes választ arra a kérdésre, amely az egész magyar sporttársadalomban megfogalmazódott: miért kívánják tönkretenni a magyar sportot?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)