Készült: 2024.09.19.15:33:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2003.06.02.), 203. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Örülök annak, hogy végre sor kerülhetett erre a parlamenti aktusra. Örülök annak, hogy ismét visszatérni látszik az a régi konszenzusszellem, amelyik legfontosabb nemzeti kérdéseinkben mindig is uralkodott. Emlékeztetni szeretném önöket arra, hogy összpárti egyeztetések és konszenzus vezetett az első biztonságpolitikai alapelv megszületéséhez, ugyancsak így sikerült a honvédelmi alapelveket, a honvédelmi törvényt és a biztonságpolitikánkkal kapcsolatos valamennyi fontos iratot szinte egyhangú szavazással megalkotni. Ugyancsak egyhangú döntéssel vállaltuk fel az Észak-atlanti Szövetségbe való belépésünket, és az ottani szövetségesi feladataink végrehajtását.

Bármelyik kormányzat volt is hatalmon, ezt a kérdést mindig konszenzussal, nemzeti konszenzussal kezelte. A múlt héten megtartott egyeztetésen sikerült egy olyan közös normaszöveget találni, amelyet valamennyi parlamenti párt a magáénak tudhat, és a magáénak fogadhat el. Úgy gondolom, rendkívül fontos, hogy a globális erőfeszítésekben részt vegyünk, ami a békét, a terrorizmus visszaszorítását szolgálja. Szeptember 11-e nemcsak az Amerikai Egyesült Államok népe ellen irányult, hanem az egész emberi civilizáció ellen. (Folyamatos zaj.) Mindannyian érdekeltek vagyunk abban, hogy a terrorizmus visszaszorítassék, és érdekeltek vagyunk abban, hogy az emberi jogokat ne kelljen korlátozni. Mert az a dilemma, hogy az országok, a demokratikus országok kénytelenek-e az emberi jogokat saját országaikban korlátozni, vagy pedig abban a néhány országban, amely táplálja a terrorizmust, és hátteréül szolgál, azokban rendet teremteni. Érdekeltek vagyunk abban, hogy az iraki nép végre a hosszú elnyomás után élhessen, békében élhessen, hogy végre a kisgyerekek élelmet kapjanak, a betegek gyógyszereket kapjanak, és a rendes, civilizált élet meginduljon Irak területén.

Éppen ezért a Szabad Demokraták Szövetsége fontosnak tartja, hogy részt vegyünk ebben az akcióban, különösen azután, hogy az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa határozatában erre felhívta a tagországokat, és segítséget kért tőlük, de úgy gondoljuk, hogy mindenképpen érdekeltek vagyunk ebben.

A Szabad Demokraták Szövetsége nagyon régóta szorgalmazta az önkéntes hivatásos hadsereg létrehozását. Úgy gondoljuk, hogy ennek a most formálódó önkéntes, hivatásos hadseregnek fontos próbatétele lehet, hogy az ország erejéhez képest részt vesz az iraki békefenntartó és humanitárius, stabilizáló akciókban. Az is fontos, ahogy a miniszter elmondta, hogy a honvédségünk, amely megindult a hivatásos lét felé, megfelelő gyakorlatot szerezzen, és ne csak segítsen, hanem össze is kovácsolódjék, és az együttműködés a többi NATO-országgal, illetve ebben a segítő koalícióban részt vevő országgal jól működjön.

A Szabad Demokraták Szövetsége tehát üdvözli és támogatja az országgyűlési határozati javaslatot, és ezen túlmenően a Szabad Demokraták Szövetsége támogat minden olyan erőfeszítést, amely az alkotmányos rendelkezéseknek a rendbehozatalára irányul. Itt is szeretném elmondani, hogy részt veszünk az alkotmánymódosítás előkészítésében, és ezzel a Magyar Köztársaság alkotmányos rendje, hasonlóképpen a többi NATO-országhoz, megfelelő garanciák mellett, a kívánt rugalmassággal és a kívánt aktivitással a jövőben eleget tud majd tenni szövetségesi kötelezettségeinek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai