Készült: 2024.05.10.10:56:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2014.11.25.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ahogy a címben is hallhatták, a mostani felszólalás témája azokról a költségvetési módosító javaslatokról szól és azokat vesézi, amelyekre már nem lehetett sort keríteni az egyébként szűkre szabott költségvetési vitakeretben.

Az egyik ilyen az általam, illetve kettő jobbikos képviselőtársam által benyújtott, a kirendelt védői díjak emelésére vonatkozó javaslat, amelynek igencsak fontos társadalmi jelentősége is van, és úgy gondolom, hogy ezt mindenképpen érdemes megismertetni egyrészt képviselőtársaimmal, másrészt a médián keresztül a szélesebb nyilvánossággal.

Az aktualitása az, hogy a költségvetésben van lehetőség arra, hogy mind az ügyvédekről szóló törvényt, mind pedig a jogi segítségnyújtásról szóló jogszabályt módosítsuk akként, hogy az ebben lévő egyébként 4000 forint/óra munkadíjat ezáltal 5000 forint/óra munkadíjra emeljük. A módosítás iránya egyébként nem ismeretlen, ugyanis az előző évi költségvetési módosításhoz szintén fideszes képviselők voltak akkor a hozzáfűzők, és a 3000 forintról akkor 5000 forintra módosították volna, azonban a Költségvetési bizottság ezt akkor leszavazta. Egyébként érdekessége ennek a javaslatnak, hogy nem légből kapott és egyáltalán nem légből kapott, hiszen maga a Magyar Ügyvédi Kamara annak idején ? 2004 óta nem volt ez módosítva ? 10 ezer forint/órát kívánt meghatározni.

Mit is lehet egyébként tudni, hiszen ez is fontos, hogy a jogban kevésbé járatosak megértsék a jogintézmény jellegét, mi is a kirendelt védői díj, és mire is szolgál? Ahhoz meg kell ismerkedni a kirendelt védő szerepével, ugyanis ő nemcsak büntetőügyekben, hanem bizonyos pártfogó ügyvédi ügyekben, eseti, illetve ügygondnoki ügyekben is eljár. Így hát ezek a díjtételek mind vonatkoznak rá, és összességében azt kell látni és azt kell tudni róla, hogy akkor jár el, amikor valakinek valamilyen deficitje van, hátrányos helyzetben van, legyen az egyébként az, hogy a szabadságától meg van fosztva, vagy valami olyan kényszerintézkedés hatálya alatt áll, amikor nem tudja gyakorolni teljesen jogait, vagy egyébként a jogszabály ad neki olyan korlátot, amikor ő saját maga nem tudja a jogi érdekét érvényesíteni. Így hát mindenképpen egy olyan akadályoztatást old fel a kirendelt védői tisztség, ami igen fontos társadalmi szerepet tölt be.

Ami egyébként az egyik sajátossága a rendszernek, hogy ügyeleti rendszerben működik. Ezt is kevesen tudják. Nem állandó egy kirendelt védőnek a jelenléte, hanem bizonyos, csak eljárási eseményeken van jelen, tehát nem a nap minden szakában nyolc órát tud így végigdolgozni, és egyébként hónapokkal később fizeti ki a bírósági gazdasági hivatal ezeket. Ezt azért tudom, mert jómagam is többször eljártam ilyen szerepkörben, és bizony hónapokat kellett várni arra a kifizetendő díjra.

De hogy miért is lenne fontos; ugyanis meg kell ismertetni a szélesebb nyilvánossággal is, hogy miben áll ennek a fontossága, miért akarja bárki is 4000 forintról 5000 forintra emelni az óradíjat, hiszen ez akár kirívóan magasnak is tűnhet, ha a laikusok szemével nézzük. Azt kell látni, hogy a kirendelt védő pont a jogfosztottabb emberek, illetve a szociálisan nehezebb helyzetűek vagy az anyagilag rossz viszonyok között élő emberek szerepét, jogkeresését tudja segíteni, és ezáltal egyébként a megbecsülését is tudja ezeknek a személyeknek a jogban elősegíteni.

Másrészt egy intézményi megbecsülést jelent az emelés, ugyanis a társadalom is jobban meg fogja becsülni az ilyen tevékenységet, másrészt az intézménybe magába, a kirendelt védőbe vetett bizalmat fogja megerősíteni, és egyrészről emelni fogja a színvonalát az ilyen kirendelt védői tevékenységnek.

(21.20)

Az egésznek a zárásaként azt lehet mondani a kirendelt védő díjával kapcsolatosan, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara az elküldött levél alapján üdvözli ezt a módosító javaslatot, ő maga is támogatja, és nagyon fontosnak tartja, hogy a törvényhozásban ez átvezetésre kerüljön.

A másik egy már korábban érintett téma és helyi téma: karcagiként nem mehetek el a mellett a téma mellett szótlanul, hogy a karcagi rendőrkapitányság épülete még mindig várat magára, ahogy ezt egyébként az első felszólalásomban itt a tisztelt Házban említettem. Továbbra is aktuális ez a kérdés, és most van rá lehetőség, hogy a Belügyminisztérium keretén belül, anyagi mozgásterén belül, a költségvetés módosítása során megtaláljuk a kellő keretet rá. Ugyanis terv már van erről az épületről, a hely már rendelkezésre áll, és megvan az az igény is, hogy javítsuk az ott dolgozó rendőrök munkakörnyezetét, ugyanis egy 110 éves bérleményben vannak, amely omladozó falakkal rendelkezik, amely nem alkalmas arra, hogy a rendőrségbe vetett közbizalmat megtestesítse.

Így hát a Jobbik úgy gondolta, hogy erre mindenképpen szükséges még pénz, és mindenképpen jutnia kell pénznek, és tudja is, hogy ezt honnan vegye el, például a TEK hasonló felújítási alapjából, vagy például Lázár János zsebpénzéből nyugodt szívvel el lehet venni ezeket a költségeket.

Arra hívom fel a karcagi képviselőket, hogy ezeket a javaslatokat, illetve ezt a Karcagot érintő javaslatot, ha tudják, támogassák, de lehetőségképp ne hátráltassák. Köszönöm szépen a figyelmet. (Vágó Sebestyén és Kiss László tapsol.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai