Készült: 2024.09.19.00:40:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 203. felszólalás
Felszólaló Harangozó Gábor István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARANGOZÓ GÁBOR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Én most nem elméletről fogok beszélni, hanem ha úgy tetszik, akkor egy esettanulmányon keresztül szeretném megmutatni, egy Somogy megyei esettanulmányon keresztül, hogy milyen jól is működik az az egészségügyi rendszer, amiről itt önök órákon keresztül beszéltek, hogy milyen nagyszerűen alakították át, mennyi pénzt raktak bele és milyen fantasztikus eredménnyel.

2013-ban született egy döntés, mely szerint a marcali kórházat integrálták a kaposvári Kaposi Mór Kórházba. Amikor ez a döntés született, akkor ‑ idéz­ném ‑ ebben az ügyben többször interpelláltam a minisztériumot is, kérdést is írtam, és az egyik interpellációmra Rétvári Bence államtitkár úr azt találta válaszolni, hogy ennek az volt az oka, hogy alapvetően magas minőségű, magas színvonalú, azonos hozzáférésű, esélyű betegellátást akarnak nyújtani mindenki számára, hogy ne legyen ebben különbség az ország különböző pontjain. Ez volt az egyes indok. Kettes indok, hogy nem látták esélyét a kórház részéről, hogy azt a 250 millió forintos szállítói tartozást, amely a kórházban fölhalmozódott, valaha is ki tudják egyenlíteni; harmadsorban pedig a megfelelő minőségi és biztonságos ellátáshoz szükség van egy új CT-berendezés beszerzésére is, és ezt sem tudja a kórház önállóan megvalósítani. Alapvetően ehhez hasonló indokokat még egy kicsit hosszabban kifejtve mondott el Rétvári Bence.

Na, nézzük, mi történt azóta! Tisztelt Képviselőtársak! Azóta a marcali kórházban jelenleg, miután a kaposvári kórházhoz kerültek át, jelentős számú orvos elhagyta a kórházat, mert vagy Keszthelyre mentek át dolgozni, vagy Kaposvárra mentek át dolgozni, vagy egyszerűen elmentek külföldre. Jelenleg azt kell lássuk, hogy a kórház gyakorlatilag nagyon súlyos létszámhiánnyal küzd. Megszűnt a gyermekosztály. Az ortopédián heti egy alkalommal van már csak rendelés. Az urológián heti egy alkalommal van rendelés, a cukorbeteg-gondozóban heti két alkalommal, a szemészeten heti két alkalommal, több hónapos várólisták mellett. Az onkológián heti két alkalommal, a reumatológián pedig heti három alkalommal valósul meg mindössze rendelés.

Nézzük meg, hogy mi történt az adósságállománnyal, mert nyilvánvalóan ebből kiderül, hogy jobb a színvonal nem lett, egyenlőbb hozzáférés nem lett, merthogy ezekhez a szolgáltatásokhoz, egészségügyi szolgáltatásokhoz a Marcaliban és környéken élő emberek nem férnek hozzá, Kaposvárra kell beutazniuk, ahova egyébként nincs normális közúti összeköttetés. Mert útbiztost, azt tudtak kinevezni, csak éppen utat nem tudnak hozzá építeni, hiába hirdették meg a nagy útépítő programjukat! Tehát akár egy-másfél órás utazásba is telik, meg a tömegközlekedés is olyan, amilyen, tehát akár egynapos programba telik, hogy valaki ezeket az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vegye. Tehát nem igaz az az indok, hogy jobb szolgáltatás lenne.

Mi történt az adósságállománnyal? A kaposvári kórház főigazgató asszonya egy 2016. április 13-án kelt képviselői interpellációra adott válaszában arról tájékoztatott minket, hogy a marcali kórháznak immáron évi félmilliárd forintos, nem 250, hanem a duplája, 500 millió forintos tartozása van, amióta Kaposvárhoz integrálták. Tehát nem csökkent, duplázódott a kórház adósságállománya, annak ellenére, hogy szinte mindent átvittek Kaposvárra. Tehát ez az indok sem nagyon jött be, ez sem lett valami hatékony. Ami a megyét illeti, rákérdeztem a megye adósságállományára, a kórházak adósságállományára, ami 2016. február 12-én Kaposvárra nézve 1,5 milliárd forint volt, a siófoki kórházra nézve 340 millió forint és a nagyatádi kórházra nézve 260 milliárd forint, tehát több mint 2 milliárd forint. Hú, de nagyon jól működő rendszert sikerült csinálni önöknek! Gratulálok hozzá!

Aztán ezenkívül arról tájékoztatott minket főigazgató asszony, hogy az intézmény sem bérezésben, sem egyéb juttatásban nem tud versenyre kelni a külföldön jellemző lehetőségekkel, ezért nem is látnak lehetőséget arra, hogy a helyzetet megoldják. Aztán arról tájékoztatott, hogy a CT-készülék 100 millió forint nagyságrendű beruházásba kerülne, és ehhez sajnos kell szakképzett kolléga is, aki ezt tudná működtetni, de a radiológusok száma változatlanul egy, és az a helyzet, hogy most már a CT-s kolléga úgy tűnik, hogy Kaposvárról is elmegy, tehát ott is kérdés, hogy hogyan fogják tudni megoldani. Marcaliban nem lesz CT, hiába kaptak rá beruházási pénzt, mert nincs hozzá ember, és most már talán Kaposváron sem lesz. Nagyszerű! Tényleg nagyon jól működik a rendszer, amit összeraktak!

Aztán arról tájékoztat, hogy a szemészeti szakrendelésre jelenleg Kaposváron is 6 hónapot kell várni, tehát ne panaszkodjunk, hogy Marcaliban is 6 hónapot kell várni. A szülészetet azért kellett bezárni, mert 2012-ben önök hoztak egy döntést arról, hogy ahol nem éri el az éves születésszám az 500-at, ott márpedig nem lesz szülészet. Ugye, ezzel akarják elősegíteni a demográfiai növekedést, hogy majd Marcali környékéről el lehet menni Kaposvárra meg egész Somogy megyéből. Nagyszerű! Ez is egy nagyon jól működő intézkedés.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Csak hogy rövidre zárjam a mondókámat: addig, amíg önök nem fogják megemelni az egészségügyben dolgozók bérét legalább azonnal 50 százalékkal, és legalább a hiányzó 600 milliárd forintot nem teszik bele az egészségügyi rendszerbe, addig itt mindenféle elméletekről fogunk beszélni, de nem fog működni, amit csinálnak. Pedig lenne rá fedezet. Ugyanis bár Magyarországról önök folyamatosan azt hirdetik, hogy nagyon jól teljesít, a régiós átlag az elmúlt hat évben 20 százalékos GDP-növekedés volt, Magyarországon 9,5 százalék. De tisztelt képviselőtársak, ez is plusz 3000 milliárd forint. Aztán önök beszántottak 3000 milliárd forintot a magánnyugdíjpénztárakból, az 6000 milliárd forint. És akkor miért nincs pénz az egészségügyre? Hol van a pénz, tisztelt képviselőtársak? Hol van a pénz, államtitkár úr?

(19.30)

Még egy adatot akkor hadd mondjak el. A tavalyi KSH-statisztikák szerint Somogyban az egészségügyi fizikai dolgozók nettó átlagbére 57 580 forint. (Dr. Józsa István: Szégyen!) Van pofája Matolcsynak itt elmondani a parlamentben azt, hogy neki joga van 5 millió forintra megemelni a fizetését, mert ő megdolgozott érte?! Ezek az emberek mit érdemelnek? Kevesebb, mint 60 ezer forint nettót? És mit érdemelnek a somogyi emberek? Mit érdemelnek Marcaliban? Hogy önök mindent átraknak Kaposvárra, és azt se finanszírozzák meg? Ez az egyenlő hozzáférés? A mindenkinek a semmit? Szégyelljék magukat! Ez nem egészségügy, ez nem kormányzás! Önök ellopják a pénzt, hazaviszik, és tönkreteszik az országot! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai