Készült: 2024.09.25.08:42:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2006.10.17.), 254. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓNÉ MÜLLER TIMEA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetésének zárszámadását tekintve elmondható, hogy a költségvetés végrehajtása során megvalósultak a kormányprogram fő céljai. Az önök előtt lévő költségvetési beszámoló hiteles, valós számokat, a megtörtént eseményeket mutatja be. Az Állami Számvevőszék észrevételei és az ezek hatására meghozott kormányzati döntések előrevetítik, hogy tovább javul a költségvetés tervezésének hatékonysága, ami növeli az állami pénzügyek átláthatóságát is.

Nem mellékes körülmény az sem, hogy az idei zárszámadási törvény mentes minden más jogszabály-módosítási javaslattól, csak a költségvetés végrehajtásának értékelésére koncentrál, így a korábbi években megszokottnál ezt hatékonyabban teszi.

Első ízben megválasztott képviselőként nem állt módomban végigélni, személyesen megtapasztalni az előző évi költségvetés tervezésének folyamatát. Tisztában vagyok azzal, hogy az ország költségvetésének összeállításakor az egyes kisebb, konkrét kiadási tételek nem bírnak olyan nagy jelentőséggel. Mégis szeretném ráirányítani a figyelmet néhány, alacsony költségvetési támogatásból megvalósuló, ám nagy jelentőségű ügyre. Hiszem és vallom, hogy ezeknek a konkrét eseteknek az ismerete hozzásegíti kedves képviselőtársaimat annak belátásához, hogy a száraz adatsorok mögött mindig ott vannak az emberi sorsok, életek is.

A Határon Túli Magyarok Hivatala a 2005. évre 10 milliárd 851 millió forint költségvetési támogatásban részesült. Az ÁSZ külön vizsgálta a Határon Túli Magyar Oktatásért Apáczai Közalapítvány működését, ahol mindent rendben talált. Az egyházi és kisebbségi közoktatási intézmények a költségvetési törvényben meghatározott 14 milliárd 400 millió forintos előirányzatot meghaladóan kaptak kiegészítő támogatást. Az egyházi közoktatási intézményfenntartók mintegy 1 milliárd, a horvát, a német és a szlovák kisebbségi önkormányzatok 239 millió forint kiegészítő forráshoz jutottak. A 2003 nyarán négypárti konszenzus alapján létrehozott pártalapítványok közül elsőként a Táncsics Mihály Alapítvány és a Szabó Miklós Szabadelvű Alapítvány működését vizsgálta az ÁSZ. Az alapító okiratok kisebb hiányosságait leszámítva egyéb problémát nem találtak az ellenőrzés során. Költségvetési támogatásuk összege és felhasználása is megfelel a törvényi feltételeknek és a számviteli alapelveknek. Összességében elmondható, hogy bár a pártalapítványok a magyar demokrácia igen fiatal intézményei, minden nehézség nélkül képesek feladatukat ellátni.

Hallgatva a 15 órás zárszámadási vitát, összességében elmondható, hogy míg a kormánypárt a 2005. évi költségvetési zárszámadási törvényt tekintette át és területenként elemezte, addig az ellenzék szokásos lózungjait puffogtatta. Arra a kérdésre nem válaszoltak az elmúlt 15 óra alatt, hogy önök mely helyekről, milyen csoportoktól vettek volna el pénzt, csoportosítottak volna át. Hogy kinek mennyit kell vagy mennyit kellett volna a meglévőből juttatni, az adott év költségvetése határozza meg, a költségvetést pedig a kormányon lévő pártok. Tehát önök eddig nem járultak hozzá a vitában az érdemi dolgokhoz. Most van itt a lehetőség, kérem, fogadják el a zárszámadási törvényt.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai