Készült: 2024.09.20.19:02:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

254. ülésnap (2005.10.11.), 218. felszólalás
Felszólaló Dr. Pap János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAP JÁNOS, a környezetvédelmi bizottság alelnöke, a bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a bizottsági ülésen az előttünk lévő két törvénynek nevezett, egyébként huszonnégy törvényt módosító két törvénycsomag - amikor a miniszter úr azt mondta, hogy két törvény, akkor azt mondtam, hogy huszonkét törvény, de kiderült, hogy nem huszonkettő, hanem huszonnégy törvényt módosító - elénk került, akkor nemes egyszerűséggel, nem is az ellenzék oldaláról, olyan megfogalmazás hangzott el, hogy van egy utálatos és egy kevésbé utálatos törvényjavaslat. Ez azért elég sok mindent elárul.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én a kevésbé utálatos törvényjavaslatról szeretnék beszélni. Nem biztos, hogy nem tűnök majd utálatosnak a kormánypárti képviselőtársaim vagy a miniszter úr előtt, de majd az a képviselői felszólalásban lesz, most a T/17644. számú törvényjavaslatnak a bizottsági kisebbségi véleményét szeretném önökkel ismertetni.

A bizottságban van néhány jogász - egyik alelnöktársam is jogász -, és bizony az egyik jogász képviselőtársam megfogalmazta, hogy eléggé nagy mutatvány még a jogászembernek is ezeken a törvényeken végigmenni; és bizony, amikor arról hallok, hogy de jó lett volna ezt a két törvényt mégiscsak egyben tárgyalni, nos, igen tisztelt képviselőtársaim, két salátát összekeverni nem biztos, hogy szerencsés dolog, és bizony nehezen igazodtunk volna el benne. Így is nagyon nehéz eligazodni, de legalább ebben a törvényjavaslatban, amelyiknek a kisebbségi véleményét mondom el, így el lehet igazodni, de ha a másikkal összekevertük volna, egészen biztos, hogy nem. Nos, így nagyon nehéz áttekinteni a rendszert, és nagyon nehéz megítélni azt, hogy vajon hogy fog ez a későbbiekben működni. Azt szomorúan tapasztaltuk, és igazából nem is értjük, hiszen olyan módosításokról van szó, amit sokkal korábban meg lehetett volna tenni, mondjuk, a nyár elején be lehetett volna terjeszteni ezeket a javaslatokat, és lehetett volna hozzá nyugodtan módosító indítványokat írni. Ahogy hallom, képviselőtársaim is elég szép számmal nyújtottak be módosító indítványt.

Bizony, ez rövid idő volt, amit a törvénnyel el lehetett tölteni. Arról nem is beszélve, hogy a bizottsági ülés előtt egy nappal kaptuk meg a törvényjavaslatot, és felosztottuk egymás között, hogy ki melyiket tudja megnézni, de hogy részletesen mind a kettőt a bizottsági ülésre nem lehetett áttanulmányozni, az egészen biztos.

Bizonyos bizalmat ébresztett az, hogy ígértek két végrehajtási rendeletet, ami sajnálatos módon - a bizottsági ülésen is így fogalmazódott meg - nem állt még a bizottság tagjainak rendelkezésére, és enélkül nagyon nehéz a döntés. Hozzáteszem: azóta rendelkezésünkre áll, még nehezebb a döntés, mert bizony amikor csak mellékletekre hivatkoznak - de erről majd megint később -, akkor nehéz ezeket a rendeleteket olyan dokumentumnak felfogni, ami segíti a munkánkat.

Az látszik a javaslatból, hogy a környezetvédelmi engedélyezési eljárást szeretnék egyszerűsíteni. Mi azt látjuk ebben, hogy ez a legfőbb cél - legalábbis az előterjesztő szerint - nem fog érvényesülni, inkább egyfajta áttekinthetetlenség az, ami első olvasatra kitűnik. Amikor képviselőtársam az előbb a többségi véleménynél azt mondta, hogy a fenntartható fejlődést szeretné szolgálni, akkor az indoklásból szeretném azt a mondatot kiemelni, hogy már-már a mostani engedélyezési eljárás a fejlődésnek az egyik gátja. Képviselőtársam, melyik fejlődésnek a gátja? Azt gondolom, hogy ez a fajta lazítás, amit most teszünk, a fenntartható fejlődés gátja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az az érzésünk, hogy most késésben vagyunk, jogharmonizációra fogjuk azt, amit teszünk, de az lenne a szerencsés, ha a nemzeti érdekeket tartanánk szem előtt, nevezetesen, úgy fogalmazták meg képviselőtársaim, hogy ne hajtsunk végre olyasmit külső kényszer miatt, ami később olyan károkat okoz, amit nehéz lesz orvosolni. Azt gondolom, hogy ezt érdemes volna megszívlelni és e szerint dönteni, és talán a miniszter úrnak a módosító indítványokat majd befogadni.

Újra és ismételten elhangzott, hogy a jövőben - ha lehet ezt kérni - a rendelettervezetekkel együtt kérjük az anyagot, mert enélkül nem tudjuk átnézni.

Az indoklással - már nem egyszer előjön környezetvédelmi témájú törvényeknél - egyetértünk, az indoklásban megfogalmazottakkal nincs baj, azt a célt el tudjuk fogadni, csak az, ami az indokolásban szerepel, nem köszön vissza az egyes paragrafusokban, az az elképzelés, ami az indoklásban van, nem jön vissza, sőt azt lehet mondani, hogy annak a szöges ellentéte jön vissza.

Még egyszer zárásképpen annyit szeretnék mondani, hogy ahhoz képest, hogy számos és komoly módosítást hajtottak végre, illetve nyújtottak be az egyes törvényekhez - ahogy jeleztem, huszonnégyet -, rendkívül rövid idő állt rendelkezésre, és ez a környezetvédelemnek egy picit a súlyát mutatja a mai kormányban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezekkel együtt a bizottság 11:8 arányban támogatta ezt az előterjesztést.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai