Készült: 2024.04.27.06:37:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ön a bevezetőjében azt mondta, hogy országos jelentőségű és kiemelt fontosságú ügyekben lehet napirend előtt szót kérni, és amiről ön beszélni fog, ezek nem ilyen kérdések. Én vitába szállok önnel: ezek bizony ilyen kérdések. Ezek a mindennapi ügyek azok, amelyek valóban sok ember életét megkeserítik; azonban szeretném felhívni a figyelmét arra is, hogy az elmúlt esztendőkben ez az életérzés, amely átsütött az ön felszólalásán, ez a "kilátástalannak érezzük az életünket, minden borzasztó, minden rettenetes ebben az országban", no ez az, ami megszűnt, tisztelt képviselő úr. (Közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban: Neked!) Az összes szociológiai felmérés - kérem, hogy a vonatkozó szakirodalmat tessenek majd elolvasni - azt mutatja, hogy a nyolcvanas évtized közepétől olyannyira jellemző magyar pesszimizmus, hála istennek, megfordul, és egyfajta bizakodó, derűlátó világkép kerül többségbe.

Nem azt mondom, hogy nincsenek nagyon nehéz helyzetben lévő emberek; bizony vannak, és arra kell törekednünk, hogy ezek száma minél inkább csökkenjen. Csak azt mondom, hogy hála a gazdaság kitűnő fejlődésének és azoknak az intézkedéseknek, amelyek azért nyilván sok ember korábban joggal keserű szája ízét édesítették meg - és ezek, mi tagadás, a kormány nevéhez is fűződnek -; gondoljunk csak a családtámogatási rendszerre; gondoljon arra, tisztelt képviselő úr, hogy korábban, aki vállalta a harmadik gyereket, az ezzel magát a szegénységet vállalta. Ma, hála a kormány által beterjesztett és a parlament által megszavazott családtámogatási rendszernek, a helyzet az, tisztelt képviselő úr, hogy ha vállalja valaki a harmadik gyereket, akkor azt vállalja, hogy több pénz áll a házhoz (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.), több pénz marad a családi kasszában, természetesen feltételezve azt, hogy az illető családnak megfelelő adóköteles jövedelme van. (Derültség, közbeszólások az MSZP soraiban.) De beszélhetnék arról is, hogy egy 1945 óta folyamatosan megoldatlan kérdésben, ez pedig a lakáskérdés, igazi áttörést sikerült elérni az elmúlt esztendőkben; mostanra már 6 százalék alá csökkent a lakáshitelek kamata, és ez megmutatkozik mind a kiadott építési engedélyekben, mind pedig a felépített lakások számában.

Néhány konkrét dologról beszélt ön. Én megemlítem még a minimálbér ügyét, amely soha nem látott mértékben emelkedett az elmúlt években. Pontosan annak a rétegnek a helyzetén segített ez, akit ön olyan őszinte vehemenciával itt most a védelmébe vett. Ne felejtse el, hogy idén január 1-jétől 40 ezer forint a minimálbér, és jövő év január 1-jétől pedig az érdekegyeztetés során kialakult kompromisszumnak megfelelően 50 ezer forintra fog emelkedni. Aki most minimálbért keres, annak minden oka megvan a derűlátásra, mert jelentősen többet fog keresni jövő év január 1-jétől.

Én nem hiszem, hogy egyes szolgáltatóknál az elmúlt évtizedekben és alapvetően az államszocializmus időszakában kialakult magatartásmód sokáig tartható lenne. Ön itt felemlítette a Matávot. Tisztelt Képviselő Úr! Ez a fajta hatósági fellépés egy szolgáltató részéről mindig a monopóliumhoz kapcsolódik. Hát ön ne tudná, hogy december 31-ével megszűnik a Matáv monopóliuma, és egy lesz a sok telefonszolgáltató közül? Nyilvánvalóan a helyzetének megfelelően fog majd a Matáv magatartása is átalakulni.

Az emberek nem ismerik a bűnügyi statisztikát - mondja ön -, csak azt tudják, hogy nincsenek biztonságban. Képviselő Úr! 1998-ban, amikor hivatalba léptünk, 600 ezer fölött volt az ismertté vált bűncselekmények száma ebben az országban. 1999-ben 505 ezerre csökkent ez a szám, 2000-ben 450 ezerre, és szeretném önnek elmondani, hogy 2001 első féléve további jelentős mértékű javulást ígér a 2001. esztendőre. (Közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Hogy a kórházakban négy kórteremre jut egy WC: igen, vannak olyan, alapvetően a múlt századból származó kórházaink - mert jelentős középületeink többségét még a Monarchiában építették meg az elődeink -, ahol bizony ez a helyzet. Százéves lemaradást kellene pótolni, tisztelt képviselő úr - igyekezni fogunk. Amennyiben a választóktól bizalmat kapunk, akkor annak a népegészségügyi programnak a keretében, amelyről Mikola miniszter úr az imént szólt, nyilván lehetőség lesz a higiénikus körülmények javítására is.

Nem akarok számokat ismertetni arról, hogy az önök kormányzása idején milyen mértékben csökkent a nyugdíjak reálértéke, de arra jól emlékszem, és a mai napig becsülöm önt azért, hogy a Bokros-csomag elfogadása után ön lemondott a miniszteri pozíciójáról - igen, mert a nyugdíjasokat 20 százalékkal kurtította meg az a kormány. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Ez a kormány 15 százalékos reálnyugdíj-emelést adott eddig. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai