Készült: 2024.05.10.20:33:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

285. ülésnap (2006.02.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Igen, a Magyar Szocialista Párt támogatja azt a gazdaságpolitikát, amely a fejlesztés révén célzottan a magyar-országi álláskeresők foglalkoztatását kívánja megoldani. Igen, a Magyar Szocialista Párt támogatja azt a munkaerőpiac gondjait megoldandó és a foglalkoztatottak számának a növekedéséért tevő politikát, amely csökkenti a passzivitást, amely nem kapkodó, nem rizikós, nem bizonytalan következményekkel járó ígéretekkel, hanem konkrét, célzott intézkedésekkel kívánja a munkaerőpiac problémáit megoldani.

Igen, a Magyar Szocialista Párt támogatja ezt a politikát, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr ismertetett, ahogy korábban támogattuk a száz lépés foglalkoztatáspolitikát érintő intézkedéseit is.

Ugyanakkor, tisztelt Ház, elutasítjuk azt a felelőtlen, célt tévesztett politizálást, amelyet az ellenzéki képviselők ezen a téren folytatnak. Kérem, cseréljék le azt a lemezt, amit most már hetek óta hallunk önöktől, amikor hamis statisztával, hamis statisztikával próbálnak igazolni egy hamis politikát. Sajátos modellértékű munkahelyteremtő kísérlet az, amikor egy modellfiú játssza el a plakáton a munkanélkülit. Szeretném javasolni, hogy ne ezen az úton induljanak el a munkahelyteremtés ügyében. De sajátos a tb-járulékcsökkentés radikális, rizikós, egyszeri 30 százalékkal történő csökkentése, hiszen a kieső bevételek ellenpontozására mintegy 1 millió új foglalkoztatottat kellene munkába állítani. Szerintem ezt önök sem gondolhatják komolyan.

Persze, amikor erről beszélnek, tisztelt képviselőtársaim, akkor elfelejtik, hogy amikor kormányoztak, akkor duplájára emelték az egészségügyi hozzájárulás adóját, nem létezett a minimálbér adómentessége, és amikor a leginkább rászorulók esetében nézzük ezt (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), akkor ez azt jelenti, hogy 20 százalékos járuléknövekedést eredményezett. Kedves Képviselőtársaim! Remélem, hogy nem ez az a munkabarát politika, amit önök kormányra kerülés esetén kívánnának folytatni.

S ha már a Foglalkoztatási Hivatal adatai szóba kerültek, amelyeket önök rendszeresen összecsúsztatnak a Központi Statisztikai Hivatal adataival, szeretném elmondani, hogy a kettő között 90 ezer fős különbség van. De hogy visszautaljak az Áder frakcióvezető úr által említett adatokra, 1999-ben, az önök kormányzásában ugyanez a hivatal, amire most önök hivatkoznak, 409 ezer munkanélkülit állapított meg. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hú!) Remélem, hogy ezt a számot is hozzá tudják vetíteni a jelenlegihez.

De tudják mit? Idézzük fel közösen! A Fidesz-kormány időszakában önök úgy csökkentették a munkanélküliek számát, hogy adminisztratív eszközökkel lerövidítették a munkanélküli-ellátás idejét és összegét, és a munkanélkülieket egy laza mozdulattal áttolták az önkormányzatokhoz, a szociális ellátórendszerbe. Ez is egy megoldás, meg az is egy megoldás, amit a Gyurcsány-kormány ebben az ügyben képvisel. Remélem, hogy a választók el fogják tudni dönteni majd, hogy melyik az, amely ténylegesen megoldja a munkaerőpiac helyzetét.

Szeretném most még egyszer elmondani önöknek, hogy ha nézzük a Statisztikai Hivatal adatait, ma 76 ezer fővel dolgoznak többen, ma 150 ezer fővel nagyobb a gazdaságilag aktívak köre, ma 140 ezer fővel kevesebb az inaktív, passzív állapotban lévő munkavállalók száma.

(13.40)

A Gyurcsány-kormány az elmúlt időszakban, az elmúlt évben 22 olyan intézkedést tett, amely a munkaerőpiac, a foglalkoztatás bővítéséért és a feketemunka, szürkemunka kifehérítéséért tett lépés volt. A Fidesz, önök beszélnek a járulékcsökkentésről, mi valójában az elmúlt időszakban ezt meg is tettük, hiszen a mikro-, kis- és középvállalkozások foglalkoztatásélénkítésénél, foglal-koz-tatás-bővítésénél ezt az eszközt ma is igénybe lehet venni.

Ha sorolnám, tisztelt képviselőtársaim, akkor hosszú listát tudnék arra mondani, hogy ez a 22 intézkedés miben jelent meg: alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás, a Start-program a pályakezdő fiataloknak - ahogy a miniszterelnök úr is említette -, a "Lépj egyet előre!" program, amely az alulképzettséget és a munkavállalói versenyképességet kívánja orvosolni, de szólhatok még a rendezett munkaügyi kapcsolatokról is éppúgy, mint a közmunka, a közhasznú, közcélú munkavégzés fontosságáról. Talán már nem emlékeznek önök, képviselőtársaim, de 2002 májusában mi voltunk azok, akik első döntésként a magyar parlamentben a munka törvénykönyve módosítását megtettük, amivel az Országos Érdekegyeztető Tanácsot és az érdekegyeztetést visszahelyeztük a jogosítványaiba. Talán emlékeznek, hogy azt megelőzően a szakszervezetek - az önökhöz kötődők is - egyszerűen csak úgy nevezték az önök időszakában ezt a törvényt, hogy a cselédtörvény. Remélem, hogy ezt nem kívánják visszahozni.

Kedves Képviselőtársaim! Szeretném azt mondani, hogy a mi politikánk a legális, bejelentett jogviszonnyal járó foglalkoztatást ösztönzi, egyszerre épít a munkaadók és a munkavállalók érdekeltségére, támogatja a hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedését, a mikro-, kis és középvállalkozások foglalkoztatásbővítését, mert Magyar-országon a felelős politika nem csodaszerrel, hanem átgondolt, célzott támogatással, ösztönzéssel kíván megoldást nyújtani. Ez a mi politikánk. Igen az erős köztársaságra, igen a sikeres Magyarországra, és igen a második Gyurcsány-kormányra!

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai