Készült: 2024.09.19.09:14:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy Simicskó István képviselőtársam és Szabó Tünde államtitkár asszony, illetve Budai Gyula képviselőtársam is elmondta, a sportról szóló törvény módosításának jelenleg három lényeges tartalmi eleme van. Az érmes özvegye jogosulttá válhat a járadék teljes összegére ötévi házasság után, ezt a teljes összeget akkor jogosult megkapni, ha kiskorú gyermeket nevel. A jogosulttá váló özvegynek kérelmeznie kell a járadékot, így válhat jogosulttá a folyósításra. Tisztelt Képviselőtársaim! Bárcsak ne kellett volna benyújtani ezt a törvénymódosítást! Többet nyertünk volna mindannyian, azt hiszem, ha nem lenne az asztalunkon most ez a javaslat. De az élet kegyetlen, és nekünk végezni kell a munkánkat.

A legjobb és legméltóbb Benedek Tibi emlékéhez az, hogy most ezt a javaslatot benyújtottuk, és ha elfogadjuk, azzal elismerjük Benedek Tibor pályafutását, sikereit, emberi nagyságát és sportolói nagyságát egyaránt.

Biztos mindannyiunknak van pár személyes emléke, élménye, benyomása Benedek Tiborral kapcsolatban. Engedjék meg, hogy én is felvillantsak pár képet az enyéimből. Az első számomra az 1996-os atlantai olimpia volt, amikor Benedek Tibor körül forrt a víz a medencében, úgy küzdött, és mégis 4. helyen végzett a csapat. Mély nyomot hagyott bennem, ahogy ült a kispadon a meccs végén, és próbálta emészteni a vereséget. Látszott rajta a győzni vágyás.

A következő képem az 1999-es Európa-bajnokság. Talán minden idők legnagyobb döntője után a csapattársak egyhangúlag skandálták Benedek Tibi nevét, aki a nézőtéren ült szótlanul, így fogadta ezt a hatalmas összetartást, ami megnyilvánult felé. Utána három olimpiai arany következett.

(9.40)

A harmadik élményem vele kapcsolatban a Magyar Siket Sportérmesek Klubja egyik fóruma volt, ahová meghívták egy élménybeszámolóra Kiss Gergelyt és Benedek Tibort  akkor már kétszeres olimpiai bajnokok voltak; ez 2004-2005 tájékán volt , én is részt vettem ezen a fórumbeszélgetésen, és ott is láthattuk, hogy nagyon szerényen, nagyon közvetlenül nyilvánultak meg, és mindketten méltók a magyar színek képviseletére.

Akkor is felmerült ez a banális kenőcsügykérdés és a nyolc hónapos felfüggesztés kérdése is, azzal kapcsolatban is szerényen, visszafogottan nyilatkozott Benedek Tibor, de a szemében azért látszott a bánat és a tűz egyvelege. A többi már sporttörténelem.

A sportág halhatatlanja, példakép, 15 millió magyar Benedek Tibije. Edzőként is mindig elöl járt jó példával, tűzbe hozta a játékosait, a szurkolókat egyaránt és a tévénézőket ugyanúgy. Azon ritka kiemelkedő személyiségek közé tartozott, akik emberi és szakmai megítélésükben is egységesek voltak, és ez nagyon nagy dolog. Ez a törvényjavaslat méltó arra, hogy megemlékezzünk ebben a formában róla, és támogatni tudjuk családját, elismerve azt, amit a vízilabdasportért, illetve Magyarországért tett.

Ha már szóba került a Magyar Siket Sportérmesek Klubja, akkor szeretném megemlíteni, hogy az érmesi járadékkal kapcsolatos szabályozás többször is módosult az elmúlt időszakban, többször is méltányos módon módosult. A legutóbbi módosítás nemcsak az érmek számát, illetve az edzők jogosultságát érintette, hanem kiterjesztette a jogosultak körét is az 1984 előtti paralimpiai érmesekre is. Viszont az 1984 előtti siketlimpiai érmesek még mindig nem jogosultak a járadékra. Szabó Tünde államtitkár asszony jól ismeri ezt a kérdéskört, többször is tettem javaslatot ennek kapcsán. Most is szeretném kérni és javasolni  már csak azért is, mert a Magyar Siket Sportérmesek Klubja egy levélben is fordult ez ügyben a kormányhoz, segítségét kérve , hogy a következő körben erre is szülessen valamilyen megoldás.

Összefoglalva tehát: az előttünk lévő törvényjavaslat egyértelműen támogatandó, ezzel is tisztelegve Benedek Tibor emléke előtt, aki tíz nap múlva lenne 48 éves.

Engedjék meg, hogy a magam nevében is és a Magyar Hallássérültek Sportszövetsége elnökeként is, a siketsportszövetség nevében is Steinmetz Ádám képviselőtársamon keresztül is részvétemet nyilvánítsam a válogatott csapattagok felé, illetve az elhunyt Benedek Tibor családja felé is.

Benedek Tibi, veled vagyunk! (Taps.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai