Készült: 2024.09.25.08:10:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

300. ülésnap (2013.09.10.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Én még úgy tanultam, hogy az őskáoszból az élet születik meg (Derültség és taps az MSZP padsoraiban.), tehát nagyon bízunk benne, hogy ha vannak is különböző nehézségek az új rendszerre való átállásból, abból az élet születik meg, és egy valóban versenyképes szakképzés. (Közbeszólások az MSZP padsoraiban.)

Tudom, hogy az év kezdetén az iskolák ügyében nagyon sok fajta vita merül fel. Felhívnám a figyelmét egyetlenegy újsághírre, amely mintha kicsit elsikkadt volna a sok "nem érkeztek meg a tankönyvek időben" vagy hasonlók között. Az pedig úgy szól - pici kis bajuszos hírként -, hogy Győrben az Audi duális szakképzésénél többszörös - azaz többszörös! - túljelentkezés volt. (Dr. Józsa István: Másutt nincs?) Egyébként a Dél-Dunántúlon is mondhatnék olyan vállalatot, ahol szintén - ugyancsak bajuszos kishírként jelent meg - a duális szakképzésekre, amelyek már elindultak, többszörös túljelentkezés van. Gondolom, azért ez jelez valamit ebből az irányból.

Hadd utaljak arra, hogy pénteken alkalmam volt egy üzemcsarnokot annak bővítése után átadni, ahol egyébként a gyárigazgató ott, nyíltan - nem nekem, hanem ott nyíltan - a megnyitó alkalmával mondta, hogy az a duális képzés, amit mi elindítunk, nagyon hasznos a vállalata számára. Úgy gondolom, hogy ezekre a visszajelzésekre is figyelni kellene. Nyilvánvaló, hogy egy új rendszer bevezetésénél vannak olyan elemek, amelyek lassabban indulnak be, de arra kérném, hogy a vállalatok - akikhez eljutnak majd a szakképzésben részt vevők - véleményét is hallgassák meg. Akikkel találkoztam - csak említeném szintén ezt a pécsi vállalatot -, egyértelműen, nyíltan jelezték, hogy ez nagyon jó lépés és kezdeményezés volt a kormány részéről.

Az nyilvánvalóan egy kérdés, hogy hogyan lehet ezt bővíteni, hogyan tudjuk azt elősegíteni, hogy egyre több vállalat foglalkozzon vele, és itt valóban a kis- és középvállalkozói kör az, amelynek sokkal erősebben kellene bekapcsolódnia a duális szakképzés rendszerébe. A nagyvállalatok, az ide betelepült külföldi nagyvállalatok - mindenekelőtt a német nagyvállalatok - ezt viszik, hiszen azt a mintát hozzák át, amit ők sikeresen megvalósítottak Németországban.

Hadd tegyem hozzá azt, hogy Németország 200 éve ilyen ipari versenyképességet tud mutatni, az javarészt ennek köszönhető. Egyébként az, hogy néhány európai országban a versenyképességnek különböző problémái vannak, pontosan a szakképzés hiányából vezethető le.

Sőt, egyébként még az is viszonylag jól kimutatható, hogy Németország és Franciaország között a fiatalkorú-munkanélküliségben miért van különbség - a franciáknál sokkal magasabb -; azért, mert Franciaországban nem tudták megvalósítani ezt a duális képzést, amit mi most lépésről lépésre bevezetünk. Éppen ezért úgy gondolom, és az a törekvésünk - és ezt részben tartalmazza már az a partnerségi megállapodástervezet, amely 2014-20 között az uniós források felhasználásának alapvetése, és amit van alkalmam koordinálni -, hogy mi nagyon erős forrásokat szeretnénk fordítani a duális szakképzés megerősítésére pontosan a kis- és középvállalkozásoknál.

A Bizottsággal folyamatos vitában vagyunk ebben a tekintetben. Odáig már eljutottunk, azt már kifejezték, hogy az oktatás humán erőforrás részét hajlandók támogatni, most a további részénél próbálunk pont erősíteni. Említette a köpenyt, és így tovább. Most ott tartunk, hogy magyarázzuk a Bizottságnak, hogy ehhez azért kellenek gépek, néha eszközök is, kell köpeny és így tovább - amit említett -, tehát hogy erre is tudjunk támogatásokat fordítani. Most már ott tartunk egyébként, hogy most már kis- és középvállalkozásokra vagy a kisebb, mikrovállalkozásoknál szintén elfogadják, hogy erre is lehet. Mindezzel azt szeretném mondani, hogy több tízmilliárdnyi forint áll majd rendelkezésre 2014-20 között a kis- és középvállalkozások számára célzottan a duális képzés megvalósítására. Úgy gondolom, hogy addig talán ezek az új rendszer bevezetésénél felmerülő kisebb problémák is megoldódnak, és eljuthatunk oda, hogy Magyarországon valóban versenyképes, duális szakképzés jöjjön létre.

Amit pedig a tisztelt képviselő úr a bürokráciáról említett, úgy gondolom, hogy az akkreditáció eltörlése és helyette egy engedélyeztetési eljárás bevezetése éppenséggel a bürokratikus eljárásrendek csökkenését segítette.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai