Készült: 2024.09.20.06:16:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy az önkormányzati választások is mutatják, hogy ha bárhol az ellenzék csak egy kis részben is pozícióba kerül, akkor rögtön a múltba megy vissza, rögtön a 2010 előtti embereket hívja vissza, a 2010 előtti célok és szóvirágok kerülnek elő. Hiszen jól láthatjuk, hogy máris Karácsony Gergely mellett megjelentek a 2010 előtt letűnt világ különböző kulcsfigurái, hogy Demszky Gábor máris IMF-hitellel kapcsolatos különböző tanácsokat osztogat, és ezt láttuk itt a parlamentben is idén nyár elején, amikor a költségvetési törvény vitája volt, és láttuk sorra érkezni az ellenzéki módosító javaslatokat. Ezek a módosító javaslatok ugyanis nagyon sok esetben pontosan a családtámogatásokból csíptek le, néha az egyik sorról, néha a másik sorról. Ahogy képviselő úr is mondta, ez egy kisebb összeg volt, 960 milliárd forint 2010-ben, a jövő évre elfogadott költségvetésben már jóval magasabb, 2228 milliárd forint, de ha az ellenzéken múlt volna, ezekből a sorokból érezhető tételeket vettek volna el, és a saját különböző céljaikra csoportosítottak volna át. Ha tehát az ellenzéknek az idén tavaszi vagy nyár eleji vitában többsége lett volna, akkor bizony a családtámogatások értéke nemhogy nem emelkedett volna több mint 100 milliárd forinttal a jövő évi költségvetésben, hanem csökkent volna, és teljesen más kiadásokra fordították volna. Ez egy hagyomány. Mindig így volt a szocialista időszakban, hiszen elvették az újlakás-vásárláshoz, otthonteremtéshez kapcsolódó forinthitelek kamattámogatását, elvették az egy- és kétgyermekesek adókedvezményét, radikálisan csökkentették a háromgyermekesek adókedvezményét, elvették a gyesből a harmadik esztendőről szóló gyesösszeget, tehát csökkentették az egy gyermek után igénybe vehető gyes összegét is közel az egyharmadával. Tehát minden esetben, amikor mód és lehetőség nyílt rá, akkor korábban a szocialista kormányok elvettek ebből. Ráadásul most még páran ideológiát is csináltak belőle, hiszen Bauer Tamást és másokat hallhattuk az elmúlt években, akik azt mondták, hogy igenis, inkább a migrációra kell költeni és nem a magyar családokra. Ők elmondták, és Brüsszelben erre hevesen tapsoltak és bólogattak is, hogy igen-igen, a magyar családok támogatása helyett a migrációra kell fordítani a költségvetésben keletkező forrásokat.

Tehát ugyanazt folytatnák, amit 2010-ben abbahagytak, ugyanúgy a családoktól vennének el. És bár a magyar egy családszerető nép, a gyermek minden családban érték, ettől függetlenül jól látható, hogy nem független a gyermekvállalási kedv a kormány családpolitikájától, adópolitikájától.

(15.20)

Hiszen 2002-ben még valahol a középmezőnynek a vége felé volt Magyarország a gyermekvállalási kedv, az úgynevezett teljes termékenységi arányszám tekintetében az Európai Unió tagállamait tekintve, és ezt 2010-re, 8 év balliberális kormányzás alatt az utolsó, 28. helyre tornászták le. Azzal a családellenes, családokat megszorító politikával, amit vittek, olyan szintre vitték le a 200 szülőre jutó gyermekeknek a számát  115-re , aminél rosszabb arány az Európai Unióban nem volt. És 2010 óta egy családbarát kormányzással, családbarát politikával 16 helyet sikerült javítanunk ezen a listán, és újra a középmezőnyben van Magyarország, tehát érezhető mértékben sikerült javítani Magyarországon a gyermekvállalási kedvet, és így már 145-149 gyermek jut 200 magyar emberre, magyarul 100 párra, akinek gyermeke lehet. Ezért nem mindegy, hogy fordítunk vagy nem fordítunk a családokra, hiszen a családok nyilván vagy érzik az anyagi biztonságot, vagy nem érzik az anyagi biztonságot, ami az egyik fele a gyermekvállalásnak. Nyilván ez elsősorban egy érzelmi döntés, két embernek egy személyes döntése, de napjainkban ebben fontos szempont akár a harmadik gyermek vállalásánál vagy második gyermek vállalásánál az anyagi szempont is  itt tud az állam segítséget nyújtani. Az elmúlt években igen erősen igyekeztünk ezt meg is tenni.

A jövő évi családcélú ráfordításból 163 milliárd forint kapcsolódik az ön által is felsorolt családvédelmi akciótervhez. Már az eddigi döntéseink nyomán 300 milliárd forint jutott lakástámogatásokra, az idei forrás is többszöröse már a 2010-esnek, egymillió család tudott élni a családi adókedvezménnyel, 130 ezer ember sem adót, sem járulékot nem fizet, és az új otthonteremtési programmal, a falusi CSOK-kal újabb és újabb lehetőségeket nyitottunk meg. 114 ezren igényelték a CSOK-ot, 340 milliárd forint értékben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), közel félmillió ember lakhatásán javítottunk, és ami talán a legfontosabb: 55 ezer gyermeket vállaltak eddig a CSOK-ot felvevők. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai