Készült: 2024.09.22.17:34:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2013.03.26.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt hiszem, senki sem vitatja, hogy Magyarországon a lakosságnak nincs könnyű helyzete. Nyilvánvaló egy lassan öt éve tartó európai válságban vagyunk, 2008-ban senki sem gondolta, még önök sem, hogy ez ilyen hosszú ideig elhúzódik, és nyilvánvalóan ennek megvannak a következményei is.

Az igazi vita, ha jól értem, abban van, hogy miként lehet a lakossági terheket csökkenteni. Ebben a kormánynak és a kormánypártoknak világos eltökéltsége az, hogy a rezsiterhek csökkentése az, amelyik érezhetően és a költségvetés helyzetének veszélyeztetése nélkül lehetővé teszi a lakossági terhek csökkentését, érezhetően és a költségvetés megterhelése nélkül. Amit önök javasolnak, az élelmiszeráfa csökkentése, vagy az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése mindkét oldalról, az viszont veszélyezteti a költségvetés helyzetét, nyilvánvalóan jelentős költségvetési kihatással jár. Attól függően, hogy milyen kört veszünk be az alapvető élelmiszerek közé, attól függően 70-240 milliárd forintnyi kiesést jelentene a költségvetésnek, ami egy nagyon-nagyon jelentős kiesés akkor, amikor - ön is tudja - a túlzottdeficit-eljárás alól szeretne kikerülni végre az ország. 2004 óta túlzottdeficit-eljárás van Magyarországgal szemben, és ezt kockáztatná egyébként egy ilyen áfacsökkentés. Ezért mondom, a kérdés az, hogy melyiknek milyen terhe van a másik oldalról nézve a költségvetésre, az áfacsökkentésnek egyértelműen jelentős terhe van.

A másik az, hogy valóban érezhető legyen, tehát egy érezhető hatása legyen a tehetcsökkentésnek. Sajnálatos módon a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy áfacsökkentés az élelmiszereknél valahol elveszne az élelmiszerláncban, és nem jutna el a fogyasztóig, tehát nem lenne érezhető. Ezért a kormány világos álláspontot képvisel, érezhető lakossági tehercsökkentést szeretne, és olyat, aminek nincs közvetlen, súlyos hatása a költségvetésre. A rezsicsökkentés politikája ez, és ezzel a politikával megyünk tovább.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai