Készült: 2024.09.24.09:39:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2013.03.26.), 216. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:09


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZILI KATALIN (független): Államtitkár Asszony! Elnök Úr! Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy egy egészen más aspektusból szóljak hozzá ehhez a vitához, amit megtettem már az elmúlt időszakban akkor is, amikor egyébként az eredeti országgyűlési határozati javaslat vitája volt. De mielőtt ezt megtenném, szeretnék azért visszatekinteni 2007-re, amikor én magam 2007 tavaszán tettem meg azt az első javaslatomat, hogy érdemes lenne a privatizációs szerződések teljesítését felülvizsgálni.

Ugyanakkor volt - és ez még a válságot megelőző időszak volt - egy másfajta javaslatom is, ami a multikkal történő új szerződést jelenti. Sajnálom, hogy akkor ez nem került meghallgatásra, sőt akkor még helyenként politikustársaim megvádoltak azzal is, hogy netán vissza szeretném csinálni a privatizációt, ami nyilván nem volt szándékomban, hanem egyszerűen csak a szerződések teljesítésének a felülvizsgálata volt, éppen a pacta sunt servanda elve alapján. Ugyanakkor volt egy másfajta érv is, ami viszont arról szólt, hogy ez a fajta politika, ami a felülvizsgálatot jelenti, milyen érdekeket sért.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2011 májusa a következő időpont, amikor országgyűlési határozati javaslattal fordultam önökhöz, azzal, hogy támogassák azt a javaslatot, miszerint valóban a teljesítéseket vizsgáljuk felül, nem csak és kizárólag környezetvédelmi szempontból, hanem abból a szempontból is, ami a foglalkoztatást jelenti, hogy valóban annyi munkahelyet teremtettek vagy tartottak meg a privatizőrök, azokat a beszállítókat alkalmazták-e, akikkel egyébként a szerződésben foglaltak történtek, ha volt ilyen, a járulékfizetés hogyan történt, és sorolhatnám tovább azokat a szempontokat, amiket javasoltam. Sajnálom, hogy akkor képviselőtársaim tartózkodásukkal fejezték ki azt, hogy ennek nincs helye.

Ezt követően került sor arra a határozati javaslatra, amely határozati javaslatról most tárgyalunk, illetőleg itt egy kitételt szeretnék tenni: ehhez is volt egy módosító javaslatom a módosításkor, amiben a határidőt javasoltam módosítani 2013 júniusára, látva a feladatokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én most abból a szempontból vizsgálom ezt a jelentést, hogy mennyiben felel meg annak az országgyűlési határozati javaslatnak, amely országgyűlési határozati javaslatot elfogadtuk, és amelyben a privatizációs szerződések környezetvédelmi és természetvédelmi előírásainak kormány általi felülvizsgálatáról döntöttünk, és amely azt a négy pontot foglalja magában, amelyet érdemes végigtekintenünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében a jelentés tartalmazza azt, hogy 5731 előprivatizációs és közel 12 ezer privatizációs szerződés megkötésére került sor, és itt csak magam is szeretném kiemelni, hogy összességében olyan, ahol vállalt előírás történt környezetvédelmi feladatokra, összesen 100 ilyen megállapodás volt, illetőleg olyan, ahol nevesítetten vállalt előírások történtek, ez 120, illetőleg az örökségvédelemnél 20 ilyen szerződés történt. Ez elenyésző azokhoz képest, amennyi szerződés megkötésére sor került. Magam egyébként az eredeti határozat vitájában felvetettem azt is, hogy mi van azokkal a szerződésekkel, ahol egyébként kellett volna előírást tenni, ugyanakkor ilyen jellegű előírásokra nem került sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kiindulnék abból, ami egyébként a jelentés 5. oldalán már szerepel, éppen az anyagot készítők által is, hogy tovább kell folytatni ezt a munkát, hiszen - ahogy a jelentéstevők fogalmaztak - nem volt elegendő idő arra, hogy a teljes körű vizsgálatot elvégezzék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Magam a fenntartható fejlődés bizottságában éppen ezért javasoltam azt, hogy a gazdasági bizottság határozati javaslatához, ami egyébként az anyag elfogadását javasolja, tegyünk egy kitételt azzal, hogy az elfogadáson túl 2013. december 31-ig a felülvizsgálatot folytatni kell. Tehát tegyünk egy következő mondatrész-kiegészítést, ami nyilvánvalóan segíti azt, hogy valóban a jelentéstevők által is javasoltan ez a munka, tisztelt képviselőtársaim, folytatódjon.

Egyebekben a jelentés azt is tartalmazza, és erre szeretném a magunk figyelmét felhívni, hogy a szerződések felülvizsgálatánál - és így fogalmaz, hogy különösen azok környezetvédelmi, környezetbiztonsági, természetvédelmi és kulturális örökségvédelmi pontjainak a teljesítését jelenti -, tisztelt képviselőtársaim, a "különösen" az példálózó, ez azt jelenti, hogy más szempontú vizsgálatra is lehetőség van. Például foglalkoztatási szempontú vizsgálatra, hiszen ez nem egy taxatív felsorolás ebből a szempontból, hanem - ahogy a jogászok szokták mondani - exemplifikatív. Onnantól viszont, hogy példálózó ez a felsorolás, ez azt jelenti, hogy más szempontú vizsgálatokra is lehetőség van, nem csak és kizárólag a környezetvédelmi és az ehhez kapcsolódó célokra. Ezért azt javasolom, hogy akkor, amikor esetlegesen a határozati javaslatban a folytatásról döntünk, akkor ezt is vegyük figyelembe.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az összegezés tartalmaz egy pontot, ami az ellenőrzésről szól, tekintettel arra, hogy megfogalmazza: az objektív ellenőrzés feltételeit teljesíteni kell. Szól arról is, hogy nem mellőzhető a szabályok azon megfogalmazása, ami a garanciális rendszerek szankcióit tartalmazza, és szól arról is, hogy szabálysértések esetén szakhatóságokat kell igénybe venni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha ezeket a javaslatokat tekintjük, akkor rögtön feltehető a kérdés, hogy eleget tesz-e egyébként ezzel a javaslat annak - illetőleg eleget teszünk-e annak a feladatnak -, ami esetlegesen a jogszabályi háttér módosítását teszi egyébként a határozati javaslatban kötelezővé, ahol szintén egy december 31-ig terjedő határidő szerepel.

És szeretnék még egy momentumra kitérni: pontosan azt fogalmazza meg a határozati javaslat, hogy az Állami Számvevőszéket tájékoztatva vizsgálja meg. Ugyanakkor a jelentés éppen - ha emlékeim nem csalnak - az 52. oldalán kitér arra, hogy az általunk jóváhagyott jelentés kerül majd csak az Állami Számvevőszékhez. Egyébként a határozati javaslatból azt a következtetést vonom le, hogy már a számvevőszéki vizsgálattal együtt kellett volna látnunk, én legalábbis örültem volna, ha ez a kettő együtt történik. Így, tisztelt képviselőtársaim, kérem önöket, hogy tegyünk eleget annak, ami ennek a munkának a további folytatását is jelenti, éppen azokkal a hiányérzetekkel együtt is, amelyek a saját bizottságunkban, illetőleg itt, a patkó különböző oldalain is megfogalmazódtak, hogy valóban ez a teljesítés megtörténjen.

Képviselőtársaim, feltehető egy kérdés, és ez az utolsó kérdésem: kinek az érdeke az, hogy ez megtörténjen? Azt gondolom, hogy ez mindannyiunké, és ez nem pártpolitikai kérdés, hanem ez egyszerűen annak a kérdése, hogy azokat a szerződéseket, amelyek megkötésre kerültek, betartották-e; ott, ahol egyébként az előírások szükségesek voltak, de nem történtek meg, miért nem történtek meg. Még azzal együtt is világos képet kell látnunk, hogy - ahogy államtitkár asszony a bizottsági ülésen is fogalmazott - nyilván vannak olyan területek, ahol már nem lehet ezeket semmilyen módon jogilag érvényesíteni. De én azt gondolom, hogy ennek a vizsgálatnak akkor is egyetlenegy miatt kell megtörténnie, amit úgy hívnak, hogy magyar társadalom.

Köszönöm szépen. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai