Készült: 2024.05.05.05:39:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Gémesi György (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valószínű, hogy ez a vita, ami arról szól, hogy az adókedvezménnyel kapcsolatosan ki hogyan és mint kerülhet helyzetbe, nem fog ma véget érni. Elhangzott az előbb, Gyürk képviselőtársam, azt gondolom, azért egy kicsit kitisztította azt a képet, ami egy picit összezavarodott, hogy a 70 százaléka tudja igénybe venni, teljeskörűen pedig az 50 százalék. Ez azért nem ugyanaz, mint amit mondani tetszett, hogy 50 százalék veszi igénybe, a másik 50 pedig nem. De ezen lehet vitatkozni; a számokon is lehet vitatkozni, hiszen ha innen közelítek meg egy kérdést ezekkel a számokkal, vagy ha onnan azokkal, nagyon jól tudjuk, hogy lehet igazolni azt a gondolatmenetet, amit kiválasztunk és szeretnénk bebizonyítani. Én akkor is azt mondom, hogy ez az adókedvezmény-stratégia, ha úgy tetszik, a családok ilyen típusú megerősítése mindenféleképpen a jövő.

Az egy másik kérdés, hogy mi történik azokkal, akik lemaradnak. Nem tudom, képviselőtársaim között ott a túloldalon hány polgármester van; Szabó képviselőtársam az, de ő a fővárosban polgármester, bár elég nehéz kerülete van ilyen szempontból is. Azt gondolom, Szabó képviselőtársam is tudja polgármesterként azt, hogy milyen formában lehet a hóna alá nyúlni azoknak a családoknak, nemcsak a kiegészítő családi pótlék formájában, hanem milyen más támogatási rendszereket tud az önkormányzat megvalósítani a saját szociális normatív keretéből, ami megint állami forrásból érkezik oda a település szociális mutatói alapján, ami lehetőséget ad arra, hogy azok a leszakadó rétegek, amelyekről képviselőtársaim beszéltek, semmiféleképpen ne kerüljenek nehéz és válságos helyzetbe. Számokkal tudom kimutatni - kevés az idő rá -, hogy a települések milyen formában tudják segíteni ezeket a családokat: ennek egy része nyilván saját forrás, másik része pedig normatív mutató alapján jön.

Egyébként hadd mondjam el, hogy a kelet-magyarországi térségnek nemcsak a lemaradása keletkezett korábban, hanem a felzárkóztatási programja is elindult, hiszen számos település kap olyan forrásokat, pluszforrásokat az adóerő-képesség alapján, amelyekkel tudja ezeket a feladatait pótolni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Például Nyíregyháza polgármester asszonya nyilatkozhatna arról a közel 150 millió forintról (Az elnök ismét csenget.), amit ilyen formában kap meg a település. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai