Készült: 2024.09.26.04:46:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2012.10.30.), 326. felszólalás
Felszólaló Dr. Kiss Sándor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:15


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KISS SÁNDOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tehát ezzel a földforgalmi törvénnyel kapcsolatban egy kicsit messziről kezdeném. Miért fontos nekünk az, tehát egy országnak, egy nemzetnek miért fontos az, hogy a földje és a termőföldje a saját kezében, tehát a saját nemzeti tulajdonában maradjon, a saját állampolgárainak a tulajdonában maradjon? Úgy gondolom, sok mindenen túl arra szeretném felhívni a figyelmüket, hogy mit jelent az, ha valakinek földtulajdona van. És itt most nem a mezőgazdaságról beszélnék, hanem arról, hogy ha van egy, kettő, három, négy, öt hektár földje, az jó értelemben vett röghöz kötöttséget jelent, azt tudom, hogy az enyém. Nemhiába ragaszkodtak régen is a parasztok a földhöz, mert a föld önmagában gyökeret is jelent. Tehát én szeretném, ha erről is szó esne, hogy az a magyar állampolgár, akinek Magyarországon földje van, valamilyen módon ragaszkodik Magyarországhoz. Én ezt tapasztalatból tudom, tehát teljesen más érzés az, ha az embernek van földje - még ha nem is műveli esetleg -, mint ha nincs. Szeretném, ha erről az aspektusáról is beszélnénk.

A törvényjavaslatban ugye az van, hogy csak földműves tulajdonában lehet föld. Csakhogy ki a földműves? Én azt is földművesnek nevezném, akinek egy-két hektár földje van, és azon dolgozik, azon termeli meg a családjának, akár még a szűk családjának is az élelmiszert. Nekem egy picit - nem egyeztettem senkivel - van egy olyan érzésem, hogy nem biztos, hogy csak a mezőgazdaság oldaláról szabad ehhez a földtörvényhez közelíteni, hanem az én megítélésem szerint minden magyar állampolgárnak kellene hogy földje legyen, mert ez erősíti a nemzettudatot, erősíti a Magyarországhoz való tartozását is. Nyilván ebben a földtörvényben ez - sok minden egyéb más érdekeket és szempontokat figyelembe véve - így talán nem is nyilvánulhat meg teljesen.

Miért fontos még az, hogy magyar emberek tulajdonában maradjon a föld? A föld - akárhogy is nézzük - egy termelőeszköz vagy egy termelőeszköz része. Ugye, milyen jól megfogalmazza, hogy aranykoronában mérik, hogy egy föld mennyi jövedelmet tud termelni? Na most, hogy ez a jövedelem melyik nemzetnek, melyik országnak képződik - hát nyilvánvaló, ha idegen kézben van a föld, akkor az a jövedelem az idegennek termelődik és nem pedig a magyar nemzetnek. Tehát ez is egy olyan fontos dolog, ami évekre, évtizedekre és talán még tovább is meghatározhatja az ország sorsát.

Ami ezt a földtörvényt illeti, magát a szövegezést: az előbb egy kétpercesben említettem azt, hogy én próbáltam a különböző szereplők szemszögéből nézni ezt a törvénytervezetet, és tulajdonképpen azt kellene hogy mondjam, hogy majdnem mindenkinek megfelel ez a földtörvény, már az egyénre gondolva. Tehát megfelel a nagybirtokosnak, mert ki tudja játszani; megfelel a külföldinek, mert némi nehézség után ő is ki tudja játszani, és földhöz tud jutni; megfelel bármilyen földtulajdonosnak, akinek - az előbb kritika ért - 50 hektárja vagy 100 hektárja van, hogy még több földet szerezhessen. Tehát ennek a földtörvénytervezetnek - amellett, hogy "lyukasnak" látom, kijátszhatónak látom - van egy olyan aspektusa, hogy bizony visszaélésekre adhat okot ez a szövegezés, tehát a spekulációt nem szűri ki.

Nekem például a halastó tulajdonlására vonatkozó rész tetszik, ahol ugye az van, hogy ha valakinek halastava van, akkor az milyen előjogokat szerezhet - jól értelmeztem. Úgy gondolom, ha valakinek halastava van, ugye, haltenyésztéssel foglalkozik, az csak olyan földet szerezhessen, ami szorosan kapcsolódik az ő tevékenységéhez, de e szerint a szövegezés szerint - értelmezésem szerint - ez kijátszható. Vagy csak példaként említsem, hogy mennyi földje lehet valakinek. A jövedelmének a 25 százaléka ugye bérbeadásból is származhat, tehát ez is egy kijátszható rész. Tehát nekem ez a legnagyobb bajom a földtörvénnyel.

És szeretnék még egy másikat említeni, az egyházak szerepét, arról nem esett szó ma. Lehet, hogy a Kereszténydemokrata Néppárttól komoly kritikát kapok, de úgy gondolom, hogy miért kell nekünk az egyházaknak korlátlan földszerzési lehetőséget biztosítani - nem értem ezt. Azt elfogadom, hogy 1200 hektárig, 300 hektárig vagy valamilyen módon korlátozva földhöz jussanak, de arra, hogy gyakorlatilag az egyházi földbirtok újraéledhet - mert a lehetőség megvan rá -, nem nagyon látok magyarázatot. Ha arról van szó, hogy szociális célra vagy szociális földművelésre az egyháznak is legyen tulajdona, azt elfogadom, de azt, hogy semmilyen korlátozás nincs azzal kapcsolatban, hogy az egyházak földhöz jussanak, semmiképpen nem tartom szerencsésnek.

Tehát én arra hívnám fel majd a későbbiekben - újra elmondom - a törvényalkotók figyelmét, hogy próbálják beleélni magukat abba a szereplői helyzetbe, hogy önök hogyan próbálnák ezt a törvényt kijátszani, a saját maguk érdekében; már úgy értem, hogy annak a szerepében. Újra csak azt kell mondanom, hogy ez a törvény így nem megfelelő. Arról persze nem beszélek, hogy ugye, a családi gazdaságokról és az üzemgazdálkodásról szóló törvény nincs benne, tehát egyáltalán igazából olyan nagyon nem is tudom, hogy miről beszélünk.

(18.50)

Tehát ha most ezt elfogadjuk, akkor majd a másik két törvényt ehhez fogjuk igazítani, vagy akkor újra ezt is módosítjuk? Ez nekem abszolút nem világos.

Arra hívnám fel a figyelmet, ugye nagyon sokat beszéltünk arról, hogy milyen az ideális üzemméret. Göndör képviselő úr a nagy gazdaságok mellett érvelt. Be kell látnunk, hogy van, amiben igaza van, de van, amiben nincs. Tehát egyszerűen a professzor úr nyilván ennek tökéletes szakembere, ő teljesen a kis gazdaságok mellett tört lándzsát, Göndör képviselő úr a nagyokat preferálta. Úgy gondolom, hogy a kettő... (Göndör István: Sokadszor rosszul tetszett mondani.) Jaj, bocsánat, bocsánat, nem jól mondtam. Tehát én úgy gondolom, hogy a kettő között van az út, és a törvénynek afelé kell tendálni, amit Ángyán képviselő úr mondott. Igenis változzon meg az a tulajdoni szerkezet, hogy valóban a földnek eltartó és népességmegtartó szerepe legyen. Én ezeket tartanám a legfontosabbnak. Nagyon szerettem volna, ha kiveséztük volna ezt a törvényt, de nyilvánvalóan majd a részletes vita során és még előtte lesz erre lehetőségünk.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai