Készült: 2024.09.20.04:00:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2011.10.27.), 184. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Előző felszólalásomban említettem, hogy három területtel szeretnék foglalkozni. Akkor az oktatásról beszéltem, most jóval rövidebben a kultúráról és az ifjúságpolitikáról szeretnék néhány mondatot ejteni a költségvetés tekintetében, illetve a költségvetés kiadási oldaláról szeretném megközelíteni ezt a két területet.

Rögtön a kulturális területekre adandó pénzt összehasonlítva az előző évivel, tavaly a kormány 196 milliárd forintot költött kulturális tevékenységekre és szolgáltatásokra, idén ez az összeg 169 milliárd forint. Ez nominálértéken 14 százalékos csökkenés, reálértéken több mint 18 százalékos. Tehát úgy gondolom, kicsit megdöbbentő, ha ezen egy pillanatra elgondolkozunk, hogy egyetlenegy év alatt közel egyötödét vonja ki az állam, a kormány a kultúra területéből.

De mit is jelent ez konkrétan? Itt van például a kulturális, társadalmi, civil és nonprofit szervezeteknek szánt támogatás, amely tavaly még 717 millió forint volt, ez 152 millió forintra csökken le, tehát közel az egyötödére, ha jól látom, gyorsan fejben számolva. Kiket is érint ez a nagyfokú, radikális csökkentés? Érinti az Anyanyelvápolók Szövetségét, a Magyar Írószövetséget, a Magyar Népfőiskolai Társaságot, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületét, és még lehetne sorolni számos szervezetet, amelyek jelentősen kisebb költségvetésből gazdálkodhatnak jövőre az önök helytelen gazdaságpolitikája következtében. De szintén komoly megszorításra számíthatnak a művészeti intézmények alá sorolt szervezetek, intézmények, 1800 (sic!) forintos elvonás várható itt, illetve a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának Hivatala, amely a műemlékek állagának megőrzését, eredeti állapotának helyreállítását szolgálja. Innentől kezdve már ezekre is közel fele annyi pénzt lehet csak költeni. De például a Hagyományok Háza is jóval kisebb költségvetésből gazdálkodhat, ami egyébként érdekes módon a részletes indoklásban ki van fejtve, hogy idén ünnepli a Hagyományok Háza fennállásának 10. évfordulóját. Hát, nem kívánok senkinek ilyen születésnapot, hogy a költségvetésük közel felét elvonják.

És rengeteg más intézményt, szervezetet lehetne itt felsorolni a kultúra területéről, de még néhány mondatot szólnék inkább az ifjúság területéről. Egy dologban pozitívat tudok mondani a kormányra, hogy következetes; következetes abban, hogy mellőzi az ifjúságot teljes egészében az eddigi másfél éves működése folyamán. Ezt már tapasztalhattuk az ifjúsági törvény meg nem alkotásában; hogy az alaptörvényünkben miként viszonyultak a fiatalokhoz, mindösszesen két mondatban, ott is elvárásokat megfogalmazva foglalkoztak a fiatalokkal. Eddig mindösszesen Az új nemzedék jövőjéért című vitairatra tellett, de ez is inkább csak egy kommunikációs fogásnak tűnik a kormány részéről, mint valódi megoldásnak a fiatalok problémáira. Most pedig a költségvetés szintén ezt a hozzáállást támasztja alá. Ami kevés forrás volt eddig az ifjúságra, az is csökken.

Gondoljunk például bele, hogy ez az ifjúság, a szakma 2,2 millió embert ért ide korosztály alapján a fiatalok közé, ők mindösszesen néhány száz millió forintból gazdálkodhatnak különböző jogcímek alapján. Pedig úgy gondolom, ez egy hihetetlen nagy lehetőség, hogy az ebben a korosztályban lévő embereket különböző módon lehetne orientálni, helyes irányba terelgetni, hogy igenis szükség van itt a közösségi életre, hagyományaink ápolására. Ne arról szóljon a fiatalok élete, hogy egész nap a Facebook előtt ülve töltik el, barátok nélkül a mindennapjaikat, vagy a különböző tévésorozatok nézik, hanem valódi értékek felé tereljük ezeket az embereket. Önök most ettől veszik el a lehetőséget, ettől a területtől, amit 8 év alatt nagyon komoly megszorítások értek. És önök most ezt folytatják.

Egyébként, amit ma itt Vágó Gábor LMP-s képviselőtársam elmondott, annak nagy részével egyet tudok érteni ezen a területen. Ez is mutatja, hogy az ifjúságpolitika pártok felett álló ügy. Én így tekintek erre most is. Tehát nem pártpolitikai alapon közelítem meg, hanem úgy gondolom, mindannyiunk célja az kell legyen, hogy ezekre a fiatalokra nagyobb figyelmet fordítsunk, próbáljuk itthon tartani őket. Viszont ez a költségvetés egyáltalán nem ezt szolgálja.

És még egy dologra térnék ki zárásként, a kábítószer-fogyasztás megelőzésével kapcsolatos feladatokra. Tavaly még 512 millió forintot fordított erre a kormány, az idén ez már csak 300 millió forint. Ez nominálértéken 42 százalékos csökkenés.

(17.10)

Ez teljesen érthetetlen számomra, hiszen tudjuk, hogy mekkora problémáról van szó. A kormány most állítólag foglalkozni fog a drogstratégiai tervezettel, ami azt mutatná, hogy érzékelik a probléma súlyosságát, ennek ellenére a költségvetésben reálértéken fele pénzt szánnak a kábítószerrel kapcsolatos koordinációra, prevencióra. Ezt egy nagyon elhibázott lépésnek tartom.

Összességében tehát félő, hogy ez a költségvetés visszafordíthatatlan károkat fog okozni a kultúra, az oktatás és az ifjúság területén, és egy rövid távú szemléletről tanúskodik, amit nagyon veszélyesnek tartunk, ezért nem tudjuk támogatni ezt a költségvetést.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai