Készült: 2024.09.25.15:33:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Ön az imént igen sajátos, egyoldalú interpretációját adta egy valóban bonyolult és ellentmondásos helyzetnek, nevezetesen, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő működésében tapasztalt anomáliáknak és hiányosságoknak. Ezekről az Állami Számvevőszék értékelését mindenképpen irányadónak tekintjük. Képviselő úr ezen kívül egy sor olyan kérdést is felsorolt az imént, amelyekben a vizsgálat még nem fejeződött be, és amelyekről nem mondhatjuk, hogy egyértelmű képünk lenne róluk. A lényeg azonban az, hogy képviselő úr radikális lépéssel szeretné megoldani a problémákat, nevezetesen azzal, hogy azonnal állítsunk le minden folyamatban lévő ügyet, tehát azonnal hirdessünk moratóriumot minden, jelenleg állami tulajdonban lévő ingatlan, üzletrész, föld vagy egyéb vagyonelem eladására.

Ha képviselő úr azt igényli, hogy az állami vagyon privatizációja törvényes, jogszerű, átlátható és kikezdhetetlen legyen, akkor önnel egyetértek; akkor erre a válaszom: igen. Ha a képviselő úr azt igényli, hogy mindazokban az esetekben, amikor ez nem így történt, akkor a lehető legszigorúbb eljárást érvényesítsük, akkor önnel egyetértek; akkor erre az a válaszom: igen. De nem vállalkozhatunk arra, hogy a fürdővízzel a gyereket is kiöntsük. (Folyamatos, nagy zaj.) Nem vállalkozhatunk arra, hogy rapid, látványos intézkedéssel a meglévő vagy feltételezett kárnál is nagyobb kárt okozzunk. Nem vállalkozhatunk arra, hogy fenntartsuk a tulajdonlásból eredő kötelezettségeket olyan ingatlanoknál vagy olyan gazdasági társaságoknál, amelyeknek nincs jó vagy megfelelő gazdája az állam kezeiben, s amelyek csak költségvetési terhet, állami ráfordításokat igényelnek.

Ennek kapcsán emlékeztetni szeretném képviselő urat arra, hogy az állami vagyonról szóló törvény elfogadásával az Országgyűlés a kormánytól független testületet, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot ruházta fel a vagyongazdálkodással és ezen belül a privatizációval kapcsolatos döntésekre. Az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter számára a törvény csak kivételes beavatkozási lehetőséget biztosít. Ezzel a pénzügyminiszter csak akkor kíván élni, ha a döntésekre valamilyen nemzetgazdasági érdekből van szükség. Szerencsére eddig olyan döntést nem kellett hozni, amely azért kellett volna, mert a tanács valamely, bármely szempontból is kifogásolható határozatának végrehajtását meg kellett volna akadályozni, és szerencsére ilyen helyzet most sincs. (Folyamatos, nagy zaj.)

Ennek kapcsán említem, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak az állami vagyonnal való 2008. évi gazdálkodásáról szóló jelentését a kormány benyújtotta az Országgyűlés részére. Ebben a jelentésben számot adunk az állami vagyon értékéről, összetételéről, értékváltozásairól, az állami vagyon hasznosításából elért bevételekről és az állami vagyonra fordított kiadásokról. A tisztelt Országgyűlésnek ezért is szeretném hangsúlyozni, hogy az állami vagyonról eddig még soha nem készült ilyen beszámoló. Mint azt ez a jelentés is igazolja, az állami vagyonnal el tudunk számolni, a tanács az állami vagyonnak felelős gazdája, döntéseit nem kell operatív miniszteri beavatkozásokkal irányítani, befolyásolni.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a válaszomat szíveskedjék elfogadni, és ha a képviselő úr éppen befejezte a telefonálását, akkor remélem, hogy ő is tud válaszolni.

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai