Készült: 2024.09.20.22:06:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2009.11.11.), 144. felszólalás
Felszólaló Molnár László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR LÁSZLÓ, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési bizottság legutóbbi ülésén többségi szavazással támogatta a kormány előterjesztését, és kéri a parlamentet annak elfogadására, illetve kéri az ellenzéki oldalt is, hogy a kétharmados törvények vonatkozásában támogassa a kormány előterjesztését.

Ahogy az imént is mondtam egy másik előterjesztés kapcsán, az alkotmány és a jogalkotási törvény módosításával elérhető az, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete olyan jogkörerősítést nyerjen el, amely a nemzetközi jogban Európában, az Európai Unió tagállamaiban különböző formában van jelen. Van, ahol a nemzeti bank erősödött, van, ahol a felügyelet, van, ahol egyik van, van, ahol a másik van, különböző variációk vannak. A dolog lényege az, amit már korábban is más törvények kapcsán említettem, de ez a törvénycsomag - ez az öt - összeillik, hogy a baseli bankfelügyelet korábbi ajánlását, amelyet már más országok alkalmaznak önállóan, önkéntesen, mindenféleképpen Magyarországnak is át kell venni. Most éppen a felügyeleti hatáskör egyik lényeges pillére ebből a háromból, a felügyeleti hatáskör témaköre az, amelyet a parlament tárgyal.

Megítélésem szerint arra is fel kell készülni, ahogy itt már más törvény kapcsán elhangzott, hogy akkor is működőképes legyen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete megerősítve, amennyiben a kétharmados törvény nem kerül elfogadásra. Azt gondolom, hogy a módosító indítványok, amelyek benyújtásra kerülnek az ülésszak végéig, lehetőséget fognak biztosítani arra, hogy néhány olyan kérdésben tegyünk módosító indítványt, ami hatékonyabbá teszi a munkát.

Ilyennek ítéltük a pénzügyi stabilitási tanácsot, és a szervezeti rendszer átalakítását sokkal inkább egy '99-es modell felé toljuk vissza, mint az évek folyamán, 2004-2005-ben és 2007-ben is alakított és nem kellő hatékonysággal működő, döntően a szervezeti rendszer hibái miatt. Azt gondolom, hogy a következő időszak lehetőséget ad arra, hogy akár az ügyfél-, akár a panaszkezelés, de a felügyeleti hatáskör erősítésével a pénzügyi közvetítő rendszer működése átláthatóbb legyen, és az elvárásainknak jobban megfeleljen.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai