Készült: 2024.09.21.03:09:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (1999.12.01.), 14-16. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS, a gazdasági bizottság előadója: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Az Országgyűlés gazdasági bizottsága fontolóra vette, megvitatta az előttünk lévő törvényjavaslatot a pénzügyi szervezetek állami felügyeletéről. A bizottság többségi szavazattal ajánlja az Országgyűlésnek a tárgysorozatba-vételét és a megvitatását. A bizottság vitája során felmerültek azok a szempontok is, amelyeket már hallottunk a miniszter úrtól, a másik bizottság előadójától és kisebbségi véleményének kifejezőjétől, mégis engedtessék meg, hogy rámutassak néhány szempontra.

Igen fontosnak tartottuk és látjuk, hogy a gazdasági stabilitás szempontjából szemléljük ezt a jelenséget. Valóban, a pénzügyi rendszer biztonságos működése nagyon lényeges a magyar gazdasági élet fejlődése tekintetében. A pénzügyi piacon az elmúlt években jelentős változások mentek végbe, és nyilvánvalóan ilyesmik fognak történni a következő esztendők során is, nemcsak azért, mert az ország gazdasága növekszik, hanem azért is, mert nemzetközi kapcsolataink, az Európai Unió és más kapcsán ez elvárható.

A specifikus szempontokat érdemes aláhúzni, mert hiszen ezek bizonyára visszatérő témái lesznek az elkövetkezendő országgyűlési tárgyalásnak, a téma megtárgyalásának. Az, hogy a felügyelet tevékenységének célja a pénz- és tőkepiac zavartalan működésének és a pénzügyi szervezetek ügyfelei érdekei védelmének, a pénzügyi viszonyok átláthatóságának, továbbá a tisztességes és szabályozott piaci verseny fenntartásának elősegítése, ez annyira világosan és meggyőzően húzza alá a tennivalókat, hogy ezek az érvek jól hatottak a gazdasági bizottság kontemplációja során.

Természetesen értékeltük azt, hogy a létrejövő felügyelet feladata az, hogy a pénzügyi intézmények ügyfeleinek, tehát a betétesek, a befektetők és mások érdekét szem előtt tartsa, továbbá a pénzügyi szférát a törvényjavaslat és a létrejövő felügyelet olyan szélesen szemléli, hogy ez bizalmat kelthet az egész gazdasági életben, nevezetesen: a kereskedelmi bankokon, a takarékpénztárakon és más egyéb hitelintézeteken túlmenően belefoglalja vagy foglalkozik, hatáskört kap az árutőzsdei, a biztosítási, aztán a kölcsönös biztosítópénztárak, a magánnyugdíj-pénztárak, sőt a közraktárak és kockázati tőkeágazatok tekintetében is. Vita volt erről a bizottságunkban, és az az érv kerekedett felül, hogy mindezek az intézmények valóban pénzzel dolgoznak vagy - szélesebben fogalmazva - okmányaik, okirataik pénzügyi jellegű instrumentumok, tehát hangsúlyt kapott a prudens működésnek a fontossága.

Nincsen most időm arra, hogy megosszam a tisztelt Házzal a vitának azt a részét, miszerint az intézmény a kormány szerve és hogy az Országgyűlésnek mennyi a szerepe. Igen, a többség a kormány szervének tekintette, mert hiszen a pénzügyminiszter ennek a feladatnak a vivője. A vita során valószínűleg sor kerül ezeknek a kérdéseknek a tisztázására (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a gazdasági bizottság tagjai közül többen is hozzá kívánnak majd szólni. Ismétlem, javasoljuk...

ELNÖK: Képviselő úr...

DR. HORVÁTH JÁNOS, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai