Készült: 2024.09.24.18:33:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2000.02.29.),  134-146. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 16:33


Felszólalások:   124-133   134-146   140-146      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az interpellációk megtárgyalására.

Füle István úr, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Szolnok ivóvíz nélkül" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. FÜLE ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ön előtt is ismert, ez év februárjában Románia irányából jelentős ciánszennyeződés vonult le a Szamoson és a Tiszán. A Tisza élővilágának szinte teljes kipusztulása mellett jelentős károkat szenvednek azok, akik a Tiszából, a Tiszához kötötten élnek.

Kritikus napokat élt át a fentieken túl Szolnok városa és a környező hat település, amelyek közvetlenül is a szolnoki vízműtől kapják az ivóvizet. Szolnok ugyanis az egyetlen olyan város Magyarországon, amely teljes egészében a Tisza medréből kényszerül ivóvizét kinyerni. Ebben a térségben nincs lehetőség a térszint alatti vízkészletek feltárására, így 1910 óta a ma ismert megoldást alkalmazzák.

A Tisza folyó sok esetben hoz le olyan szennyeződést - olaj, cián, vegyi anyagok s a többi -, amelyet a felszíni víztisztítómű nem tud fogadni, ezért 120 ezer ember biztonsága érdekében Szolnok megyei jogú város 1998-ban, 1999-ben is címzett támogatásra irányuló pályázatot nyújtott be a tartalék vízbázis bekapcsolása érdekében, eddig eredménytelenül. A pályázatot ez évben is benyújtják.

A tartalék vízbázist egy 17 kilométer hosszú, Alcsi-Holt-Tisza-ág rákapcsolása a felszíni vízműre jelentené, mely utóbbit alkalmassá kell tenni a nyersvíz fogadására. A vízmű jelenlegi állapotában erre nem képes. A tartalék vízbázis közel egy hónapig tudja biztosítani az ivóvízellátást. Bekerülési költsége bruttó 1 milliárd 600 millió forint, amely jelenleg nem áll rendelkezésre sem az önkormányzatnál, sem a vízműveknél. Ugyanakkor a probléma megoldása a környezeti szennyezés szabályozhatatlansága miatt is rendkívül sürgőssé, a vízellátás biztonsága miatt feltétlen szükségessé vált, mindezt azért, hogy elkerüljük a címben felvetett ijesztő lehetőséget.

Ezért kérdezem az államtitkár urat: szándékozik-e a kormány érdemben foglalkozni a problémával? Mikor és hogyan?

Várom a tisztelt államtitkár úr válaszát. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

 

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szolnok megyei jogú város tartalék ivóvízbázis kialakításához címzett támogatás elnyerésére - úgy, ahogy ön is említette - 1999-ben beruházási koncepciót nyújtott be.

A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium által közzétett, 2000. évre szóló címzett támogatási igény bejelentéséhez előírt beruházási koncepció tartalma szerint ez a beruházás akkor nem volt támogatható. A szakminisztérium azonban az önkormányzattal folytatott egyeztetése során, átérezve a település problémáját, figyelembe vette a város polgármesterének kezdeményezéseit. A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter tájékoztatójában az önkormányzatok 2001. évi beruházási koncepció tartalmi követelményei között támogatható feladatként szerepel a felszíni vízből nyert vízbázishoz a tartalék vízbázis kialakítása. Ezek szerint azon önkormányzatok is benyújthatják igényüket, amelyek felszíni vízből nyerik az ivóvizet, és annak átmeneti szennyeződései miatt tartalék ivóvízbázist kell kialakítani. Ez a tájékoztatás megjelent 2000. február 1-jén az önkormányzatok közlönyében.

Az önkormányzatok a beruházási koncepciót a hatályos jogszabályok szerint 2000. május 5-éig nyújthatják be.

A jelenlegi szabályozás tehát a beruházás megvalósításához, annak állami támogatásához címzett támogatás formájában elvi lehetőséget biztosít. A címzett támogatásokról a döntést a kormány előzetes javaslata alapján és a 2001. évi költségvetési törvényben biztosított pénzügyi feltételek figyelembevételével az Országgyűlés fogja meghozni. A döntésnél a tisztelt Ház reményeink szerint figyelembe veszi Szolnok városának és a környező hat településnek a problémáját, amelynek megoldását magam is messzemenően támogatom. Az Országgyűlés döntésére várhatóan - a jelenlegi menetrendet figyelembe véve - 2001 első félévének végén kerül sor.

Kérem a tisztelt képviselő urat válaszom elfogadására. (Taps a Fidesz soraiból. - Várhegyi Attila: Bravó!)

(14.10)

 

ELNÖK: Megkérdezem az interpelláló képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

 

DR. FÜLE ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az interpelláció időszakában a Krasznán foszfortartalmú vegyület folyik le. Ez ugyan nem hasonlítható a ciánszennyeződésre, de jelzi azt, hogy a szennyeződés szinte naponta fenyegeti a Tiszát és benne Szolnok vízellátását. Amit ön jelzett nekem, mindenképpen biztatónak tekinthető. Ezzel együtt is természetesen pici bizonytalanság van a kérdésben. A válasz szerint tulajdonképpen 2001-re tolódik el a megvalósíthatóság, illetve egyáltalán a pályázat elfogadása, illetve a megvalósíthatóság ennek függvényében még tovább tolódik.

Szívesen elfogadnám a válaszát, de éppen e bizonytalanság miatt jelenleg ezt nem tehetem meg. A megvalósíthatóság időszakában szívesen visszatérek erre egy elfogadható válasz reményében.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az interpellációra kapott választ. Megkérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Az eredményjelző táblán 118 igen, 52 nem, 5 tartózkodó szavazat jelenik meg.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés pillanatnyilag határozatképtelen. Kérem a folyosókon tartózkodó képviselőket, hogy jöjjenek be a terembe, és tegyünk még egy kísérletet! Az ülésteremben lévő képviselő urakat pedig arra kérem, hogy foglalják el a helyüket, és kérem, hogy nagyobb figyelemmel kísérjék a parlament munkáját! Kérem a gép ismételt bekapcsolását!

Még egy kísérletet teszünk a szavazásra. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Az eredményjelző táblán 122 igen, 36 nem, 3 tartózkodó szavazat jelenik meg.)

Tisztelt Országgyűlés! A Ház még mindig határozatképtelen.

Áttérünk a következő interpelláció tárgyalására. (Dr. Gidai Erzsébet jelzi, hogy nem működik a gépe.) Kérem bekapcsolni Gidai Erzsébet gépét! A következő interpellációt meghallgatjuk, és utána megpróbálunk határozni ebben kérdésben is. Remélem, addigra határozatképes lesz a Ház.

 

Tisztelt Országgyűlés! Szent-Iványi István úr, az SZDSZ képviselője... (Általános zaj.) Képviselő Hölgyek és Urak! Kérem, hogy nagyobb figyelemmel kísérjék a munkát, és kisebb hangzavarral! Szent-Iványi István úr, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a külügyminiszterhez, "Mit keres Budapesten a néppárti-szabadságpárti osztrák kormány külügyminisztere?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

ELNÖK: Az interpelláló képviselő úr nem fogadta el az államtitkár válaszát. Megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 152 igen szavazattal, 84 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Visszatérnénk az előző interpelláció szavazására. Füle István képviselő úr nem fogadta el Kontrát Károly államtitkár úr válaszát. Megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 159 igen szavazattal, 61 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Dán János, a Független Kisgazdapárt képviselője, interpellációt nyújtott be a legfőbb ügyészhez: "Se pénz, se posztó" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   124-133   134-146   140-146      Ülésnap adatai