Készült: 2024.09.19.05:39:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 247. felszólalás
Felszólaló Dr. Bartha László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARTHA LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A kormány programjában megfogalmazta az egészségügy átalakítását, korszerűsítését, költséghatékonyabbá tételét, mely során a cél az, hogy az alacsonyabb költségszintű ellátóhelyek, azaz a járóbeteg-szakellátás és az alapellátás kapjon a betegellátásban meghatározott szerepet. Ebben a rendszerben elvárható, hogy az orvosoknak, az egészségügy legmagasabb képzettségű szakembereinek anyagi megbecsülése közel azonos legyen. Jelenleg ez nem mondható el.

Az 1990-es évek elején a magyar egészségügyben elindult ugyan a reformfolyamat, de sajnos ez megrekedt a háziorvosi rendszer funkcionális privatizációjánál. Ez azt eredményezte, hogy az alapellátásban tevékenykedő önálló, illetve a szakellátásban dolgozó közalkalmazott orvosok jövedelme jelentősen eltávolodott egymástól. Az orvostársadalom ilyen arányú egyenlőtlenségét oldani kell, esélyt kell teremteni a szakellátás résztvevői számára is a kedvezőbb jövedelemviszonyok elérésére. Természetesen nem azt akarom ezzel kifejezni, hogy a háziorvosok keresete a sok, mivel ez az összeg számukra nem a meggazdagodást jelenti.

Az elmondottak alapján megfontolandónak látszik egy új státus kidolgozása és a privatizációs lehetőség megteremtése, az alapellátásban dolgozókon túl a szakellátás orvosai számára is. Így lehetőséget adhatnánk az orvosok munkáját segítő egészségügyi szakdolgozók részére is.

Az egészségügynek a betegek gyógyításán túl az egészségügyi ellátást nyújtók részére is a lehető legmagasabb színvonalú megélhetést kell biztosítani. A közalkalmazotti státusból való kilépés nemcsak anyagi előnyt, hanem nagyobb szakmai önállóságot is teremt, lehetővé teszi a szakmai ismeretek fejlesztését szolgáló konferenciákon, továbbképzéseken való részvétel finanszírozását, szakkönyvek vásárlását, melyet jelenleg az állami, önkormányzati intézmények szűkös anyagi helyzete igen korlátozottan enged meg. Ezzel a lehetőséggel jobb, minden szereplő számára kiszámíthatóbb jövedelmi viszonyok alakulhatnának ki, másrészt a szakellátás intézményrendszerének, infrastruktúrájának kihasználtsága is javulhatna azáltal, hogy például egy manuális szakmában dolgozó részére az intézmény meghatározott feltételekkel rendelkezésre bocsátaná műtői kapacitását. Így az orvosok és a szakszemélyzet helyzetének javításán túl javulhatna a jelenlegi források felhasználásának hatékonysága, mely meggyőződésem szerint indokolt, s új források bevonására is lehetőséget biztosítana.

Mindezek alapján kérem tisztelt miniszter úr tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy a szakellátásban dolgozó orvosok és egészségügyi szakszemélyzet jogállásában várható-e, s ha igen, mikor várható változás. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai