Készült: 2024.09.21.03:06:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2007.11.26.), 195. felszólalás
Felszólaló Kovács Kálmán (SZDSZ)
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS KÁLMÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy szinte minden pontjában kérdésének, illetve a kérdésében rejlett álláspontjával egyetértek. Valóban az lenne a helyes, és az a helyes, ha a környezeti kár okozója vagy a környezeti kár okozásának felelőse fizetné, rendezné el ezt a kárt. Ez 1995 óta Magyarországon törvény.

Az, hogy ezt mégsem tudjuk betartani, azt mutatja, hogy nem elegendő meghozni a törvényt, hanem ha kell, akkor olyan egyéb jogszabályokkal kell a feltételeket megteremteni, ami biztosíthatja, hogy egy jó törvényt be lehessen tartani. Az sem segített, bár valamelyest igen, hogy Európában elsőként bűncselekmény hazánkban egy bizonyos mérték fölött a környezeti károkozás. Éppen ezért elindult '95-ben ugyan az az országos környezeti kármentesítési program, amelynek keretében több mint 500 helyszínen több mint 100 milliárd forint értékben történt már helyreállítás, de nem győzzük. Nem győzzük nemcsak azért, mert 1000 milliárdnyi feladat van előttünk, hanem azért sem, mert újrakeletkeznek ezek a károkozások, és ahogy ön is mondta, közben eltűnnek a cégek, eltűnnek a felelősök.

Éppen ezért egyértelmű volt, hogy szabályozási módosítás kell, és a magyar parlament ez év tavaszán az egyes környezetvédelmi tárgyú törvények környezeti felelősségével összefüggő módosítása során két nagyon fontos szabályt hozott. Egyrészt, hogy a cégek, ha meg is szűnnek, a cég vezetői a társaság megszűnését követően is korlátlan és egyetemleges felelősséggel tartoznak a környezeti kárért, tehát időben korlátlanul. A másik pedig, hogy az ingatlanjukra elidegenítési tilalmat, magyarul, jelzálogot lehet bejegyezni. Most pedig itt van, itt lesz a parlament előtt a környezetvédelmi biztosítékadásról és céltartalékképzésről szóló jogszabály, amely a tevékenységhez már eleve hozzáköti azt a garanciális elemet, hogy ha a tevékenység során károkozás történik, ne mi fizessük közösen, hanem a károkozó.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai