Készült: 2024.09.22.23:15:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2015.04.27.), 309. felszólalás
Felszólaló Heringes Anita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERINGES ANITA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Az MSZP álláspontja az, hogy az éghajlatvédelem olyan környezetvédelmi kérdés, amely modern és felelősségteljes gazdaságpolitikai megoldásokat kíván. Ez az, amit nem látunk a Fidesz-KDNP-kormánynál, hiszen amíg Nyugat-Európában, az Európai Unió többi tagállamában és a szomszédos országokban is uniós forrásokból épülnek a nulla kibocsátású szél- és naperőművek, ezek engedélyezését Magyarországon gyakorlatilag leállították, a megújuló és zöldenergiába nem fektet az Orbán-kormány, és az elmúlt időszakban még büntetőadókat is sikerült rájuk kivetni. Ehhez csak gratulálni tudunk!

A 2010-ben a kormányváltáskor még 300 milliárd forint értékű kiotói kvótavagyon mára gyakorlatilag értékét vesztette, és ez az önök hibás klímakvótavagyon-eladásából kifolyólag történhetett meg. A kvótavagyon értékesíthető része a 2010-es kormányváltáskor körülbelül 10 millió egység volt, az akkori tőzsdei áron ez 54 milliárd forint értéket jelentett volna.

(21.00)

Az Állami Számvevőszék jelentése kiemelten foglalkozott a 2012. évi kvótaeladással. A jelentés szerint 2011-12-ben ugyan kilenc cég jelentkezett vásárlásra, de formai okokból senkivel sem jött létre az eladási jogviszony. Annak ellenére, hogy az NFM akkori szakértői 7-14 eurós árat jósoltak 2012-re, az ajánlatok 9-10 euró/egység áron érkeztek be, ehhez képest önöknek a leggyengébb áron, 3 eurós egységár alatt sikerült értékesíteni. Az elhibázott értékesítésből származó vagyonvesztés így közel 5,4 milliárd forint volt, amelyet, ugye, az energiahatékonysági programban, a panelprogramban lehetett volna hasznosítani, ha önök ezt nem állították volna le.

Az elmúlt évek rossz döntései bizonyítják, hogy óriási hibát követett el a Fidesz, amikor 2010. április 6-án az Országgyűlés Környezetvédelmi bizottságának ülésén jogszerűtlenségekre hivatkozva megtiltották, hogy az akkori Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 7,6 eurós egységáron 12,8 milliárd forint értékben kiotói kvótaegységeket értékesítsen. Mára nemcsak az derült ki, hogy az akkori értékesítések teljesen jogszerűek és törvényesek voltak, de az is, hogy a baloldali kormányok sokkal jobb áron tudták volna értékesíteni a kvótavagyon egy részét. Így viszont a Fidesz hibájából nemcsak elvesztette Magyarország a bevételi lehetőségét, de a jelenlegi kormánypárt rossz döntése miatt olyan fedezethiány állt elő a panelprogramban, amit a mai napig nem sikerült pótolniuk. Tudják, még a legnehezebb időszakban is, a válság időszakában, 2008 és ’10 között, a gazdasági válság tényleg legnehezebb éveiben is 300 ezer lakóegység felújítását támogatták a baloldali kormányok. Éves átlagban ez majdnem százezer. Bárhogy nézzük, ha az önök számait nézzük, 2011-ben 4045 lakóegységet sikerült támogatni, 2012-ben pedig 1082 darabot.

Orbán Viktor kormánya a rossz kvótaértékesítés-politikája miatt több tízmilliárd forint bevételkiesést okozott a költségvetésnek. Egy szakmailag megfelelő értékesítés sok ezer hazai kis- és középvállalkozónak jelentett volna biztos megrendelést, és több százezer családnak a mindennapi megélhetési költségeinek valós és fenntartható csökkentését. Mert tudják, az az igazi rezsicsökkentés, amit nem kell befizetni. De ezt sajnos az Orbán Viktor vezette kormánynak nem sikerült a mai napig sem megértenie.

Egy hasonló méretű panelprogram megvalósítására lett volna lehetőségük, amit a baloldali kormányok tettek. Éppen ezért mi ezt a törvényjavaslatot nem fogjuk tudni támogatni. Át kéne gondolni, hogy hogyan lehetne normálisan csinálni az éghajlatvédelmet és a klímapolitikát Magyarországon is. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai