Készült: 2024.09.22.19:32:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 14. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úrnak azt tudom mondani, az a kérdés, hogy kinek érdekében kormányzunk. Ha önnek azok vannak a szemei előtt, akik megkapják a nyugdíjukat, majd ezt euróra váltják, akkor önnek igaza van. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ilyet nem mondott.) Ezeknek az embereknek az erős forint áll érdekükben. Ha ön azoknak az érdekét képviseli, akik, mondjuk, az ingatlanjukat külföldieknek adják el vagy adják bérbe, igaza van, nekik az erős forint áll érdekükben. Ha ön azokat képviseli, akik erős forint mellett bővülő importtal fokozzák a versenyt a magyar gyártókkal szemben, akkor önnek igaza van. Csak döntse el! Ha tehát ön a magyar forintját külföldön elkölteni igyekvő kevesek érdekét képviseli, akkor támogassa az erős forintot. (Moraj.)

Ha ön a magyar gyártásnak és szolgáltatásnak egyre fokozódó versenyt jelentő importálókat képviseli, akkor magának igaza van, támogassa az erős forintot. Ha az ön pártja ezek szerint tehát nem a magyar gyártókat képviseli, nem a magyar kereskedőket képviseli, nem azokat képviseli, akik itthon dolgozni akarnak azoknál a vállalatoknál, amelyek külföldön értékesítenek, ha ön nem ezt képviseli, akkor szerintem igaza van, akkor ön nyugodtan támogassa az erős forintot. Ez az a gazdaságpolitikai demagógia, amelyet ön a pártelnökével együtt évek óta folyamatosan hangsúlyoz. (Derültség a Fidesz soraiban.) Bár lehet, hogy jól hangzik: erős forint - erős gazdaság, de azt gondolom, nem véletlen, hogy az Európai Unió valamennyi tagállama mást sem tesz, mint arra figyelmezteti az Európai Központi Bankot, hogy vegye észre, ez az erős euró folyamatosan visszaveti egész Európa gazdaságát.

Nyilván ön figyelemmel kíséri, hogy mit mond újraválasztását követően az új amerikai kormány. Akarja-e, hogy a történelmi mélyponton lévő dollár erősödjön? Nyilván ön követi az eseményeket, és nyilván ön is úgy tudja, mint én, hogy azt mondja az amerikai pénzügyminiszter, isten ments; Amerika versenyképességéhez, ahhoz, hogy Amerika a világgazdaságban mint saját teljesítményének eladója és exportálója legyen jelen, a gyenge dollár kell. Lehet, hogy ön úgy gondolja, hogy Magyarországon más szabályok érvényesek, mint Európában, és más szabályok, mint az Egyesült Államokban, azt kell önnek mondjam, próbálkozott ezzel az ön pártelnöke, de nem fog ez bejönni. Azt gondolom, ennél elegendő kevesebbet is akarni, például azt, hogy támogassuk a magyar termelőket, támogassuk a magyar gyártókat, támogassuk a magyar munkahelyet, ehhez pedig nem 190 forintos dollár/forint árfolyam kell. Támogassák a kormányt ebben a törekvésében, Áder úr, és meglátja, lehet, hogy közösen többre fogunk menni. (Taps az MSZP soraiban.)

Ami pedig a '98 és 2002 közötti teljesítményt illeti, amelyet semmiképpen nem szeretnék elvitatni, annak azért valóban volt három nagyon fontos összetevője. Az egyikről Kuncze frakcióvezető úr beszélt. Nagyon hálásak lettünk volna önöknek, pénzügyminiszter úr, ha csak megközelítően olyan erős, olyan erősen növekedő gazdaságot hagynak maguk mögött 2002-ben, mint amit '98-ban átvettek. Nem sikerült megtenni. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Hangok ugyanonnan: Ugyan már!) Másrészt: ugye, emlékszik, mert ön tervezte azt a költségvetést, hogy hány százalékponttal tervezték alá az inflációt folyamatosan, és hány százalékponttal haladta meg a valóságos infláció a tervezettet, és mennyi volt a költségvetésnek az a bevétele, amely fölött a parlament nem gyakorolt ellenőrző szerepet; és önök úgy viselkedtek, mintha a sajátjukat osztották volna. (Nagy taps a kormánypárti padsorokban.)

És ha a saját kormányzásának időszakára talán már nem is emlékszik, azért emlékezhet az elmúlt két évre, amikor Magyarországon a bérek 24-25 százalékkal, a nyugdíjak pedig 16-17 százalékkal növekedtek, és az itt szereplő, benyújtott költségvetésben jövőre is 3-4 százalékos reálbér-növekedés van. Azaz azt tudom mondani önöknek, hogy ebben a négyéves ciklusban a bérek soha korábban nem látottan 30 százalékkal fognak növekedni, a nyugdíjak pedig 20 százalékkal. Ha most lenne kalapja, bizonyára megemelné, volt miniszter úr. (Taps az MSZP soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: A reálkereset csökkent.)

Ami pedig az árfolyamot illeti, egészen addig a magyar exportteljesítmény növekedett, amíg önök megtartották a csúszó leértékelést, és nem nyitották ki a sávokat. Mert amióta kinyitották a sávokat, azóta a forint árfolyama olyan hektikusan mozog, hogy nincs az a gazdasági szereplő, aki meg tudná mondani, hogy mivel tervezzen, nincs az a gazdasági szereplő, aki képes biztosítani az árfolyamát, és a gazdálkodáshoz szükséges kiszámíthatóságot tudná garantálni. Önök tették ezt meg 2001-ben, és 2001 óta a forint folyamatosan több kockázatot hordoz, mint annak előtte bármikor, azért, mert megtették. Megtették, képviselő úr.

Befejezésül: nem lehet egyszerre hideget és meleget is, képviselő úr; el kell dönteni. Ha ön annyira aggódik a magyar költségvetés állapotáért, ennek örülök, ha ön annyira aggódik az adósságszolgálatért, ennek is örülök, akkor nyilvánvalóan azt kéri a kormánytól, hogy növeljen adót, és csökkentse a szociális ellátásokat. Képviselő úr, jöjjön elő a farbával! Mondja azt, hogy növeljünk adót, hogy csökkentsük a hiányt, mondja azt, hogy csökkentsük a szociális ellátásokat, mert ön aggódik a hiányért. El fogjuk utasítani az igényét, megmondom előre. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Tudja miért? Mert nekünk fontosabbak az emberek, mint önnek ezek a hibás számok.

Köszönöm szépen. (Derültség és felzúdulás az ellenzéki padsorokban. - Nagy taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai