Készült: 2024.09.23.01:35:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.), 380. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:  Előző  380  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat legfőbb célja az élet- és vagyonbiztonság hosszú távú és zavartalan fenntartása.

Ha megnézzük ennek a törvényjavaslatnak a keletkezését, hogy miért kellett már néhány hónappal ezelőtt ezt megnyitni, majd visszavonni, aztán ismét a parlament elé hozni, akkor nem ebben a néhány hónapban kell gondolkodnunk, hanem gyakorlatilag 2012. július 1-jéig kell visszamennünk: ez pedig a rezsicsökkentés kiterjesztése volt. Amikor úgy döntött a parlament, illetve előtte a Fidesz-KDNP-frakció és a kormány, hogy a rezsicsökkentést nemcsak az energiaszolgáltatásra, nemcsak a villany-, a gáz- és a távhőszolgáltatásra, hanem még egyéb közszolgáltatásokra, így többek közt a kéményseprésre is ki kívánja terjeszteni, akkor, hogy is mondjam, nagyon nehéz megoldóképlet elé jutottunk, és ha visszaemlékeznek, ez a terület volt az egyik leghangosabb és legvitatottabb, mert előtte a parlament, hogy is mondjam, bizonyos érdekek figyelembevételével olyan döntéseket hozott, amelyek nagyon keményen sújtották a magyar embereket. Többek közt parlamenti törvényen alapult az a döntés, hogy az országban egyébként a szociálisan leginkább hátrányos helyzetűekre jellemző, szilárd tüzelésű kémények sormunkáit évi egyről kettőre emelték fel, és ezt az emberekkel kellett kifizettetni.

(22.10)

És még nagyon sok egyéb problémát láttunk. És azt tapasztaltuk, hogy miközben rezsicsökkentésről beszélünk, aközben ugyan az ország minden pontján nem egységesen, sőt, nagyon is eltérően, akár négy-ötszörös szorzó különbséggel is az embereket sarcolták meg a kéményseprési díjak kifizetésével. Volt az országnak olyan területe, ahol a 2 ezer forintos díj egyszer csak megugrott 6-7-8 ezer forintra. És ekkor kellett olyan megoldást választani, ami többek között például Budapesten 44 százalékos csökkenést hozott az emberek számára, ugye a 4 ezer forintos óradíjat 2 ezer forintban maximáltuk.

És aztán el is érkezett az az idő nemsokára, amikor a kéményseprő-vállalatok, cégek, önkormányzatok kijáróemberei is megkeresték a kormányt, megkeresték a parlamenti képviselőket, hogy valamit ezzel a dologgal csinálni kellene, mert az eddig megszokott szép, kényelmes, kötelező közszolgáltatás, ami egy nagyon erős biztos piacot jelent, már nem úgy működik, mint eddig. És ez okozta a problémát.

És nagyon hosszú időn keresztül folytak tárgyalások. A tárgyalásokat ne e törvény szakaszában nézzék csak, hanem ebben az egész két és féléves konstellációban! Tárgyalásokat folytattam én is, a kormány is és még jó néhány képviselőtársam a kéményseprők szervezeteivel, kéményseprőcégekkel, önkormányzati képviselőkkel, polgármesterekkel, még én is polgármester voltam abban az időben, meg fővárosi közgyűlési tag is. Úgyhogy ezeket a tárgyalásokat lefolytattuk, és nem jutottunk egyről a kettőre, de mégiscsak kellett volna egyről a kettőre jutni, mégpedig azon célok elérése érdekében, amit egyébként ez a törvényjavaslat megfogalmaz, és szándékaiban meg betűjében is be kíván tartani. És még egyszer szeretném mondani: a legfőbb célja az élet- és vagyonbiztonság hosszú távú és zavartalan fenntartása. Szerintem ez megelőz mindent.

De van egy második cél, ez pedig a rezsicsökkentés fönntartása. Sőt, a rezsicsökkentés kiterjesztése, ugyanis látható volt, hogy ezen a területen a lakossági rezsicsökkentés akár száz százalékot is elérhet. És ezt biztosítja ez a törvény, hogy amikor ez a törvény hatályba lép, akkor a lakosság ingyen kapja a kéményseprést. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos szempont.

Azonkívül biztosítja azt is, hogy az önkormányzatok ne egyik napról a másik napra szembesüljenek azzal a lehetőséggel, amit a törvény egyébként számukra biztosít, hanem ha úgy döntenek, hogy az önkormányzati törvényben megállapított kötelezettségüket, közszolgáltatási kötelezettségüket fenn kívánják tartani addig, amíg a közszolgáltatási megállapodás szól, akkor dönthetnek így is az önkormányzatok. De egyébként többszereplőssé válik a piac, és azt gondolom, hogy ez bizonyos versenyhelyzetet is teremthet, hiszen a piacon azért megmaradnak a magáncégek, megmaradhatnak az önkormányzati cégek, és természetesen belép, mivel állami kötelezettségként értelmezzük az élet- és vagyonbiztonság fenntartását és annak az ingyenessé tételét a lakosság számára, ezért nyilván egy állami szervnek kell belépni, ez pedig a katasztrófavédelem. És én azt gondolom, hogy amikor többszereplőssé válik a piac, bizonyos versenyhelyzet is kialakulhat, és szerintem mindenki meg fogja találni a helyét ezen a piacon, akkor azon kevésbé kell gondolkodnunk, hogy mi lesz a kéményen keményen dolgozó emberekkel; szerintem mindenkinek lesz lehetősége arra, hogy valahol elhelyezkedjen, és azt a munkát, amit eddig végzett, azt elvégezhesse, és ugyanazért a díjazásért, amit eddig ezért megkapott.

A fentiek tekintetében még egy dologra hívnám fel a figyelmet. Én azt hiszem, akkor járunk jól, hogyha az emberek nagy többségének az érdekeit nézzük, és ahogy itt fogalmazott honvédelmi államtitkár úr, nem szakszervezetesdit játszunk itt a parlamentben. Tehát nekünk nem az a dolgunk, hogy átvegyük a szakszervezetek vagy akár a szakmai szervezetek szerepét, hanem az, hogy megnyugtató módon rendezzük azon célok érdekében, amit az előbb többször is elmondtam, ennek a piacnak, ennek a kötelező közszolgáltatásnak a helyzetét.

És még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet, mind a katasztrófavédelem, mind a magáncégek, mind az önkormányzatok és az önkormányzati cégek figyelmét, hogy ez a kötelező közszolgáltatás az ügyfélszolgálat rendezése nélkül, az érintettek együttműködése nélkül, a fogyasztók együttműködése nélkül, fogyasztóbarát intézkedések és a tudatos fogyasztói magatartás kialakítása nélkül nagyon rendezetlenül fog működni. Egyébként eddig is rendezetlenül működött, tehát itt van a lehetőség, hogy ezen a területen is előre tudjunk lépni.

Én a fentiek tekintetében és a célok megvalósítása érdekében arra kérem önöket, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot, a Fidesz-KDNP-frakció meg fogja szavazni holnap. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  380  Következő    Ülésnap adatai