Készült: 2024.09.21.12:21:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.), 352. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem szóló képviselő úr megemlítette, hogy köszönik a munkát a Magyar Honvédség állományának, én pedig azt gondolom, hogy van is mit köszönni. Az elmúlt öt évből nagyon is van mit köszönni, hiszen a Magyar Honvédség csak azért működőképes a mai napig, mert ilyen elkötelezett az állománya, amilyen. Nagyon jól látjuk, hogy hogyan köszönik meg nekik a munkát. Például egy ilyen salátatörvénnyel, amely most előttünk fekszik.

Képviselőtársaim, és ezt mondom az államtitkár úrnak is, ez nem rugalmasság! Ez nem rugalmasság, amiről beszélnek, ez egy átverés! A rugalmasságnak ott kellett volna megnyilvánulnia, amikor például a védelmi költségvetésről tárgyaltak. Abban kellett volna rugalmasabbnak lenni felfelé és emelni a védelmi költségvetést, jóval korábban.

Vagy például említek egy másik szót: a felelősséget. Azt a felelősséget, ami a létszám feltöltésének elmaradásában van, és ez a kormány felelőssége. Ahogy azt a képviselőtársam említette, 5500 fős létszámhiánnyal küzd a Magyar Honvédség. A Magyar Honvédség létszáma a következőképpen van megállapítva, engedjenek meg egy pontos idézetet abból az országgyűlési határozatból, ami a honvédség részletes bontású létszámáról szól. „Az engedélyezett létszámot az Országgyűlés úgy állapítja, hogy az biztosítsa a Magyar Honvédség alaprendeltetés szerinti feladatainak maradéktalan ellátását.” Így szól az országgyűlési határozat.

Ehhez képest küzd 5500 fős létszámhiánnyal a Magyar Honvédség. Felhívom rá a figyelmet, ahogy azt a képviselőtársam is megtette, hogy ennek a létszámhiánynak az ad hoc, villámgyors menedzselése vagy ne adj isten megoldása, mert látjuk, hogy ezzel küzd a kormány, hogy most mit csináljon ebben a helyzetben, hiszen megnövekedtek a Magyar Honvédség feladatai, nem azzal lesz lehetséges, hogy teljesen kiszolgáltatják a jelenlegi állományt. Felhívom rá a figyelmet, hogy most is 120 százalékon dolgoznak, mégis mindenféle korlátozást eltörölnek velük kapcsolatban, és innentől kezdve a munkavégzésük 180 százalékra is nőhet. Ezt várják el ezektől az elkötelezett emberektől, akik esetében itt szeretném leszögezni, hogy természetesen mindenki tisztában van azzal, hogy jóval magasabb a teljesítőképességük, a teherbíró képességük, mint egy átlag magyar állampolgárnak, de ez nem azt jelenti, hogy ezek az emberek gépek lennének.

Miről szólnak ezek a módosítások? Három fontos elemet szeretnék én is kiemelni. Az egyik a közalkalmazottak, a honvédségi dolgozók kiszolgáltatása. A felek megállapodásához köti az eltérést a törvényjavaslat, ami önmagában is rendkívül cinikus, hiszen tudjuk, hogy ez mennyire múlik a közalkalmazott szándékán vagy sem. Így közös megállapodással függesztik fel a munka törvénykönyvének számtalan rendelkezését, és innentől kezdve 832 óra túlmunkára és rendkívüli munkavégzésre kötelezhetőek ezek az emberek. Ez 104 munkanap pluszban, és mivel 52 hét van, egész évben korlátlanul dolgoztathatók.

A katonákkal mi történik? Ott 300 plusz 150 óra túlszolgálat volt ez idáig a korlátozás. Ez az, amit szintén sikerül felfüggeszteni, tehát korlátlanul terhelhetőek lesznek ők is. A katonák esetében az alábbi törvényi rendelkezések kerülnek felfüggesztésre: vezénylésre vonatkozó szabályok, szolgálatteljesítés időtartamára vonatkozó szabályok, munkaközi szünet, pihenőidő, pihenőnap, munkaszüneti napok, a túlszolgálatnak ez a korlátozása, amit említettem, őr‑, ügyeleti és készenléti szolgálat. Tehát abszolút felfüggeszthetőek ezek a törvényi rendelkezések.

A harmadik dolog, amit kiemelnék, az pedig az, hogy miért is alaptörvény-ellenes ez a javaslat, amelyről beszélünk. Még különleges jogrendben is, rendkívüli állapotban is rendelettel szükséges szabályozni a szolgálatteljesítésre vonatkozó szabályokat. Tehát nem a szolgálati elöljáró határozza ezt meg. És mindezt teszik szintén teljesen alkotmányellenesen egyébként feles törvényben. Értem én, hogy ez lassan már szinte gyakorlattá válik, de azt gondolom, hogy a biztonság kérdésében, ami igenis felelőssége a kormányzatnak, abban, hogy mit tesz a biztonságért, mit tesz a magyar emberek védelméért, a Magyar Honvédség hatékony működéséért, nem megengedhető ilyen felelőtlen lépés.

Azt pedig már csak mellékesen említem meg, hogy újra kiderült, hogy hazudott a kormány, hiszen amikor elfogadták a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalmát és a törvénymódosítást, amely ezt lehetővé teszi, cáfolták, hogy ez egy új különleges jogrendet jelentene, és azt is állították, hogy hatályos törvények nem lesznek felfüggeszthetők a válsághelyzet kihirdetése esetén. Itt a példa, képvi­selőtársaim, hogy igenis felfüggeszthetővé válik. Ha elfogadják ezt a javaslatot, akkor egyrészt kiderül, hogy hazudtak, másrészt pedig, azt gondolom, ez mind a jogállamisággal, az alkotmányossággal szembemegy, és igenis biztonsági kockázatokat hordozhat magában ez a lépés.

A Magyar Honvédség létszámhiánya, az, hogy az elmúlt öt évben nem felelősen gondolkodtak erről a kérdésről, egyértelműen a kormányzat felelőssége. Még ha nem is ismerik be, talán kezdik látni azt a tényt, hogy védelmi kérdésekben nem lehet ad hoc intézkedésekkel kapkodni, nem lehet képességeket, nem lehet állományt csak úgy a semmiből megteremteni, előhúzni, hanem igenis folyamatos, kiszámítható stratégiára és építkezésre van szükség. Azt láthattuk, hogy az elmúlt években folyamatosan csökkent a Magyar Honvédség költségvetése, és azt is láthattuk, hogy folyamatosan csökkent az állomány, pont a szerződéses legénységi állomány, akik egyébként a gerincét képezik a Magyar Honvédségnek. Körülbelül ezerfős létszámhiánnyal küzdenek csak ebben az állománykategóriában, tehát semmiképpen nem tűr halasztást az, hogy komolyan foglalkozzanak ezzel a kérdéssel.

Azt mindenképpen elutasítjuk, hogy ez a törvényjavaslat így elfogadásra kerüljön. Adtunk be módosító javaslatokat, mint ahogy a képviselőtársam említette a kisebbségi véleményben, de nem támogatták ezeket. Továbbra is fenntartjuk, hogy sem a közalkalmazottakat, a honvédségi dolgozókat, sem pedig a katonákat nem lehet ilyen körülményeknek kitenni. Az egyértelműen látszik, hogy a Magyar Honvédség feladatai a jövőben emelkedni fognak a biztonsági környezet változásai miatt, éppen ezért felelős gondolkodást várunk el önöktől. Ha nem változtat a kormány ezen a javaslaton, amely előttünk fekszik, önmaga okoz biztonsági kockázatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai