Készült: 2024.09.21.15:50:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.), 16. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt engedjék meg, hadd kezdjem azzal, hogy természetesen a kereszténydemokrácia nemcsak Magyarországon játszott fontos szerepet a második világháború utáni békés újjáépítésben Európában, hanem maga a közös európai gondolat is egy kereszténydemokrata eredetű gondolat. Konrad Adenauer és Robert Schuman nélkül nem lenne az az Európai Unió, amelynek ma Magyarország is tagja. Ők azonban, amikor ezt létrehozták, akkor lehet, hogy még kicsit másféle Európában gondolkodtak. Egyvalamit biztosan leszögezhetünk: Európának az eredeti keresztény és kereszténydemokrata gyökereit mindig is fontosnak, sőt mi több, a legfontosabbnak tartották. S tisztelt képviselőtársaim, arra is kíváncsi lennék, hogy az a Konrad Adenauer, aki a hírek szerint egyszer úgy fogalmazott, hogy a tízparancsolat azért olyan egyértelmű, mert nem konferencián döntöttek róla, vajon mit szólna ma ahhoz a nemegyszer tapasztalható tanácstalansághoz és döntésképtelenséghez, amely az Európai Unió vezetőit jellemzi akkor, amikor a képviselő úr által említett másik témában, a bevándorlási kérdésben folyamatosan tanácskoznak, de megoldást a maguk részéről nem találnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az itt a hozzászólásokban már korábban is elhangzott, Magyar­ország álláspontja kezdettől fogva az, hogy Európa számára a legfontosabb képesség mindenképpen az kell legyen, hogy képes legyen, tudja és akarja is a külső határait megvédeni. Őszintén sajnáljuk, hogy erre vonatkozóan sem a megoldást, sem a megfelelő anyagi erőforrásokat Európának, Európa vezetőinek mind ez idáig nem sikerült mozgósítani. Tisztelettel jegyzem meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy az Európai Unió vezetői által a határok megvédéséhez, illetve a bevándorlási kérdés kezeléséhez ígért pluszforrásokat a mai napig nem sikerült számunkra maradéktalanul folyósítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egyet tudok érteni képviselő úrnak azzal a felvetésével, hogy a megengedő brüsszeli bevándorláspolitika az elmúlt hónapokban világosan megbukott, azonban úgy tűnik, hogy az Európai Unió vezetői ezt sajnos nem akarják észrevenni. Nemcsak a párizsi események óta, hanem a párizsi események előtt is nyilvánvaló volt, hogy ez az ellenőrizetlen beáramlás, amely ma Európa határain a bevándorlási helyzetet jellemzi, bizony-bizony növelni fogja a biztonsági kockázatokat, és növeli a terrorveszélyt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy ma már egyszer említettem, az elmúlt hónapokban átlag 12 másodpercenként érkezett egy illegális bevándorló Európába. Több mint 1 millióan érkeztek be mind ez idáig csak ebben az esztendőben. Nem tudjuk, hogy kik ők, és azt sem tudjuk, hogy egészen pontosan mik a szándékaik. Valljuk be őszintén, hogy az Európai Unió jelenlegi határrendészeti szervezete nem tudja feltárni a valós személyazonosságukat, hiszen azt mondanak magukról, amit akarnak, és olyan hamisított okmánnyal érkeznek, amilyennel akarnak, azok valódiságát ma nem vagyunk képesek ellenőrizni. Éppen ezért természetesen azt sem tudhatjuk, hogy mennyi közülük az álcázott terrorista, vagy éppenséggel olyan ember, aki valamilyen más oknál fogva próbálja meg az eredeti személyazonosságát eltitkolni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen ezért vallja a magyar kormány azt az álláspontot, hogy az ide beérkezetteknek egyrészt a beáramlását meg kell állítani, a határokat meg kell védeni és az ellenőrzési képességet meg kell teremteni. Ezért támogattuk a Törökországgal kötendő megállapodásnak azt a pont­ját, amely az ottani menekülttáborokban a humanitárius segítségnyújtást jelenti, és nem tudtuk támogatni azt, hogy újabb bevándorlókat hozzanak be Európába. Éppen ezért ezt tartjuk a kötelező betelepítési kvótában is az egyik legnagyobb veszélynek, mert meggyőződésünk szerint azt a problémát, amit az illegális bevándorlók beáramlása előállított, a kötelező betelepítési kvóta valójában szétterítené Európában.

(13.30)

Ennek megfelelően a kötelező betelepítési kvóta, ahogy növekedtek Európa kockázatai, növelné egész Európa területén, minden országban a terrorveszélyt. A kötelező betelepítési kvóta sajnos veszélyezteti a kultúránkat is, pontosan azokat az eredeti keresztény európai gyökereket, amelyekről hozzászólása elején tisztelt képviselő úr beszélt. A kötelező betelepítéssel egész Európában, így hazánkban is megváltozna az etnikai, kulturális és a vallási összetétel úgy, hogy erre vonatkozóan sem az európai, sem a magyar polgárok sem Európa, sem más országok vezetőinek felhatalmazást nem adtak.

Úgyhogy, köszönve képviselőtársaim eddigi segítségét ehhez, ismét szeretném leszögezni, hogy a magyar kormány továbbra is folytatja a kötelező betelepítési kvóta elleni küzdelmet, és továbbra is hangsúlyozni fogjuk Brüsszelben minden uniós csúcson, hogy az elsődleges fontosságúnak a külső határok közös védelmét tartjuk. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai