Készült: 2024.09.19.08:59:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2012.06.14.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Papcsák Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAPCSÁK FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Csak a pontosság kedvéért: Szűcs Jenő, Vázlat Európa három történeti régiójáról című művében jelent meg a "szabadság kis körei" kifejezés. Azonban azt gondolom, hogy ha már a politikai etikát egy picit behoztuk ide a parlamentbe - és nagyon köszönjük a szocialista frakcióvezetőnek, hogy ezt a parlamenti vitát kezdeményezte -, csendességre inteném önöket abban a tekintetben, hogy köszönjük a kezdeményezést, de az önöktől jobbra ülőknek van joga véleményt formálni erről a két évről. Mert önök olyan örökséget hagytak erre az országra, erre a kormányra, amely nem alapozza meg az önök hozzászólási lehetőségét. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.)

Ugyanis önök nem jártak az elmúlt években az utcákon. (Simon Gábor: Ezt ne nekünk mondd!) Elsuhanó autókban üldögéltek, és nem látták például Zugló közbiztonságát, nem érzékelték a falvakban lévő problémákat, nem érzékelték a magyar családok problémáit, mivel nem jártak az utcán az elmúlt években (Simon Gábor: Ne vicceljél már! Gyere velem, elmegyek veled egy hétvégén!), és ha rendben menne az igazságszolgáltatás, akkor nem is járnának többet az utcákon.

(16.20)

Úgyhogy úgy ítélem meg, hogy ez az a kormány, amely bátran nyúlt a nagy rendszerek átalakításához. Választhatott volna, hogy nem nyúl ezekhez a rendszerekhez, és hagyja abban az ásatag, ódon, roskatag épületében az igazságszolgáltatás és a jogrendszer kereteit, amelyet az elmúlt években megtapasztalhattunk. Ezzel szemben a kormány bátran hozzányúlt ezekhez a rendszerekhez. (Simon Gábor: Bátran, az emberek pénzéhez.) Ez óriási bátorságot jelentett, hiszen vállalta az esetleges népszerűségvesztés ódiumát is.

De hogy néhány területet említsek: a parlamentünk az elmúlt években, az elmúlt két évben tárgyalta a közigazgatás teljes rendszerének az átalakítását, hiszen megváltozott a teljes közigazgatási rendszer; a kormánytisztviselők jogállásáról szóló jogszabály pontosan rögzíti, hogy milyen formában és milyen lehetőségek illetik meg őket; létrehozta a fővárosi és megyei kormányhivatalokat, ami egy teljesen új rendszer; a közszolgálati tisztviselőkről is új jogszabály jött be.

Fontosnak tartom megemlíteni az alkotmányozás kérdését. Szakítottunk az 1949. évi XX. törvénnyel, ezzel teljesen új alapokra helyeztük a nemzetpolitikánkat is.

A törvényhozás rendszerét is teljes mértékben átalakítottuk, hiszen itt ugyancsak drámai volt az örökség. Új jogalkotásról szóló törvényt fogadott el ez a parlament, az Alkotmánybíróság rendszerét is átalakította. Mi voltunk azok, akik az előző évek ígéreteivel ellentétben 386-ról 200 főben maximáltuk a parlamenti képviselők létszámát - ez óriási bátorság volt -, és az önkormányzati képviselők létszámát is csökkentettük. Azt gondolom, ez fontos lépés volt.

De ha már az igazságszolgáltatást szóba hozták, a szocialista-szabad demokrata kormányzás időszakában több mint 1500 olyan ügy volt, amely azért évült el, mert ugyan vádat emeltek az ügyészek, de a bíróságok nem tárgyalták. Nem tudjuk, melyek ezek egyébként, de nagyon szívesen megnéznénk.

Mirkóczki képviselő úrnak csak egy félmondat: az igazságszolgáltatás egy önálló hatalmi ág, nem tud a kormány és nem tud a parlament beavatkozni ebbe a rendszerbe. Azonban annyit megtettünk - és megteszünk a jövőben is -, hogy ennek az önálló hatalmi ágnak egy kiszámítható rendszerét alkottuk meg, ezt megtettük a bírósági szervezetről és igazgatásról szóló törvény megalkotásával, az ügyészségről szóló törvénnyel, a bírák jogállásáról és javadalmazásával összefüggő törvény megalkotásával.

Még egy szempontot szeretnék az önök figyelmébe ajánlani: most tárgyalja az Országgyűlés a büntető törvénykönyvet, amely egy nagyon szigorú és nagy ívű kódex, amely pedig biztonságot ad a magyar családoknak, mert önök nem védték meg a magyar családokat és nem védték meg a magyar polgárokat az elmúlt években.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai