Készült: 2024.09.19.06:59:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2002.09.17.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Világosi Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:46


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VILÁGOSI GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Szeptember elején Stumpf István, a Fidesz-kormány kancelláriaminisztere nevéhez kapcsolódóan ismét betekintést nyerhettünk az elmúlt négy év vállalkozásfejlesztő politikájába. A Miniszterelnöki Hivatal 2001-ben 500 millió forintos alaptőkével alapította az inkriminált In-Forrás Kht.-t. A nevében közhasznú társaság fő tevékenysége a jelek szerint a következő: hatalmas összegek kifizetése el nem végzett feladatokért.

Jelenlegi tudomásunk szerint a választások előtti hónapokban az In-Forrás 50 millió forint értékben adott megbízásokat, de a teljesítésnek furcsa módon nincs nyoma. A pedagógusoknak szánt 30 ezer számítógép elosztására például egyszerre két szerződést is kötött, nem kevesebbért, mint napi egymillió forintért, és ezen a feladaton még maga a minisztérium is dolgozott. A két szerződés után pedig mintegy 20 millió forintot ki is fizetett az In-Forrás.

Más esetben ugyanez a cég 8,8 millió forintos megbízást adott egy kft.-nek az egészségügyi szolgáltatások strukturális átalakítására, más esetben pedig a közigazgatási portált látogató internetesek közötti közvélemény-kutatásra kapott megrendelést majd’ 10 millió forintért, míg egy további cég távmunkatanulmányt készített 11 millióért.

Gyanítható a sikkasztás és az okirat-hamisítás, hiszen erre jó példa az ügyvezető autójával kapcsolatos sztori, az iratok tanúsága szerint ugyanis az ügyvezető 2001. augusztus elején saját gépkocsiját havi 150 ezer forintért adta bérbe az általa vezetett cégnek. Mivel azonban bérbeadóként saját magával mégsem köthetett szerződést, ezért egyik alkalmazottját hatalmazta fel az ügylet lebonyolítására. Az sem jelentett azonban problémát, hogy az illető dolgozó csak később került a céghez, ugyanúgy, mint az ellenjegyzést végzett dolgozó. Az aztán már csak hab a tortán, hogy 2001-ben a bérleti szerződésre ütött pecsétet később, csak 2002 elején szerezte be az In-Forrás Kht.

A bérbeadással kapcsolatos dokumentumokból tehát kiolvasható az, hogy az ügyvezető idén májusban saját gépkocsija bérleti díjaként tíz hónapra visszamenőleg egy összegben mintegy másfél millió forintot vett fel. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy látszik, így kellett Fidesz-módra bérleti szerződést kötni.

A sajtóból értesülhettünk arról, hogy az ügyben a Miniszterelnöki Hivatal vizsgálatot, az ORFK pedig nyomozást indított.

Mindezek alapján megkérdezem a miniszter urat, hogy be tud-e már a vizsgálat eredményéről vagy újabb fejleményekről számolni. Kérem válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai