Készült: 2024.09.24.15:25:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ, az alkotmány- és igazságügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az alkotmányügy- és igazságügyi bizottság ülésén a szocialista és szabad demokrata képviselők igennel szavaztak az ÁSZ-jelentésre, nemmel szavaztak viszont a törvényjavaslat általános vitára bocsátására. Meglepődve hallottam, hogy többségi vélemény is elhangzik, hiszen a bizottság ülésén egyetlenegy kormánypárti képviselő nem szólt hozzá, nem mondta el véleményét - amit egyébként már megszokhattunk. (Dr. Takács Imre: Jellemző! - Dr. Répássy Róbert: Jónak tartottuk!)

Mi elmondtuk a véleményünket és az érveink a következők voltak. A zárszámadásnak az az értelme, hogy a kormány az előterjesztésében a tisztelt Háznak és az ország nyilvánosságának elszámoljon arról, hogy a közpénzeket az azt megelőző évben mire fordította. Arra fordította-e, amire a költségvetési törvény rendelte, ha vannak túllépések vagy megtakarítások és ezek bizonyos határt túllépnek, annak mi az indoka; és elszámoljon arról is, ha a költségvetési törvény számaihoz képest akár szándékosan, akár a véletlen folytán történt alátervezés vagy túltervezés okán jelentős eltérések mutatkoznak a bevételek vagy a kiadások oldalán, akkor ezzel mit tett vagy mit szándékozik tenni.

Sajnálatos módon mindazon vizsgálóbizottságok felállítása elmaradt az év során, amely éppen azt a célt szolgálta volna, hogy a parlament illetékes eseti bizottságai folyamatosan figyelemmel tudják kísérni e közpénzek felhasználását. Azt reméltük, hogy ezt azért nem szavazza meg a kormányoldal, mert majd a zárszámadási törvényben ez az elszámolás meg fog történni. Sajnos nem történt meg ez az elszámolás. Így nem tudjuk, hogy mi lett a száz milliárdos többletbevétel sorsa, nem tudjuk, hogy mi lett a száz milliárdos nagyságrendű Postabank-konszolidáció sorsa, amely ugyancsak közpénz. Nem tudjuk, hogy miért léptek túl egyes fejezetek előirányzatokat kétszeres-háromszoros arányban. Nem tudjuk, hogy az ÁPV Rt., amely mindig a költségvetés befizetője volt kivéve ezt az esztendőt, amikor 50 milliárdos támogatást kapott, miért kap még további támogatást.

Vita tárgyát képezte a bizottság ülésén néhány olyan szerv költségvetési helyzete, amely szervek az alkotmányügyi bizottság kompetenciájába tartoznak. Idéztük e szervek vezetőinek gondolatait az Alkotmánybíróság csökkenő költségvetési támogatásáról, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hivatalának székház-gondjairól, a bírói pálya sajnos ismét csökkenő vonzerejéről. Végül természetesen kifogásoltuk az államháztartási törvény módosítását, az úgynevezett Áder-naptár újabb elemét, mely szerint már nemcsak a hetente jelent háromhetentét, de már az egy év is két év, sőt több is lehet a kormányfő kénye-kedve szerint.

Tisztelt Ház! A házelnök úr, úgy tűnik, az időszámítás minden területén nagyot kíván alkotni, újabb sokéves hagyományt felrúgva mától az öt perc már csak három perc, így kénytelen vagyok befejezni hozzászólásomat. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai