Készült: 2024.09.23.06:09:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 224. felszólalás
Felszólaló Molnár Róbert (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:07


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR RÓBERT (FKGP): Kedves Elnök Asszony! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Úr! Bauer Miklós egykori ÁVH-s alezredes tevékenyen részt vett Ries István volt igazságügy-miniszter erőszakos kihallgatásában, derül ki a BM vizsgálati főosztályának jelentéséből. Bauer Miklós, az SZDSZ-es képviselőtársunk, Bauer Tamás édesapja, aki nemrégiben távozott Eörsi Mátyás SZDSZ-es honatya nevét viselő ügyvédi irodától, a Magyar Nemzet megkeresésére közölte: politikai üldözés áldozata. (Zaj.)

Ries István egykori igazságügy-minisztert 1950. július 7-én vette őrizetbe az ÁVH, hűtlenség, korrupció és az Igazságügyi Minisztériumban elkövetett szabotázs miatt. Ries István ügyében 1950. július 7-től szeptember 11-ig folyt vizsgálat, ekkor szállították át a váci börtönben lévő rabkórházba, ahol szeptember 15-én hunyt el. A vizsgálatot Bauer Miklós volt ÁVH-s alezredes - akkor még őrnagy - folytatta. A BM vizsgálati főosztályának jelentése szerint megállapítható, hogy Ries Istvánnal kapcsolatos vizsgálat során erőszakot is alkalmaztak. Éppen Bauer írja az alábbiakat 1950. július 22-én készült beszámolójában, idézem: "Beismerő vallomása előtt a sírás, a piszkosság és bevizelése általi megalázottságát leszidással, leköpéssel és néhány pofonnal igyekeztem fokozni. Tegnap azonban egy-két hangos szóval és szitkozódással sikerült visszatérő önbizalmát elvenni."

(15.30)

 

Bauer Miklós így folytatta a jelentést: "A verést Ries István meglepően jól bírta, egyáltalán nem tört meg utána, magatartása legfeljebb annyiban változott, hogy az eddigieknél is alázatosabb lett, de ravaszkodása, mellébeszélése továbbra is megmaradt. További veréssel szemben nem mutat különösebb félelmet."

A vizsgálati jelentésben F. Zsigmond százados így emlékszik vissza: "H. György orvos, aki Ries Istvánt kezelte, elrendelte a Váci Rabkórházba történő szállítását, később elmondta neki, hogy az egykori igazságügy-miniszter a bántalmazások következtében szerzett betegségben hunyt el."

Februárban Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő a Magyar Nemzetnek arra a kérdésére, hogy miként dolgozhatott együtt olyan személlyel, aki köztudomásúan az ÁVH vezető beosztású tisztje volt, azt felelte: "Konkrét vád, amelynek értelmében Bauer személyesen is közreműködött Ries István szociáldemokrata igazságügy-miniszter halálában, nem nyert perdöntő bizonyítást."

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, tájékoztassa a tisztelt Házat az ügy hű fejleményéről, és fejtse ki a véleményét arról, hogy ilyen múlttal ma Magyarországon folytathat-e valaki ügyvédi praxist.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban, hosszú taps a MIÉP soraiban. - Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Éljen!)

 




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai