Készült: 2024.09.22.17:23:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2016.11.21.),  73-78. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:04


Felszólalások:   67-73   73-78   79-85      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 106 igen szavazattal, 32 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hoffmann Rózsa, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Milyen intézkedéseket tesz a kormány a hajléktalanok védelme érdekében?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. HOFFMANN RÓZSA (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Az emberhez méltó életmód biztosítása és a megfelelő alapellátás elindítása érdekében a hajléktalanellátásban már november elején beköszöntött a tél az utcán élő hajléktalan emberek számára. Az Orbán-kormány több fronton is elszánt fejlesztéseket indított a hajléktalan emberek életkörülményeinek javítása érdekében. A támogatás ennek megfelelően több szinten valósul meg (Zaj a Jobbik padsoraiban.), egyrészt állami intézményekben, mint a hajléktalanok ápoló-gondozó otthonai, nap­pali ellátást nyújtó intézményekben, átmeneti szál­lásokon és rehabilitációs intézményekben, de nagy szerepet játszanak emellett a hajléktalanok vé­delmében az önkormányzati, civil és egyházi fenntartású szervezetek is.

A szociális törvény változásával, amely a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektet azzal, hogy kimondja az önkormányzatok általános felelősségét a területükön élők szociális biztonságáért, a felnőtt-jelző­rend­szer működtetésével, a tűzifaprogrammal, a köz­munkaprogrammal, vagy az egyre több munkalehetőséggel a kormány már eddig is sok mindent tett a hajléktalanság kialakulása ellen. Az is fontos, hogy azok számára, akik ebben a formában élik mindennapjaikat, a közvetlen, azonnali segítség mellett tudjanak kiutat is mutatni, fel tudjuk hívni a figyelmüket az élhetőbb világra. Ebben itt külön köszönetet kell mondanom a magyarországi egyházak áldozatos munkájáért, hiszen példaértékű, amit a téli krízisidőszakban is nyújtanak.

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem állam­titkár urat, hogyan készül a kormány a tél közeledtével a hajléktalan emberek védelmére, és milyen lehetőségeket kínál számukra a hideg ellen. Mekkora támogatási keretet fordít az idei télen a kormány az utcán élő emberekre, helyzetük javítására? Hogyan erősítette meg a kormány a hajléktalanokat segítő szociális ellátórendszert, és milyen lehetőségei vannak arra, hogy további eszközökkel segítse a hajléktalan embertársainkat?

Várom államtitkár úr kedvező válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a válasz lehetőségét Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A kormányzatnak erős elkötelezettsége volt abba az irányba, hogy ne legyen olyan tél, amikor valakit egy hajléktalanszállásról, egy melegedőből azért kellene visszafordítani, mert nincs elég kapacitás. Ezt az előző években teljesíteni is tudtuk, hiszen minden évben nagyobb kapacitás állt rendelkezésre, mint amekkora igény felmerült a téli hajléktalanszállásokra.

Év közben 9500 férőhely-kapacitás áll rendelkezésre, és a téli krízisidőszakban még további 1500 helyet tudunk megnyitni. Nem volt még olyan nap, amikor az előző években, bármilyen hideg is volt télen, ezt 100 százalékig ki kellett volna használni. Mindig volt még maradék kapacitás. Azt mondhatjuk, hogy az idei évben is, november első napjaiban, amikor hűvösebb idő volt, 70-75 százalék fölé nem ment a szálláshelyek kapacitása. Tehát mindenki számára, aki menedéket, segítséget, meleget, ételt, gondoskodást keresett a hajléktalanok közül, biztosított volt az, hogy meleg ételt kapjon, fűtött helyen tudja lehajtani alvásra a fejét.

(15.10)

Éjjeli menedékhelyek, hajléktalan személyek átmeneti szállása egyaránt van ebben a 9500 alapférőhelyben, a további 1500-ban pedig krízisférőhelyek. Országosan ha nézzük, 2325 férőhely működik a nappali melegedőkön, 228 férőhely a hajléktalanok rehabilitációs intézményeiben, amely nyilván már egy kifutást, egy kilépési lehetőséget is jelent a hajléktalansorsból, valamint 460 férőhellyel biztosítanak helyet a hajléktalanok otthonai is. 83 utcai szociálismunka-szolgálat tudja segíteni szintén a hajléktalan embereknek az ellátását.

A költségvetési törvényben 9 milliárd forint áll rendelkezésre hajléktalanellátásra, ebből 8 milliárdot fordítunk az ellátórendszernek a működtetésére, 540 millió forintot az utcai szolgálatoknak a fenntartására, és még így is marad 360 millió forint, amelyet a krízisidőszaknak a többletkiadásaira tudunk fordítani. Ez jelent krízisautó-szolgálatot, jelent regionális diszpécserszolgálatot, illetőleg jelenti azt is, hogy területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosok OEP-finanszírozásban segítik a hajléktalanok egészségügyi ellátását is. Ezeken a normatív hozzájárulásokon felül pályázati támogatással is igyekszünk segíteni, ezeknek a teljes összege, amire a képviselő asszony is rákérdezett, 359 millió 900 ezer forint, tehát 360 millió forint százezer forint híján. Ebből két fő célt tudunk szolgálni.

Az egyik a téli időszakban a szükségletek biztosítása, egy étkeztetés támogatása, utcai szociális munka kiegészítő támogatása ‑ nyilván az alap normatív szolgáltatásokon túl ‑, krízishelyzetekben krízisautók, krízisférőhelyek létrehozatala. A másik, amit ebből a 360 millió forintos pályázati támogatásból tu­dunk támogatni, az éves, teljes éven átnyúló programokat jelent, így szociális szakembereknek a mentálhigiénés támogatását, hiszen ők is segítségre szorulnak sok esetnek az ellátása után, illetőleg kisebb korszerűsítések intézményekben, eszközbeszerzések, hajléktalan emberek foglalkoztatása vagy a társadalmi beilleszkedésüket segítő programok támogatása.

A további teendőket a Hajléktalanügyi teendők című stratégiában szögeztük le, amelyet a szakmai szervezetekkel, civil szervezetekkel, karitatív szervezetekkel együtt fogalmaztunk meg. Az emberi­erő­forrás-fejlesztési operatív programban is biztosítottunk erre 1,7 milliárd forintot, „Elsőként lakhatást” címmel indítottuk el ezt a programot, és bízunk benne, hogy ezzel sikerül sokakat kivezetni ebből a krízishelyzetből, sikerül integrálni őket, a képességeiket javítani, foglalkoztatáspolitikai eszközöket igénybe venni, egészségügyi ellátást biztosítani, és ezáltal sokkal kevesebben szorulnak majd rá a későbbiekben a hajléktalan-segítségnyújtásra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja‑e a választ.

DR. HOFFMANN RÓZSA (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Nemzetközi feladataimból kifolyólag gyakran megfordulok más európai fővárosokban, és azt látom, hogy bizony a nagy nevű, nagy hírű európai városokban rengeteg a hajléktalan, akik meglehetősen elhanyagolt körülmények között, nyomorúságos állapotban tengődnek az utcán. Ilyeneket persze Budapesten is látni, mindazonáltal ön sorolta itt a számokat és az összegeket, amelyek rendkívül meggyőzőek voltak.

Mint kereszténydemokrata politikusnak nagyon fontos az emberi oldala ennek a kérdésnek. Elmondom, hogy röviden megszólítottam egy, a budapesti albérletem közelében gyakran látott hajléktalant, aki megerősítette azt, hogy minden lehetőségük megvan otthonba menni, de ő már nem akar, mert megszokta az utcai életet. Ezek a segítségek ezen is átsegítik ezeket a hajléktalan embereket, akiknek még így is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nyomorúságos az életük.

Fontos ezt látnunk, különösen akkor, amikor (Az elnök ismét csenget.) tegnap a szentatya bezárta az irgalmasság évét, és az irgalmasság évében talán nagyobb figyelem (Az elnök ismét csenget.) fordult a hajléktalanokra. Bízom benne és biztos vagyok benne, hogy a továbbiakban is így lesz. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   67-73   73-78   79-85      Ülésnap adatai