Készült: 2024.09.19.02:18:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

126. ülésnap (2015.12.15.),  90-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:24


Felszólalások:   84-90   90-95   96-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, képviselő asszony nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem önöket, elfogadják‑e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 110 igen szavazattal, 48 nem szavazat ellenében, 2 tartózkodó szavazattal elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Hoffmann Rózsa képviselő asszony, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: „Sikeres‑e a fémlopás elleni küzdelem?” címmel. Hoffmann Rózsa képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. HOFFMANN RÓZSA (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Gondolom, ön fog válaszolni. Közel két év telt el a fémkereskedelemről szóló 2013. évi CLX. törvény elfogadása óta, amely jelentősen szigorította az ágazatra vonatkozó szabályozást, és azt a célt tűzte maga elé, hogy meggátolja a színesfémlopásokat és az illegális kereskedelmet.

Érdemes felidézni, tisztelt képviselőtársaim, hogy a fémlopások visszaszorításának érdekében a szabályozással mit is tűztünk magunk elé ki célul. Néhány a legfontosabb változtatások közül: legyenek szigorúbbak az ellenőrzések, és ezeket vezessék be; emelkedjenek a büntetési tételek; az engedélyezési, raktározási feltételek is szigorodjanak, és végül javuljon a hatóságok közötti együttműködés. A törvény elfogadása óta nagy megelégedésünkre szolgál, hogy olyan híreket lehet hallani, amelyek szerint a fémlopás vagy az illegális fémkereskedelem jelentős mértékben visszaszorult. Köztudott volt, hogy korábban igen érzékenyen érintette ez a probléma egyebek mellett a közszolgáltatókat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy tájékozódtam, hogy a fémkereskedelemről szóló 2013. évi CLX. törvény hatálybalépése óta a közszolgáltatók helyzete lényegesen javult. A biztonság érdekében tett erőfeszítések, valamint a szigorodó törvényi szabályozás együttesen az eddig eltelt viszonylag rövid időszakban érzékelhető eredménnyel járt. A MÁV-nál például, amely talán a leginkább veszélyeztetett, ám fontos közszolgálati szerepe miatt kiemelten védendő szolgáltató, két év alatt a hatodára csökkent a kábellopások száma, a fémlopásoké pedig a harmadára esett vissza. A Budapesti Közlekedési Vállalat tájékoztatása szerint a fémlopások száma itt is jelentősen visszaesett, köszönhetően a BKV és a rendőrség hatékony együttműködésének, amely az elmúlt időszakban több sikeres razziában öltött testet. Itt jegyezném meg, hogy a közlekedés biztonságának fenntartása továbbra is nagyon fontos cél kell hogy legyen. Elvárjuk tehát és joggal, hogy a további nagyon szigorú ellenőrzés is megvalósuljon, ezzel az esetleges bűncselekményeket előzzük meg, és teremtsük meg a maximális utasbiztonságot.

Tisztelt Államtitkár Úr! (Zaj. ‑ Az elnök csenget.) Az elmúlt időszak tapasztalataiból látszik, hogy csökkentek a lopások. Tisztelettel kérdezem, hogy az érintett hatóságok milyen fémkereskedelmi ellenőrzéseket és milyen eredménnyel hajtottak végre. Vannak‑e új fejlemények, és remélhetjük‑e a pozitív tendencia folytatását? Tisztelettel várom válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A képviselő asszony interpellációs kérdésére Tállai András államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A fémkereskedelemről szóló szabályozás közel kétéves kihirdetését követően ma is sikeres törvénynek mondható, és a végrehajtása is sikernek örvend, hiszen valóban úgy, ahogy ön is elmondta, a fémlopások visszaszorítása és az illegális fémkereskedelem felszámolása terén eredményeket tudunk felmutatni.

A 2015. január 1-je és november 4‑e közötti időszakban összesen 2045 darab fémkereskedelmi ellenőrzést hajtottak végre, amelyből 948 esetben állapítottak meg az eljáró pénzügyőrök jogsértést. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a feltárt fémkereskedelmi jogsértések eredményeként összesen 955 millió 862 ezer forint fémkereskedelmi bírságot szabott ki. A NAV vámszervei összesen 137 esetben derítettek fel illegális fémkereskedelmi tevékenységet. A fémkereskedelmi ellenőrzések során több mint 8,7 tonna fémkereskedelmiengedély-köteles anyagot foglaltak le a pénzügyőrök. Természetesen azért, hogy ez a siker tovább folytatódjon, a Nemzetgazdasági Minisztérium is mindent megtesz. Folyamatos egyeztetések vannak a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal annak érdekében, hogy megfelelő jogértelmezések szülessenek, és az ebből eredő végrehajtás is egységes és egyértelmű legyen.

A NAV-nak más szervekkel is kiváló kapcsolatai vannak, így a rendőrséggel és a Környezetvédelmi Felügyelőséggel is. A minisztérium több szakmai szervezettel áll kapcsolatban, és folyamatosan értékelik a törvény végrehajtását, az esetleges változtatásokat, módosításokat. Több egyeztetésre került sor az NGM, a NAV és több közszolgáltató között is, például a MÁV-val, a BKV-val és az ELMŰ-vel is. Az általuk elmondottak alapján nagymértékben csökkentek a káraik. Például a BKV kára, amely 2012-ben 178 millió forint volt, az idei évben kevesebb mint 12 millió forintra mérséklődött. Ugyanez a helyzet a MÁV-nál, ahol 2012-ben még 883 esetben történt a vasutat érintő lopás, illetve kár, ez 2015-ben ez ideig mindössze 109-re csökkent. Ugyanez mondható el az ELMŰ esetében is, ott a kár mértéke 2012-ben még 380 millió forint volt, ma már ez a szám 20 millió forint alá csökkent. Hasonló eredményeket mondanak el az E.ON-nál és a Vízművek esetében is. Azt gondolom, hogy ezek a számok is megkérdőjelezhetetlenül bizonyítják a fémtörvény sikerét.

Természetesen a minisztérium, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is és az illetékes szakmai szervek is mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez a pozitív tendencia tovább folytatódjon, és Magyarországon teljesen sikerüljön felszámolni a fémlopást és megszüntetni az illegális fémkereskedelmet. Köszönöm képviselő asszony figyelmét és interpellációját. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadja‑e az államtitkári választ. Parancsoljon!

DR. HOFFMANN RÓZSA (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztában vagyok azzal, hogy itt, az Országház falai között sokszor történelmi jelentőségű, súlyos dolgokról esik szó, ehhez képest a kábellopások, a fémlopások nagyon jelentéktelen témának tűnnek, ami esetleg derültséget is kelthet néhányakban. Ugyanakkor a „Ne lopj!” parancsa és ennek betartása egy évezredes parancs, és nagyon fontos, hogy a biztonságunkat szolgálja ennek a törvénynek a jó végrehajtása.

Államtitkár úr meggyőző válaszai, amelyek 318 millióról 20 millióra történő csökkenésről vagy 178 millióról 12 millióra történő csökkenésről szóltak, megnyugtatók a tekintetben, hogy nem kell attól tartanunk, hogy a felelőtlen fém- és kábellopások miatt a biztonságos közlekedésünk, ne adj’ isten, az életünk is veszélyben lesz. Kívánom önöknek, hogy továbbra is sikeresen folytassák ezt a munkát. A válaszát köszönettel elfogadom. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

(13.10)




Felszólalások:   84-90   90-95   96-101      Ülésnap adatai