Készült: 2024.09.19.09:22:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 6. felszólalás
Felszólaló Hohn Krisztina (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A koronavírus-járvány ideje alatt sajnos megszaporodott a családon belüli erőszak, ezt mind a sajtóban, mind pedig tágabb környezetemben is tapasztalom, tehát a sajtóban is rengeteg olyan cikk jelenik meg, amelyben ilyen sajnálatos eseményekről van szó. Szándékosan nem párkapcsolati erőszakról beszélek, hiszen nemcsak élettársi vagy házastársi viszonyból származhatnak ilyen családon belüli erőszakos cselekmények, hanem gyermekek vagy akár szülők ellen is ismerünk jó néhány ilyen kirívó esetet. Az elmúlt időszakban szigorodtak a jogszabályok, tehát a büntetési tételek és így tovább. Nagy örömömre szolgált, hogy egy ilyen jogszabály a Ház elé került, de azt gondolom, hogy van még rengeteg teendő, és éppen ezért néhány dologra szeretném megkérni önöket, hogy legyenek szívesek és vizsgálják felül mind a jelzőrendszert, mind pedig magát az ellenőrző rendszert, illetve a különböző területeket, amelyek befolyással lehetnek erre a folyamatra. Például fontos megnézni az áldozatok szempontjából, hogy miért maradnak rejtve, miért van az, hogy nagyon sok ilyen erőszakos cselekmény rejtve marad. A mi megfigyeléseink, illetve az én megfigyeléseim alapján sok esetben nem tudják, hogy hova kell fordulni, nem mernek a hatóságokhoz fordulni, hiszen Magyarországon a bántalmazottaknak kell menekülniük, ők azok, akiknek el kell hagyniuk az otthonukat. Tudunk olyan európai példát, ahol ez nem így van, hanem az erőszakos cselekményt elkövető az, akinek el kell hagynia a közös otthont, és nem pedig a bántalmazottnak.

Ezenkívül a szakmai ellátórendszer nagyon leterhelt. A szakma jelzése szerint kevés a szakember a szociális ellátórendszerben úgy általában is. Mi javasoltuk a diplomás-bérminimum bevezetését, amelyet sajnos a bizottságok minden alkalommal lesöpörnek, de azért nem fogjuk feladni. Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy az ebben a szektorban dolgozóknak sokkal több olyan kiégés elleni képzés vagy szupervízió legyen, amely segít nekik abban, hogy az itt elszenvedett traumákat, tehát amiket az esetek kivizsgálása vagy segítése során átélnek, könnyebb legyen nekik feldolgozni, és ne legyen ennyi pályaelhagyó.

Fontos lenne, hogy a munkakörülményeik további javításra szorulnának, elsősorban a biztonságukat tekintve. Voltak már ilyen esetek, ahol bizony komoly fenyegetésnek voltak kitéve a családsegítő vagy gyerekjóléti szolgálatban dolgozók vagy akár a gyámhivatalban dolgozók. Van olyan ország, ahol létezik a munkahelyen, az irodákban egy úgynevezett pánikgomb, amely jelzést küld a számítógépeken keresztül a környező irodákban ülők számára, és ezért ezek az emberek ott nagyobb biztonságban érezhetik talán magukat. Tehát fontos lenne, hogy ezt a részét is alaposan áttekintsük.

Ezenkívül pedig az érzékenyítés is rendkívül fontos mind a rendőrség munkatársai között, mind pedig szintén itt, a családsegítő szolgálatban, illetve az iskolában is. Tehát ha a pedagógus ilyen erőszakos cselekmény nyomait látja egy gyereken, akkor ő is merjen lépéseket tenni, és merjen a hatóságokhoz fordulni. Ezenkívül pedig a büntetési tételek mellett fontos lenne, hogy az ilyen tettek elkövetőjének legyen pszichés gondoskodás a börtönben.

(9.20)

Tehát meg kellene őket vizsgálni, hogy mi az, ami őket erre a cselekményre készteti, és amennyiben ennek hátterében pszichés betegség áll, akkor őket akár kötelező jelleggel is eltérítésre kellene küldeni, és pszichikai, pszichiátriai kezelés alá vetni akár.

Tehát azt gondolom, hogy még mindig kevés az, amit teszünk a családon belüli erőszak ellen. Az látható, hogy a kormánypártok semmiképpen nem szeretnék az isztambuli egyezményt ratifikálni, mert vannak benne olyan mondatok, amelyek az értékrendjükkel ellenkeznek, akkor legyenek szívesek azokat a mondatokat kivenni belőle, amelyek nem ilyenek, és akkor ezeket a lépéseket megtenni, amelyek az önök számára elfogadhatóak.

Az is nagyon fontos tény, hogy most a koronavírus ellen küzdünk, de az összezártság nagyon sokakból kihozza az agressziót sajnálatos módon, és várható az, hogy még több ilyen eset lesz, és azért az áldozatok számát csökkenteni kellene, ha már teljesen megszüntetni egyelőre, úgy látszik, hogy nem sikerül. Köszönöm szépen a szót. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai