Készült: 2024.04.26.05:57:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 48. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:13


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! A Demokratikus Koalíció nem fogja támogatni ezt a javaslatot, mégpedig három ok miatt nem tudjuk ezt támogatni. Először is azért, mert káros, hibás, hatástalan intézkedésekhez kérnek utólag hozzájárulást. Másodszor azért, mert önök teljesen elvesztették a kapcsolatukat a valósággal, és az elmúlt hónapokban bizonyították, hogy alkalmatlanok arra, hogy a járványügyi helyzetet és a gazdasági válságot kezeljék. Harmadsorban pedig azért, mert önök azt is bizonyították az elmúlt hónapokban, hogy önöket nem az ország érdeke, nem a magyar polgárok érdeke érdekli, hanem kizárólag a saját kicsinyes pártpolitikai szempontjaik, és ebben mi nem leszünk partnerek. Miről beszélek? Először is arról, hogy milyen intézkedésekhez kérnek most utólag hozzájárulást a parlamenttől, mire szeretnék, ha rányomnánk mi, az ellenzék részéről is itt a pecsétet, milyen intézkedésekre. Például arra, hogy a kórházakat kórházparancsnokok vezessék, és ne hozzáértő egészségügyi szakemberek  már hogy katonai kórházparancsnokok. Arra, hogy a vakcinaengedélyezés ne az egészségügyi törvény szabályai szerint történjen, hanem a külügyminiszter mérhetetlen hozzáértésről tanúskodó szakvéleménye alapján. Arra, hogy az egészségügyi dolgozók státuszát olyan módon módosítsák, ami jelentős mértékben hátrányos helyzetbe hozza őket, éppen egy járvány idején. Arra, hogy ingyenes parkolás legyen a városokban, jelentős károkat okozva azoknak az embereknek, akik a saját házuk előtt nem tudnak megállni. Arra, hogy büntessék az önkormányzatokat, elvonják a bevételeiket, tönkretegyék és csődbe vigyék őket. Arra, hogy korlátozás nélkül halmozhassák fel tovább az államadósságot, és ne kelljen elszámolniuk azzal, hogy immár közel egy éve, lényegében költségvetés nélkül, alkalmi ötletekkel költik, szórják az ország pénzét sportberuházásokra, határon túli magyaroknak szóló beruházásokra, egyházakra vagy éppen az önöknek kedves vállalkozói csoportok zse-bének kitömésére, mondjuk, Mészáros Lőrinc szállodáinak felújítására, miközben egyébként ott a dolgozókat elbocsátják. Vagy éppen arra, hogy a vadászati világkiállításnak megfelelő szabályai és feltételei legyenek.

Önök tehát arra kérnek tőlünk utólag felhatalmazást, amit az elmúlt hónapokban műveltek a járványkezelés mögé bújva, de teljesen más szándékokkal. Arra kérnek felhatalmazást, hogy továbbra is ellenőrzés és korlátozás nélkül költsék az ország pénzét, arra kérnek felhatalmazást, hogy tönkretegyék az önkormányzatokat, arra kérnek felhatalmazást, hogy anélkül, hogy egyébként akár megfelelő tájékoztatást adnának, bármit megtegyenek.

(11.30)

Másodszor miért nem tudjuk támogatni ezt a törvényjavaslatot? Azért, mert önök biankó csekket kérnek ezzel a törvényjavaslattal, hogy bármit megtehessenek a következő hónapokban is, miközben arra sem képesek, hogy szembenézzenek a realitással. Itt ma a parlamentben is hallhattuk számos elemét ennek.

Önök azt mondják, hogy milyen sikeres volt a második hullámban a válságkezelés. Önök ezt mondják. Akkor, drága képviselőtársaim, fölhívom a figyelmüket, hogy szeptember óta Magyarországon egymillió emberből 1350 vesztette el az életét koronavírus miatt. Ez az átlag Európában 700, tehát kétszer akkora esélye volt egy magyar polgárnak, hogy életét veszítse a második hullámban a koronavírus miatt, mint Európában általában. Értik, miről beszélek? Kétszer akkora esélye! Önök a második hullám idején elvesztették az ellenőrzést a járvány fölött, és emiatt magyar emberek haltak meg. Önök ennek a folytatásához kérnek most tőlünk felhatalmazást.

Önök összevissza beszélnek a vakcinákról. Lehet látni az adatokból, kezd elveszni Magyarországon a bizalom az oltások iránt. És nem azért, mert az ellenzék fölhívja a figyelmet arra, hogy csak biztonságos vakcinát adjanak be, hanem azért, mert önök erőltetnek olyan vakcinákat, amelyek mögött nincsen megbízható ellenőrzés. A miniszterelnök utasította lényegében a magyar gyógyszerészeti hatóságokat, amelyeket egyébként már korábban pártellenőrzés alá vettek, hogy engedélyezzék az orosz vakcinát  úgy, hogy egyébként a szakértők egyöntetű véleménye az volt, hogy nincs elég dokumentáció arról, hogy megbízhatóak ezek a vakcinák , majd utána még ezt a formális ellenőrzést is kiiktatták, amikor a kínai vakcinát érdemi vizsgálatok és ellenőrzés nélkül engedélyezték. (Dr. Völner Pál: Hazudsz!)

Ha ezek ennyire biztonságos és ennyire jó vakcinák, akkor szeretném megkérdezni, hogy miért nem nyújtották be még egyiket sem az európai gyógyszerügyi ügynökséghez. Az orosz vakcina esetében van ilyen szándék, de mint megtudtuk, hivatalos kérelem még nem érkezett, a kínai vakcina esetében pedig ilyen szándék sincsen. (Nacsa Lőrinc: Tegnap a főnököd mást mondott.) Hogy van ez? Szeretném megkérdezni, hogy ha ezek ilyen biztonságos, jól ellenőrzött, kísérletben jól ellenőrzött vakcinák, akkor ezeket miért nem nyújtják be az európai gyógyszerügyi ügynökségbe. Miért a magyar kormány által biztosított surranópályákon engedélyezik ezeket Magyarországon?

Mi a helyzet a gazdasággal és elsősorban a munkanélküliséggel? Önök, ugye, egyetlen adatról hajlandóak csak beszélni, ez a foglalkoztatás. Csak kifelejtik azt, hogy a foglalkoztatási adatokon belül, ha mélyebbre nézünk, akkor láthatjuk, hogy egyébként ma sokszoros a részmunkaidőben dolgozó vagy akár nulla órával a foglalkoztatási adatokban szereplő  ez azt jelenti, hogy állásidőn vannak  dolgozók száma. Magyarán szólva, statisztikailag sikerül megoldani azt, hogy a foglalkoztatás szinten maradjon, de aki egyébként valójában egyáltalán szóba áll az emberekkel  mert ez nem a magyar kormány , az meghallgathatja a szörnyű történetek sorát arról, hogy mit jelent az, amikor valaki egy korábbi állás helyett ma pizzafutárként dolgozik néhány órában; mit jelent az, amikor egyébként állásidőn van, és minimális pénzt kap; mit jelent az, amikor félállásban vagy még annál is kevesebbel foglalkoztatják csak a korábbi állása helyett.

Önök lemondtak azokról, akik a járvány miatt elvesztették az állásukat, és mondhatják meg dicsekedhetnek a 70 százalékos bértámogatással, csak gondoljanak bele, hogy egy vendéglőnek  ahol egyébként be kellett zárniuk  mit jelent az, hogy a bérköltség 70 százalékát megkapják. És a többit mivel fizessék ki? És miből fizessék ki a bérleti díjat? Miből fizessék ki a rezsit? És egyébként hozzáteszem: miből éljen meg a vállalkozó? Vagy ő nem számít? Magyarán szólva, önök csak kamuintézkedéseket tettek a munkahelyek védelmében, és ezt most egy kamustatisztikával próbálják elleplezni.

Nem hajlandóak szembenézni a vlósággal, és nem hajlandóak szembenézni a gazdaság valódi helyzetével sem. Hallottuk ma is meg tegnap is a győzelmi jelentéseket. Nincs annál szánalmasabb, amikor avval dicsekszik akár a miniszterelnök, akár itt képviselő úr, hogy tavaly csak 5 százalékkal zuhant a gazdaság  ja, és hát, van ennél rosszabb is. A magyar polgárok nem azt érdemlik, hogy van ennél rosszabb is, azt érdemlik, hogy a gazdaság (sic!) érdemben szálljon szembe a gazdasági válsággal. De önök erre képtelenek, az önök gazdaságvédelmi akciótervéből csak a gazdaság megmentésére nem jutott. Csak azoknak a köröknek adnak ebből érdemi támogatást azon kívül, hogy kidobálják a pénzt csomó mindenre, ami egyáltalán nem tartozik a gazdasághoz, a gazdaságon belül pedig csak azoknak segítenek, akik egyébként már amúgy is kezdvezményezettjei ennek a rendszernek, mondjuk, a nagy szállodavállalatoknak és messze nem a kicsiknek.

Azt kell önöknek elmondanom, hogy lenne néhány nagyon egyszerű intézkedés, ami valóban érdemi támogatást nyújtana. Például az, hogy azok a vállalatok, azok a vállalkozások  például a vendéglátásban, de nem csak ott, egészségiparban, kultúrában, hogy még néhány példát mondjak , akik kötelezően be vannak zárva november óta, akik azért nem dolgozhatnak, hogy mindannyiunkat megvédjenek a járvány hatásaitól, ezek a vállalkozások és persze az ott dolgozók automatikusan, minden különösebb bürokratikus szórakozás nélkül kapják meg a korábbi bevételeik 80 százalékát. Vagy éppen azok, akik elvesztették a koronavírus miatt az állásukat, vagy részmunkaidőbe kényszerültek, azok kapják meg a kiesett jövedelmük 80 százalékát. Tudják mennyibe kerülne ez? Nem kevés pénzbe, de elmondom, hogy a tizedébe  a tizedébe!  annak, amit önök kidobáltak az elmúlt hónapokban az ablakon gazdaságvédelmi akcióterv címén. Ebből meg lehetett volna menteni az összes vállalkozást, ami nehéz helyzetbe kerül, és meg lehetett volna menteni az összes munkavállalót, aki nehéz helyzetbe került. Nem, képviselőtársaim, ehhez a politikához, ahhoz a politikához, amelyik a homokba dugja a fejét a valódi problémák elől, és kizárólag sikerpropagandával foglalkozik, és azt hiszi, hogy itt a parlamentben meg reggel a rádióban elmondott hazugságokkal lehet kezelni a válságot, ehhez a politikához nem adjuk a nevünket, és nem adjuk a támogatásunkat.

Végül beszéljünk arról is, hogy hogyan fogják föl önök a járványkezelést és ezt a törvényjavaslatot is. Önök az elmúlt hónapokat is arra használták ki, hogy hideg polgárháborút szítsanak, hogy minden módon nekiessenek az ellenzéknek, hogy minden módon megpróbáljanak felszámolni minden független és autonóm működést. Rá akarják tenni a kezüket az összes egyetemre, átírták az alkotmányt egyoldalú módon, átírták a választási törvényt, hatósági eszközökkel betiltották az egyetlen még létező független szellemű, kormánykritikus rádiót. És ezek után önök képesek azt mondani, hogy ennek semmi köze nincs ehhez?!

Önök azt mondják, hogy számítanak az ellenzék együttműködésére, valójában azonban semmibe veszik az egész ellenzéket, és nem az érdekel, hogy velünk hogy bánnak itt a parlamentben, mert ne haragudjanak, de önöktől nem is várunk jobbat, akkor éreznénk rosszul magunkat, ha kedvesek lennének velünk vagy minimum korrektek, de a választóinkat veszik semmibe. Azt a sokaságot veszik semmibe, amelyik ugyanakkora, mint az önök szavazótábora, ezt a sokaságot semmibe veszik, az intézményeit meg akarják semmisíteni, a képviselőiket ki akarják rekeszteni minden döntésből. Ebben nem vagyunk partnerek, képviselőtársaim, ehhez mi nem adjuk a nevünket. Ha önök küzdeni akarnak, akkor mi is küzdeni fogunk, és nem játsszuk el azt, hogy együttműködünk önökkel bármiben.

Mi a helyzet ezzel a törvényjavaslattal? Ennél a törvényjavaslatnál most panaszolják, hogy nem adtuk meg a hozzájárulást sem a sürgősséghez, sem a házszabályon-kívüliséghez, mert azt gondoljuk, hogy egyébként egy ilyen súlyú törvényjavaslatot normális körülmények között, normális parlamenti menetben kell vagy kellene tárgyalni. Na de képviselőtársaim, mi akadályozta meg a kormányt abban, hogy ezt a törvényjavaslatot behozza az Országgyűlés elé január végén vagy február elején? Mi akadályozta meg benne?

Mi kezdeményeztünk parlamenti ülést a járványhelyzet ügyében, önök el sem jöttek. Ott lett volna a nagyszerű alkalom, hogy javasolják azt, hogy vegyük föl ezt a törvényjavaslatot is. Önök állították elő azt a helyzetet, hogy egyébként sürgősséggel meg házszabályon-kívüliséggel kelljen itt tárgyalni a parlamentben. Tegyük hozzá, látszik az is, hogy hazudtak márciusban is meg most is, amikor azt mondják, hogy az ellenzék veszélyezteti a működést, hiszen annak ellenére a járványügyi intézkedések működnek, hogy egyébként már lejárt az előző felhatalmazási törvény érvényessége február 10-én, ha jól emlékszem, tehát most már közel másfél héttel ezelőtt.

(11.40)

Na de nem ez a lényeg! A lényeg az, hogy önök nem akarnak megegyezni, önök nem akarnak együttműködni, önök ezt a törvényjavaslatot is azért így terjesztették be, hogy konfliktus legyen. És persze azért írták bele ezt  ezt képviselőtársaim már elemezték , ezért írták bele azt is, hogy még dicsérje is meg a parlament a kormányt, hogy de jól sikerült a járványügyi védekezés. Ezt is beleírták! (Nacsa Lőrinc: Nem igaz!)

Önök nem akartak ebben együttműködni, nem akartak kompromisszumot, önök ebben konfliktust akartak. Rendben van, ha konfliktust akarnak, akkor mi ezt vállaljuk. És nem azért, mert valamilyen politikai hasznot keresünk. Önök azt mondják, hogy tekintsünk el a politikai szempontoktól. Azoktól könnyen el tudunk tekinteni. Nem tudunk eltekinteni az ország érdekétől. Nem tudunk eltekinteni attól, hogy itt olyan kormány kér most felhatalmazást, amelyik nem tartja be a politikai együttműködés és a demokrácia játékszabályait, hanem keresztülgázol rajtuk.

Egy olyan kormány kér most felhatalmazást, amely az elmúlt három hónapban ahelyett, hogy a járványt kezelte volna, ehelyett politikai érdekeket nézve tönkretette az önkormányzatokat, megpróbált mindent ellenőrzése alá vonni, és vasvillával lapátolta ki a közpénzt a költségvetésből a haverjainak, barátainak és politikai üzletfeleinek. (Nacsa Lőrinc: Vasvillával lapátolta!  Dr. Völner Pál nevet.)

És egy olyan kormány kér most felhatalmazást, amely egyébként nem hajlandó szembenézni a realitással, nem hajlandó szembenézni azzal, hogy milyen helyzetben van a gazdaság, hogy milyen helyzetben vannak az emberek, hogy milyen helyzetben van az egészségügy, hogy milyen súlyos helyzetben van a járványügyi védekezés, és azzal, hogy milyen szörnyű káosz van az oltás, a vakcina területén.

Ehhez nem adunk támogatást, ehhez nem adunk felhatalmazást. Számon fogjuk kérni önökön az elvesztegetett életeket, a tönkretett emberi sorsokat, számon fogjuk kérni önökön (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az ellopott közpénzmilliárdokat. Köszönöm szépen. (Nacsa Lőrinc: Free Zeneiskola!)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai