Készült: 2024.09.19.02:55:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Becsó Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BECSÓ KÁROLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A digitalizáció rendkívül nagy hatással van életünk minden területére. Legyen szó akár a gazdaságról, akár társadalmi folyamatokról vagy az állam működéséről, az adat, az adatok hozzáférhetősége, feldolgozása, elemzése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Egyre inkább az látszik, hogy a jövőben kizárólag az lehet sikeres, aki rendelkezik a működéséhez, tevékenységéhez kapcsolódó adatok elemzésének, feldolgozásának képességével; ahogy azt államtitkár úr is említette, ez alól az állam sem lehet kivétel. Képesnek kell lenni arra, hogy az állam kezelésében lévő adattömeget hatékonyan kezeljük.Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat szükségességét a kormány által elfogadott, Magyarország mesterséges intelligencia stratégiája teremti meg. A stratégia alapvetően piaci kezdeményezésre jött létre, a közel 300 piaci, tudományos és kutatási szervezetet tartalmazó Mesterséges Intelligencia Koalíció készítette el az annak alapjául szolgáló szakmai javaslatot. Magyarország mesterséges intelligencia stratégiájának egyik kiemelkedő eleme, hogy el kell indítani az ország adatgazdaságát, amelynek feltétele az állam működése során előállított adatok hatékonyabb felhasználása. Ehhez egy olyan intézményrendszer kialakítására van szükség, amely képes elősegíteni a nemzeti adatvagyon széles körű hasznosítását, és olyan adatszolgáltatást biztosít, amely az állami adatok elemzésén alapul.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat elfogadásával sikeresen kialakításra kerülnek a nemzeti adatkormányzás és -gazdálkodás jogszabályi keretei. Az előterjesztés az állami adatvagyon hasznosításával kapcsolatos feladatok ellátására a Nemzeti Adatvagyon Ügynökséget jelöli ki, melynek feladata elsősorban azon lehetőségek kiaknázása, amely lehetőség a rendelkezésre álló adatok összekapcsolása és elemzése útján nyílik meg előttünk.

(22.40)

A NAVÜ működésének jogszabályi támogatásával e törvényjavaslat keretén belül a következők fognak megvalósulni: a közadatok újrahasznosításáról szóló törvény végrehajtásának elősegítése; a nemzeti közadatportál üzemeltetése; a nemzeti közadatkataszter létrehozása és gondozása; a közadatok nyilvántartásának létrehozása és folyamatos karbantartása; a kormány által kijelölt kulcsszolgáltató és az adatbázisok kezeléséért felelős szervek közreműködésével anonimizált adatbázisok feldolgozása, elemzése; adatelemzési szolgáltatások nyújtása a kormányzat, a piac és az állampolgárok számára.

A NAVÜ tevékenysége négy fontos célt szolgál: az állampolgárok számára hozzáférést biztosít az őket megillető adatokhoz, tájékoztatásokhoz és minőségi szolgáltatásokhoz; a felső szintű közigazgatási döntéshozók számára megfelelő adatalapú támogatást biztosít a döntéshozatal során. Garantálja, hogy Magyarország az adatvagyon-hasznosítás és a digitalizáció terén a legmodernebb technológiát alkalmazza és fejlessze.

A NAVÜ megállapítja az adatok állami és piaci értékét, hozzájárul valamilyen együttműködési, akár üzleti modellben a gazdaság bővüléséhez és az adatokhoz való hozzáférés alapján a többlet hozzáadott értékű állami és lakossági szolgáltatások fejlesztéséhez. A NAVÜ működése garantálja a nemzeti adatvagyon feletti önrendelkezési jog megtartását, ami az egyik legfontosabb szuverenitási kérdés, sarokpont.

Kiemelendő, hogy a törvényjavaslat a nagy adatbázisok szakmai jellegű feldolgozására, feldolgozhatóságára fókuszál, a közérdekű adatok megismerésére vonatkozó szabályozást nem érinti. Így az továbbra is a jelenlegi eljárás szerint történik majd.

Tisztelt Ház! Magyarország adatgazdaságának beindítása és a sikeres adatkormányzás és -gazdálkodás megvalósítása érdekében elengedhetetlen a szükséges jogszabályi keretek megalkotása és elfogadása.

Jelen törvényjavaslat elfogadásával sikeresen valósítható meg a XXI. századi digitalizációs kihívásokra eredményesen választ adó nemzeti jogszabályi környezet. Az elhangzottakra tekintettel a Fidesz képviselőcsoportja támogatja a benyújtott törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai