Készült: 2024.05.05.23:08:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 102. felszólalás
Felszólaló Dr. Vejkey Imre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VEJKEY IMRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy ismételten, most már mint frakcióvezető-helyettes, megkülönböztetett tisztelettel köszöntsem ülésünkön dr. Varga Zs. András urat, a Kúria elnökét, és vezérszónoklatomat azzal a latin nyelvű idézettel kezdjem, melyet az egykori Igazságügyi Palota  majd a kommunista hatalomátvétel után egy kommunista intézet, legutóbb, úgy tudom, Néprajzi Múzeum volt, aztán most bízzunk benne, hogy egy vargabetű után újra Igazságügyi Palota lesz belőle  homlokzatáról a kommunisták levéstek, levésték a „Iustitia est regnorum fundamentum” feliratot. Ezt ma úgy fogalmazhatnánk meg, hogy a jog az országok talpköve. Ez zavarta vagy irritálta a kommunistákat, ezért, mint tudjuk, levésték, levésették. Pedig a tények makacs dolgok, és hiába vésték le, a jog akkor is az országok talpköve. A jog pedig feltételezi az igazságosságot. Az igazságosság pedig azt követeli meg, hogy mindenki megkapja az őt megillető jogot.Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kérdés az, hogy a bírósági ítéletek megfelelneke ennek az attribútumnak. A válasz nem egyszerű igen vagy nem. A válasz ennél bonyolultabb, mert bár a bírák többsége jól végezte feladatát, de nyilván nem minden bíró és nem minden ügyben. De ebben a kérdésben nem az átlag, hanem a leggyengébb láncszem a meghatározó. Ennek alapján azt lehet mondani, hogy a bíróságok általában jól látták el a feladatukat, de az ördög a részletekben bújik meg.

Ilyen ördögi részlet például a bírák szellemisége és annak negatív irányba történő változása. Ezt a jövőre nézve érdemes lenne Kúria-elnök úrnak vizsgálni. Érdemes lenne vizsgálni például azt, hogy milyen hatással van a bírák szellemiségére és ezáltal a bírói ítélkezési gyakorlatra a BSS-triumvirátus  pontosan: a Brüsszel-Strasbourg-Soros-féle triumvirátus  vagy éppen a külföldről finanszírozott civil szervezetek. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Én úgy látom, hogy a keresztény értékekkel szembeni érzékenyítő hatás meglehetősen intenzív. Felháborítónak tartom az érzékenyítés nyomán kialakulni látszó bírói szemléletet, melynek alapján hazánkban a keresztény szimbólumokat és ezáltal a keresztényeket szabadon lehet gyalázni, mert úgymond ez csak egy jópofa vicc. A valóság az, hogy ez nem vicc.

Nem fogadom el az érzékenyítés folytán kialakulni látszó azon bírói szemléletet sem, hogy a vallásszabadsághoz való jognak és az emberi méltósághoz való jognak kellene meghajolni a szabad véleménynyilvánítás előtt. Az Alaptörvényünk éppen fordítottan rendelkezik, ugyanis azt mondja ki, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának a gyakorlása nem irányulhat a vallási közösségek méltóságának a megsértésére, a Ptk. pedig ezt megerősítve kimondja, hogy az emberi méltóságot és az abból fakadó személyiségi jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Látnunk kell, hogy Soros György az Open Society Foundations által milliárdokkal támogatja világszerte az igazságügy idézőjeles megreformálását. Joggal merül fel kérdésként ezért az, hogy az érzékenyített szellemiségű bírák által hozott ítéletek elérike azt a célzott társadalmi hatást, amely az Alaptörvény és a vonatkozó törvények alapján indokolt lenne, mondjuk, a vallási közösségek védelme érdekében. A kézenfekvő válasz az, hogy nem. Ezért konkrétan kellene vizsgálni azt a kérdést, hogy milyen hatása volt a bírói gyakorlat alakítására a külföldről finanszírozott civil szervezeteknek. Ki kellene vizsgálni azt is, hogy a Kúria és az OBH megkérdezése nélkül tartottake a bíráknak érzékenyítő tréningeket. Én úgy látom, hogy ezek az érzékenyítő tréningek azért veszélyesek, mert veszélyeztetik a bírói függetlenséget, melynek sérthetetlenségét meg kellene tartanunk.

Hogy is szól a bírói eskü? „Fogadom, hogy a rám bízott ügyeket tisztességes eljárásban, részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen, kizárólag a törvénynek megfelelően bírálom el, hivatásom gyakorlása során az igazságosság és a méltányosság vezérel.” Fontosnak tartom, hogy a bírák az ítéleteiket a bírói esküjükben foglaltak szerint kizárólag legjobb szakmai meggyőződésük és saját lelkiismeretük alapján hozhassák meg. Én úgy látom, hogy ezek az érzékenyítő tréningek súlyos kockázatot jelentenek a bírói függetlenségre, ugyanis amit a külföldről finanszírozott civil szervezetek tudásmegosztásnak hívnak, az valójában az én álláspontom szerint súlyos befolyásolási kísérletet jelent. Befolyásolási kísérlet, mert az érzékenyített bíráknak szánt új szerep azzal jár, hogy adott esetben olyan ítéletet hoznak, ami szembemegy a társadalmi konszenzussal.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Fidesz-KDNP a független igazságszolgáltatás mellett áll ki. Tisztelt Varga Zs. András elnök úr, számíthat ránk a szabadságharcában. A KDNP frakciója támogatja a Kúria 2019. évi tevékenységéről a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében című, B/11035. számú beszámolóját, továbbá a H/13952. számú határozati javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai