Készült: 2024.04.26.08:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 298. felszólalás
Felszólaló Dr. Kelemen András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KELEMEN ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szabó Zoltán képviselőtársam rendkívül világos és egyszerű szavakkal bevezetett az elemi számtannal összefüggő közgazdaságba. De nekem megütötte a fülemet az, hogy minket hogyan finanszíroznak. Na, tudjuk, hogy a jelenlegi helyzetben ezt az országot kívülről finanszírozni kell, nem ez a kifogásom, csak ez a passzív hozzáállás eluralkodott az egész országban. Egy működő országban azért valahol talán mégiscsak a dolgozók által előállított értékekre kellene elsősorban a gazdaságot helyezni, és ez valahol teljesen elsikkadt.

A másik kérdés az, hogy ugye, az is kiderült ebből az aritmetikából, hogy ha nincs pénz, akkor nem tudunk előrelépni. De azért én azt hiszem, hogy meg kellett volna gondolni, neves közgazdászok azt állítják, éppen ma reggel is hallottam a rádióban, hogy évente egy 8 milliárd eurónyi jövedelem áramlik, zuhog ki az országból. Hát nem elsősorban a csapot kellene elzárni? És akkor mindjárt volna valami pénz.

Aztán biztosak önök abban, hogy nem lehetne csökkenteni a költségvetés egyszámláján parkoltatott pénzfölösleget, hogy nem lehetne a magánnyugdíjpénztárak dolgát egyszer már átgondolni? Mert jól van az úgy, hogy az idén is állítólag 300-nál több milliárd forintot kell adni a költségvetésnek a Nyugdíj-biztosítási Alap bevételének kiegészítésére a magánnyugdíjpénztárba történt kötelező átlépések miatt? És közben ki kell nyitni a kaput a nyugdíjasok előtt, hogy léphessenek vissza, és ezzel gyakorlatilag van egy veszteséges magánnyugdíjrendszer, és van egy ettől szenvedő, szintén veszteséges állami rendszer.

Vagy rendben van az, hogy a Nemzeti Bank passzívan őriz akkora kamatokat, több ezer milliárdokat betétállományként, amelyet a kereskedelmi bankokban őriz? És ezekből gyakorlatilag meg sem gondoltuk, hogy hitelforrást lehetne nyerni.

Vagy az Államkincstár működését nem lehetne úgy átalakítani, hogy vezessék az önkormányzatok számláját? Akkor kimaradnának mindenféle banki költségek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tehát én azt hiszem, hogy ha meggondolnánk, nagyon sokat lehetne ésszerűsíteni és bevételt találni. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai